Wyznania Norah

Norah Shariff Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2013-08-28
2013-08-28

Ta książka powinna się skończyć tak po 1/3.
bo potem problemy w niej opisywane są problemami naprawdę wielu ludzi. Nie ma w nich nic niezwykłego poza kobietami, które ciągle dziwią się, że nikt nie chce im nic dać na piękne oczy i wymagają od nich chociaż części pieniędzy na pokrycie rachunków.

Szczytem dla mnie był fragment o tym, jak musiały wychodzić z domu pomocy na cały dzień i żadna z nich nie pomyślała o tym, żeby w tym czasie po prostu zacząć pracować. Zdecydowanie lepiej było siedzieć w McDonaldzie.

Ta książka powinna się skończyć tak po 1/3.

Szczytem dla mnie był fragment o tym, jak musiały wychodzić z domu pomocy na...

2041

Moja tematyka i moje klimaty, a jednak książka nie przypadła mi do gustu.
Brak w niej liryzmu, duchowości, arabskiego "smaku", zdecydowanie za dużo narzekania i biadolenia.

Moja tematyka i moje klimaty, a jednak książka nie przypadła mi do gustu.

1972

Wypożyczając tę książkę nie miałam pojęcia ,że są to wyznania córki Samii z książki "Za zasłoną strachu",która wywarła na mnie wstrząsające wrażenie.
Znając już dzieje tych Algierek czytałam tą powieść już z mniejszymi emocjami,ale cały czas kręciłam głową z niedowierzania jak można było potraktować tak własną córkę i wnuki.
Straszna historia.

Straszna historia.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, chociaż temat wcale lekki nie jest. Natomiast moim zdaniem historia nie wyróżnia się zbytnio z wielu, które już czytałam. Bohaterka z rodziną przenosi się z miejsca na miejsce, by w końcu przenieść się gdzieś na zachód, a na początku swej drogi jest tłamszona przez muzułmańskie "prawa i obyczaje". Dochodzę zatem do wniosku, że islam ma różne oblicza, jednak za każdym razem oparte na chorym poczucie honoru.

Czytałam wiele książek dotyczących traktowania kobiet wyznających islam i za każdym razem wzbudzają one we mnie silne emocje. Złość i niedowierzanie miesza się ze smutkiem i żalem. Nie mogę sobie wyobrazić, że w dzisiejszych czasach w krajach muzułmańskich, za zamkniętymi drzwiami domów, rozgrywa się podobnych, tysiące dramatów.

Wyznania Norah to historia rodziny Samii Shariff pisana z perspektywy jej córki. Jest to opowieść o bólu, cierpieniu i upokorzeniu. Wstrząsająca opowieść Norah Sharif, która przez lata była wykorzystywana seksualnie przez ojca, gwałcona i bita. Opowieść małego dziecka, które przez lata przyglądało się brutalnym napaściom ojca na matkę, znęcaniu się i pastwieniu, które codziennie widziało w oczach matki łzy, udrękę i rozpacz. Jest to w pewnym sensie pamiętnik i opis gehenny jaki musiała znosić Norah z matką i rodzeństwem. Ciągła tułaczka i strach, brak jakiejkolwiek pomocy i wsparcia, odrzucenie i potępienie przez resztę rodziny, ale również nadzieja na lepsze jutro i ogromna odwaga aby iść ku przyszłości i pokonać wszystkie przeciwności losu.

W książce opisany jest również nastoletni bunt, co prawdopodobnie wiązało się z koszmarem jaki przeżyła autorka. Tłamszenie w sobie emocji, wstydu i poniżenia skutkowały wagarami, brakiem koncentracji, nie możnością poradzenia sobie z przeszłością i urazem psychicznym. Jednak przemiana jakiej doznała zaintrygowała mnie, a może nawet zmotywowała. Po piekle jakie sprawił jej ojciec nie poddała się, a nawet zaczęła walczyć o siebie, matkę i rodzeństwo. Jak na swój wiek cechowała się dużą odpowiedzialnością, opiekuńczością i dojrzałością. Chęć przetrwania i odnalezienia bezpiecznego miejsca był bardzo silny. Nie bała się podejmować ciężkiej pracy. Sumiennie wywiązywała się z obowiązków.

Przerażający był opis wojny domowej w Algierii. Wspomnienia widoku ciężarnych kobiet mordowanych na ulicach, podcinanie gardeł, wybuchy bomb, krzyki, gwałt na kobietach. Lęk towarzyszył tej scenerii codziennie, nawet powrót z pracy mógł skończyć się śmiercią.

Niezwykłe było przywiązanie i wzajemna troska Norah z matką i rodzeństwem. Zawsze mogli liczyć na dobre słowo, pomoc czy zrozumienie. Dbali o siebie nawzajem. Łącząca ich więź emocjonalna była bardzo silna. Każde z nich oddałoby życie za drugiego. Patrzeli na siebie z miłością, czułością i życzliwością.

Wyznania Norah to historia rodziny Samii...

Po lekturze książek Sami Shariff, czyli matki autorki autobiografia Norah nie robi wielkiego wrażenia zdecydowanie odstając od twórczości rodzicielki;) Opowieść zbytnio nie wciąga czytelnika a i talent Norah do pisania wydaje się wyraźnie mniejszy niż u matki. Niestety, ale dla tych co przeczytali "Za zasłoną strachu" i "Pohańbione" tego rodzaju porównania są nieuniknione. Warto jednak sięgnąć po tę książkę, chociażby po to aby zamknąć cykl losów rodziny Shariff i spojrzeć na wcześniej opisywane zdarzenia z nieco innej perspektywy.

Książka zdecydowanie nie jest arcydziełem literackim, ale zdecydowanie jest ciekawą pozycją, którą warto przeczytać ze względu na aktualny obecnie temat imigrantów i uchodźców.
Ja czytając ją skupiłam się na 3 bohaterkach: autorce, jej młodszej siostrze oraz ich matce.

Dla mnie ta książka składa się z dwóch części.

Pierwszą stanowią przerażające losy autorki i jej rodziny, mające miejsce w Algierii, gdzie rządzi Koran i średniowiecze. Znajdziemy tam opisy, które wstrząsną czlowiekiem, ale właśnie tego się spodziewamy biorąc do ręki książkę, która jest reklamowana, jako ukazanie braku równości płci w krajach muzułmańskich i traktowania kobiet gorzej niż zwierzęta.

Druga część natomiast obejmuje wydarzenia rozgrywające się w krajach rozwiniętych (Francja, Hiszpania, Kanada) i niewdzięczny sposób w jaki reagują na okazaną im DARMOWĄ pomoc przez państwo, zapewnienie darmowego dachu nad głową, darmowego jedzenia, darmowej opieki medycznej. Ich przywiązanie do reguł narzuconych przez islam i hołdowanie tradycjom, od których w ostateczności zostały zmuszone uciec aż na drugi koniec świata, jest dla mnie niezrozumiały.

Obie części oburzają mnie w podobnym stopniu, ale to właśnie ta druga bardziej mnie niepokoi...

Dla mnie ta książka składa się z dwóch części.

Pierwszą stanowią przerażające losy autorki i jej...

Książka nie robi aż takiego wrażenia, bardziej wciągnęła mnie książka jej matki "Za zasłoną strachu" Może i przedstawia trochę inny punkt widzenia bo oczami córki, ale zawiodłam się bo myślałam, że będzie lepsza i napisana w inny sposób :)

Pierwsze wrażenie? Byłam zachwycona i przerażona zarazem. Chciałam przeczytać wspomnienia napisane przez matkę Autorki. Potem dotarło do mnie, że książka napisana jest w cukierkowaty, trochę przedramatyzowany sposób... Może to tylko moje odczucia?

Mi ta książka nie przypadła do gustu ale warto przeczytać, żeby mieć świadomość tego co się dzieje na świecie.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Przeczytane w 2013 roku