The Storyteller

Wydawnictwo: Atria Books
angielski
Barbara

Sage Singer is a baker, a loner, until she befriends an old man who's particularly beloved in her community. Josef Weber is everyone's favorite retired teacher and Little League coach. One day he asks Sage for a favor: to kill him. Shocked, Sage refuses—and then he confesses his darkest secret – he deserves to die because he had been a Nazi SS guard. And Sage's grandmother is a Holocaust survivor. How do you react to evil living next door? Can someone who's committed truly heinous acts ever atone with subsequent good behavior? Should you offer forgiveness to someone if you aren't the party who was wronged? And, if Sage even considers the request, is it revenge…or justice?

źródło opisu: http://jodipicoult.com/the-storyteller.html

źródło okładki: http://jodipicoult.com/the-storyteller.html

allison | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Moim zdaniem, to najlepsza powieść pani Picoult - najbardziej dojrzała i najbardziej poruszająca.

Gdy sięgałam po "To, co zostało", wiedziałam (nauczona doświadczeniem), że książka mnie pochłonie, ale nie spodziewałam się, że aż tak. Przeczytałam ją jednym tchem, zarywając część nocy, ale nie potrafiłam oderwać się od lektury.

Tak jak w wielu innych utworach autorki, klucz do rozwiązania zagadki, z jaką stykają się bohaterowie, tkwi w przeszłości. Tym razem to przeszłość bardzo odległa, sięgająca drugiej wojny światowej. I właśnie dramatyczne zdarzenia z czasów Zagłady najbardziej wstrząsają czytelnikiem. Mamy okazję poznać je z dwóch perspektyw - kata i ofiary, co sprawia, że cały czas konfrontujemy relacje, szukając wspólnych punktów.
Na uwagę na pewno zasługują także bieżące wydarzenia, które są nierozerwalnie powiązane z przeszłością.

Jodi Picoult poruszyła w tej powieści wiele bardzo ważnych problemów. Na plan pierwszy wysuwa się temat odpowiedzialności za popełnione...

Gosia | 2016-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 maja 2016

W moim odczuciu to jedna z najlepszych książek Jodi Picoult.
Jak zazwyczaj pisarka wzięła się za temat bardzo trudny - wybaczenie, a do tego delikatny, bo snuje swoje rozważania na temat możliwości wybaczenia, na przykładzie holocaustu.
Wiele już na ten temat napisano książek. Trzeba jedna przyznać, że pisarka wykazała się taktem i wyczuciem. Solidnie też przygotowała się do tematu.
Obraz getta w jej książce przypomina opisy, które znamy z naszych książek.
Nie tak dawno czytałam książkę innej amerykańskiej pisarki Pam Jenoff "Dziewczyna komendanta", gdzie opisy niektórych sytuacji w getcie krakowskim W sposób żenujący odbiegały od prawdy.
Brakuje słów, by opisać odczucia po przeczytaniu tej książki.
Jodi Picoult przyzwyczaiła nas do tego że porusza tematy trudne i często kontrowersyjne. Jednak tym razem podbiła moje serce fabułą.
Współczesność to Sage, dziewczyna skomplikowana, zamknięta w sobie, którą dręczą wyrzuty sumienia i nie potrafi ułożyć swoich relacji z siostrami.
Obok...

kajsa | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Brakuje mi słów,by opisać swe odczucia po przeczytaniu tej książki.Jodi Picoult zaskoczyła mnie swoją najnowszą powieścią.Zawsze porusza tematy trudne,kontrowersyjne.Jednak tym razem wzniosła się na wyżyny problematyczności w konstruowaniu fabuły.

Oto egzystuje obok siebie kilka światów....Współczesny,gdzie główną rolę odgrywa Sage,dziewczyna o skomplikowanej osobowości,mająca za sobą traumatyczne przeżycie,nieumiejąca odnaleźć się w otaczającym ją świecie,pełna wyrzutów sumienia,zamknięta w sobie i odizolowana od ludzi....Wojenny,z ofiarą i katem,to świat okrucieństwa,niczym nieuzasadnionej brutalności,poniżenia i wzgardy wobec drugiego człowieka...i ten ostatni,jakże piękny i zarazem okrutny,Wampiro-ludzki,w którym miłość oddycha na plecach bestialskich morderstw.

Wszystkie te światy łączy jedno słowo: WYBACZENIE,piękne,bardzo humanitarne i szlachetne a jednocześnie cholernie niemożliwe i takie trudne,szczególnie wtedy,gdy jesteśmy bezpośrednią ofiarą...

talia44 | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Piękna ksiązka.Jaki trudny i kontrowersyjny temat podjeła tym razem pani Picoult.Jak świetnie się przygotowała do napisania tej powieści."To co zostało" zaskakuje dojrzałością i wyważonym podejściem do tematu holokaustu.Jest to książka głeboko przemyślana,dopracowana w szczegółach i pokazująca,że literatura popularna też może mówić o sprawach ważnych.Lektura dotyka prawdziwej historii tak dobrze znanej i bliskiej polskiemu czytelnikowi.
To opowiesc o odpowiedzialnosci zbrodniarzy wojennych ,obowiazku ścigania ich i osądzenia jako przestroge dla innych , ponieważ
"Świat niczego się nie nauczył.Rozejrzyj się.Nadal mamy czystki etniczne.Dyskryminację{...}Byłam pewna,że przeżyłam po to.aby coś takiego nigdy się już nie zdarzyło,ale chyba się myliłam.Bo to się wciąż dzieje,Sage.Każdego dnia"
Powieść robi niesamowite wrazenie,wywołuje łzy współczucia.Napisana jest prostym jezykiem i wciaga od pierwszej do ostatniej strony.

motyl43 | 2013-10-07
Przeczytana: październik 2013

"...wiem jaką siłę ma opowieść. Może zmienić bieg historii. Może ocalić życie. Ale można też w niej zatonąć na dobre". "Zatonęłam" na kilka wieczorów. Nieraz zastanawiałam się czy jest możliwe pisać trzy - cztery książki w ciągu roku. Przecież w każdej z nich autorka porusza inny trudny temat, poparty olbrzymią wiedzą . Nie można być specjalistą w dziedzinie prawa, medycyny, historii .... Czasami podejrzewałam ,że pomagają studenci. Kiedy książka okazywała się słaba, odkładam ją po przeczytaniu z myślą, że tym razem pomagał kiepski student ;). Przy "To, co zostało" pomagał student wybitny, z olbrzymim poczuciem humoru. Wzruszała mnie opowieść Minki, ale zachwyciły rozmowy Leo z matką. Od dziś zawsze rozmawiając z synami będę im przypominała ,że ja kochałam ich pierwsza.

miki24gr | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Jodi Picoult było zarazem ogromnie wstrząsające!! Tematyka Holocaustu i zbrodni popełnionych przez faszystów wobec ludzkości została przedstawiona w powieści w sposób na wskroś przejmujący i wyciskający z oczu łzy..., tym bardziej, że historia opisana przez tę amerykańską pisarkę dotyczy Żydów w Polsce i obozu w Oświęcimiu. Poruszony problem winy i wybaczenia wzbudził we mnie mnóstwo skrajnych emocji...Misternie wplecione rozważania na temat przemijania, śmierci i miłości- to wszystko dało niesamowitą powieść rozgrywającą się zarówno w czasie II wojny światowej, jak i współcześnie. Gorąco polecam zwolennikom różnych gatunków prozy.

ChicaDeAyer | 2014-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2014

To druga w mojej karierze, po słynnej 'Bez mojej zgody', książka autorstwa Jodi Picoult i w pełni podtrzymuję swojej stanowisko co do tej Pani. Jak ona pisze!

Po raz kolejny pisarka nie idzie po najmniejszej linii oporu i bierze na warsztat temat trudny, a wręcz delikatny - relacji kata i ofiary oraz zagadnienia związanego z wybaczeniem i idącym za tym spokojem ducha. Choć zabieg toczenia narracji z perspektywy czasów współczesnych i minionych jest coraz bardziej popularny, to w rękach niezbyt biegłego twórcy może zostać widowiskowo spartaczony - w tym przypadku tak się nie dzieje. Picoult nadaje głębi całej historii, wkładając opowieść w usta czterem bohaterom swojej powieści, przez co czytelnik może poznać wszystkie perspektywy i samodzielnie dokonać oceny, wydać 'wyrok' w sprawie będącej punktem centralnym. Sama zaś po raz kolejny nic nie narzuca swoim odbiorcom, co odbieram jako wielki plus tej autorki - brak tu zbędnego moralizatorstwa, sama historia jest mocna i...

Modliszeg | 2015-06-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 01 czerwca 2015

"Ludzie doznają różnych strat, wielkich i małych. Można stracić cnotę lub pracę. Głowę, serce albo rozum. Można stracić dom na rzecz banku, patrzeć jak dziecko wyjeżdża na stałe na drugi kontynent, a mąż popada w demencję. Strata to nie tylko śmierć, a żałoba ma wiele postaci"

Sage Singer jest typem samotniczki. Dręczy ją brak pewności oraz poczucie winy za śmierć matki. Wciąż zrozpaczona po utracie rodziców, źle lokuje uczucia szukając odrobiny miłości. Ma romans z żonatym Adamem, pracuje w piekarni na nocnych zmianach. Pewnego dnia poznaje Josef'a, który odmienia jej życie. Staruszek prosi kobietę, aby pomogła mu umrzeć. Mężczyzna skrywa brutalną tajemnice z przeszłości, sięgającą II wojny światowej. Josef jest nazistą, który ma na sumieniu masowe mordy ludności. Bohaterka zostaje obciążona tragiczną historią oraz równie poruszającą decyzją o życiu mordercy.

W tej historii istotny jest aspekt wybaczania. Odczuwalne są mieszane uczucia, brzemię, które noszą bohaterowie. Autorka...

gwiazdka | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 13 marca 2014

Jedna z lepszych książek Picoult. Pisana tradycyjnie dla tej pani, z punktu widzenia kilku osób, mnie najbardziej wciągnęła historia Josefa, w ogóle punkt odniesienia dla tematyki holokaustu wart zatrzymania się na chwilę. Oprócz powyższego tematu w powieści poruszane są też inne problemy, co jest tak charakterystyczne dla Picoult. Opowieść Minki też jest bardzo ciekawa, ale też nie wnosi wiele nowego, jest napisana z punktu widzenia spotykanego w wielu książkach na temat obozów, mimo to wciąga jak całość. Niezłym pomysłem było też przeplatanie głównej opowieści alegorią jej samej. No i główna bohaterka, po przejściach, przed wielkim dylematem moralnym, na koniec postawiona przed kolejnym problemem, gdy okazuje się, że wszystko jest inaczej niż miało być. Całość więc wprost świetna.

Sonja | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Kolejna proza, dzięki której umacniam się w głębokiej miłości do książek... (...)"I przeczytałam, z pustej kartki. Z głębi serca tkałam słowa na podobieństwo pajęczej nici i tchnęłam w nie życie. Wszak po to czytamy książki, prawda? By sobie uświadomić, że czegokolwiek doświadczamy, nie jesteśmy jedyni"(...)

Jodi Picoult w szczytowej formie.
Książka mnie niesamowicie poruszyła... genialna, wzruszająca, smutna, a zarazem pełna miłości i nadziei! Do tego autorka umiejętnie wplotła w fabułę opowieść o upiorze.
Natomiast od historii Minki nie można się oderwać i ciężko uwierzyć, że tak właśnie było...! :(

Plastyczne, piękne, ale jakże wstrząsające do bólu, opisy - dające do myślenia... sprawiły, ze autorka wykonała kawał dobrej literatury !!!
(...)"Dzieci wywożono furgonami przez bramę getta. Niektóre miały na sobie najlepsze ubranka. Płakały w wniebogłosy, wołały swoje matki. A matki musiały iść do pracy, jak gdyby nic się nie stało.
Getto stało się wymarłym miastem, a my...