Azyl

Wydawnictwo: Znak Literanova
Ag2S

Pewne decyzje wymagają czasu. Wiktoria bez słowa wyjaśnienia zostawiła męża, spakowała walizkę i pojechała w miejsce, które miało jej pomóc poskładać wszystko na nowo. Idealne byłyby pewnie Indie lub Toskania. Ona wybrała Chorwację. Czy podróż do Dubrownika, który zapamiętała dzięki szczęśliwym wakacjom sprzed lat, może być czymś więcej, niż tylko pogonią za wspomnieniami? Pod gorącym...

Idealne byłyby pewnie Indie lub Toskania. Ona wybrała Chorwację.
Pod gorącym chorwackim słońcem przecinają się losy trzech niezwykłych kobiet – Wiktorii, Jasnej i Sandry. Wszystkie szukają swojej drogi, azylu, który pozwoli poczuć im się bezpiecznie. Lekcja, jaką wspólnie przerabiają nie jest prosta – nie da się wziąć czyjegoś przepisu na życie.

Zwycięstwa i porażki, marzenia i złudzenia oraz przeszłość i teraźniejszość splatają się w subtelną opowieść o uczuciach i ważnych decyzjach. Izabela Sowa pokazuje w niej, że zawsze warto stanąć do walki o szczęście, nawet jeśli nasz świat legł w gruzach.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 789

Walka o samą siebie

Izabela Sowa jest autorką najnowszej powieści pt „Azyl”. Książeczka dość niepozorna, a jednak przyciągająca, ciepła i klimatyczna okładka jest miłą zapowiedzią tego, co czytelnik może znaleźć w środku. Tym razem okładka i treść idą w parze i sprawdzają się doskonale.

Wiktoria, bohaterka książki przez zupełny przypadek znajduje w komputerze zdjęcie, które rozwala jej dotychczasowe życie. Bez słowa wyjaśnienia pakuje walizkę i wyjeżdża do Chorwacji. To właśnie tam spędzała wakacje z rodzicami, miejsce to kojarzy się jej z dzieciństwem, a tym razem ma posłużyć nie tylko odpoczynkowi, ale również rozrachunkowi z przeszłością i teraźniejszością.

W Dubrowniku Wiktoria bardzo szybko aklimatyzuje się. Nawiązuje nowe znajomości, dzięki którym łatwiej jest jej odnaleźć samą siebie. Historie nowych znajomych, powoli odkrywane, pozwalają bohaterce dokonać rozrachunku z własnym życiem. Powraca do swojej przeszłości szukając błędów i próbując je zrozumieć i zaakceptować. Dotychczasowe jej życie było biernym poddaniem się biegowi codzienności, natomiast sama ucieczka i to, co ją spotyka w Chorwacji jest nowym doświadczeniem, które bardzo wzmacnia Wiktorie i otwiera oczy.

Praca w schronisku dla psów, poznanie właścicielki, znajomość z Andrzejem to wszystko bardzo fajnie autorka zawiązuje w całość, dając obraz kobiety, która rozkwita na oczach czytelnika, zmienia się, przeobraża pozbywając się kolców z przeszłości. Dojrzewa emocjonalnie i mentalnie udowadniając, że problemy owszem ranią, ale przede wszystkim wzmacniają i dają poczucie siły.

Izabela Sowa zaskoczyła mnie „Azylem”. Prostotą języka, mało rozwiniętą akcją, spokojem a przede wszystkim samym klimatem, jaki potrafiła stworzyć. Opowieść bardzo szybko wciąga i niestety zbyt szybko się kończy. Nie mniej jednak jestem bardzo mile zaskoczona i z czystym sumieniem mogę książkę polecić na pojedynczy wieczór przy filiżance herbaty.

Iwona Migowska

Ewelina_Szłapa | 2019-07-20

Wiktoria, głowna bohaterka ucieka z Krakowa na wakacje do Chorwacji, by uciec od niewiernego męża i próbować poskładać życie na nowo. Poznaje Chorwata Vinko, a także jego rodaczki - Jasnę i Sandrę, które wiele przeszły w czasie ostatniej wojny. Odbywa ona wiele rozmów z miejscowymi, a także angażuje się w pomoc bezdomnym zwierzętom.
Lekko napisana książka o tym, że podróże kształcą - również emocjonalnie i, że warto szukać swojej drogi.

Bea | 2019-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Wiktoria Paliczek to młoda mężatka z siedmioletnim stażem, która w komputerze swojego męża Bastka znajduje kompromitujące zdjęcia z integracyjnego, służbowego wyjazdu, jasno i wyraźnie wskazujące na to, że nie dotrzymuje jej wierności. Załamana tym faktem postanawia wyjechać, aby zastanowić się, co zrobić ze sobą i nowo uzyskanymi informacjami na temat małżonka. Tym oto sposobem podróżuje do Chorwacji, a dokładnie do Dubrownika, gdzie spędzała kiedyś wakacje z rodzicami, podczas których czuła się szczęśliwa i bezpieczna. Ma nadzieję, że identyczne pozytywne uczucia będą jej nadal towarzyszyć, jednak na miejscu okazuje się, że to wcale nie takie proste, ani jednoznaczne. Wiktoria zaprzyjaźnia się z barmanką o nietypowym imieniu - Jasna, a także z Sandrą, która prowadzi schronisko dla bezpańskich psów. Każda z nich, to kobieta z przeszłością, o której wolałaby zapomnieć i zacząć życie od nowa bez ciążącego im bagażu doświadczeń. Być może to właśnie je połączyło i zrodziło nić...

Justyna | 2018-10-23

Wiktoria wybiera się do Chorwacji by tam znaleźć azyl - bezpieczną przystań. Usiłuje zostawić za sobą przeszłość i odnaleźć szczęście. Poznaje tam inne kobiety - Sandrę i Jasną oraz mężczyznę Viko. Razem próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie i przy okazji nawiązują do wojny domowej w Chorwacji. Wiktoria zaczyna pracować w wolontariacie przy schronisku dla psów choć zdaniem Sandry azyl jest dla psów a nie dla ludzi...
"Azyl" to powieść napisana w przystępny sposób choć porusza niełatwy temat. Zapewne niejedna osoba ( podobnie jak Wiktoria ) marzy po cichu o podróży do dalekich krajów, by tam zaznać swego rodzaju szczęścia lub by odciąć się na chwilę od problemów i trudów życia codziennego.
Uważam, że "Azyl" jest powieścią dobrą.Na kartach powieści przewija się kilka różnych wątków,które w późniejszym czasie się wyjaśniają. Pozycja idealna na parę długich dni.

Cała opinia: https://moichksiazekswiat.pl/azyl

martolina | 2018-09-14
Przeczytana: 04 września 2018

słaba, słabiutka
nawet wspaniała Chorwacja nie pomogła
szkoda czasu

justynka1987 | 2017-12-09
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Niestety do najbardziej wciągających i porywających treścią nie mogę jej zaliczyć, ale czytało się szybko (niezbyt gruba, dużo dialogów).
Ogólnie oceniam książkę dobrze, taka lektura na jeden dzień.

Bożena | 2017-09-22
Przeczytana: 10 września 2017

Nie jest to na pewno książka, po którą sięgnę po raz kolejny. Sam pomysł na fabułę niezbyt odkrywczy, ale powód, dla którego Wiktoria opuszcza swojego męża ważki i dla mnie zrozumiały, ale mimo to osoba głównej bohaterki mnie nie przekonała i nie potrafiłam się z nią zaprzyjaźnić, z kilkoma innymi osobami zresztą też.

gniozdurek_jagna | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Lekka pozycja do przeczytania w trakcie kilku ulotnych, wolnych chwil. Zaliczam ją do opowieści, przy których nie muszę mozolnie nadwyrężać mózgownicy po wielu nieprzespanych nocach, a która w swej prostocie daje przyjemność z czytania i odprężenie. Mężu, wbrew twojej opinii, to nie jest romansidło! :D

Kasia | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Z początku trudno mi się czytało tą pozycję. Specyficzna forma dzielenia rozdziałów na różne wątki czasem mnie myliła. Jednak kiedy już się do niej przyzwyczaiłam, książka okazała się przyjemną lekturą po którą chętnie sięgałam.

Wiktoria ucieka do Chorwacji po wyskoku męża, który wydawał się idealny. Na miejscu spotyka Jasną - młodą dziewczynę pracującą w barze, która chętnie gdzieś by się wyrwała żeby zasmakować życia, lecz boi się samotności. Wiktoria poznaje też Sandrę prowadzącą azyl dla psów, oddającą im całe swe życie i serce odkładając na bok własne szczęście.
Wszystkie trzy walczą z przeszłością o nową lepszą przyszłość. Ich wzajemne relacje sprawią, że każda zrozumie coś ze wspólnej lekcji.
Czy Wiktoria przebaczy mężowi, czy zacznie dalej iść swoją drogą? Czy Jasna wyrwie się od codziennej rutyny i opuści swój dom? Czy Sandra zrobi wreszcie coś dla siebie i zapomni o złej przeszłości?

Przeczytajcie 😉

Agnieszka | 2017-07-25
Na półkach: Przeczytane, Proza, + 2017
Przeczytana: 24 lipca 2017

"Po to właśnie ucieka się z domu.
Żeby go docenić i wrócić."

Książka taka sobie, bez przyjemności czytania. Irytowały mnie częste skoki sytuacji i rozmów, przemyśleń, czasem się w tym gubiłam. Muszę jednak przyznać, że sposób nawiązywania zakończenia podrozdziałów do początku kolejnego dość ciekawy. I tyle w tym temacie. :-(

Liza | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

„Czasem można tylko tyle. Trzasnąć i jechać dalej.”

Wiktoria po pewnym bolesnym odkryciu jedzie do Chorwacji, aby poskładać swoje życie na nowo. Na miejscu dopadają ją różne wspomnienia i refleksje, poznaje Sandrę i Jasną. Sandra prowadzi Azyl, schronisko dla bezpańskich psów, spędza tam każdą chwilę- wojna pozbawiła ją częściowo słuchu i zaufania do ludzi. Jasna zaś teraz jest kelnerką, podczas wojny chowała się w piwnicy, teraz boi się gdzieś wyjechać. Wiktoria zarówno pomaga w Azylu, jak i uczy tańczyć Jasną. Pytanie jest przed czym ucieka?

„Azyl” to niepozorna, dosyć smutna i taka bardzo refleksyjna historia o bolesnej przeszłości, zadaje pytanie czy wszystko ma sens i czy świat może rozlecieć się tylko raz? Bardzo stopniowo i fragmentarycznie dowiadujemy się, co „boli” bohaterki. Czy złe rzeczy będą dla nich szansą na lepsze? Akcja jest dosyć powolna niestety, z pewnością zakończenie więcej wyjaśnia i poprawia odbiór całości, trochę zmusza do zastanowienia się, czego się...