Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?

Okładka książki Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?
Deyan Sudjic Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
The Language of Things: Understanding the World of Desirable Objects
Karakter
2013-09-10
2013-09-10
Adam Puchejda
dizajn fetysz archetyp rzecz przedmiot

Problem z tą książką jest następujący - brakuje u nas literatury fachowej o designie, to się powoli zmienia, między innymi za sprawą wydawnictwa Karakter, ale zasadniczo jest dość skromne. A oczekiwania (apetyty) czytelników są ogromne. Ja w każdym razie zawsze z wielka przyjemnością sięgam po wszystko, co w jakiś syntetyczny sposób stara się opowiedzieć o designie. "Język rzeczy" to zbiór luźnych esejów, osobistych uwag Autora. Nie należy tego w żadnym wypadku traktować jako "przewodnika" czy "monografii tematu". Przy takim zastrzeżeniu, lektura tej książki staje się niejako rozmową z Autorem o jego postrzeganiu wzornictwa we współczesnym świecie. Warto więc czytać bez pospiechu i z namysłem, aby nic nam nie umknęło. Warto się dokładnie wsłuchać w barwną opowieść Autora.

Rewelacyjna książka!

Rewelacyjna książka!

Już wiem ze po następną książkę Sudjica nie sięgnę – o ile sposób prowadzenia narracji w Języku Miast był chaotyczny, ale znośny to w tej książce jest zupełnie nieuporządkowany (np. w rozdziale o sztuce poświecą kilka stron na historie designu krzeseł) Miałem ochotę odstawić ja zupełnie w momencie w którym stwierdził ze „kontekst nie jest potrzebny do zrozumienia sztuki” albo „Warhol stal się najbardziej wpływowym artysta na świecie”. Pierwsza polowa w ciekawy sposób wprowadza do myślenia na temat designu i przedmiot które nas na co dzień otaczają, ale z czasem historia co raz mniej się klei.

„Dla dizajnu z kolei kontekst ma zasadnicze znaczenie. Weźmy taką maszynę do pisania Aby w pełni zrozumieć ją jako obiekt, musimy wiedzieć, jak długo była w produkcji i ile kosztowało jej wykonanie. By pojąć jej znaczenie, musimy zobaczyć rysunki patentowe, reklamę, która jej towarzyszyła, narzędzia, jakich użyto do jej produkcji, i opakowanie, w jakim ją sprzedawano. Znajomość techniki drippingu stosowanej przez Jacksona Pollocka jest z pewnością ważna. Nie jest jednak niezbędna, by jego sztuka nas poruszyła.”

Ładne wydanie, choć szkoda że zdjęcia w środku nie są w kolorze. Bardziej przypomina długi esej niż dobrze przemyślana książkę. Niemniej jednak dużo ciekawostek w środku. Ciekawe są też prowonania sztuki do designu

Książka nie jest zła, ale niesamowicie rozwleczona i pełna informacji, których nijak się nie zapamięta, a też nie wnoszą dużo do treści. Temat zdecydowanie bardziej na esej, a nie książkę.

Krótka książka a taka męcząca. Nie jest to pozycja dal osób, które nie są obyte w temacie dizjanu, bo autor odwołuje się do różnych ludzi/sytuacji/rzeczy biorąc za pewnik, że czytelnik wie o co chodzi. Chaotyczna narracja o wszystkim tak po kilku zdaniach, eh. Nie polecam czytania na czytniku, ponieważ w książce są obrazki, którym warto sie przyglądać w kolorze.

Książka o wszystkim po trzy zadnia, czasami po 5. Ale o akcencie i znaczeniu koloru czerwonego w lampce, pistolecie i Golfie będę pamiętał.

Bardzo lubię narrację Sudjic'a praktycznie we wszystkich jego książkach. Zdecydowanie ułatwia w konfrontacji z tak wielką ilością informacji. "Język rzeczy" to na swój sposób synteza trzech podejść do designu, przez pryzmat wzornictwa, sztuki i mody. Ciekawe ujęcie transformacji design'u od rzemieślnictwa, przez wzornictwo przemysłowe po produkty cyfrowe.

Jak to jest zabawnie napisane!
"Przynajmniej Chorwacji i Słowenii udało się przekonać obywateli do własnej waluty. (...) Wystarczyło jednak spojrzeć na banknoty Macedonii, żeby stwierdzić, że wpadnie w kłopoty - wizerunek siedzących przy komputerach inżynierów w białych fartuchach wyrażał - i tak było w istocie- rangę banknotu równą wartości biletu tramwajowego"

Jak to jest zabawnie napisane!

Myślę, że dla laików nie będzie to zbyt interesująca lektura. Ciekawa synteza z historii deasignu, mody, sztuki i relacji między tymi dziedzinami. Ciekawie wydana i dobrze napisana. Polecajka!

Deyan Sudjic Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą? Zobacz więcej