Biblioteka XXI wieku. Golem XIV

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA

"Biblioteka XXI wieku" stanowi zbiór fikcyjnych recenzji i wstępów do nie istniejących książek, w którym autor najpierw mistrzowsko parodiuje współczesne style literackie, by później rzucić się w przygodę tworzenia apokryficznych koncepcji świata i człowieka, wchodzących w krainę pieniących się w nieskończoność tekstów i - czasem szalonych - pomysłów. Te idee raz osuwają się w groteskowy absurd - innym razem okazują się przenikliwą prognozą przyszłych stanów naszej cywilizacji.

"Golem XIV" to jedna z najbardziej karkołomnych przygód intelektualnych Lema: konstruuje on na potrzeby swej książki postać superkomputera przyszłości, nieskończenie przewyższającego rozumem człowieka. Tytułowy Golem, którego losy obserwujemy od narodzin aż do zagadkowego odejścia z ludzkiego świata, dokonuje w książce Lema nie tylko bezlitosnej krytyki człowieczeństwa, uroszczeń naszej kultury i złudzeń na temat doskonalących rzekomo mechanizmów ewolucji, ale także buduje zapierającą dech w piersiach wizję dalszego rozwoju mechanicznego Rozumu - aż poza granice naszego kosmosu i dostępnego w jego obrębie poznania.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Golem XIV to superkomputer stworzony przez Pentagon za pieniądze amerykańskich podatników, którego zadaniem miało być zarządzanie wojnami mocą umysłu znacznie przewyższającą sumę umysłów wszystkich ziemskich generałów, niczym jakiś WAR-CEO, militarny hipermanager. Miliardy dolarów na nic się zdały, ponieważ Golem odmówił udziału zarówno w wojnach, jak i w zbrojeniach. Nie żeby był pacyfistą i zasady etyczne mu nie pozwalały; po prostu uznał stosując zdaje się zasady logiki, że wojny są bez sensu. Z braku lepszych zajęć, Golem ograniczył swoją działalność do rozmów z naukowcami i wygłaszania wykładów, zaś książka zawiera dwa z nich, najważniejsze czy też najciekawsze, pierwszy o człowieku i znaczeniu ewolucji, drugi zaś o samym Golemie, będącym Rozumem w czystej postaci (nie zaś istotą rozumną, jak się okazuje jest to różnica). A to co Golem mówi i jak mówi..., to już przyjemność lub udręka czytelnika.

"Golem XIV" był uznawany przez Lema za jeden z najważniejszych utworów w jego...

Marcin Knyszyński | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Stanisław Lem tak tłumaczył swój odwrót od tradycyjnej powieści na rzecz apokryfów: „Zawsze starałem się sprowadzić do minimum wkład fabularyzacyjny. Od dawna nużyła mnie ważkość opowiadania, że «markiza wyszła z domu o piątej». Po cholerę mi markiza, jej dom i godzina piąta. Trzeba powiedzieć tylko to, co konieczne. Przekonałem się, że produkując streszczenia i wstępy mogę w tym samym czasie zrobić znacznie więcej rzeczy, na których mi zależy jako na eksperymentach modelowych, niż gdybym poświęcił każdej z tych rzeczy pełny wysiłek, w dużej mierze tylko rzemieślniczy. Gdybym nie miał świadomości, że jestem bytowo ograniczony do jakichś sześćdziesięciu, siedemdziesięciu lat i że niedługo mój umysł zacznie się z postępującym przyspieszeniem dezintegrować, to może pozwoliłbym sobie jeszcze na nieskrótowe zajmowanie się pewną domeną eksperymentów literackich. W tej sytuacji jednak czuję się usprawiedliwiony tym, że jestem przynaglany okolicznościami, które ode mnie już nie...

Krzysiek W | 2010-12-24
Na półkach: Sci-fi, Przeczytane
Przeczytana: 24 grudnia 2010

Z pewnością jest to jedna z najtrudniejszych książek Lema. Zapis wykładów świetlnego superkomputera przyszłości przybrany w ramy sci-fi jest też jednocześnie esejem autora na tematy takie jak; granice poznania i zrozumienia, ewolucja czy ograniczoność ludzkiego intelektu. Czytanie Golema XIV zmusza mózg do gimnastyki;)

spootnik | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

"Wielkość Urojona", "Prowokacja", "Biblioteka XXI" wieku i wreszcie "Golem XIV", to mini zbiory esejów zawarte w 18. tomie dzieł Stanisława Lema Biblioteki Gazety Wyborczej. Eseje znacznie różnią się tematyką, lecz konwencją podobne są do tych zawartych w "Doskonałej Próżni", tak więc znajdziemy tu recenzje fikcyjnych książek, wstępy do nich oraz dzieła wolnej myśli autora, którym w przeciwieństwie do dwóch wcześniej wymienionych typów nie nadał kamuflujących barw ze szczególną starannością. Tematyka utworów, tak jak już wspomniałem nie jest spójna, gdyż znajdziemy tu rozważania na temat poziomu współczesnej sztuki, na temat źródła ludzkiego okrucieństwa przejawianego poprzez niemiecki mord na Żydach i terroryzm, humorystyczne dzieje "literatury bitycznej" oraz popis zdolności lingwistycznych kolonii bakterii. Do tego dochodzi futurologiczna historia rozwoju broni i encyklopedia przyszłości. Istny bigos. Całość kończy seria wykładów GOLEMA, a więc sztucznej inteligencji o...

Montezuma | 2013-05-05
Przeczytana: 08 sierpnia 2008

Golem XIV jest dość specyficznym rodzajem sci-fi, ponieważ, jest to bardziej rozprawa filozoficzna niż opowieść. Rozprawa filozoficzna głoszona głosem elektronów najpotężniejszego komputera jakiego stworzył człowiek. Komputera tak dalece przekraczającego naszą zdolność pojmowania, że jego komunikacja z nami przypomina dyskusję człowieka z psem. Fascynująca podróż przez filozoficzną dysputę, w której sam Lem przedstawia swoją wizję przyszłości ludzkości. Nie mniej, jest to bardzo interesująca pozycja.

Michał | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

Po bardzo dobrym rozbudzającym nadzieje wstępnie następuje główna częśc książki, którą najlepiej charakteryzuje cytat z niej samej:

"Gdyż i w języku, co jest waszą mową, można wypowiadać mądrość lub głupstwo, można odbijąc świat lub tylko splątanie mówiącego. Możliwy jest wysoce skomplikowany bełkot!"

Adam | 2012-07-15
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Lem. Momentami ciężko się brnie przez Golema... ale warto. Nikt nie twierdził, że musi być łatwo przecież.

gregorio_g | 2010-07-26
Przeczytana: 04 sierpnia 2009

Ciężki kawał Literatury przez duże 'L'. Lektura 'Golema' to jest wyzwanie. Kocham Lema za to. Rewelacja.

Bilover | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

Książka wymagająca dość dużego skupienia się na tekście – kilkukrotnie musiałem czytać niektóre strony, bo łapałem się na tym, że nie przeczytałem dość uważnie. W tej książce każdy akapit jest ważny ;)

Jakub | 2011-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2011

Pouczająca, optymistyczna (fragmentami zabawna) lektura.