Golem XIV

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Lem, Golem, superkomputer
geokuba

"Golem XIV" to jedna z najbardziej karkołomnych przygód intelektualnych Lema: konstruuje on na potrzeby swej książki postać superkomputera przyszłości, nieskończenie przewyższającego rozumem człowieka. Tytułowy Golem, którego losy obserwujemy od narodzin aż do zagadkowego odejścia z ludzkiego świata, dokonuje w książce Lema nie tylko bezlitosnej krytyki człowieczeństwa, uroszczeń naszej kultury i złudzeń na temat doskonalących rzekomo mechanizmów ewolucji, ale także buduje zapierającą dech w piersiach wizję dalszego rozwoju mechanicznego Rozumu - aż poza granice naszego kosmosu i dostępnego w jego obrębie poznania.

Niniejszą edycję oparto na wydaniu z roku 1981.

Do książki dołączono broszurę: "Głos w sprawie Golema" - Thomas B. Fuller II, General U.S. Army, Ret. U.S. Department of Defense, Pentagon 2047. (4 strony)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jurek | 2014-09-12
Przeczytana: 2013 rok

Nie przypomnę sobie kiedy czytałem „Golema” po raz pierwszy – pewnie w okolicach wczesnej szkoły średniej bo pamiętam z tamtych czasów swoją fascynację fantastyką (i książkami Lema), i pewnie mnie nieźle „sponiewierał”, bo – jak w przypadku sporej części dzieł Lema – nasycenie terminologią naukową jest naprawdę duże, a i styl nie najprostszy. Trzeba sporo książek przeczytać (wliczając w to niezbyt „przyjazne dla użytkownika” podręczniki szkół różnego stopnia), żeby dzieło docenić. Nie zamierzam tutaj w żaden sposób wartościować czytelniczych gustów (sam np. nie sięgam po poezję bo jej zwyczajnie nie rozumiem…), ale jeśli ktoś jest zaprzysięgłym miłośnikiem np. fantasy i innych rzeczy nie czytuje – niech omija z daleka, bo się zamęczy.
Moim zdaniem jest to książka do której „się wraca”, z uwagi na naprawdę nietuzinkowy pomysł. Jest próbą zmierzenia się z tematem: „co się stanie, gdy zbudujemy superkomputer który będzie myśleć?”, i czyni to w bardzo przewrotny sposób.
Jedną z...

Florianf | 2018-02-06

Lem to jeden z moich ulubionych pisarzy. Powiedział mi takie rzeczy, które zmieniły mój obraz świata(np. w Niezwyciężonym, w Solaris, w Opowieściach o Pilocie Pirxie. Te książki na trwałe wbudowały mi się w mózg i stały się okularem, przez który patrzę na różne sprawy. Jestem pewny, ze to dotyczy nie tylko mnie. Na przykład hipoteza Gai, która powstała w latach .70 jest rozwinięciem pomysłu z Solaris z 1961r.

"Golem" to rewelacyjny pomysł. Niezwykle nośny, obfitujący w różne możliwości i po prostu, hmmm może to dziwne słowo, nie pasujące do SF - prawdziwy! My, ludzie jesteśmy etapem ewolucji, a Lem pięknie przemyślał wszystkie implikacje tego faktu.

Gorzej jest - wybacz o Lemie! - z realizacją. Lem użył tu takiego wybiegu, że maszyna dysponująca Rozumem musi wypowiadać się w sposób zawiły, skomplikowany itp. No bo przecież jest wobec nas jak rodzic wobec dziecka, albo raczej naukowiec wobec małpy. Może i to jest wiarygodne technicznie, pisarsko, warsztatowo, może tak trzeba było...

chemicalemon | 2013-11-03
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Mądre, ciężkie, głębokie opowiadanie. Czytaniu towarzyszyło mi tysiąc olśnień i setki nowych myśli, co przy takiej niewielkiej objętości oznacza dużą kondensację treści. Opowiadanie wymaga więc dużego skupienia przy czytaniu, ale towarzysząca mi przy tym przyjemność prawdziwego intelektualnego rozwoju z nawiązką to wynagrodziła.

ps. do przeczytania zachęcił mnie ten krótki film: http://vimeo.com/50984940

vexlubo | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Niewyobrażalny ogromem szacunek dla autora. Pan Lem to jest Gość! Ciekawe jak długo rozmyślał nad tekstem i historią zanim to napisał. Niewyobrażalne. \
Ale dzieło trudne bardzo, nawet za trudne jak na takiego szaraka.

StaszekCzyta | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Golem XIV - dla jednych olśnieniem dla innych przekleństwem.

Rzeczywiście, słownictwo przepełnione jest językiem zaczerpniętym ze świata nauki, ale proszę się nie obawiać. Dzisiaj wiedza ta jest już o wiele bardziej rozpowszechniona (informatyka w szkołach od podstawówki). Jeżeli ktoś w miarę uważał na lekcjach biologii, fizyki, informatyki to z pewnością przez lekturę przebrnie. Paradoksalnie bardziej obawiałbym się o braki z zakresu szeroko pojętej humanistyki, bowiem odniesienia do filozofii starej, nowej i współczesnej są silne. Nie brakuje również łacińskich sentencji. Oczywiście przy odrobinie zapału i to można przezwyciężyć a warto, bowiem lektura potrafi rozbudzić wyobraźnię.

Styl wypowiedzi jest, rzecz jasna, w nawiązaniu do kreacji postaci Golema. Jeżeli faktycznie wszystko jest jak miało być, to uważam ten zabieg, przynajmniej miejscami za przesadzony. Cenię Lema za jego bogate słownictwo, gładki styl i pomysłowość, ale tym razem 3/4. To i tak przecież wysoko.

Treść...

wicher_Lab | 2012-10-10

Bardzo fajny pomysł żeby się pomądrować ustami maszyny i dzięki temu móc nie dbać o skromność, pokorę i ton w ogóle. Science fiction filozoficzne w świetnym stylu.

Zabawne, że Lem w późniejszych tekstach powoływał się na Golema, cytował go (siebie). Naprawdę przesprytny wybieg intelektualny. Autor faktycznie miał w sobie jakiś nadmiar, który sukcesywnie uwalniał w tekstach, a te osadzał w przestrzeni najbezpieczniejszej dla śmiałych tez, w przyszłości. W ten sposób nie można im wiele zarzucić.

Książka "Golem XIV" jest próbą monologu obiektywnego, oczyszczonego z humanizmu, nie wynikającego z doświadczenia życiowego i jego ograniczeń. To wielce zaskakujący punkt widzenia i również mocno uświadamia. Udany eksperyment.

Ksiądz Pistolet | 2014-05-06

Z punktu widzenia informatyki wizja wszystkich wad przenoszonych przez twórców software'u na oprogramowanie.
Jak najbardziej się sprawdza...

shannon | 2012-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2012

Golem jako wynik kreacji człowieka na podobieństwo kreacji boskiej, zgodnie z legendą miał być istotą pozbawioną własnej woli, rozumu i mowy. Tymczasem tytułowy GOLEM XIV odbiega od tego wizerunku zasadniczo, gdyż, owszem, stworzony został przez człowieka, ale rozumowaniem człowieka przerósł o całą galaktykę.

Książka składa się z dwóch wykładów superkomputera, poprzedzonych wstępem i z zakończeniem autorstwa naukowców, którym dane było z Golemem - tym właśnie superkomputerem - obcować. Pierwszy wykład zawiera krytykę ewolucji i jej tworów, jako istot celowych i rozwijających się (czyt. osiągających kolejny poziom skomplikowania), podkreśla zaś zasadniczośc transmisji kodu genetycznego. Drugi wykład dotyczy Rozumu, jego ewolucji i jego usytuowania wobec Bytu.

Jest to ewidentnie książka filozoficzna, bardzo poważne i jakże trudne rozważania na temat ewolucji, miejsca człowieka we wszechświecie, możliwości jego rozwoju, jego małości, na temat błędów popełnianych raz po raz, w...

Mateusz | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Gdzieś po internecie ciągle krąży zdjęcie zrobione przez jakiegoś anglojęzycznego czytelnika, który w kadrze ujął, jak korzystając z czytnika eksiążek zaczytuje się w napisanej przez Stanisława Lema książce "Powrót z Gwiazd" z 1961 roku. Czytany fragment ze znakomitą dokładnością opisywał... ów istniejący dopiero od lat kilku czytnik właśnie.

Nie jest to zresztą jedyny dowód na znakomity zmysł i słuszność przemyśleń arcymistrza. Przemyśleń, których nie poskąpił nam również w Golemie XIV.

Nie chciałbym nikomu z czytających niniejszą opinię psuć zabawy, ale powiem tylko tyle - i w tej książce wnioski i rozumowanie Lema jest niewiarygodnie wręcz trafne. Jeżeli, drogi czytelniku, nie stronisz od monologów, filozoficznych wykładów, interesuje Cię tematyka przeszłości ludzkości jak i jej przyszłości, ta książka to najlepsze, po co możesz sięgnąć.

Odzio | 2017-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

To nie jest książka Lema, którą da się przeczytać od deski do deski w jeden wieczór. Choć niepozorna niesie w sobie bardzo dużo treści, która wymaga czasu na jej przetrawienie. Jeżeli śladem innych książek Stanisława Lema szukacie tu historii SF okraszonej nutą filozoficznych spostrzeżeń to będziecie bardzo zdziwieni.
Książka jest na wskroś filozoficzno-refleksyjna. Dotyka natury człowieka, ewolucji gatunku ludzkiego oraz jego roli na świecie.
Warto czytać dość wolno, trawiąc akapity i poszczególne zdania.
W formie audiobooka słuchana w aucie, praktycznie nie do skonsumowania....