To, co zostało

Okładka książki To, co zostało Jodi Picoult
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki To, co zostało
Jodi Picoult Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kobiety to czytają!
Tytuł oryginału:
The Storyteller
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2013-09-10
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-10
Data 1. wydania:
2013-02-26
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378396048
Tłumacz:
Magdalena Moltzan-Małkowska
Tagi:
literatura amerykańska Picoult holocaust śmierć pieczenie chleba eutanazja Magdalena Moltzan-Małkowska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Siła prawdy, potęga sprawiedliwości, nauka na przyszłość



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
3498 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
591
56

Na półkach: ,

„Łatwo mówić, żeby robić to, co słuszne, i uniknąć tego, co naganne, ale w sytuacji podbramkowej człowiek uświadamia sobie, że nic nie jest czarne lub białe. Są jedynie odcienie szarości.”

Jodi Picoult po raz kolejny rozerwała na strzępy moje serce ogromem wywołanych emocji. Wzrusza, zasmuca, wpędza w zadumę i zaskakuje zakończeniem. Nie tylko pozostawia wiele znaków zapytania, ale także uświadamia, że czasem istnieją pytania na które nie ma jedynej, słusznej odpowiedzi.

Fabuła powieści obejmuje trzy plany czasowe:
- ogólnie rozumiana teraźniejszość, podczas której obserwujemy życie 25-letniej Żydówki, Sage Singer – outsiderki i zamkniętej w sobie pracownicy piekarni. Blizna na lewej powiece, niechciana sława po upieczeniu bochenka chleba z podobizną Jezusa i żonaty kochanek to nie jedyne problemy z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć. Podczas jednego ze spotkań grupy wsparcia dla osób, które straciły kogoś bliskiego poznaje Josefa Webera – sympatycznego, emerytowanego nauczyciela niemieckiego z pobliskiej szkoły. Nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że nowo poznany mężczyzna prosi ją o dość nietypową przysługę – pomoc w pozbawieniu go życia… Czy kobieta mu pomoże? Czy byłby to z jej strony czyn miłosierdzia, wymierzenia sprawiedliwości, a może… zemsty?
- życie Wilhelminy „Minki” Lewin – od sielskiego dzieciństwa w przedwojennej Łodzi do obozowej egzystencji w Auschwitz, Gross-Rosen, Nowej Soli, Bergen-Belsen… Tych ponad 200 stron powieści nie sposób opisać słowami. To realistyczne świadectwo brutalnej codzienności ludności żydowskiej, które mogłoby być głosem wielu, podobnie doświadczanych przez Minkę, ludzi. Ze względu na intymność przeżyć i ładunek emocjonalny te fragmenty czyta się najtrudniej, bo jak powiedziała sama Minka: „Jeśli tego doświadczyłeś, wiesz, że nie ma słów, którymi można ująć to choć powierzchownie. A jeśli nie doświadczyłeś, nie zrozumiesz nigdy”.
- czas akcji, skrzętnie spisywanej na starych fotografiach, fikcyjnej opowieści autorstwa samej Minki. Ta „powieść w powieści” mówi o córce piekarza (Ani), zakochanym w niej stróżu prawa (Damianie), tajemniczych braciach i czającym się w mroku nocnego lasu, krwiożerczym upiorze… Alegoryczność tej historii spaja tematycznie powieść Picoult - pozwala zrozumieć zachowania ludzi i po raz kolejny podkreśla, że „w każdym z nas jest potwór i w każdym z nas jest święty. Pytanie tylko, któremu damy pierwszeństwo, który pokona drugiego”.

„To, co zostało” to opowieść o trudnej sztuce wybaczania i jego granicach. O cienkiej granicy pomiędzy dobrem, a złem; śmiercią, a ocaleniem. O poczuciu winy, które wskazuje na posiadanie sumienia, nawet u największego zbrodniarza. O życiu pełnym kłamstw i niemoralnych czynów, które z czasem staje się naszą klatką, więzieniem bez ścian, ale także bez wyjścia. Blizn na duszy nie można usunąć, zakryć włosami, oswoić się z nimi, tak jak z czasem pozornie wypiera się ze świadomości gorycz śmierci czy zła. One zostaną w naszych wspomnieniach do końca życia i tylko od nas zależy jaki ten koniec ostatecznie będzie. Na pozytywne zmiany i oczyszczenie nie jest nigdy za późno.

Po zakończeniu lektury przez dłuższy czas wpatrywałam się w okładkę powieści – parę kobiecych rąk i strumienie drobniutkiego piasku, który powoli przesypuje się między jej palcami. Zwykły, codzienny kadr, a jaki wydźwięk: choćby całe życie uciekało ci przez palce, ponosiłbyś straty i porażki, na dłoni zawsze coś pozostanie – ulotny pyłek, drobinka, kwarcowa okruszynka. To, co zostało to nadzieja, która osadza w rzeczywistości, nadaje życiu sens, dodaje sił oraz nakazuje trwać „pomimo wszystko i wbrew wszystkiemu”. Krwawy tren śmierci w końcu okaże się szkarłatnym pióropuszem feniksa, który odrodzi się z popiołów.

P. S. Tak na marginesie dodam, że tytuł oryginalny powieści to „The Storyteller”. Polski tytuł semantycznie daleko od niego odbiega (ach, te niepojęte polskie „zabawy tytułami”…), ale jak napisałam powyżej nie jest on użyty zupełnie bezzasadnie.

„Łatwo mówić, żeby robić to, co słuszne, i uniknąć tego, co naganne, ale w sytuacji podbramkowej człowiek uświadamia sobie, że nic nie jest czarne lub białe. Są jedynie odcienie szarości.”

Jodi Picoult po raz kolejny rozerwała na strzępy moje serce ogromem wywołanych emocji. Wzrusza, zasmuca, wpędza w zadumę i zaskakuje zakończeniem. Nie tylko pozostawia wiele znaków...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 034
  • Przeczytane
    4 431
  • Posiadam
    986
  • Ulubione
    408
  • 2014
    98
  • Teraz czytam
    83
  • Jodi Picoult
    73
  • Chcę w prezencie
    63
  • 2013
    49
  • 2018
    39

Cytaty

Więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także