Wyznania Norah

Wydawnictwo: Świat Książki
joly_fh

Norah Shariff jest Algierką, która do 14 roku życia mieszkała we Francji, potem wraz z rodziną wróciła do ojczyzny, by następnie uciekać przed przemocą muzułmańskich krewnych i koszmarem wojny domowej. W końcu postanowiła wyjawić tajemnice, które przez lata miały przemożny wpływ na jej życie, nie pozwalając dorosnąć. Obdarzona silnym charakterem i imponującą odwagą Norah jest gotowa zrobić wszystko, by ochronić matkę i rodzeństwo, nawet ocierając się o śmierć. Ostatecznie udaje jej się uciec z Algierii i osiąść w Kanadzie.

Norah Shariff reprezentuje nowe pokolenie, które nie chce bezczynnie godzić się na poniżanie - los pisany kobietom w krajach muzułmańskich. Jej bunt jest niczym drogowskaz dla wielu z tych kobiet, a jej wspomnienia wszystkim mogą dodać otuchy.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/ksiazki/wyznania-norah-norah-shariff-3662386/

Madi | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Wypożyczając tę książkę nie miałam pojęcia ,że są to wyznania córki Samii z książki "Za zasłoną strachu",która wywarła na mnie wstrząsające wrażenie.
Znając już dzieje tych Algierek czytałam tą powieść już z mniejszymi emocjami,ale cały czas kręciłam głową z niedowierzania jak można było potraktować tak własną córkę i wnuki.
Straszna historia.

Monika | 2017-08-20
Przeczytana: 26 lipca 2017

Moja tematyka i moje klimaty, a jednak książka nie przypadła mi do gustu.
Brak w niej liryzmu, duchowości, arabskiego "smaku", zdecydowanie za dużo narzekania i biadolenia.

Uciekające strony | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Czytałam wiele książek dotyczących traktowania kobiet wyznających islam i za każdym razem wzbudzają one we mnie silne emocje. Złość i niedowierzanie miesza się ze smutkiem i żalem. Nie mogę sobie wyobrazić, że w dzisiejszych czasach w krajach muzułmańskich, za zamkniętymi drzwiami domów, rozgrywa się podobnych, tysiące dramatów.

Wyznania Norah to historia rodziny Samii Shariff pisana z perspektywy jej córki. Jest to opowieść o bólu, cierpieniu i upokorzeniu. Wstrząsająca opowieść Norah Sharif, która przez lata była wykorzystywana seksualnie przez ojca, gwałcona i bita. Opowieść małego dziecka, które przez lata przyglądało się brutalnym napaściom ojca na matkę, znęcaniu się i pastwieniu, które codziennie widziało w oczach matki łzy, udrękę i rozpacz. Jest to w pewnym sensie pamiętnik i opis gehenny jaki musiała znosić Norah z matką i rodzeństwem. Ciągła tułaczka i strach, brak jakiejkolwiek pomocy i wsparcia, odrzucenie i potępienie przez resztę rodziny, ale również nadzieja na...

Magdalena Paź | 2013-11-12
Przeczytana: 29 października 2013

„Wyznania Norah” to książka z tej serii, które uwielbiam. Życie w kraju muzułmańskim będąc kobietą nie jest łatwe, szczególnie, gdy za ojca ma się potwora. Niestety Norah nie ominął ten los.
Książka ta to autobiografia głównej bohaterki. Jest ona najstarszą z rodzeństwa i niestety dziewczynką. Chodzi do szkoły, ale nie bardzo sobie w niej radzi, opuszcza większość lekcji w końcu rezygnuje z niej na rzecz pracy. Ma ojca tyrana, który ożenił się z matką tylko dla jej pieniędzy. Jako człowiek jest nie do zniesienia. Wprowadza w domu terror, bije matkę, próbuje ją zabić, nie szczędzi także Norah. Jednak ją krzywdzi w inny sposób, najboleśniejszy z możliwych. Krzywda ta zostaje w jej psychice do końca życia. Po kilku latach rodzinie udaje się pozbyć tego oprawcy. Niestety nie wszyscy pochwalają działania matki Norah. Kobiety zostają podstępnie zwabione do dziadków i tam uwięzione gorzej niż zwierzęta. Jednak po pewnym czasie udaje im się uciec. Matka Norah zakochuje się, wychodzi za...

Anna-mojeksiążki | 2013-10-12
Przeczytana: październik 2013

„Wyznania Norah” to powieść autobiograficzna opowiadająca nie tylko historię Autorki, ale również ukazująca kulisy życia kobiet w krajach muzułmańskich. Jest to temat, który ostatnio bardzo często pojawia się w fabule wielu książek. Jednak tym razem to nie jest fikcja, ale samo życie.

Norah Shariff jest Algierką, młodą i ambitną, żądną życia w lepszym świecie, bez barier kulturowych spychających kobiety do pozycji małoznaczącej. Jej dzieciństwo było związane z ojczyzną, jednak kiedy skończyła 14 lat, jej rodzina wyemigrowała do Francji, gdzie zakosztowała zupełnie innego życia. We Francji zobaczyła jak można żyć, jak być wolną kobietą. Kiedy po latach przyszło im wrócić do kraju, nie mogła się pogodzić z jego reżimem i zasadami. Czuła się znowu ograniczana, jak niewolnica.

Przyszło jej uciekać i to nie tylko przed wojną, która wyniszczała jej rodzinny kraj, ale również przed przemocą własnych krewnych. Wiele przeszła i przeżyła – nie będę opisywać szczegółów, aby nie spolerować...

Kura | 2016-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Książka zdecydowanie nie jest arcydziełem literackim, ale zdecydowanie jest ciekawą pozycją, którą warto przeczytać ze względu na aktualny obecnie temat imigrantów i uchodźców.
Ja czytając ją skupiłam się na 3 bohaterkach: autorce, jej młodszej siostrze oraz ich matce.

Dla mnie ta książka składa się z dwóch części.

Pierwszą stanowią przerażające losy autorki i jej rodziny, mające miejsce w Algierii, gdzie rządzi Koran i średniowiecze. Znajdziemy tam opisy, które wstrząsną czlowiekiem, ale właśnie tego się spodziewamy biorąc do ręki książkę, która jest reklamowana, jako ukazanie braku równości płci w krajach muzułmańskich i traktowania kobiet gorzej niż zwierzęta.

Druga część natomiast obejmuje wydarzenia rozgrywające się w krajach rozwiniętych (Francja, Hiszpania, Kanada) i niewdzięczny sposób w jaki reagują na okazaną im DARMOWĄ pomoc przez państwo, zapewnienie darmowego dachu nad głową, darmowego jedzenia, darmowej opieki medycznej. Ich przywiązanie do reguł narzuconych przez...

B_ananas | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, chociaż temat wcale lekki nie jest. Natomiast moim zdaniem historia nie wyróżnia się zbytnio z wielu, które już czytałam. Bohaterka z rodziną przenosi się z miejsca na miejsce, by w końcu przenieść się gdzieś na zachód, a na początku swej drogi jest tłamszona przez muzułmańskie "prawa i obyczaje". Dochodzę zatem do wniosku, że islam ma różne oblicza, jednak za każdym razem oparte na chorym poczucie honoru.

olywka | 2015-11-19

Książka nie robi aż takiego wrażenia, bardziej wciągnęła mnie książka jej matki "Za zasłoną strachu" Może i przedstawia trochę inny punkt widzenia bo oczami córki, ale zawiodłam się bo myślałam, że będzie lepsza i napisana w inny sposób :)

| 2014-10-31
Przeczytana: 31 października 2014

I po książce! Szkoda słów, porażka i to tragiczna w każdym znaczeniu! Z czystym sumieniem przeznaczę to "dzieło" na szczytny cel Caritasu, jakim jest zbieranie makulatury na budowę studni w Sudanie!!!

Anna Janke | 2015-02-04

Bardzo wzruszająca opowieść o Norah Shariff, która wraz z matką i rodzeństwem musiała walczyć o przetrwanie,a także o tym jak ciężkie i nie sprawiedliwe jest życie Muzułmanek.