Język miast

The Language of Cities
popularnonaukowa
Anna Sak
architektura urbanistyka miasto

Sporo ciekawych informacji, ale podanych bez przemyślanej formuły. Zbiór ciekawostek, które niekiedy aż proszą o pogłębienie. Zamiast tego wpadają kolejne. Do przeczytania, ale w częściach - nie zajmuje na dłużej.

Bardzo dobre wprowadzenie do urbanistyki
Ksiazka, ciekawostka geograficzna
Dobry rozdzial o tworzeniu dzielnic biznesowych (La Defense, Canary)

Chatoyczna narracja
Mało oparcia w teorii, opisywana przede wszystkim na podstawie case studies

Być może to nie jest Książka odkrywcza ale otwiera oczy. Uświadamia. Utwierdza w przekonaniach. O wpływie współczesnej ekonomii na kształt miast. O wpływie polityki. O wpływie kształtowania wizerunku. O tłumie w mieście. Warto; bardzo warto przeczytać i przemyśleć.

Jak wiadomo mniej więcej od średniowiecza stadt luft macht frei. Co się zaś tyczy dzisiejszych manifestacji owych wolności miejskich pozostaje nam odkrycie w sobie pokładów ekshibicjonizmu i uczestnictwo w dość tandetnych paradach równości lub wybór sojowego mleka w starbucksie.
Mniej więcej trzy czwarte książki to taka właśnie bajka snuta w dekonstruktorskim duchu, modnej...

Książka obfituje w całą gamę informacji dotyczących budowy miast, ich pochodzenia, architektury i ludzi w nich mieszkających. Natłok informacji jest wręcz przytłaczający, można się w nim pogubić. Momentami ciężko się czyta. Jak ktoś lubi taką tematykę to generalnie polecam.

Książka w ramach DKK.
Doceniam wiedzę i ogrom pracy Autora i jest to na pewno pozycja wartościowa. Ale mam jedno ale, za duże zagęszczenie informacji. Jest ich tyle, że nie sposób zapamiętać cokolwiek. Jak dla mnie trochę trudna w odbiorze przez tę "gęstość".

1940

Przyznam, że trochę mnie znudziła i znużyła chaotycznym ciągiem przykładów, moim zdaniem omówionych zbyt pobieżnie. W efekcie brakuje konkretnych wniosków i jakiejś wyraźnej myśli przewodniej. Spodziewałam się głębszej, ciekawszej analizy miejskości, ale mimo wszystko warto zajrzeć.

Ostatecznie to fajna książka, bo i temat diabelnie ciekawy. Niestety pozbawiona jest wniosków, pomimo usilnych prób autora do stworzenia takowych.

Od dawna interesuję się ,,tkanką miejską", a poświęcone jej pozycje książkowe ,,połykam" w niezliczonych ilościach:) Muszę jednak zaznaczyć, że na tle reportaży (jak choćby m.in. książki Filipa Springera) pozycja wypada nieco encyklopedycznie - dobry dobór tematów i poszczególnych zagadnień zostaje przyćmiony przez sztywną, wręcz ,,regułkową " formę. Książka jest bardzo...

Kiedy zobaczyłam tę książkę w księgarni, pomyślałam, że ma ciekawy tytuł, ale nie chcę tak brzydkiej książki u mnie na półce. Okładka nawiązuje grafiką do kart do gry w monopol, co sugeruje, że w książce przeczytamy do deweloperce, może o zarabianiu na nieruchomościach? Przecież nieruchomości to gigantyczne inwestycje, przynoszące ogromne zyski lub straty. Ciekawość okazała...

• Architektura
  • 2019
  • Chcę w prezencie
  • 2017
  • Urbanistyka
  • 2020

Dodaj cytat z książki Język miast