5 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Bauero

Niniejsza książka stanowi pierwszy w nauce polskiej syntetyczny tom poświęcony czasom IV wieku. W stuleciu tym państwo rzymskie przeszło fundamentalne reformy, które trwale zmieniły polityczne, ustrojowe, religijne i gospodarcze oblicze świata śródziemnomorskiego. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej – zatytułowanej Dzieje – autorzy przedstawiają losy cesarstwa rzymskiego od wstąpienia na tron cesarza Dioklecjana (284) do śmierci Teodozjusza I (395), jak również szkic poświęcony dziejom Persji, drugiego – obok Rzymu – supermocarstwa tamtej epoki. W drugiej części – Struktury – przedstawiono zagadnienia związane z funkcjonowaniem cesarstwa: jego strukturą administracyjną i prawną, organizacją armii, życiem miast, rolą religii chrześcijańskiej i niechrześcijańskiej oraz przemianami w sztuce.
Autorami monografii są badacze związani z ważnymi ośrodkami naukowymi w kraju – Białymstokiem, Gdańskiem, Krakowem, Łodzią i Toruniem. Każdy z nich starał się przedstawić w omawianym przez siebie rozdziale najnowszy stan badań, w tym także aspekty najczęściej w nauce dyskutowane.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=9&o=245

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=9&o=245

Vangio | 2017-05-14

Artykuły Sz. Olszańca, K. Twardowskiej i M. Pawlaka bardzo dobre. Artykuł R. Suskiego to kuriozum. Zawiera mnóstwo błędnych tez. Słaby merytorycznie. Autor nie dotarł do całej literatury i wszystkich źródeł. Zdecydowanie obniża wartość naukową całej pracy zbiorowej. Pozostali autorzy nie co powyżej przeciętnej, ale również bez rewelacji. ;(

Darodin | 2019-02-18
helio | 2018-07-10