Zakazana miłość

Wydawnictwo: Hachette
Sherin und Amar
literatura faktu
Lucy_Cruel

Sherin, piętnastoletnia afgańska piękność, która wyemigrowała ze swoją ortodoksyjnie religijną rodziną do Emiratów Arabskich, przeżywa piekło, gdy zakochuje się w młodym hindusie Amarze. Sherin ma tylko jedno marzenie – żyć miłością u boku swojego ukochanego. Jej rodzina uważa to za zbrodnię. Miłość Sherin wystawiona jest na liczne próby. Dziewczyna narażona jest na przemoc, areszt domowy, wywiezienie z kraju i czarną magię.

źródło opisu: www.hachette.com.pl

źródło okładki: www.hachette.com.pl

korcia | 2013-12-09
Przeczytana: 06 grudnia 2013

O obcych kulturach zazwyczaj czytamy z ciekawością, taka lektura często nas uczy, ale równie często bulwersuje. Jest ciężko nam, ludziom cywilizowanym, zrozumieć odległe kultury, pogodzić się z niesprawiedliwością, która cały czas tam króluje.

"Zakazana miłość" to książka o wielkiej miłości między Pasztunką a Hindusem. Ona, Szerin, wychowała się w bardzo ortodoksyjnej rodzinie islamskiej, on, Amar, w tolerancyjnym buddyjsko-chrześcijańskim otoczeniu.

"(...) w Afganistanie nie jest to coś nadzwyczajnego, gdy kuzyn lub wuj wykorzystuje seksualnie młodą dziewczynę. O tym się tylko mówi. Zresztą zawsze przypisuje się winę dziewczynie i ma do niej pretensje, że uwiodła mężczyznę, którego za wszystko się rozgrzesza, bo taka jest jego natura. Teraz muszą szybko się pobrać, bo tylko wtedy nie przyniesie to hańby rodzinie dziewczyny. Zawsze tak było, a prawo rodzinne respektowane jest do dzisiaj".

W pasztuńskiej rodzinie nikt nie cieszy się z narodzin dziewczynki, tylko narodziny chłopca...

Joanna | 2013-01-31
Przeczytana: październik 2011

Szerin pokochała kogoś wbrew temu, co nakazała jej rodzina kierująca się surowym kodeksem pasztuńskim, zmieniła islam na wiarę chrześcijańską wydając tym samym na siebie wyrok.
Okrutna historia przesiąknięta cierpieniem nie tylko młodej Afganki, ale również kobiet, którymi rządzi szariat i uzależnieni od władzy mężczyźni.

W tej historii poznajemy Sherin młodą Afgankę piętnastoletnią, która zakochuje się w hindusie Amarze.
Piękna miłość,,a zarazem koszmar i piekło przeszła młoda dziewczyna i też areszt domowy, jest źle traktowana, krzywdzona.
Bardzo poruszająca, przejmująca opowieść wzrusza i chwyta za serce.
Lubię historię pisane przez życie czytać!!!!

„Chętnie bym ich poznał i powiedział, jak bardzo cię kocham, obiecał, że będę o ciebie dbał najlepiej jak potrafię, chronił i pilnował, a twoją rodzinę szanował. Dlaczego ludzie, którzy żyją w naszych czasach, nie potrafią tego zaakceptować? Dlaczego świat pozwala na to, by muzułmańskie kobiety nie mogły żyć na wolności? Jak to jest, że ludzie wolą widzieć kobietę martwą niż szczęśliwą? Dlaczego ONZ na to pozwala? Dlaczego świat nie podnosi krzyku? Dlaczego nikt mnie nie słyszy i nie rozumie? Milcząc, zgadzamy się na to bestialstwo.”*

Potraficie wyobrazić sobie, że miłość waszego życia jest czymś złym? Uczucie, które Was ogarnia jest nie czyste, złe i nie do pomyślenia? Wszyscy krewni robią co tylko w ich mocy aby przeszkodzić na drodze Waszego szczęścia… A Wy jesteście więźniami w własnym domu. To właśnie spotkało parę nastolatków – Ammara i Szerin. A to wszystko tylko i wyłącznie z powodu innych Religi i narodowości. Ona Pasztunka (kobiety z tego rodu mogą wychodzić za mąż...

Grażyna | 2012-02-20

Nie zaskoczyła mnie niczym nowym, podobna do wielu o tej tematyce, czyta się lekko.

Beata | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

„Bo największym wrogiem człowieka jest drugi człowiek.”
"Zakazana miłość" lub inaczej "Amar i Sherin", nawiasem mówiąc, ta druga nazwa podoba mi się bardziej, to opowieść o drodze do wolności. Pewnie wielu osób powie, że głównym wątkiem jest tu wątek Szerin i Amara, ja osobiście mam inne zdanie.
Książkę czyta się przyjemnie, szybko. Nie wiem dlaczego, ale ja bardziej upodobałam sobie rozdziały dziewczyny, chociaż ta druga część też mi się podobała.
Przez całą powieść podziwiałam Szerin za odwagę, stanowczość i wewnętrzną siłę, równocześnie starając się zrozumieć decyzje Amara. Strasznie denerwowała mnie starsza siostra dziewczyny.
Uważam za świetny pomysł, za napisanie rozdziału "Jak powstała ta książka". Mimo, że od początku wiedziałam, że jest to książka na faktach, domyślałam się, że imiona zostały zmienione.
Bardzo podobał mi się też wątek religijny, został fajnie wprowadzony.
Pozostaje mi tylko trzymać kciuki za prawdziwą Szerin i Amara.

lisoska | 2013-12-09
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Współczesna opowieść o Romeo i Julii tylko tutaj nie do końca chodzi o pochodzenie i to nie jest jedyna przeszkoda do miłości. Romeo jest Hindusem Chrześcijaninem a Julia Afgańską Pasztunką Muzłumanką... Fundamentaliści w rodzinie kontra wielka miłość...
Dla Europejczyka historia może niepojęta, ale prawdziwa, niestety na świecie takie rzeczy mają jeszcze miejsce, że brat zabija siostę, bo ta pokochała kogoś "nieodpowiedniego" wg rodziny i Allaha... aż ciarki przechodzą po plecach.
Lektura ciekawa, szkoda, że nie znamy dalszych losów bohaterów.

Paulinaa | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Historia miłości, która pokazuję nam ile to piękne uczucie może znieść, jeśli jest prawdziwe i pochodzi prosto z serca.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie.
Ukazany został obraz osób z dwóch różnych światów, którzy mimo wszelkich przeciwności walczyli o siebie nawzajem.
Poruszany wątek miłosny jak i religijny ukazujący jak wielka jest miłość Boga.
Polecam ;)

Maalinkaaaa | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Piękna książka o zakazanej miłości. Tyle lat Sherin i Amar czekali na siebie,tak wiele musieli przejść,by w końcu mogli cieszyć się sobą.
Jest to książka,którą chcę przeczytać po raz kolejny,na pewno przeczytam ją jeszcze raz.

wiejskifilozof | 2013-01-08

No to temat oklepany, ile można pisać o kobietach w islamie .Jest źle i może być tylko lepiej ...kiedyś tam .Nic nowego nie przeczytałem , a książka była dość domyślna .