Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?

Deyan Sudjic Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
The Language of Things: Understanding the World of Desirable Objects
publicystyka literacka, eseje
Adam Puchejda
dizajn fetysz archetyp rzecz przedmiot

Już wiem ze po następną książkę Sudjica nie sięgnę – o ile sposób prowadzenia narracji w Języku Miast był chaotyczny ale znośny to w tej książce jest zupełnie nieuporządkowany (np. w rozdziale o sztuce poświecą kilka stron na historie designu krzeseł) Miałem ochotę odstawić ja zupełnie w momencie w którym stwierdził ze „kontekst nie jest potrzebny do zrozumienia sztuki”...

Ładne wydanie, choć szkoda że zdjęcia w środku nie są w kolorze. Bardziej przypomina długi esej niż dobrze przemyślana książkę. Niemniej jednak dużo ciekawostek w środku. Ciekawe są też prowonania sztuki do designu

Książka nie jest zła, ale niesamowicie rozwleczona i pełna informacji, których nijak się nie zapamięta, a też nie wnoszą dużo do treści. Temat zdecydowanie bardziej na esej, a nie książkę.

Krótka książka a taka męcząca. Nie jest to pozycja dal osób, które nie są obyte w temacie dizjanu, bo autor odwołuje się do różnych ludzi/sytuacji/rzeczy biorąc za pewnik, że czytelnik wie o co chodzi. Chaotyczna narracja o wszystkim tak po kilku zdaniach, eh. Nie polecam czytania na czytniku, ponieważ w książce są obrazki, którym warto sie przyglądać w kolorze.

Książka o wszystkim po trzy zadnia, czasami po 5. Ale o akcencie i znaczeniu koloru czerwonego w lampce, pistolecie i Golfie będę pamiętał.

Bardzo lubię narrację Sudjic'a praktycznie we wszystkich jego książkach. Zdecydowanie ułatwia w konfrontacji z tak wielką ilością informacji. "Język rzeczy" to na swój sposób synteza trzech podejść do designu, przez pryzmat wzornictwa, sztuki i mody. Ciekawe ujęcie transformacji design'u od rzemieślnictwa, przez wzornictwo przemysłowe po produkty cyfrowe.

Jak to jest zabawnie napisane!
"Przynajmniej Chorwacji i Słowenii udało się przekonać obywateli do własnej waluty. (...) Wystarczyło jednak spojrzeć na banknoty Macedonii, żeby stwierdzić, że wpadnie w kłopoty - wizerunek siedzących przy komputerach inżynierów w białych fartuchach wyrażał - i tak było w istocie- rangę banknotu równą wartości biletu tramwajowego"

Myślę, że dla laików nie będzie to zbyt interesująca lektura. Ciekawa synteza z historii deasignu, mody, sztuki i relacji między tymi dziedzinami. Ciekawie wydana i dobrze napisana. Polecajka!

Książka tylko dla fanów tematu, oceniam jednak jako laik, bo nigdzie w opisie nie było informacji, że to książka dla miłośników designu, że wszyscy inni wynudzą i wymęczą się niemiłosiernie. Że to nie jest fajna książka o tym, jak to kupujemy za dużo (o nie, o tym autor wspomniał tylko w pierwszych zdaniach książki, potem porzucił temat). Coś okropnego, przebrnięcie przez...

Książka bardzo ciekawa i pomimo swej krótkości, bogata w wiedzę i myśli autora, które nie tylko służą jako myśli nauczyciela, a jako refleksje nad którymi warto samemu zastanowić się i wytoczyć swoją własną opinię.

Pierwsza część książki, choć sam autor nie dzielił jej w żaden sposób, wydawała mi się jednak łatwiejsza w czytaniu, ze względu na większą ilość obiektywnej...

Dyskusje

• Chcę w prezencie