Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?

- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Tytuł oryginału:
- The Language of Things: Understanding the World of Desirable Objects
- Wydawnictwo:
- Karakter
- Data wydania:
- 2013-09-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-09-10
- Liczba stron:
- 252
- Czas czytania
- 4 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362376292
- Tłumacz:
- Adam Puchejda
- Tagi:
- dizajn fetysz archetyp rzecz przedmiot
Czemu wymarzony komputer pod dwóch latach wydaje się nam bezużytecznym, tandetnym złomem? Z jakiego powodu niektóre przedmioty stają się fetyszami, a inne archetypami? Co dziś jest prawdziwym luksusem: posiadanie pewnych rzeczy czy raczej rezygnacja z nich? Dlaczego dajemy się wciągać w obłędny trans konsumpcji? Na te, a także wiele innych pytań, odpowiada Deyan Sudjic. Odwołując się do konkretnych przykładów z historii i współczesności (komputer Apple, pistolet Walther PPK, krzesło Aeron), pokazuje, że dizajn to swoisty język, który podlega ewolucji i który warto nauczyć się czytać. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć otaczający nas świat i staniemy się bardziej świadomymi odbiorcami, a może nawet uda nam się uniknąć niektórych pułapek konsumpcjonizmu. Wciągający, błyskotliwy esej, który zmienia spojrzenie na wiele rzeczy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Cytaty
Dizajn od momentu, gdy zaczął być osobną profesją, służył konstruowaniu naszych pragnień.
OPINIE i DYSKUSJE
Problem z tą książką jest następujący - brakuje u nas literatury fachowej o designie, to się powoli zmienia, między innymi za sprawą wydawnictwa Karakter, ale zasadniczo jest dość skromne. A oczekiwania (apetyty) czytelników są ogromne. Ja w każdym razie zawsze z wielka przyjemnością sięgam po wszystko, co w jakiś syntetyczny sposób stara się opowiedzieć o designie. "Język rzeczy" to zbiór luźnych esejów, osobistych uwag Autora. Nie należy tego w żadnym wypadku traktować jako "przewodnika" czy "monografii tematu". Przy takim zastrzeżeniu, lektura tej książki staje się niejako rozmową z Autorem o jego postrzeganiu wzornictwa we współczesnym świecie. Warto więc czytać bez pospiechu i z namysłem, aby nic nam nie umknęło. Warto się dokładnie wsłuchać w barwną opowieść Autora.
Problem z tą książką jest następujący - brakuje u nas literatury fachowej o designie, to się powoli zmienia, między innymi za sprawą wydawnictwa Karakter, ale zasadniczo jest dość skromne. A oczekiwania (apetyty) czytelników są ogromne. Ja w każdym razie zawsze z wielka przyjemnością sięgam po wszystko, co w jakiś syntetyczny sposób stara się opowiedzieć o designie....
więcej Pokaż mimo toRewelacyjna książka!
Rewelacyjna książka!
Pokaż mimo toJuż wiem ze po następną książkę Sudjica nie sięgnę – o ile sposób prowadzenia narracji w Języku Miast był chaotyczny, ale znośny to w tej książce jest zupełnie nieuporządkowany (np. w rozdziale o sztuce poświecą kilka stron na historie designu krzeseł) Miałem ochotę odstawić ja zupełnie w momencie w którym stwierdził ze „kontekst nie jest potrzebny do zrozumienia sztuki” albo „Warhol stal się najbardziej wpływowym artysta na świecie”. Pierwsza polowa w ciekawy sposób wprowadza do myślenia na temat designu i przedmiot które nas na co dzień otaczają, ale z czasem historia co raz mniej się klei.
„Dla dizajnu z kolei kontekst ma zasadnicze znaczenie. Weźmy taką maszynę do pisania Aby w pełni zrozumieć ją jako obiekt, musimy wiedzieć, jak długo była w produkcji i ile kosztowało jej wykonanie. By pojąć jej znaczenie, musimy zobaczyć rysunki patentowe, reklamę, która jej towarzyszyła, narzędzia, jakich użyto do jej produkcji, i opakowanie, w jakim ją sprzedawano. Znajomość techniki drippingu stosowanej przez Jacksona Pollocka jest z pewnością ważna. Nie jest jednak niezbędna, by jego sztuka nas poruszyła.”
Już wiem ze po następną książkę Sudjica nie sięgnę – o ile sposób prowadzenia narracji w Języku Miast był chaotyczny, ale znośny to w tej książce jest zupełnie nieuporządkowany (np. w rozdziale o sztuce poświecą kilka stron na historie designu krzeseł) Miałem ochotę odstawić ja zupełnie w momencie w którym stwierdził ze „kontekst nie jest potrzebny do zrozumienia sztuki”...
więcej Pokaż mimo toŁadne wydanie, choć szkoda że zdjęcia w środku nie są w kolorze. Bardziej przypomina długi esej niż dobrze przemyślana książkę. Niemniej jednak dużo ciekawostek w środku. Ciekawe są też prowonania sztuki do designu
Ładne wydanie, choć szkoda że zdjęcia w środku nie są w kolorze. Bardziej przypomina długi esej niż dobrze przemyślana książkę. Niemniej jednak dużo ciekawostek w środku. Ciekawe są też prowonania sztuki do designu
Pokaż mimo toKsiążka nie jest zła, ale niesamowicie rozwleczona i pełna informacji, których nijak się nie zapamięta, a też nie wnoszą dużo do treści. Temat zdecydowanie bardziej na esej, a nie książkę.
Książka nie jest zła, ale niesamowicie rozwleczona i pełna informacji, których nijak się nie zapamięta, a też nie wnoszą dużo do treści. Temat zdecydowanie bardziej na esej, a nie książkę.
Pokaż mimo toKrótka książka a taka męcząca. Nie jest to pozycja dal osób, które nie są obyte w temacie dizjanu, bo autor odwołuje się do różnych ludzi/sytuacji/rzeczy biorąc za pewnik, że czytelnik wie o co chodzi. Chaotyczna narracja o wszystkim tak po kilku zdaniach, eh. Nie polecam czytania na czytniku, ponieważ w książce są obrazki, którym warto sie przyglądać w kolorze.
Krótka książka a taka męcząca. Nie jest to pozycja dal osób, które nie są obyte w temacie dizjanu, bo autor odwołuje się do różnych ludzi/sytuacji/rzeczy biorąc za pewnik, że czytelnik wie o co chodzi. Chaotyczna narracja o wszystkim tak po kilku zdaniach, eh. Nie polecam czytania na czytniku, ponieważ w książce są obrazki, którym warto sie przyglądać w kolorze.
Pokaż mimo toKsiążka o wszystkim po trzy zadnia, czasami po 5. Ale o akcencie i znaczeniu koloru czerwonego w lampce, pistolecie i Golfie będę pamiętał.
Książka o wszystkim po trzy zadnia, czasami po 5. Ale o akcencie i znaczeniu koloru czerwonego w lampce, pistolecie i Golfie będę pamiętał.
Pokaż mimo toBardzo lubię narrację Sudjic'a praktycznie we wszystkich jego książkach. Zdecydowanie ułatwia w konfrontacji z tak wielką ilością informacji. "Język rzeczy" to na swój sposób synteza trzech podejść do designu, przez pryzmat wzornictwa, sztuki i mody. Ciekawe ujęcie transformacji design'u od rzemieślnictwa, przez wzornictwo przemysłowe po produkty cyfrowe.
Bardzo lubię narrację Sudjic'a praktycznie we wszystkich jego książkach. Zdecydowanie ułatwia w konfrontacji z tak wielką ilością informacji. "Język rzeczy" to na swój sposób synteza trzech podejść do designu, przez pryzmat wzornictwa, sztuki i mody. Ciekawe ujęcie transformacji design'u od rzemieślnictwa, przez wzornictwo przemysłowe po produkty cyfrowe.
Pokaż mimo toJak to jest zabawnie napisane!
"Przynajmniej Chorwacji i Słowenii udało się przekonać obywateli do własnej waluty. (...) Wystarczyło jednak spojrzeć na banknoty Macedonii, żeby stwierdzić, że wpadnie w kłopoty - wizerunek siedzących przy komputerach inżynierów w białych fartuchach wyrażał - i tak było w istocie- rangę banknotu równą wartości biletu tramwajowego"
Jak to jest zabawnie napisane!
Pokaż mimo to"Przynajmniej Chorwacji i Słowenii udało się przekonać obywateli do własnej waluty. (...) Wystarczyło jednak spojrzeć na banknoty Macedonii, żeby stwierdzić, że wpadnie w kłopoty - wizerunek siedzących przy komputerach inżynierów w białych fartuchach wyrażał - i tak było w istocie- rangę banknotu równą wartości biletu tramwajowego"
Myślę, że dla laików nie będzie to zbyt interesująca lektura. Ciekawa synteza z historii deasignu, mody, sztuki i relacji między tymi dziedzinami. Ciekawie wydana i dobrze napisana. Polecajka!
Myślę, że dla laików nie będzie to zbyt interesująca lektura. Ciekawa synteza z historii deasignu, mody, sztuki i relacji między tymi dziedzinami. Ciekawie wydana i dobrze napisana. Polecajka!
Pokaż mimo to