Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat

Wydawnictwo: Nowik
978-83-62687-20-6
dzienniki, wspomnienia, listy,
przecinkowa

Dorota Simonides, wybitny etnolog i folklorysta o międzynarodowej sławie, jest autorką o ogromnym dorobku naukowym. Jest znana także za sprawą swoich osiągnięć społecznych i politycznych. Senator RP w pięciu kolejnych kadencjach, zyskała sobie wielkie uznanie, a także ludzką wdzięczność za swoje dokonania. Niejedna z jej książek, dzięki swej przystępności i barwnemu językowi, stanowi nie...

dorobku naukowym. Jest znana także za sprawą swoich osiągnięć społecznych i politycznych. Senator RP w pięciu kolejnych kadencjach, zyskała sobie wielkie uznanie, a także ludzką wdzięczność za swoje dokonania. Niejedna z jej książek, dzięki swej przystępności i barwnemu językowi, stanowi nie tylko prezentację wyników uznanych za pionierskie badań naukowych, ale i od iluś już lat jest ulubioną lekturą wielu czytelników - jak bijący rekordy popularności zbiór dowcipów śląskich Bery śmieszne i ucieszne.
Publikacja, którą prezentujemy czytelnikom, Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat jest lekturą o wielkiej atrakcyjności: ukazuje niezwykłe życie autorki, obfitujące w nieoczekiwane sploty okoliczności, wydarzenia dramatyczne i wywołujące uśmiech - wzrusza i bawi.
A oto jak pisze o tej książce prof. Jan Miodek:
"[...]wspomnieniowa książka opolskiej uczonej jest przede wszystkim zapisem najcieplejszych ludzkich uczuć. W szerszym zaś wymiarze odznacza się pisarskie dokonanie prof. Simonides niezwykłymi walorami dokumentacyjnymi. To kawałek historii Śląska z najbardziej znanymi postaciami tego regionu w tle. To historia zupełnie wyjątkowej dla tamtych generacji drogi śląskiego dziecka ? w dodatku dziewczyny! ? z robotniczego Nikiszowca na salony nauki, kultury i polityki. To też kawałek historii Polski, zwłaszcza tej po roku 1989.
[...] I wreszcie - last but not least - to zarazem wspaniała proza artystyczna, odsłaniająca i takie talenty Doroty Simonides. Znana ze swych naukowych badań nad śląskim humorem, swoiście przekuwa w niniejszej książce teorię na praktykę. Jej pisanie skrzy się błyskotliwym humorem, a większość zawartych w książce opowieści to prawdziwe perełki literackie.
Czyta się więc te wspomnienia jednym tchem, lektura ta zaś przynosi pełnię doznań poznawczych i estetycznych. A i odczuć pozytywnej zazdrości ? dopowiem: że oto jednemu człowiekowi dał Pan Bóg tyle talentów i takie ciekawe życie!."

źródło opisu: http://www.nowik.com.pl/

źródło okładki: http://www.nowik.com.pl/

Ela | 2014-06-03

Mając lat siedem, przeczytałam po raz pierwszy wspaniały zbiór pani Simonides: "Humor śląski". Chyba znam go na pamięć. A teraz połknęłam "Szczęście w garści". Miło wiedzieć, że są na tym świecie ludzie mądrzy i porządni... No i czytałam z największa przyjemnością. Wspaniała osobowość, pełna życzliwości do świata, ale i dystansu do siebie. No i to poczucie humoru... Świetna książka, kupiłam, mam, ładnie wydana, wrócę do niej wiele razy.

Anita | 2015-08-21
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Historia Nikiszowca na tle historii rodzinnej - to wątek, który mnie najbardziej zainteresował. Jednak, żeby oddać sprawiedliwość późniejsza historia p. D. Simonides równie ciekawa. Warto przeczytać.

Ola | 2017-06-06
Przeczytana: 14 czerwca 2017