B jak Bauhaus. Alfabet współczesności

Deyan Sudjic sztuka 376 str.
B is for Bauhaus

Porównaj ceny i

Recenzje oficjalnych recenzentów i

R jak Rams, S jak slums

7 Link do recenzji

Kto wpadł na pomysł wydania tej książki bez ilustracji, powinien do końca życia musieć czytać Coehlo I Bondę. Niektóre z haseł ciekawsze, inne tak nudne, że po przeczytaniu ich odkładałam książkę na kilka tygodni.

Rozważania o związkach sztuki ze współczesnym przemysłem, kulturą oraz zmiany postrzegania podejścia do wzornictwa na przestrzeni lat. Wszystko to w postaci podróży po przeróżnych zagadnieniach gdzie autor dowodzi jak projektowanie wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego życia.

Ogólnie styl opowiadań jest dość zajmujący, jednak dla zwykłego czytelnika nie zanurzonego w...

Pozycja kierowana raczej do fachowców z dziedziny wzornictwa. Liczne odwołania do twórców i pojęć z tej dziedziny oraz brak ilustracji omawianych projektów czyni tę książkę ciężko przyswajalną dla laika.

Spodziewałem się czegoś innego. Chciałem czegoś, co chociaż trochę przybliży mi dizajn. Niektóre z rozdziałów były ciekawe, ale niektóre tak chaotyczne i niezrozumiałe, że miałem dość.

Specjalnie kupiłem książkę papierową, żeby widzieć obrazki. Nie rozumiem, jak można napisać i tym temacie bez ilustracji? Ciągłe zerkanie do google męczy dość szybko.

Dla fanów dizajnu tak,...

Zbiór ciekawych historii o designie i architekturze. W mojej opinii książka troszkę przydługa i nie wszystkie rozdziały były aż tak interesujące, ale to wynik szerokiej tematyki od konkretnych architektów przez przedmioty, aż po serwisy społecznościowe. Książkę jednak warto posiadać, ponieważ zawsze można wrócić do ciekawszych postaci w sztuce użytkowej i na własną rękę...

Ciekawe wprowadzenie w zagadnienie dizajnu XX wieku. Bardzo brakuje zdjęć i ilustracji.

Od ogółu do szczegółu autor przechodzi przez alfabet rzeczy zaprojektowanych. Świetna pozycja dla osób na początku swojej przygody z projektowaniem i sztuką współczesną.

Sudjic nie zdołał uniknąć pewnej pułapki czającej się na wszystkich tych, którzy być może nieco zbyt pobieżnie starają się budować powiązania między dość odległymi zagadnieniami. Inaczej mówiąc – odnoszę wrażenie, że książka jest poszatkowana. Być może sam sobie jestem winien, bo zamiast luźnych i przyjemnych esejów spodziewałem się czegoś nieco innego, bardziej...

Nie tak dobra jak "Język rzeczy", choć dużo grubsza. Bywają perełki ("c jak czar kolekcjonowania") ale i niekoniecznie coś mówiące przeciętnemu czytelnikowi nieobeznanemu z np.architekturą. Ale i tak warto .

To nie jest książka o słynnej szkole artystycznej Bauhaus. To prawdziwa encyklopedia anegdot, ciekawostek, błyskotliwych analiz i wysublimowanych angielskich żartów. To także spis osobistych doświadczeń i sentymentalnych podróży. Myślę, że najważniejszą cechą tego alfabetu współczesności jest autentyzm. Autor jest szczery, nie dopatruje się pozytywnych cech w czymś czego...

• Chcę w prezencie
  • Sztuka