Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?

Deyan Sudjic Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
The Language of Things: Understanding the World of Desirable Objects
publicystyka literacka, eseje
Adam Puchejda
dizajn fetysz archetyp rzecz przedmiot

Bardzo lubię narrację Sudjic'a praktycznie we wszystkich jego książkach. Zdecydowanie ułatwia w konfrontacji z tak wielką ilością informacji. "Język rzeczy" to na swój sposób synteza trzech podejść do designu, przez pryzmat wzornictwa, sztuki i mody. Ciekawe ujęcie transformacji design'u od rzemieślnictwa, przez wzornictwo przemysłowe po produkty cyfrowe.

Jak to jest zabawnie napisane!
"Przynajmniej Chorwacji i Słowenii udało się przekonać obywateli do własnej waluty. (...) Wystarczyło jednak spojrzeć na banknoty Macedonii, żeby stwierdzić, że wpadnie w kłopoty - wizerunek siedzących przy komputerach inżynierów w białych fartuchach wyrażał - i tak było w istocie- rangę banknotu równą wartości biletu tramwajowego"

Myślę, że dla laików nie będzie to zbyt interesująca lektura. Ciekawa synteza z historii deasignu, mody, sztuki i relacji między tymi dziedzinami. Ciekawie wydana i dobrze napisana. Polecajka!

Książka tylko dla fanów tematu, oceniam jednak jako laik, bo nigdzie w opisie nie było informacji, że to książka dla miłośników designu, że wszyscy inni wynudzą i wymęczą się niemiłosiernie. Że to nie jest fajna książka o tym, jak to kupujemy za dużo (o nie, o tym autor wspomniał tylko w pierwszych zdaniach książki, potem porzucił temat). Coś okropnego, przebrnięcie przez...

Książka bardzo ciekawa i pomimo swej krótkości, bogata w wiedzę i myśli autora, które nie tylko służą jako myśli nauczyciela, a jako refleksje nad którymi warto samemu zastanowić się i wytoczyć swoją własną opinię.

Pierwsza część książki, choć sam autor nie dzielił jej w żaden sposób, wydawała mi się jednak łatwiejsza w czytaniu, ze względu na większą ilość obiektywnej...

2037

I tylko nic nowego, ale ładnie wydane.

Odhaczone. Bez większych refleksji, mocno akademickie i apple-fanboyowskie. Czy temat wyczerpany? Nie wiem, nie znam się, ale wydaje mi się że nie do końca.

Jesteśmy wzrokowcami. Lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami, więc design odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Jak wpływa na naszą codzienność i czemu rozbudza w nas chęć posiadania rzeczy bezużytecznych? Książka świetna dla raczkujących melomanów sztuki i designu:)

Książka długo czekała na swoją kolej. Mam co do niej mieszane uczucia. Dla osób, które nie znają się na designie, za dużo nazwisk jest rzucanych bez wyjaśnienia, kto to tak naprawdę jest. Mimo wszystko, ciekawa książka. :)

Świetna pozycja dla wszystkich zainteresowanych mechanizmami tworzenia popytu i historią projektowania użytkowego :)

• Chcę w prezencie
  • 2018
  • Design
  • Ebooki
  • Sztuka

Deyan Sudjic Język rzeczy. W jaki sposób p...