Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
830802940x

Stanisław Lem po oszałamiającym sukcesie Bomby megabitowej i Okamgnienia w bezkompromisowym wywiadzie-rzece po raz kolejny zaskakuje i porywa czytelnika. Przenikliwy, bezwzględny wobec głupoty i ignorancji, stanowczy wobec zła, pełen dystansu wobec swoich i naszych, ludzkich, słabości. Autor Solaris w fascynujący sposób z charakterystyczną dla siebie swadą i ironicznym dystansem opowiada o rzeczach, które go fascynują, które wywarły wpływ na jego twórczość i ukształtowały jego literacką wyobraźnię.

vattghern76 | 2012-05-08
Przeczytana: 2000 rok

Kolejny wywiad. Kolejna rzeka. Tym razem to Fijałkowski wprowadza Lema "w dryf". Rzecz jasna zupełnie niekontrolowany. PYSZNOŚCI prawdziwe!

lobo_tommy | 2012-01-17
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Fascynująca rozmowa z jednym z najinteligentniejszych ludzi na świecie. Niesamowity dystans do siebie i zdolność do przewidywania przyszłości nie pozwala oderwać się od rozmowy z pisarzem. Warto powracać do lektury co jakiś czas i uczyć się stosunku do życia i świata od rozmówcy.

PetyrJ | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Nie do końca udany następca wspaniałego Tako rzecze Lem. Lem był już tutaj w trybie stuprocentowego niemalże czarnowidza, chociaż to akurat nie przeszkadza, bo i popiera swoje kasandryczne wizje wieloma przykładami (głównie tematy popularne w roku ~2000, tnz. pierwsze próby klonowania, transhumanistyczne wizje odmładzania człowieka). Całość krótka i przez to mocno pobieżna. Najlepiej wypadają rozdziały autobiograficzne, tzn. rozwinięcie "Wysokiego Zamku" (historie z dzieciństwa) plus anegdoty o popularności i jej skutkach (wizyty w ZSRR). Przeczytać, rzecz jasna, warto.

Gdybym nie dostała polecenia przeczytania tej książki na zajęcia, to bym pewnie nigdy po nią nie sięgnęła - a to by była WIELKA strata.

madziekk | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

Lem ma oczywiście sporo mądrych rzeczy do powiedzenia, szkoda, że książka tego dobrze nie oddaje. Choć rozdziały o dzieciństwie we Lwowie są bardzo ciekawe, to dalej, niestety, jest już, z grubsza, tylko dość chaotyczny zbiór informacji z kategorii "czy wiesz, że...?". Ocenie całości nie pomagają występujące to tu, to tam niewybaczalne błędy jak np. stwierdzenie, że Księżyc jest największym naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym. Niemniej, warto.

Tadeusz | 2012-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2012

Zawsze miło poczytać co do powiedzenia ma mądra osoba.

Jacek | 2015-04-22

Jestem lekko rozczarowany. Rozmowa miejscami chaotyczna, niektóre zagadnienia liźnięte powierzchownie, przeskoki z tematu na temat, bez głębszej myśli przewodniej. Gawęda o wszystkim i o niczym jednocześnie. Towarzyszyło mi nieodparte wrażenie niedosytu.

Robreader | 2011-07-25

bardzo wciągająca