Azyl

Wydawnictwo: Znak Literanova
Ag2S

Pewne decyzje wymagają czasu. Wiktoria bez słowa wyjaśnienia zostawiła męża, spakowała walizkę i pojechała w miejsce, które miało jej pomóc poskładać wszystko na nowo. Idealne byłyby pewnie Indie lub Toskania. Ona wybrała Chorwację. Czy podróż do Dubrownika, który zapamiętała dzięki szczęśliwym wakacjom sprzed lat, może być czymś więcej, niż tylko pogonią za wspomnieniami? Pod gorącym...

Idealne byłyby pewnie Indie lub Toskania. Ona wybrała Chorwację.
Pod gorącym chorwackim słońcem przecinają się losy trzech niezwykłych kobiet – Wiktorii, Jasnej i Sandry. Wszystkie szukają swojej drogi, azylu, który pozwoli poczuć im się bezpiecznie. Lekcja, jaką wspólnie przerabiają nie jest prosta – nie da się wziąć czyjegoś przepisu na życie.

Zwycięstwa i porażki, marzenia i złudzenia oraz przeszłość i teraźniejszość splatają się w subtelną opowieść o uczuciach i ważnych decyzjach. Izabela Sowa pokazuje w niej, że zawsze warto stanąć do walki o szczęście, nawet jeśli nasz świat legł w gruzach.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Walka o samą siebie

Izabela Sowa jest autorką najnowszej powieści pt „Azyl”. Książeczka dość niepozorna, a jednak przyciągająca, ciepła i klimatyczna okładka jest miłą zapowiedzią tego, co czytelnik może znaleźć w środku. Tym razem okładka i treść idą w parze i sprawdzają się doskonale.

Wiktoria, bohaterka książki przez zupełny przypadek znajduje w komputerze zdjęcie, które rozwala jej dotychczasowe życie. Bez słowa wyjaśnienia pakuje walizkę i wyjeżdża do Chorwacji. To właśnie tam spędzała wakacje z rodzicami, miejsce to kojarzy się jej z dzieciństwem, a tym razem ma posłużyć nie tylko odpoczynkowi, ale również rozrachunkowi z przeszłością i teraźniejszością.

W Dubrowniku Wiktoria bardzo szybko aklimatyzuje się. Nawiązuje nowe znajomości, dzięki którym łatwiej jest jej odnaleźć samą siebie. Historie nowych znajomych, powoli odkrywane, pozwalają bohaterce dokonać rozrachunku z własnym życiem. Powraca do swojej przeszłości szukając błędów i próbując je zrozumieć i zaakceptować. Dotychczasowe jej życie było biernym poddaniem się biegowi codzienności, natomiast sama ucieczka i to, co ją spotyka w Chorwacji jest nowym doświadczeniem, które bardzo wzmacnia Wiktorie i otwiera oczy.

Praca w schronisku dla psów, poznanie właścicielki, znajomość z Andrzejem to wszystko bardzo fajnie autorka zawiązuje w całość, dając obraz kobiety, która rozkwita na oczach czytelnika, zmienia się, przeobraża pozbywając się kolców z przeszłości. Dojrzewa emocjonalnie i mentalnie udowadniając, że problemy owszem ranią, ale przede wszystkim wzmacniają i dają poczucie siły.

Izabela Sowa zaskoczyła mnie „Azylem”. Prostotą języka, mało rozwiniętą akcją, spokojem a przede wszystkim samym klimatem, jaki potrafiła stworzyć. Opowieść bardzo szybko wciąga i niestety zbyt szybko się kończy. Nie mniej jednak jestem bardzo mile zaskoczona i z czystym sumieniem mogę książkę polecić na pojedynczy wieczór przy filiżance herbaty.

Iwona Migowska

Kasiek | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Książka ciepła i być może przyjemna, ale raczej nie wciąga. Nie należy do literatury, od której nie można się oderwać i do której chciałoby się powrócić. Dobrze, że jest krótka i pełna dialogów, bo dzięki temu czyta ją się szybko.

Ataga | 2013-09-14
Przeczytana: sierpień 2013

"Bo najgorsze rzeczy dzieją się, kiedy jest już po wszystkim."

Mówi się, że czas leczy rany. Niekiedy jednak tak nie jest. Czas staje się dla nas bezlitosny. Dusimy w sobie wspomnienia z przeszłości. To właśnie one nas niszczą i sprawiają, że nie potrafimy odbudować naszego życia.

Powieść "Azyl" mówi o kilku ludziach, do których się trochę przywiązałam. Nie są oni spokrewnieni, ale coś ich łączy. Tym czymś jest ból związany z przeszłością.

Wiktoria - to kobieta, która odkryła wstrząsające zdjęcie w komputerze swojego męża. Jedno małe zdjątko, a potrafiło zburzyć dotychczasowe życie dziewczyny.
Jasna - to kobieta, która swoje dzieciństwo spędziła w piwnicy. Wojna odcisnęła na niej niesamowite piętno lęku przed ciemnością.
Sandra - to kobieta, która na wojnie pracowała jako łącznik. Wojna nauczyła ją, że ludzie są bezlitośni nie tylko dla wroga, ale dla samych siebie.
Vinko - to mężczyzna, któremu rozpadł się cały świat. Na wojnie widział tyle okrucieństwa, że teraz już nic go na...

Madi | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Książka na jeden dzień-lekka i przyjemna mimo bolesnych historii głównych bohaterów.
Książka o szukaniu miejsca dla siebie-własnego azylu ,szczęścia i odkrycia samego siebie .
Choć krótka i miejscami banalna,mnie się podobała,a dlatego ,że sama chciałabym mieć taką odwagę żeby wsiąść w samolt,pociąg...i pojechać w zaciszny kąt ,by oddać się rozmyślaniu, nie zważając na nic.

Bed | 2013-10-02
Przeczytana: 01 października 2013

Może ktoś się spytać dlaczego czytam książki Izabeli Sowy. Kiedyś urzekły mnie humorem, prostotą i optymizmem, bo jaka jest rzeczywistość to widzę. Chcę zobaczyć w miarę inteligentnie rozwiązany problem bohaterki zakończony happy endem, bo sama swojego nie załatwię i nawet szachista mi nie pomoże. Lubiłam styl autorki, po co było zmieniać coś co jest dobre i doceniane i co ma odbiorców. Niby wszyscy się starzeją, dojrzewają. Czy teraz czeka mnie lektura "Zgorzkniałej pizdy"...Nie mówię nie.

Magdalena | 2014-07-08
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 08 lipca 2014

Ciekawa opowieść o tym, że czasem warto spakować walizkę i wyjechać w miejsce, gdzie nikt cię nie zna. Można wtedy poznać wiele ciekawych osób, którzy potrafią cię zrozumieć. Te osoby również posiadają bogaty bagaż doświadczeń i to zbliża do siebie osoby cierpiące. Polecam : >

Liza | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

„Czasem można tylko tyle. Trzasnąć i jechać dalej.”

Wiktoria po pewnym bolesnym odkryciu jedzie do Chorwacji, aby poskładać swoje życie na nowo. Na miejscu dopadają ją różne wspomnienia i refleksje, poznaje Sandrę i Jasną. Sandra prowadzi Azyl, schronisko dla bezpańskich psów, spędza tam każdą chwilę- wojna pozbawiła ją częściowo słuchu i zaufania do ludzi. Jasna zaś teraz jest kelnerką, podczas wojny chowała się w piwnicy, teraz boi się gdzieś wyjechać. Wiktoria zarówno pomaga w Azylu, jak i uczy tańczyć Jasną. Pytanie jest przed czym ucieka?

„Azyl” to niepozorna, dosyć smutna i taka bardzo refleksyjna historia o bolesnej przeszłości, zadaje pytanie czy wszystko ma sens i czy świat może rozlecieć się tylko raz? Bardzo stopniowo i fragmentarycznie dowiadujemy się, co „boli” bohaterki. Czy złe rzeczy będą dla nich szansą na lepsze? Akcja jest dosyć powolna niestety, z pewnością zakończenie więcej wyjaśnia i poprawia odbiór całości, trochę zmusza do zastanowienia się, czego się...

Pokrecona | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Izabela Sowa -nie znałam tej pisarki wcześniej ale najnowsza jej powieść ukazująca się jako nowość sierpnia, wzbudzała u mnie uczucie,że muszę tę książkę przeczytać.No i stało się.Jakie jest moje wrażenie?
Główna bohaterka Wiktoria Paliczek postanawia wyjechać do Chorwacji,ucieka przed rozmową z mężem.Znalazła w jego komputerze zdjęcie,jedno zdjęcie,po którym cały świat Wiki został złamany i jej serce również.Na miejscu,w Srebreno gdzie zatrzymała się na jakiś czas poznaje Vinko, mężczyznę,dzięki któremu poznaję Sandrę- właścicielkę azylu dla psów.Nawiązuje się przyjaźń pomiędzy nimi-ludźmi pokrzywdzonymi przez wojnę i los.Vinko sypie z rękawa sentencjami.Gdy podczas wolnych chwil ,spędzonych w sympatycznej knajpce Wiktoria poznaje Jasną,dziewczynę również skrzywdzoną przez wojnę,postanawia zostać na dłużej.Oddaje się bez reszty w opiekę nad bezdomnymi psami,rozmyślając nad tym,co dalej robić.Czy ona jak i reszta nowo poznanych przyjaciół znajdą swój azyl na ziemi?Jak potoczą się...

monika | 2014-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Po zdradzie męża, Wiktoria postanawia wyjechać z Polski. Trafia do Chorwacji, gdzie w dzieciństwie spędzała wakacje z rodzicami. Zagubiona, rozczarowana małżeństwem, bez planów na przyszłość, poznaje ludzi, którzy borykają się z demonami wojny. Wiktoria nawiązuje przyjaźnie, rozpoczyna wolontariat w psim Azylu. Ale Azyl jest dla psów nie dla ludzi, jak twierdzi przyjaciółka Wiktorii, Sandra. Jednak ciężka praca, nowo poznani ludzie, pomagają podjąć decyzje o przyszłości Wiktorii.

Grafitowa_ | 2014-04-17
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam, Posiadam, 2013

Życie człowieka jest ścieżką po której idziemy, nie wiedząc co może nas spotkać. Każda chwila może być nas zaskoczyć, doprowadzić do łez, czy naładować pozytywną energią. Dążymy przed siebie… lecz czasami trzeba jakiś zmian, które sprawią, iż nasza egzystencja będzie lepsza. Potrzebujemy nowości, innego środowiska….

„Azyl” to najnowsza powieść polskiej autorki, Izabeli Sowy. Kobieta ma już na swoim koncie kilkanaście publikacji, które przyniosły jej rozgłos. Pochodzi ze Stalowej Woli, gdzie otrzymała tytuł Ambasadorki Stalowej Woli. Wspiera takie organizacje jak: Empatia czy Viva. Powieść „Azyl” to książka, która przyciąga uwagę okładką. Bije od niej ciepło, delikatność oraz kobiecość. Liczyłam na to, że spędzę z tą lekturą przyjemny wieczór. Czy właśnie tak było?

"- Wszystko dzieje się po coś. I ma głębszy sens. Nawet jeśli w danej chwili boli, aż człowiek skręca."

Główną bohaterką książki jest Wiktoria, która znajduje przez przypadek na komputerze zdjęcia swojego męża....

bewelka86 | 2014-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Całkiem niezła książka na jedno popołudnie lub krótką podróż. Historia opowiedziana w sposób ciekawy, choć nie na tyle, aby nie można się było oderwać od lektury...

O czym jest "Azyl"? To opowieść o powrotach do przeszłości i do miejsca z czasów dzieciństwa.
Wiktoria odkrywa, że jej mąż ją zdradził w czasie jednego z wyjazdów służbowych. Postanawia zostawić wszystko i wyruszyć w podróż do Dubrownika, miasta, do którego jeździła z rodzicami jeszcze za czasów PRL-u. Na miejscu poznaje osoby, które podobnie jak ona mają za sobą ciężkie doświadczenia. Najwięcej czasu zacznie spędzać z Sandrą, opiekunką i założycielką azylu dla niechcianych zwierząt. Czy znajdzie tam schronienie i ukojenie o tym przekonacie się sięgając po tę powieść.

"Azyl" czyta się niemal ekspresowo. Fabuła nie jest zbyt porywająca, a raczej monotonna, jednak ta książka ma w sobie to coś, co przyciąga.
Niemniej, po lekturze pozostaje lekki niedosyt, gdyż historia nagle się urywa i właściwie nie wiadomo co dalej....

100 książek Izabeli Sowy czeka na recenzentów

Mamy do rozdania 100 książek Izabeli Sowy pt. "Powrót". Wyślemy je 100 osobom, które wymyślą najciekawsze hasła promujące jej poprzednią powieść oraz zadeklarują, że po otrzymaniu książki napiszą o niej opinię na lubimyczytać.pl.

Izabela Sowa odpowiedziała na Wasze pytania!

Czy Izabela Sowa lubi być porównywana z Masłowską? I czy chciałaby napisać serię książek dedykowaną mężczyznom? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziecie w Waszym wywiadzie!