Kumotry diobła. Opowieści ludowe Śląska Opolskiego

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kumotry diobła
Adam

Na zbiór składa się 259 tekstów, które pod względem gatunkowym przedstawiają się następująco: 12 bajek zwierzęcych 35 bajek magicznych (baśni) 93 anegdoty, dykteryjki 5 podań ajtiologicznych 80 podań wierzeniowych 4 podania historyczne 30 opowieści wspomnieniowych Wśród bajek, anegdot i podań zwracają uwagę opowieści o utopcach (demonach wodnych) wywodzące...

12 bajek zwierzęcych
35 bajek magicznych (baśni)
93 anegdoty, dykteryjki
5 podań ajtiologicznych
80 podań wierzeniowych
4 podania historyczne
30 opowieści wspomnieniowych

Wśród bajek, anegdot i podań zwracają uwagę opowieści o utopcach (demonach wodnych) wywodzące się z najstarszych prapolskich wierzeń. Podane przez narratorów teksty noszą wyraźne ślady świadomego unowocześnienia np. królowena telefonuje, a smok posługuje się pulpitem sterowniczym.

[LSW, 1977]

źródło opisu: www.antykwariatnws.pl

źródło okładki: www.antykwariatnws.pl

Nitager | 2016-06-22

Trudno tę pozycję krótko opisać, bowiem jej zawartość to prawdziwy - przepraszam, istny - groch z kapustą. Składa się na nią aż 259 najróżniejszych historyjek, których autorka wysłuchała pośród śląskiej społeczności. Są tam baśnie, anegdotki, bajki, wspomnienia, a łączy je w zasadzie tylko jedno - opowiedziane są po śląsku. Przy czym, w różnych utworach różny jest stopień nasycenia gwarą.
Jak wspomniałem, są tu baśnie, długie na kilka stron (np. "O dzielnym Frycku"), nieco krótsze (np. "O złej siostrze"), czy też zupełnie krótkie, jak te o Antku i Francku. Niektóre poważne, inne przezabawne.
Opowieści pogrupowane są tematycznie, aczkolwiek ścisłych podziałów nie ma. Po prostu, czytając je po kolei, najpierw znajdziemy bajki i opowiadania obyczajowe, potem nagle zaczną się bery o diabłach, potem temat przejdzie na utopce, by skończyć na Niemcach i powstaniu. Poza tym jednym, jakichkolwiek innych podziałów brak.
Książka ta znacznie przybliża kulturę Śląska, zwłaszcza czytelnikowi z...