Wyznania Norah

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura piękna
joly_fh

Norah Shariff jest Algierką, która do 14 roku życia mieszkała we Francji, potem wraz z rodziną wróciła do ojczyzny, by następnie uciekać przed przemocą muzułmańskich krewnych i koszmarem wojny domowej. W końcu postanowiła wyjawić tajemnice, które przez lata miały przemożny wpływ na jej życie, nie pozwalając dorosnąć. Obdarzona silnym charakterem i imponującą odwagą Norah jest gotowa zrobić wszystko, by ochronić matkę i rodzeństwo, nawet ocierając się o śmierć. Ostatecznie udaje jej się uciec z Algierii i osiąść w Kanadzie.

Norah Shariff reprezentuje nowe pokolenie, które nie chce bezczynnie godzić się na poniżanie - los pisany kobietom w krajach muzułmańskich. Jej bunt jest niczym drogowskaz dla wielu z tych kobiet, a jej wspomnienia wszystkim mogą dodać otuchy.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/ksiazki/wyznania-norah-norah-shariff-3662386/

Ala | 2019-04-08
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2019
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Ta książka powinna się skończyć tak po 1/3.
bo potem problemy w niej opisywane są problemami naprawdę wielu ludzi. Nie ma w nich nic niezwykłego poza kobietami, które ciągle dziwią się, że nikt nie chce im nic dać na piękne oczy i wymagają od nich chociaż części pieniędzy na pokrycie rachunków.

Szczytem dla mnie był fragment o tym, jak musiały wychodzić z domu pomocy na cały dzień i żadna z nich nie pomyślała o tym, żeby w tym czasie po prostu zacząć pracować. Zdecydowanie lepiej było siedzieć w McDonaldzie.

Monika | 2017-08-20
Przeczytana: 26 lipca 2017

Moja tematyka i moje klimaty, a jednak książka nie przypadła mi do gustu.
Brak w niej liryzmu, duchowości, arabskiego "smaku", zdecydowanie za dużo narzekania i biadolenia.

Madi | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Wypożyczając tę książkę nie miałam pojęcia ,że są to wyznania córki Samii z książki "Za zasłoną strachu",która wywarła na mnie wstrząsające wrażenie.
Znając już dzieje tych Algierek czytałam tą powieść już z mniejszymi emocjami,ale cały czas kręciłam głową z niedowierzania jak można było potraktować tak własną córkę i wnuki.
Straszna historia.

książek: 2009
B_ananas | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, chociaż temat wcale lekki nie jest. Natomiast moim zdaniem historia nie wyróżnia się zbytnio z wielu, które już czytałam. Bohaterka z rodziną przenosi się z miejsca na miejsce, by w końcu przenieść się gdzieś na zachód, a na początku swej drogi jest tłamszona przez muzułmańskie "prawa i obyczaje". Dochodzę zatem do wniosku, że islam ma różne oblicza, jednak za każdym razem oparte na chorym poczucie honoru.

Uciekające strony | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Czytałam wiele książek dotyczących traktowania kobiet wyznających islam i za każdym razem wzbudzają one we mnie silne emocje. Złość i niedowierzanie miesza się ze smutkiem i żalem. Nie mogę sobie wyobrazić, że w dzisiejszych czasach w krajach muzułmańskich, za zamkniętymi drzwiami domów, rozgrywa się podobnych, tysiące dramatów.

Wyznania Norah to historia rodziny Samii Shariff pisana z perspektywy jej córki. Jest to opowieść o bólu, cierpieniu i upokorzeniu. Wstrząsająca opowieść Norah Sharif, która przez lata była wykorzystywana seksualnie przez ojca, gwałcona i bita. Opowieść małego dziecka, które przez lata przyglądało się brutalnym napaściom ojca na matkę, znęcaniu się i pastwieniu, które codziennie widziało w oczach matki łzy, udrękę i rozpacz. Jest to w pewnym sensie pamiętnik i opis gehenny jaki musiała znosić Norah z matką i rodzeństwem. Ciągła tułaczka i strach, brak jakiejkolwiek pomocy i wsparcia, odrzucenie i potępienie przez resztę rodziny, ale również nadzieja na...

metalzul86 | 2016-12-09
Przeczytana: maj 2016

Po lekturze książek Sami Shariff, czyli matki autorki autobiografia Norah nie robi wielkiego wrażenia zdecydowanie odstając od twórczości rodzicielki;) Opowieść zbytnio nie wciąga czytelnika a i talent Norah do pisania wydaje się wyraźnie mniejszy niż u matki. Niestety, ale dla tych co przeczytali "Za zasłoną strachu" i "Pohańbione" tego rodzaju porównania są nieuniknione. Warto jednak sięgnąć po tę książkę, chociażby po to aby zamknąć cykl losów rodziny Shariff i spojrzeć na wcześniej opisywane zdarzenia z nieco innej perspektywy.

Ania | 2016-10-19
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Pierwsze wrażenie? Byłam zachwycona i przerażona zarazem. Chciałam przeczytać wspomnienia napisane przez matkę Autorki. Potem dotarło do mnie, że książka napisana jest w cukierkowaty, trochę przedramatyzowany sposób... Może to tylko moje odczucia?

Kura | 2016-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Książka zdecydowanie nie jest arcydziełem literackim, ale zdecydowanie jest ciekawą pozycją, którą warto przeczytać ze względu na aktualny obecnie temat imigrantów i uchodźców.
Ja czytając ją skupiłam się na 3 bohaterkach: autorce, jej młodszej siostrze oraz ich matce.

Dla mnie ta książka składa się z dwóch części.

Pierwszą stanowią przerażające losy autorki i jej rodziny, mające miejsce w Algierii, gdzie rządzi Koran i średniowiecze. Znajdziemy tam opisy, które wstrząsną czlowiekiem, ale właśnie tego się spodziewamy biorąc do ręki książkę, która jest reklamowana, jako ukazanie braku równości płci w krajach muzułmańskich i traktowania kobiet gorzej niż zwierzęta.

Druga część natomiast obejmuje wydarzenia rozgrywające się w krajach rozwiniętych (Francja, Hiszpania, Kanada) i niewdzięczny sposób w jaki reagują na okazaną im DARMOWĄ pomoc przez państwo, zapewnienie darmowego dachu nad głową, darmowego jedzenia, darmowej opieki medycznej. Ich przywiązanie do reguł narzuconych przez...

olywka | 2015-11-19

Książka nie robi aż takiego wrażenia, bardziej wciągnęła mnie książka jej matki "Za zasłoną strachu" Może i przedstawia trochę inny punkt widzenia bo oczami córki, ale zawiodłam się bo myślałam, że będzie lepsza i napisana w inny sposób :)

Magda | 2015-11-16

Lubię takie historie. Dramat autorki jest przerażający. Wciąga.