Wizja lokalna

Seria: Lem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska, fantastyka
Ag2S

Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników. Wizja lokalna jest jedną z najoryginalniejszych powieści Lema. Z pozoru satyra polityczna, w rzeczywistości jest to niezwykle poważna intelektualnie próba skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji. Jak...

Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog

Wizja lokalna jest jedną z najoryginalniejszych powieści Lema. Z pozoru satyra polityczna, w rzeczywistości jest to niezwykle poważna intelektualnie próba skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji. Jak zapewnić jej równowagę, bezpieczeństwo, a jednostkom poczucie sensu egzystencji? Jak technologią wkroczyć w kompetencje Natury lub Boga? I jak poradzić sobie z pustką i cierpieniem, których wprawdzie opiekuńcza, lecz zimna i bezosobowa technologia nie potrafi usunąć z życia mieszkańców planety? Na te pytania – i na wiele innych – musi sobie odpowiadać Ijon Tichy, zwiedzając odległą Encję.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4272/W...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4272/W...»

wacek_1984 | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Świetne rozwinięcie Dzienników, środkowa część trudna w odbiorze, ale potem się rozkręca. Niedosyt pozostawia końcówka.

Bardzo polecam!

a_8 | 2019-01-12

Być może najlepszą stroną tej powieści jest jej zakończenie. Kończy się tak jakby miała trwać nadal ale już tylko w wyobraźni czytelnika. Śmieszna - nie śmieszna historia. Mnóstwo ciekawych myśli i obrazów. Mini wykład o masowym cukiernictwie przeplata się ze świadectwem ocalałego z Holocaustu. Bystry, kurdle i błoto Encji. Warto przebrnąć przez pierwsze 100+ stron aby dowiedzieć się jak jest w kurdlu oraz dlaczego w Luzanii nikt nie czyta poezji.

SzybkiŚlimak | 2018-10-03

Nieco mniej znana powieść pisarza. A szkoda, bo to niezwykły pokaz znakomitej futurologii, oryginalności stylu i nieograniczonej wyobraźni.

Krystian Ozon | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

To nie tylko polityczna satyra na “zimną wojnę”, nie tylko zawoalowany scenariusz “lemowskiej apokalipsy”, w którym Lem opisuje czym stał się nasz świat i co mu zagraża. Pod przykrywką rozrywki kryje się głębia filozoficznych rozważań. Wyobraźnia Lema pracuje tu na najwyższych obrotach, łatwość tworzenia neologizmów porywa. Jego prognoza rozwoju ludzkiej cywilizacji zwyczajnie onieśmiela. Pada tu wiele pytań o sens egzystencji , o kondycję moralną człowieka i jego stosunek do otaczającego świata. Lem kolejny raz porusza problem nieśmiertelności i obdarowania technologii zbyt dużym kredytem zaufania.

temptershell | 2018-03-11
Przeczytana: 20 lutego 2018

Ta książka jest przedziwna i napisana w taki sposób, że nie można się od niej oderwać mimo, że w kilku miejscach nie mamy pojęcia co się dzieje i tylko nasza wyobraźnia może nam w jakiś sposób nakreślić miejsce akcji i te kosmiczne sceny. Genialna i jednocześnie irracjonalna powieść science fiction. Dla fanów tego pisarza jest to pozycja obowiązkowa.

atimere | 2018-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Książka składa się z czterech rozdziałów i suplementu:
1. W Szwajcarii - pobyt Ijona Tichego w Szwajcarii.
2. Instytut Maszyn Dziejowych.
3. W drodze - lot Tichego na Encję.
4. Wizja lokalna.
Appendix - zawiera krótki słowniczek terminów, używanych przez Tichego w opisach Kurdlandii i Luzanii.
Ale w tym przypadku diabeł nie tkwi w fabule, lecz w tym co ją otacza. W didaskaliach, okolicznościach towarzyszących i kontekstach. Poznawczy dyskurs i dysonans to clou całej opowieści. Jak pisze sam autor prawda bywa względna, trwała i niezmienna jest jaskinia platońska lub gabinet krzywych luster, z perspektywy których opisujemy rzeczywistość. Oczywistym jest, że układ polityczny Encji to alegoria świata Zachodu i państw demokracji ludowej, ale co ważne autor nie gloryfikuje ani jednego, ani drugiego systemu. Co więcej z książki wyziera dość smutna konkluzja, że jedno i drugie to tak naprawdę to samo, tylko w inaczej opakowane.
Wizja lokalna to zabawna, poważna, tragiczna,...

diablik | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Encja to zdecydowanie najciekawsza obca planeta jaką dotychczas odwiedziłem.

ardnaskela | 2017-10-19

Jestem szczęśliwą posiadaczką oryginalnego wydania tej książki z lat 80, którą zaanektowałam z biblioteki mojego taty lata temu.

Wizję czytałam tylko raz ale muszę do niej wrócić ponieważ pamiętam, że świetnie się przy niej bawiłam.

Szczególnie wryła mi się w pamięć jedna z obserwacji na temat gatunku ludzkiego, bardzo typowa dla Lema, otóż gatunek nasz ma być głęboko skrzywdzony przez ewolucje czy też swego stwórcę, ponieważ rzeczą wręcz ohydną jest, że nasze narządy rozrodcze znajdują się tuż przy odbycie. Pamiętam, że bardzo się z tego uśmiałam.

Polecam bardzo gorąco!

Michał Głowacz | 2017-09-16

Ijon Tichy nieco bardziej na poważnie. Książka dobra, ale nie urzekająca.

lucyinthesky9 | 2017-08-22
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

kocham Lema bardzo szczerą miłością od niedawna. mam jednak nadzieję, że miłość ta będzie się rozwijała, rosła i sprawi mi jeszcze wiele szczęścia