Jak wykuwały się fortuny

Okładka książki Jak wykuwały się fortuny Andrzej Krajewski
Okładka książki Jak wykuwały się fortuny
Andrzej Krajewski Wydawnictwo: G+J reportaż
reportaż
G+J
2013-08-14
2013-08-14
pieniądze zdobywanie fortuny najbogatsi

Lekka i przyjemna lektura oraz krótka książka. Ukazuje historię budowania niektórych fortun na świecie. Przystępny sposób przybliża sposoby najbogatszych ludzi świata na zdobycie fortuny. Przybliża nam bardzo znane nazwiska takie jak: Rockefellera, J.P. Morgana czy Onasisa albo Alfreda Nobla. Znajdują się w niej historie bezwzględnych kapitalistów jak i ludzi, którzy wpadli na fenomenalny pomysł albo z powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Czytelnik będzie miał do czynienia z ciekawym podejściem do tematu, z frapującymi, historycznymi informacjami np. jak Niderlandy omal nie zbankrutowały z nadmiaru posiadania cebulek tulipanów. Także widać, że autor oparł się o książkę taką jak Wojna o pieniądz 1. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych.

Lekka, krótka lektura. Autor opisuje w niej losy kilku bogaczy, stara się znaleźć ich cechy wspólne. Nie twierdzi, że fortuna jest dla każdego i wszystko jest możliwe. Warto przeczytać.

Książka od Mikołaja, który zapewne chciał abym zadbała o własne finanse. Wykuwanie się fortun pokazane na przykładzie historii największych, choćby Rockefeller, Carnegie czy Nobel, których dotąd wiązałam raczej z ich inną działalnością. Książka wciąga, napisana prostym językiem, szybko się czyta.
Mnie zachęciła do zapoznania się z bardziej szczegółowymi biografiami jej bohaterów. Teraz poluję na biografię Rockefellera :)
Polecam.

Mnie zachęciła do zapoznania się z bardziej szczegółowymi biografiami jej...

Nietypowy jak dla Focusa egzemplarz książki, bowiem w całości stanowi zbiór artykułów jednego autora. Szkoda, bo może dzięki temu "Jak wykuwały się fortuny" było by lepsze. Generalnie pozycja jest bardzo udana, jednak wagę skupiono tu na garstce osób, a ponadto wszystko opisano pod kątem ekonomii. Oczywiście zdawałam sobie sprawę, iż taką tematykę nie da się poruszyć omijając fachowy żargon, czy niektóre zjawiska typowe dla finansów, acz spodziewałam się czegoś innego. Czytałam już kilka książek poświęconych bogaczom oraz ich majątkom i wydały mi się ciekawsze. Ta, czasami może lekko znużyć. Niemniej polecam fanom tematyki i nie tylko (szczególnie ostatni rozdział jest pouczający). By wzbogacić się, nierzadko trzeba wiedzieć jak robili to inni.

Autor w szybki, łatwy, przystępny sposób przybliża sposoby najbogatszych ludzi świata na zdobycie fortuny.
Przybliża znane nazwiska - Rockefellera, J.P. Morgana czy Onasisa, ale też historię rodziny Alfreda Nobla i słynnych nagród.
Gdzie: na kupie forsy
Z: inspiracją
Muzyka: pobudzająca do działania :)

Gdzie: na kupie forsy
Z: inspiracją
Muzyka: pobudzająca do działania :)

Ciekawa pozycja dla ludzi interesujących się finansami i rodzącymi się potęgami pieniądza, które do tej pory rządzą światowymi rynkami bankowymi czy paliwowymi. Autor w czytelny sposób odsłonił przed nami mechanizmy rządzące pieniądzem od czasów późnego średniowiecza po czas w którym przyszło nam żyć. Warto przeczytać, można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. To stare porzekadło okazuje się być jak najbardziej na czasie. Pieniądze napędzają świat od zarania dziejów i choć mogłoby się wydawać, że tak ogromne znaczenie uzyskały całkiem niedawno to okazuje się, że już wiele wieków temu to właśnie wokół nich kręcił się ludzki żywot, choć mimo wszystko chyba nie były jedynym celem życia jak to ma miejsce w dzisiejszych czasach dla dość dużej grupy osób.

Książka "Jak wykuwały się fortuny?" opowiada kilkanaście historii ludzi, którzy za cel swojego życia uznali zgromadzenie jak największej fortuny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu każdy z nas chciałby mieć górę pieniędzy by żyć spokojnie i móc realizować swoje marzenia, jednakże w wielu przypadkach dojście do wielkich pieniędzy nie obyło się bez ofiar. Niestety tak jest do dziś i zdarza się, iż widmo zarobienia dużych pieniędzy przesłania ludziom cały świat. Nie cofną się przy tym przed niczym by do owej fortuny dojść jak najszybciej. Przy czym wszystkie chwyty są tu dozwolone. Nie bez przyczyny ktoś kiedyś powiedział, że pierwszy milion trzeba ukraść. Tym samym wyścig szczurów trwa, w którym do celu dąży się po trupach. Książka Andrzeja Krajewskiego pokazuje, iż tego typu mechanizmy zawsze istniały i zawładnęły ludzkimi umysłami już wiele wieków temu. Do tej pory wszystko toczy się wokół władzy i pieniędzy, a ponieważ dla wielu pieniądze są synonimem władzy to walka trwa nieustannie ... a fortuna kołem się toczy.

nuttinbutstyle.com
nuttinbutbooks.blogspot.com

Oj, wiem, że ocena zawyżona, ale wiecie jak to jest gdy jakaś mała książeczka po prostu was oczaruje? A ten tytuł spod szyldu Focusa naprawdę czyta się świetnie - szybko i przyjemnie. Historie bogaczy podane są w ciekawy i łatwy do przyswojenia sposób dając ładne obeznanie w największych bogaczach historii. Na pewno nie wyczerpuje tematu, ale swoją lekkością naprawdę świetnie umila sobotni wieczór.

Pieniądze ponoć szczęścia nie dają, ale historia ludzkości udowadnia, że ta teza jest nie do końca prawdziwa. Machinę "finansowego szaleństwa" uruchomili Felicjanie. To oni pierwsi zastosowali wymianę towarową. Nie wiem, czemu ta informacja tak mi utkwiła w pamięci . W końcu na lekcjach historii było tyle bardziej istotnych informacji. Być może dlatego, że jak każdy lubię czuć ukryty potencjał gotówki, której w danej chwili posiadam.

Głosy tych, którzy bagatelizują znaczenie pieniądza przyjmuję z przymrużeniem oka. Przysłowiowa kasa była, jest i będzie najważniejszym źródłem konfliktów zbrojnych, międzyludzkich skomplikowanych relacji, przemocy, całego zła, które u podstaw ma chciwość, zachłanność i ukryty cel.
Warto wspomnieć, że Hitler na ideologicznym podłoży, które bezpośrednio dotyczyło zazdrości przedsiębiorczości Żydów, zbudowałam swoją polityczną pozycję. Żydzi słyną z lichwiarstwa, czyli udzielania pożyczek na spory procent, dzięki temu rozrastały się ich interesy oraz majątki.
Lichwa jest jednym z tematów pozycji "Jak wykuwały się fortuny", autorstwa Andrzeja Krajewskiego.
Andrzej Krajewski jest historykiem i dziennikarzem. Publikuje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" oraz miesięcznika "Forbes" i "Forbes Historii". Wcześniej pisał do "Newsweeka". Jest laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy 2000-2001 w kategorii prasa, za cykl artykułów opublikowanych na łamach "Gazety Wrocławskiej" pt. "Stawka większa niż PRL". Spot jego pióra wyszły tez książki: "Między współpracą a oporem. Twórcy kultury wobec systemu politycznego PRL w latach 1975-1980" oraz niedawno wydana :"Największe wpadki tajnych służb". Jest doradcom prezesa IPN-u. Z wyboru Wrocławianin.

W "Jak wykuwały się fortuny" autor opowiada o niezwykłej mocy oddziałowywania pieniądza na losy jednostek, rodzin , obywateli. Czytelnik będzie miał do czynienie z ciekawym podejściem do tematu, z frapującymi, historycznymi informacjami np. jak Niderlandy omal nie zbankrutowały z nadmiaru posiadania cebulek tulipanów, jak legenda El Dorado poprowadziła do tragicznych w skutkach wydarzeń, jak pewien szkocki hazardzista sporządził wzory prawdopodobieństwa i wpłynął na regenta Francji, by wprowadzić papierową walutę, a tym samym uniknął krwawej rewolucji, albo o tym , jak możni i bogaci płodzili dziedziców w gronie rodzinnym, by nie wprowadzić obcych do rodziny itp.

Wszystko jest napisane prosto , z zachowaniem historycznych faktów, lecz bez zbędnego lania wody i zapychania głowy czytelnika zbędnymi informacjami. Wielotematyczne i różnorodne opowieści sprawiają , że czyta się szybko , z zaciekawieniem oraz największą przyjemnością.
Polecam.

• Kolejka 01 edukacja
  • Literatura faktu
  • [Okołohistoryczne]
  • ✔ Przeczytane w 2018
  • Biznes - ogólne
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Jak wykuwały się fortuny