Opowieści z Narnii cz. 1

Okładka książki Opowieści z Narnii cz. 1 C.S. Lewis
Okładka książki Opowieści z Narnii cz. 1
C.S. Lewis Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Opowieści z Narnii (tom 1) Ekranizacje: Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (2006) fantasy, science fiction
Opowieści z Narnii (tom 1)
1. The Lion, the Witch and the Wardrobe; 2.Prince Caspian; 3. The Voyage of the Dawn Treader
Świat Książki
1996-01-01
1996-01-01
Andrzej Polkowski
Ekranizacje:
Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (2006)

Pierwsza część z serii o magicznej krainie Narnii, rodzeństwie Pevensie, Wielkim Lwie Aslanie i Białej Czarownicy. Pierwszy raz czytana jako szkolna lektura głęboko zapadła mi w pamięć. Przeczytana po latach nadal wzrusza, pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji, można w niej znaleźć nawiązania do religii chrześcijańskiej, jednak w dzieciństwie jej odbiór był silniejszy, wydarzenia dostarczały wielu emocji i niesamowicie rozpalały wyobraźnię. W prostych słowach jest mowa o zdradzie, okrucieństwie, kłamstwie, ale także o potędze miłości, zaufaniu i wierze w wyższość Dobra nad Złem.

dlaczego tylko 6?
Myślę, że gdybym czytała to jako młodszy czytelnik oceniłabym wyżej, BARDZO prosty język, za mało opisów (nawet jak dla mnieXD),ale ogólnie fabuła spoko, postacie nawet okej, przeczytam kolejny tom bo jestem ciekawa co dalej z dzieciakami i Narnia. ;)

dlaczego tylko 6?

Już dawno myślałam o tym,by sięgnąć po "Opowieści z Narni",ale do tej pory mi się nie udało. Gdy zauważyłam tę część u jednego z członków rodziny, szybko ją pożyczyłam. I mam ochotę na więcej!

Ocena mojego brata. Cieszę się ,że tak młody czytelnik docenia tak ikoniczną historię pióra Lewisa 🙂

W inny świat, ten lepszy, bo czarno-biały, a raczej dobry kontra zły, przeniosłem się tej niedzieli. Książki jakże mądre i potrzebne leżą na półkach w kolejce do czytania. Musiałem odsapnąć od ciągłych analiz tego co powinno być, a co jest na świecie.
Książka, której nie znałem w dzieciństwie, a gatunek literacki mnie nie interesował, teraz dała mi kilka chwil wytchnienia i spokoju.

(e-book) Super powrót do czasów dzieciństwa. Pierwszy raz poznałam tę historię w 4 klasie podstawówki, jako lekturę szkolną. Teraz nadal uważam, że to właściwe, że znalazła się w kanonie lektur szkolnych.

Czytam ją już kolejny raz i ciągle odkrywam nowe rzeczy. Czyta się ją bardzo szybko i płynnie, a jest bardzo ciekawa.

Zawsze chciałam przeczytać przynajmniej pierwszy tom Narnii, ponieważ film obejrzałam przynajmniej dziesięć razy. I co, małe pozytywne rozczarowanie. Film bardzo wiernie odwzorowuje treść, tylko wątek Edmunda został lekko okrojony. Wygląd bohaterów w mojej wyobraźni pokrywał się z wizerunkami aktorów. Liczyłam na efekt Wow ze względu na autora, filozofa, filologa itp. Trzeba zaznaczyć, że była to bardzo przyjemna lektura mimo wszystko.

Niestety, wydaje mi się, że jest to ten rodzaj książek dla dzieci, który podoba się bardziej, im jest się młodszym i podoba się mniej, im jest się starszym. Utożsamiam się z tą drugą opcją. Ekranizacja z 2005 roku jest, moim zdaniem, nieporównywalnie lepsza od pierwowzoru.

Tę książkę przeczytałem, ponieważ jest to moja lektura szkolna. Opowiada ona o przygodach czwórki dzieci, które w czasie wojny zostały wysłane na wieś do domu starego profesora. Podczas zabawy w chowanego, Łucja wchodzi do szafy i nagle znajduje się w ośnieżonym lesie! Po chwili spotyka fauna, Pana Tumnusa. Pan Tumnus zabiera ją do swojego domu i... więcej nie powiem sami przeczytajcie. Powiem tyle, że ta czwórka dzieci została władcami Narni, bo tak nazywa się kraj, do którego trafiła Łucja. Warto przeczytać tę książkę, ponieważ jest ona przygodowa i o przyjaźni. Najbardziej podobało mi się jak zostali władcami Narni.

Michał (11 lat)

• Lektury