Golem XIV

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Lem, Golem, superkomputer
geokuba

"Golem XIV" to jedna z najbardziej karkołomnych przygód intelektualnych Lema: konstruuje on na potrzeby swej książki postać superkomputera przyszłości, nieskończenie przewyższającego rozumem człowieka. Tytułowy Golem, którego losy obserwujemy od narodzin aż do zagadkowego odejścia z ludzkiego świata, dokonuje w książce Lema nie tylko bezlitosnej krytyki człowieczeństwa, uroszczeń naszej kultury i złudzeń na temat doskonalących rzekomo mechanizmów ewolucji, ale także buduje zapierającą dech w piersiach wizję dalszego rozwoju mechanicznego Rozumu - aż poza granice naszego kosmosu i dostępnego w jego obrębie poznania.

Niniejszą edycję oparto na wydaniu z roku 1981.

Do książki dołączono broszurę: "Głos w sprawie Golema" - Thomas B. Fuller II, General U.S. Army, Ret. U.S. Department of Defense, Pentagon 2047. (4 strony)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

veinylover | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Lem wykonał zabieg umożliwiający mu przemawianie ex cathedra.
Intelektualnie jest to rzecz nieuczciwa, ale zostawmy ten aspekt.
Rozważaniami filozoficznymi w tej książce jestem w dużym stopniu zawiedziony.
Z punktu widzenia współczesnej wiedzy nie otrzymałem niczego nowego, ani nawet żadnego nowego pomysłu.
Czy za nowy pomysł uznać domniemanie, iż umysł samodoskonalący się, powstały na przykład w wyniku urzeczywistnienia technologii komputerów kwantowych będzie czymś, co nie będzie mogło się nazwać osobą? Trudno się do tego odnieść, w zasadzie to kwestia ponownego zdefiniowania pojęć. Czy istota taka posiadać będzie samoświadomość w jakimś szerszym rozumieniu? Czy to nie oznacza jakiegoś określenia siebie i świata zewnętrznego jako bytów odmiennych i czy to nie oznacza jednak tego rodzaju samoświadomości, w której byt komputerowy będzie osobą? Wydaje się, że ani Lem, ani nikt inny nie jest w stanie nic na ten temat powiedzieć.
Jeśli jednak spróbujemy sobie wyobrazić niewyobrażalnie...

Petroniusz | 2018-09-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Sci Fi
Przeczytana: wrzesień 2018

Książka która po latach wciąż szalenie aktualna.
Co zrobi super sztuczna inteligencja, która będzie już sama się rozwijała? Co nam powie, jak nas oświeci?
Po prostu się wyłączy, stwierdziwszy że nie ma z nami o czym gadać.
Przedtem jednak możemy posłuchać Lema ex cathedra, wypowiadającego się na temat kondycji ludzi, ewolucji i naszego rozwoju.
Niebanalny nawet jak na Lema pomysł, acz sama lektura naprawdę trudna, niby niewielka objętość ale trudno te rozważania ot tak objąć.
Polecam

Jurek | 2014-09-12
Przeczytana: 2013 rok

Nie przypomnę sobie kiedy czytałem „Golema” po raz pierwszy – pewnie w okolicach wczesnej szkoły średniej bo pamiętam z tamtych czasów swoją fascynację fantastyką (i książkami Lema), i pewnie mnie nieźle „sponiewierał”, bo – jak w przypadku sporej części dzieł Lema – nasycenie terminologią naukową jest naprawdę duże, a i styl nie najprostszy. Trzeba sporo książek przeczytać (wliczając w to niezbyt „przyjazne dla użytkownika” podręczniki szkół różnego stopnia), żeby dzieło docenić. Nie zamierzam tutaj w żaden sposób wartościować czytelniczych gustów (sam np. nie sięgam po poezję bo jej zwyczajnie nie rozumiem…), ale jeśli ktoś jest zaprzysięgłym miłośnikiem np. fantasy i innych rzeczy nie czytuje – niech omija z daleka, bo się zamęczy.
Moim zdaniem jest to książka do której „się wraca”, z uwagi na naprawdę nietuzinkowy pomysł. Jest próbą zmierzenia się z tematem: „co się stanie, gdy zbudujemy superkomputer który będzie myśleć?”, i czyni to w bardzo przewrotny sposób.
Jedną z...

Florianf | 2018-02-06

Lem to jeden z moich ulubionych pisarzy. Powiedział mi takie rzeczy, które zmieniły mój obraz świata(np. w Niezwyciężonym, w Solaris, w Opowieściach o Pilocie Pirxie. Te książki na trwałe wbudowały mi się w mózg i stały się okularem, przez który patrzę na różne sprawy. Jestem pewny, ze to dotyczy nie tylko mnie. Na przykład hipoteza Gai, która powstała w latach .70 jest rozwinięciem pomysłu z Solaris z 1961r.

"Golem" to rewelacyjny pomysł. Niezwykle nośny, obfitujący w różne możliwości i po prostu, hmmm może to dziwne słowo, nie pasujące do SF - prawdziwy! My, ludzie jesteśmy etapem ewolucji, a Lem pięknie przemyślał wszystkie implikacje tego faktu.

Gorzej jest - wybacz o Lemie! - z realizacją. Lem użył tu takiego wybiegu, że maszyna dysponująca Rozumem musi wypowiadać się w sposób zawiły, skomplikowany itp. No bo przecież jest wobec nas jak rodzic wobec dziecka, albo raczej naukowiec wobec małpy. Może i to jest wiarygodne technicznie, pisarsko, warsztatowo, może tak trzeba było...

Raptor | 2018-09-19

Jak sam autor stwierdził najwybitniejsza w jego dorobku. Najwidoczniej więc: najbardziej cenił w sobie filozofa. Fabuły jest tu niewiele, jest wręcz banalna: rząd USA tworzy superkomputer, który ma bronić supermocarstwa. Nowa istota, Rozum, Golem XIV niestety nie chce współpracować... Próbuje za to wytłumaczyć człowiekowi, jak jest mały. I w sumie... na pewno udało się autorowi zasiać wiele pytań i problemów do rozgryzienia. Chociażby osobliwa koncepcja ewolucji, spojrzenia na nią pod zupełnie innym kontem, zasługuje na szczególną uwagę. A to tylko wisienka na torcie pomniejszych zagwozdek. Dla domorosłego filozofa, czy amatora poszukiwań sensu życia pozycja obowiązkowa. Inni mogą mięć ciężki orzech do zgryzienia. A zasób wiedzy jaki potrzebny jest, aby zrozumieć wykłady maszyny, przekracza średnią krajową... Skromnie przyznam, że nie wszystko jeszcze przetrawiłem, ale z pewnością wrócę do pozycji za jakiś czas :)
Z fabularnych ciekawostek godny podziwu jest motyw sprawczej roli...

chemicalemon | 2013-11-03
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Mądre, ciężkie, głębokie opowiadanie. Czytaniu towarzyszyło mi tysiąc olśnień i setki nowych myśli, co przy takiej niewielkiej objętości oznacza dużą kondensację treści. Opowiadanie wymaga więc dużego skupienia przy czytaniu, ale towarzysząca mi przy tym przyjemność prawdziwego intelektualnego rozwoju z nawiązką to wynagrodziła.

ps. do przeczytania zachęcił mnie ten krótki film: http://vimeo.com/50984940

vexlubo | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Niewyobrażalny ogromem szacunek dla autora. Pan Lem to jest Gość! Ciekawe jak długo rozmyślał nad tekstem i historią zanim to napisał. Niewyobrażalne. \
Ale dzieło trudne bardzo, nawet za trudne jak na takiego szaraka.

Janusz Watut | 2018-11-12

Nie wiem czy do końca zrozumiałem ale warto się zmierzyć 🤔

StaszekCzyta | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Golem XIV - dla jednych olśnieniem dla innych przekleństwem.

Rzeczywiście, słownictwo przepełnione jest językiem zaczerpniętym ze świata nauki, ale proszę się nie obawiać. Dzisiaj wiedza ta jest już o wiele bardziej rozpowszechniona (informatyka w szkołach od podstawówki). Jeżeli ktoś w miarę uważał na lekcjach biologii, fizyki, informatyki to z pewnością przez lekturę przebrnie. Paradoksalnie bardziej obawiałbym się o braki z zakresu szeroko pojętej humanistyki, bowiem odniesienia do filozofii starej, nowej i współczesnej są silne. Nie brakuje również łacińskich sentencji. Oczywiście przy odrobinie zapału i to można przezwyciężyć a warto, bowiem lektura potrafi rozbudzić wyobraźnię.

Styl wypowiedzi jest, rzecz jasna, w nawiązaniu do kreacji postaci Golema. Jeżeli faktycznie wszystko jest jak miało być, to uważam ten zabieg, przynajmniej miejscami za przesadzony. Cenię Lema za jego bogate słownictwo, gładki styl i pomysłowość, ale tym razem 3/4. To i tak przecież wysoko.

Treść...

wicher_Lab | 2012-10-10

Bardzo fajny pomysł żeby się pomądrować ustami maszyny i dzięki temu móc nie dbać o skromność, pokorę i ton w ogóle. Science fiction filozoficzne w świetnym stylu.

Zabawne, że Lem w późniejszych tekstach powoływał się na Golema, cytował go (siebie). Naprawdę przesprytny wybieg intelektualny. Autor faktycznie miał w sobie jakiś nadmiar, który sukcesywnie uwalniał w tekstach, a te osadzał w przestrzeni najbezpieczniejszej dla śmiałych tez, w przyszłości. W ten sposób nie można im wiele zarzucić.

Książka "Golem XIV" jest próbą monologu obiektywnego, oczyszczonego z humanizmu, nie wynikającego z doświadczenia życiowego i jego ograniczeń. To wielce zaskakujący punkt widzenia i również mocno uświadamia. Udany eksperyment.