Ani słowa prawdy

Wydawnictwo: Fabryka Słów
joly_fh

Magia, intrygi i wielka przygoda. Był bardem i najemnikiem, na którego kolanach umarł krasnoludzki król. W tajemniczych okolicznościach odziedziczył Księgę Czarów, Kryształową Kulę oraz różdżkę. Obwołał się magiem, a wkrótce został najsłynniejszym czarodziejem znanego świata. Zbiór opowiadań o Arivaldzie z Wybrzeża – człowieku inteligentnym, silnym i sprawiedliwym. W zmieniającym się jak...

Magia, intrygi i wielka przygoda.

Zbiór opowiadań o Arivaldzie z Wybrzeża – człowieku inteligentnym, silnym i sprawiedliwym. W zmieniającym się jak kalejdoskop świecie on niezmiennie pozostaje kimś na kogo można liczyć. Chociaż czasami musi dokonywać arcytrudnych wyborów moralnych.

źródło opisu: fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Pan_Poeta | 2019-09-23

Nie jest to na pewno najlepszy Piekara. Chyba nie do końca wiedział, w którą stronę chcę iść i nie jest do końca ani Prachettowo ani poważnie. Ot takie czytadło. Bardziej polecam cykl inkwizytor.

Zgagarast | 2019-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Szybka opinia:
Jeżeli szukasz ambitnej lektury fantasy, to zawróć czym prędzej i sięgnij po Brandona Sandersona. Jeśli szukasz lekkiego fantasy i lubisz Pratchetta, to czuj bierz się za "Ani słowa prawdy". Po więcej informacji zapraszam niżej.

Długa opinia:
Książkę kupiłem całkowitym przypadkiem za 5zł i muszę przyznać, że w ostatnim czasie były to moje najlepiej wydane pieniądze na książkę.

Czy "Ani słowa prawdy" to dobra książka? Moim zdaniem nawet bardzo dobra.
Czy "Ani słowa prawdy" to dobra historia? Zdecydowanie nie.

Normalnie dałbym 7,5, ale zawsze zaokrąglam oceny tutaj w górę. Zatem skąd taka wysoka ocena?

Bo jest po prostu zabawna, dobrze się ją czyta i nie próbuje być niczym specjalnym. W swojej roli sprawdza się doskonale.

Postacie są absurdalne, ale przyjemne i zabawne. Zbyt dumny mistrz magów; księżniczka wymierzająca durnowate kary; mag, który dawniej był wojakiem i brakuje mu umiejętności magicznych. Książka nawet nie sili się na robienie postaci szarych. Mamy...

Maciej Horała | 2019-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2019

6,5 /10

Piekara za sprawą Mordimera stał się jednym z moich ulubionych autorów. Mimo, iż nie jest to pisarz szczególnie oryginalny, w dodatku mający ogromne problemy z formami dłuższymi niż liczące około 100 stron opowiadania (za wyjątkiem Rycerza Kielichów). Niemniej jeśli chodzi o tworzenie krótkich form literackich nie można odmówić mu kunsztu i dobrych pomysłów. I tak właśnie jest w przypadku tego zbioru.

Fabuła: 7/10 Ani słowa prawdy to zbiór opowiadań o przygodach Arivalda z Wybrzeża. Nasz bohater to człowiek z historią, imał się przeróżnych zawodów od barda po najemnika by w końcu na stare lata zostać samozwańczym magiem.

Styl: 6,5/10 Opowiadania są różnej jakości. Trzeba pamiętać, że wiele z nich to wręcz debiutanckie formy wtedy jeszcze młodego autora na dorobku. Czyta się dobrze, choć momentami przypomina to slapstickową komedię i wydaje się , że bohater w iście komicznych okolicznościach zawsze znajdzie wyjście z najkoszmarniejszej sytuacji.
Bohaterowie: 7/10 Arivald...

Herodott | 2019-05-14

Warta uwagi dla miłośnika klasycznej fantasy. Mamy elfy itp. :)

JulianSzczepan | 2019-05-07

niespójności połączone abstrakcyjnymi czarami

Telamon | 2019-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak autor irytującego "Cyklu Inkwizytorskiego" bądź trywialnych, wulgarnych do znudzenia 'Chłopców"... mógł napisać coś tak dobrego, ciepłego i optymistycznego jak "Ani Słowa Prawdy"?

Jak autor mógł porzucić Arivalda z Wybrzeża na rzecz tamtych dwóch cyklów!?

Lucious_the_Layle | 2019-03-29
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2019r.
Przeczytana: 29 marca 2019

Zabawne i ciekawe opowiadania, idealne jako lekka lektura do czytania pod wiosenną chmurką.
O ile przestanie z nich sypać śnieg.

Patrycja | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

„Ani słowa prawdy” to książka opisujących dzieje Arivalda - czarodzieja z przypadku, mężczyznę mającego około 60 lat, ale wciąż krzepkiego i z wigorem. Jego przygody zawarte są w 10 opowiadaniach, ułożonych chronologicznie, a każde traktuje o jego innej przygodzie. Opowiadania w większości mają wydźwięk lekki i niezobowiązujący, choć zdarzają się z rzadka motywy poważniejsze – np. śmierć, przemoc, wojna.
Trudno jednoznacznie ocenić cały zbiorek, bo w moim odczuciu jest bardzo niejednorodny – mieszczą się w nim opowiadania zarówno dobre jak i… niespecjalne. Swoim starym zwyczajem przedstawię wszystkie opowiadania zgrupowane według mojego uznania 

Te najlepsze:
„Cudak z Cudakowego lasu” – Arivald jako przedstawiciel Tajemnego Bractwa musi skorygować zachowanie młodego absolwenta, który zamienia ludzi w kamienie lub drzewa . Opowiadanie zabawne i z zaskakujące zakończeniem.
„Nie wszystko złoto, co się świeci (i na odwrót)” - Arivaldowi, na skutek wielu korzystnych zbiegów...

jbili | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Arivald to czarodziej, który nie spędził lat ślęcząc nad magicznymi księgami zgłębiając tajemnice magii, czarodziejem stał się przez przypadek, a jego kariera niczym Nikodema Dyzma doprowadziła go do stania się jednym z najznamienitszych spośród klanu czarodziejów. W pierwszej fazie bardzo przypominał mi Rincewinda z Pretchettowego Świata Dysku, ale z biegiem kolejnych spośród 10 opowiadań coraz mniej przypomina nieudolnego i posiłkującego się dużą dozą szczęścia czarodzieja choć nie jedynie poznanie magii stanowi element jego przewagi i sposób na radzenie sobie z trudnościami.

Nie wiem czym podpadły elfy autorowi, ale nie pojawiają się jako znane z Tolkiena miłe i lubujące się w prawdzie i sprawiedliwości postacie, natomiast bardzo pozytywnie zostają przedstawione krasnoludy, choć widać czasami ich grubiaństwo jak m.in. w tym cytacie z książki: „Do licznych wad krasnoludów należał też całkowity brak poczucia humoru, a najwięksi kawalarze spośród nich sądzili, że szczytem dobrej...

zaczytana | 2018-12-18

Do serca trafiło mi tylko pierwsze opowiadanie, choć reszta też nie była zła.