Ropa. Krew cywilizacji

reportaż
MANDO
2023-01-01
2023-01-01

Świetna! Pokazuje hipokryzję możnych świata, obnaża prawdziwe motywacje mocarstw, brudną politykę, historię motoryzacji i początki cywilizacji technicznej, spójna, dobrze napisana. Tak trzymać Panie Krajewski! Chapeau bas!
Mało jest takiej jakości publikacji, po lekturze "Skandalicznej Historii Motoryzacji" Jacka Balkana myślałem, że nie da się w sposób tak wyczerpujący i fascynujący opowiadać o technice, a tu takie zaskoczenie! Baaa, nie tylko o technice, ale także o polityce, ekonomii, historii, strategii, rzeczowo, konkretnie i kompleksowo.... Wystarczy być niezależnym od nikogo! :) Dobra robota.

Świetna historia ropy opowiedziana w bardzo interesujący sposób. Od początków odkrycia, przez rozwój po kontekst geopolityczny. Dużo informacji i ciekawostek podanych w bardzo przystępny sposób. Książkę można pochłonąć na raz, wciąga jak roponośne piaski :)

Autorowi udało się w bardzo ciekawy sposób wpleść kwestię ropy naftowej w rozwój motoryzacji, czy też w stosunki międzynarodowe na przestrzeni już dwustu lat. Bardzo podobały mi się odniesienia do historii, dzięki czemu w książce otrzymujemy "ukradkiem" dużą dawkę wiedzy z różnych dziedzin. Książka warta polecenia.

Jestem miło zaskoczony, z początku myślałem że będzie to nudne, ale opisanie przy okazji historii motoryzacji, technologii, budowania fortu, oraz kształtowania się polityki na świecie, w tak przystępny sposób była bardzo zajmująca. O niektórych zależnościach od ropy nie wiedziałem co miło mnie zaskoczyło.
Polecam dla osób zainteresowanych historią świata oraz tych co chcą wiedzieć coś więcej o otaczającym nas świcie.

Polecam dla osób zainteresowanych historią świata oraz tych co chcą...

Spodziewałem się wyłącznie nudnych faktów o Bliskim Wschodzie, o dochodzeniu do bajecznych fortun itp, a doświadczyłem zaskoczenia. Andrzej Krajewski podszedł do tematu bardzo dokładnie strając się odkryć przed czytelnikiem historię opracowania rafinacji ropy naftowej i rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Na pewno bez ropy naftowej ogromny postęp technologiczny XX wieku nie byłby możliwy.
Świetnie napisana książka, autor krok po kroku odkrywa historię ropy naftowej, poszukiwania jej złóż, walki o wpływy na Bliskim Wschodzie, kolejne próby wykorzystanie ropy przez Rosję do podporządkowania sobie krajów Zachodu Europy. Wspomina też o poszukiwaniu i rozwoju alternatywnych źródeł energii w celu ograniczenia emisji CO2.

Przyjemnie opisana historia. Dobrze się czyta.

Spora część dotyczy początków motoryzacji i ta historia jest sama w sobie ciekawa. Podobnie jak z biografią Ignacego Łukasiewicza - wynalazcy, wizjonera i filantropa oraz jednego z jego konkurentów, Johna D. Rockefellera, prekursora zarządzania korporacyjnego i globalnego.

Potem jest fascynująca część o rozwoju przemysłu naftowego i historii Bliskiego Wschodu z pojawiającymi się powoli, co raz bardziej brutalnymi działaniami zaangażowanych graczy.

Jest to jednak głównie książka o geopolityce i potężnych siłach opartych o interesy i surowce generujące energię niezbędną do ekspansji gospodarczej i globalnej kontroli.
Bardzo ciekawie pokazana rywalizacja mocarstw oraz bezwzględność w realizowaniu celów, często pokazywanych fałszywie społeczeństwu dzięki sile mediów, zmienianie sojuszy i przeobrażania przyjaciół we wrogów i odwrotnie.
W zasadzie wszystkie wielkie globalne wydarzenia, które znamy z historii najnowszej są pokazane przez pryzmat paliw płynnych, tytułowej ropy, a od lat 80-tych także gazu ziemnego. Jest pokazana geneza kryzysów energetycznych, amerykańskich i arabskich wojen w Zatoce aż po wojnę Rosja-Ukraina.
Na przykładzie Wenezueli oraz Rosji autor pokazuje jak ropa funkcjonuje jako narzędzie nacisku oraz wpływu ale także przyczyna uzależnienia i upadku państwa.
Krajewski opisuje kolejne "mody" energetyczne, które pojawiały się w momencie zawirowań na rynku ropy oraz najnowsze trendy.
Na koniec stawia otwarte pytanie czy oznaczają one koniec paliw płynnych i nadejście nowej ery?

Przyjemnie opisana historia. Dobrze się czyta.

Potem jest fascynująca część o rozwoju przemysłu...

Ogromna dawka wiedzy o historii ropy, rozwoju technologii, motoryzacji, polityki, przekazana w przystępny i bardzo ciekawy sposób, momentami ciężko było mi się oderwać od lektury, zdecydowanie polecam.

Książka prezentuje rozwój przemysłu naftowego, analizuje przyczyny i skutki jego rosnącego wpływu na życie rzeszy ludzi. Mimo sporej dawki dat, miejsc i nazwisk autor unika stworzenia jedynie kroniki. Sporo tu międzynarodowej polityki, korporacyjnych wojen i gospodarczych analiz. Mimo tego całość tworzy spójną i ciekawą opowieść, co pozwala utrzymać zainteresowanie czytelnika. Warto przeczytać.

Bardzo ciekawa. Spora dawka historii współczesnego świata związana jest z tym czarnym złotem. Do tego Polak ma w tym spory udział.
Polecam

Polecam