Cesarzowe bizantyńskie 2 poł. V w. Kobiety a władza.

Cykl: Mediterraneum (tom 3)
Wydawnictwo: Towarzystwo Wydawnicze Historia Iagellonica
historia
Karolina

W zdominowanym przez mężczyzn Imperium Rzymskim cesarzowe nie zawsze pozostawały w cieniu mężów. Książka ukazuje polityczną aktywność i rolę dynastyczną kobiet na dworze bizantyńskim w II poł. V w. Jej bohaterkami są cztery kobiety należące do jednej rodziny, które odegrały istotną rolę w historii tego okresu. Niniejsza, pierwsza w języku polskim monografia tego tematu wypełnia znaczącą lukę w...

Książka ukazuje polityczną aktywność i rolę dynastyczną kobiet na dworze bizantyńskim w II poł. V w. Jej bohaterkami są cztery kobiety należące do jednej rodziny, które odegrały istotną rolę w historii tego okresu. Niniejsza, pierwsza w języku polskim monografia tego tematu wypełnia znaczącą lukę w polskiej historiografii.

źródło opisu: Nota wydawcy. Towarzystwo wydawnicze Historia Iagellonica Kraków 2009

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=13&o=92

Elevander | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Zacznę od tego, że nie lubię już samej idei pisania książek o kobietach, bo sugeruje ona pośrednio, że nie są one ludźmi, z czym się oczywiście nie zgadzam. Po tę książkę jednak sięgnąłem, w dużej mierze dlatego, że tematyka V-wiecznych dziejów Bizancjum nie jest w polskiej literaturze nadmiernie eksploatowana, w dużej mierze dzięki jasnemu blaskowi gwiazdy Justyniana w stuleciu następnym. Przechodząc jednak ad rem trzeba stwierdzić, że "Cesarzowe bizantyńskie..." są dość porządnie i solidnie napisaną pracą. Autorka wykorzystała dużą liczbę publikacji (zwłaszcza obcojęzycznych) oraz szeroką bazę źródłową. Zagadnienia przedstawione są klarownie językiem zrozumiałym i przystępnym. Pochwalić należy z pewnością staranną edycję (standard w tej serii) oraz ładną okładkę.

W moim osobistym odczuciu książka ta jednak została napisana z dużą dozą "łopatologii". Wszystkie zagadnienia wyjaśniane są precyzyjnie, choćby to nie było do niczego potrzebne. Sporo jest w tekście błyskotliwych uwag,...

Sensej | 2017-05-22
Vangio | 2017-05-14