Polowanie na Snowdena

2014-04-16
2014-04-16
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, Katarzyna Rosłan, Agnieszka Kręc
szpieg afera szpiegowska Snowden

Porządna rekonstrukcja tamtych wydarzeń. To, co mnie szczególnie zaciekawiło, to opis pracy dziennikarskiej (bo samą historię Snowdena i jego rewelacje dobrze znam).

Boże co za nuda. Książka jest całkowicie nieporywająca, a autorowi udało się jakimś cudem zabić tak ciekawy temat jak powszechna inwigilacja i cyberbezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę fakt kiedy została ona wydana oraz przez kogo, można śmiało dojść do wniosku, że był to jedynie skok na kasę wykonany przez Guardiana. Książka streszcza szczegóły afery na mniej więcej stu stronach, pozostałe 240 to już samozachwyt nad pracą dziennikarską oraz wdawanie się w niuanse polityki amerykańskiej i brytyjskiej. Bardzo irytujący jest styl, który z jednej strony stara się być aspirujący do reporterskiego czy wręcz naukowego, a pomimo którego autor nie pokusił się o wyjaśnienie kto jest kim, rzucając kolejnymi nazwiskami (czemu nie ma ani jednego przypisu, nie wiem). Dodatkowo niesamowicie męczące są ciągłe powtórzenia opisów tych samych zdarzeń, ile można w kółko opowiadać to samo. Tak samo drażni usilne forsowanie określonych poglądów politycznych i mocno stronnicza krytyka przez autora. Co najśmieszniejsze sprawia on wrażenie osoby, która nie do końca rozumie materię o której pisze.
Można także przyczepić się do jakości tłumaczenia. Niektóre zdania wydają się kompletnie nie mieć sensu, inne z kolei wyglądają jak tłumaczone przez program komputerowy. (Przetłumaczenie silicon valley jako doliny silikonowej albo big data jako wielkich danych, to dla mnie absolutny hit.)
Podsumowując, z książki nie można zbyt wiele dowiedzieć się na temat samej afery, od strony technicznej, książka leży. Można za to się nieźle wynudzić. Nie polecam.

Gdyby opinię o świecie szpiegów i międzynarodowych rozgrywek oprzeć wyłącznie na tym "dziele", to zapewniam wszystkich, że gruczoły dokrewne hodowców pieczarek produkują zdecydowanie więcej adrenaliny niż organizmy uczestników opisanego tu "polowania na Snowdena" (a i sam Snowden jakiś tu zblazowany...).
Przepraszam, mogę ziewnąć?

Przepraszam, mogę ziewnąć?

Ok. Pisząc te słowa zastanawiam się czy ktoś mnie nie szpieguje. Nic już nie będzie takie samo. Teraz korzystając z dóbr XXI wieku będę myślała o tym co działo się w książce Luke Hardinga "Polowanie na Snowdena". Książka sama w sobie strasznie się dłuży i momentami czytelnik może się zgubić. Moim zdaniem za mało w niej Snowdena, ale jeśli chodzi o przesłanie związane z prywatnością w sieci to trafiło ono do mnie od razu.

Książkę kupiłem, bo niby głośna sprawa a ja oczywiście nie wiem o co chodzi. Fajna. Po przeczytaniu nasuwa mi się jeden wniosek: trzeba założyć, że wszystko co mamy na komputerze/telefonie/tablecie i wszystko co robimy w necie jest dostępne wielu ludziom. Czy to dobrze, czy źle? Odpowiedź nie jest dla mnie jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Zadaję sobie na przykład takie pytanie: ile prywatności jesteśmy w stanie poświęcić dla poczucia bezpieczeństwa?

...poza tym wielki szacunek dla bohatera książki, za odwagę i poświęcenie oraz że zrobił to co zrobił w imię swoich ideałów!

Pomimo tego, że temat książki nie należy do najlżejszych, czyta się ją dość przyjemnie i z łatwością. Historia Snowdena jest ciekawa i zastanawiająca. Bo w końcu nie znajdujemy odpowiedzi na pytanie jak dużo wiedzą o nas agencje wywiadowcze.

Z książki można się wiele dowiedzieć o aferze Snowdena, ale mam wrażenie, że został napisana nieco chaotycznie.

Zdecydowanie polecam każdemu, a może nawet w szczególności osobom, które nie orientują się dobrze w świecie internetu.
Książka napisana wartko i zrozumiałym językiem. Czyta się jak dobry kryminał.
Znakomite uzupełnienie filmu wspomnianej wielokrotnie na kartach Poitras "Citizenfour".

Książka napisana wartko i zrozumiałym językiem. Czyta się jak dobry kryminał.

Niby skoro Snowden ujawnił to, co ujawnił, wywołując swoimi rewelacjami wielkie poruszenie zarówno w świecie polityki, jak i wśród użytkowników sieci, wypadało o tym coś napisać. Tylko wyszło cokolwiek chaotycznie: historia Snowdena, historia NSA i GCHQ, okoliczności spotkania Snowdena z dziennikarzami Guardiana, reakcje świata na rewelacje amerykańskiego zdrajcy... Ale chyba nie bardzo dało się inaczej. Jak bowiem zrozumieć rewelacje Snowdena nie mając świadomości czym jest NSA w Stanach, jak wzrosła jej rola po zamachach z 11. września i nie znając historii jej współpracy z brytyjską GCHQ?
Jednak nadal, w pełni świadoma tego co czynię, nie zamierzam szyfrować swojej korespondencji, a to z tej prostej przyczyny, że wszelkie szyfry to dla mnie czarna magia. Jeśli będę miała komuś do przekazania coś super tajnego, to napiszę to ręcznie, atramentem sympatycznym i wyślę gołębiem pocztowym.

Świetna książka opisująca jak to się stało, że Snowden postanowił ujawnić tajemnice amerykańskiej NSA. Autor opisuje motywy i kulisy ujawniania kolejnych informacji, negocjacje z rządem USA i UK, a w końcu emigrację do Rosji. Po przeczytaniu tej książki oczy otwierają się na wiele spraw dotyczących naszego (nie tylko Amerykanów) bezpieczeństwa w sieci Internet.

• 2015
  • Literatura faktu