Język miast

Wydawnictwo: Karakter
The Language of Cities
architektura, urbanistyka, miasto
Jagoda

Czym właściwie jest miasto? Co stanowi o jego charakterze? W jaki sposób powstawały miasta i jak się zmieniały? Na czym polega rywalizacja między miastami? Co znaczy dla miasta tłum i jego gniew? Odwołując się m.in. do historii, urbanistyki i ekonomii, Deyan Sudjic rozkłada miasto na czynniki pierwsze. Pokazuje, jak rozumieć jego strukturę, funkcjonowanie i rozwój. Podaje dziesiątki...

Odwołując się m.in. do historii, urbanistyki i ekonomii, Deyan Sudjic rozkłada miasto na czynniki pierwsze. Pokazuje, jak rozumieć jego strukturę, funkcjonowanie i rozwój. Podaje dziesiątki przykładów z historii i współczesności, a przy tym nie ogranicza się do jednego regionu czy kontynentu, pisze m.in. o Nowym Jorku lat 50., starożytnym Ur w Mezopotamii, XIX-wiecznym Londynie, XX-wiecznym Stambule, współczesnym Mumbaju, Szanghaju czy Kairze. Pasjonująca, napisana z werwą i dociekliwością panorama miejskości.

Deyan Sudjic jest dyrektorem Design Museum w Londynie. Współtworzył miesięcznik poświęcony architekturze „Blueprint”, jako krytyk współpracował także z „The Observer”. W 2002 roku był dyrektorem Biennale Architektury w Wenecji. W 2013 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazał się jego Język rzeczy, znakomicie przyjęte przez czytelników wprowadzenie do świata współczesnego dizajnu. W Polsce ukazały się także: B jak Bauhaus. Alfabet współczesności (wyd. Karakter) oraz Kompleks gmachu. Architektura władzy (wyd. Centrum Architektury).

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/jezyk-miast

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/jezyk-miast

lotosu_kwiat | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Od dawna interesuję się ,,tkanką miejską", a poświęcone jej pozycje książkowe ,,połykam" w niezliczonych ilościach:) Muszę jednak zaznaczyć, że na tle reportaży (jak choćby m.in. książki Filipa Springera) pozycja wypada nieco encyklopedycznie - dobry dobór tematów i poszczególnych zagadnień zostaje przyćmiony przez sztywną, wręcz ,,regułkową " formę. Książka jest bardzo poprawna, pełna danych, rzetelnie sprawdzonych drobiazgów i w zasadzie doczepić się nie ma czego - przeczytać można, a nawet warto, bo tematyka porusza ważne kwestie społeczne. Brakowało jednak tej iskry, która sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Godna polecenia raczej dla wrażliwych na punkcie urbanistyki - nie jest wbrew dość filozoficznemu tytułowi żadnym nowoczesnym manifestem przestrzennym a jedynie próbą rozłożenia na czynniki i przyjrzenia się platońskiemu ideałowi miasta z różnych perspektyw. Widać jednak, że jest to pozycja czysto rozrywkowa, z której czytelnik wielkiej wiedzy nie wyniesie- autor omawiając różne aspekty miast (gentryfikację, rolę ludzi w mieście i inne problemy) nie trzyma się jednak jakiejś linii a jedynie wyciąga jak z kapelusza dany układ miejski i rozpatruje go przez pryzmat traktując jako przykład do aktualnie omawianego zagadnienia. Nie jest to złe, ale podświadomie stereotypizuje poszczególne miasta jako kolebki rozwiązywania poszczególnych problemów (Londyn jako światowe centrum samowolki prywatnego kapitału w dzielnicach finansowych albo Szanghaj jako koronny przykład architektonicznego wyścigu zbrojeń). Nie mniej podchodząc z minimalną rezerwą do lektury, można dowiedzieć się kilku...

Novik | 2018-02-26
Przeczytana: 20 lutego 2018

Jak wiadomo mniej więcej od średniowiecza stadt luft macht frei. Co się zaś tyczy dzisiejszych manifestacji owych wolności miejskich pozostaje nam odkrycie w sobie pokładów ekshibicjonizmu i uczestnictwo w dość tandetnych paradach równości lub wybór sojowego mleka w starbucksie.
Mniej więcej trzy czwarte książki to taka właśnie bajka snuta w dekonstruktorskim duchu, modnej anglosaskiej książki. Nie przeładowana zanadto mędrkowaniem. Zamiast tego serwująca okrągłe, niemal liryczne konkluzje. Błyskająca tu i ówdzie erudycją. Z wielością planów, zdarzeń i postaci.
Ciekawie robi się jednak na koniec, kiedy na warsztat wzięte zostają nowe utopie Doliny Krzemowej. Ze wszystkimi jej liniami produkującymi masowo hipernarcyzów i indywidualistów, którzy z jakiegoś powodu mimo całego, mozołu wkładanego we własne ego wyglądają jak armia klonów.

nat | 2017-06-21
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Kiedy zobaczyłam tę książkę w księgarni, pomyślałam, że ma ciekawy tytuł, ale nie chcę tak brzydkiej książki u mnie na półce. Okładka nawiązuje grafiką do kart do gry w monopol, co sugeruje, że w książce przeczytamy do deweloperce, może o zarabianiu na nieruchomościach? Przecież nieruchomości to gigantyczne inwestycje, przynoszące ogromne zyski lub straty. Ciekawość okazała się silniejsza niż poczucie estetyki i ostatecznie po książkę sięgnęłam.

Niestety, "Język miast", nie dość, że nie dotyczy deweloperki, to jeszcze jest po prostu zbiorem luźnych anegdot, w ogóle nie powiązanych z tematami rozdziałów. Czytanie przerwałam w połowie, dalej nie było sensu tego ciągnąć. Z rodziału pierwszego "co to jest miasto" - nie dowiemy się niczego ponad to, ze są miasta duże i małe i w sumie nie wiadomo, czemu jedno i drugie nazywa się miastem. Autor prowadzi też dziwne przemyślenia nad nazwami miast, które rzekomo zagwarantowały niektórym z nich większy sukces niż innym. Jest to dość...

kawa | 2018-02-17

Książka w ramach DKK.
Doceniam wiedzę i ogrom pracy Autora i jest to na pewno pozycja wartościowa. Ale mam jedno ale, za duże zagęszczenie informacji. Jest ich tyle, że nie sposób zapamiętać cokolwiek. Jak dla mnie trochę trudna w odbiorze przez tę "gęstość".

cavier | 2017-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Ostatecznie to fajna książka, bo i temat diabelnie ciekawy. Niestety pozbawiona jest wniosków, pomimo usilnych prób autora do stworzenia takowych.

Mar_tine | 2017-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Przyznam, że trochę mnie znudziła i znużyła chaotycznym ciągiem przykładów, moim zdaniem omówionych zbyt pobieżnie. W efekcie brakuje konkretnych wniosków i jakiejś wyraźnej myśli przewodniej. Spodziewałam się głębszej, ciekawszej analizy miejskości, ale mimo wszystko warto zajrzeć.

Frolis | 2018-02-23
Przeczytana: 18 lutego 2018

Książka obfituje w całą gamę informacji dotyczących budowy miast, ich pochodzenia, architektury i ludzi w nich mieszkających. Natłok informacji jest wręcz przytłaczający, można się w nim pogubić. Momentami ciężko się czyta. Jak ktoś lubi taką tematykę to generalnie polecam.

Krzysztof Kafka | 2018-03-30

Być może to nie jest Książka odkrywcza ale otwiera oczy. Uświadamia. Utwierdza w przekonaniach. O wpływie współczesnej ekonomii na kształt miast. O wpływie polityki. O wpływie kształtowania wizerunku. O tłumie w mieście. Warto; bardzo warto przeczytać i przemyśleć.

jagoda | 2018-12-24
Na półkach: 2018, Przeczytane