Wyzwanie czytelnicze LC

Cylinder van Troffa

7,86 (1871 ocen i 158 opinii) Zobacz oceny
10
169
9
402
8
600
7
478
6
166
5
42
4
7
3
6
2
0
1
1
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375780031
liczba stron
240
język
polski

Klasyczna powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej. Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze aktualne: niemożność adaptacji ludzkiej psychiki do szybko zmieniającego się świata. Młody naukowiec przedstawia pracę z dziedziny historii cywilizacji ziemskiej. Praca dotyczy tzw. Epoki Rozszczepienia, obejmującej wieki XXII i XXIII okres regresu...

Klasyczna powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej. Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze aktualne: niemożność adaptacji ludzkiej psychiki do szybko zmieniającego się świata. Młody naukowiec przedstawia pracę z dziedziny historii cywilizacji ziemskiej. Praca dotyczy tzw. Epoki Rozszczepienia, obejmującej wieki XXII i XXIII okres regresu cywilizacyjnego, chaosu i anarchii. Opracowanie opiera się na dokumencie zwanym ?Notatnikiem Nieśmiertelnego?. ?Nieśmiertelny?, postać na poły legendarna, był członkiem załogi jednego z międzygwiezdnych kosmolotów, który opuścił Ziemię w XXI wieku i powrócił po stu kilkudziesięciu latach, a więc w samym środku owej niezbyt dobrze zbadanej Epoki Rozszczepienia. Dziś, w XXIV wieku, zapiski tego człowieka stanowią bezcenny dokument historyczny. Notatnik obejmuje jednakże bardzo długi okres i przedstawia fakty rozrzucone po dwóch wiekach historii. Według hipotez niektórych uczonych ?Nieśmiertelny? korzystał z hipotetycznego urządzenia, zwanego cylindrem van Troffa. Dzięki cylindrowi człowiek może trwać poza upływem czasu, a więc tym sposobem ?Nieśmiertelny? mógł przenosić się do coraz późniejszych epok. Młody historyk wysuwa hipotezę, według której ?Nieśmiertelny? istnieje nadal: albo w stanie czynnym, działając wśród ludzi XXIV wieku, albo trwając w cylindrze van Troffa. Tylko gdzie jest cylinder? I dlaczego notatnik znalazł się w rękach badaczy, zamiast tkwić w kieszeni właściciela?

 

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3103)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2135
Wojciech Gołębiewski | 2018-08-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Janusz A. Zajdel (1938 – 1985) - autor fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce; jego imieniem nazwano najważniejszą nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki. "Kapelusz van Troffa" to jego trzecia powieść z 1980 roku, a mój pierwszy kontakt z jego twórczością.

Wikipedia
„....Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracował w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej....”

Z posłowia Lecha Jęczmyka:
„.....Nie ulega wątpliwości, że swoimi powieściami i opowiadaniami zajął trwałe miejsce w polskiej literaturze science fiction jako pionier nurtu socjologiczno-politycznego, autor książek dających świadectwo swojemu czasowi, lecz także przedstawiających odwieczne zmagania człowieka z problemem dobra i zła w świecie. Szkoda, że nie ma zwyczaju ani metody, żeby umieszczać twórczość autorów science fiction w kontekście ogólniejszym, bo ciekawie byłoby zobaczyć tego zaangażowanego...

książek: 1138
Aneta | 2019-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

"...bo człowiek jak roślina, nie może istnieć po odcięciu od korzeni łączących go z glebą, na której wyrósł"
To dlaczego wszedł ten człowiek do cylindra i dlaczego chciał podróżować w przestrzeń i dlaczego tak chciał zobaczyć zagładę Ziemi, ludzkości? Ciekawość by zobaczyć, by być pierwszym, jedynym, tak bardzo go zżerała, że pozostawił ukochaną.
Myślę, że opowieść byłaby świetnym filmem o człowieku, który mimo wszystko zawsze wybierze chęć poznania, działania, a miłość można utrzymywać przy życiu w umyśle, do tego jest ona potrzebna. Czy ważny jest drugi człowiek? Raczej chyba by podtrzymywać w umyśle wyobrażenie, że jest lub był taki osobnik w realnym życiu. Człowiek i tak wybierze poznanie. Jak sam Zajdel pisze " świadomość braku perspektyw istnienia społeczeństwa nie wyklucza woli życia jednostki".
Dobrze mi się czytało "Cylinder van Troffa", ale sporo mi się również nie podobało, choćby ten dokładny podział społeczeństwa. Może dlatego, że dożywamy czasów, w których...

książek: 273
Arwen Cullen | 2011-03-23
Przeczytana: 22 marca 2011

Kawał świetnej literatury z zakresu socjologicznego s-f, napisanej przez jednego z największych i najlepszych twórców gatunku. Nie znać Zajdla i utrzymywać, że zna się s-f, to tak jak skończyć szkołę nie umiejąc czytać i pisać.

Fabuła zaskakująca. Nigdy nie wiesz, co spotka cię za najbliższym rogiem. Autentycznie - nie wiedziałam czego się spodziewać i każde kolejne zdanie przyprawiało mnie o dreszcz nieprzewidywalności. Piękne. Wkraczasz do krainy zarówno niezwykłej, jak i statystycznie prawdopodobnej. Wątki, miejsca, przemyślenia, psychologia tłumu oraz jednostek daje mocno do myślenia.

Bardzo podobał mi się ziemski slang, architektura, przemieszczanie się w czasie i związane z tym zagrożenia, społeczeństwo zmierzające ku "ideałowi". Dobre ostrzeżenie dla nas.

Nie mogłam się oderwać od świetnego, klimatycznego audiobooka, mimo iż obok leżało doskonałe Starcie Królów.

Polecam! Jedno i drugie.;)

książek: 713
Jonasz | 2018-09-14
Przeczytana: 14 września 2018

Pierwsza powieść przedwczesnei zmarłego Janusza Zaidla, legendy polskiej fikcji naukowej. Zaidel zapewne należał do tej grupy pisarzy, któryz uważali (uważają), że dobra powieść musi być krótka i zwięzła. Cylinder na zaledwie 200 stronach zawiera treść, z której można by stworzyć wielesetstronnicową powieść, a nawet tak dziś modną trylogię.
Powieść choć pasjonująca, chwilami naiwna i (trudno w to uwierzyć, zważywszy na objętość) przegadana. Koniec końców należy jej się najwyższa ocena.

książek: 527
Lacrimosa | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

W powieści Janusza A. Zajdla „Cylinder van Troffa” można doszukać się pewnych odniesień do dzieł Stanisława Lema. W „Pamiętniku znalezionym w wannie” mamy podobną formę (pamiętnik-notatnik), w „Powrocie z gwiazd” bohater analogicznie jak w „Cylindrze van Troffa”, wraca na Ziemię po bardzo długim pobycie w kosmosie,, w „Kongresie futurologicznym” społeczeństwo sterowane jest za pomocą chemikaliów , z tym że u Lema manipulacji podlega psychika a u Zajdla biologia ludzi.
Tych podobieństw pewnie jest więcej i nie tylko odnoszą się one do twórczości Stanisława Lema. Jednak w żadnym stopniu nie obniżają one wartości utworu, wręcz przeciwnie: intertekstualność buduje wielogłosowy dialog. Historia opowiedziana przez J.A. Zajdla jest indywidualna, a jej oryginalność odnosi się do wizji świata przedstawionego oraz rozważań socjologiczno-etycznych.
„Cylinder van Troffa” jest dystopią ukazującą ludzkości w momencie jej stopniowej degradacji zmierzającej do unicestwienia. Główny bohater po...

książek: 1308
Robert Stokowiecki | 2014-06-02
Przeczytana: 30 maja 2014

Wspaniałą opowieść o trudnych wyborach i próbie zmiany kolei losu.
Książkę pana Janusza Zajdla przeczytałem praktycznie w jeden wieczór, ponieważ gdy zacznie się z nią przygodę trudno znaleźć odpowiedni moment na jej przerwanie (i nie chodzi tu o brak rozdziałów). Krótka powieść wciąga czytelnika od samego początku. Duży wpływ ma na to zapewne jej prostota. Nie ma tu zbyt wiele zbędnego słownictwa paranaukowego. Odbiorca bardziej koncentruje się na głównym bohaterze niż na całej towarzyszącej mu otoczce (choć aspekt "humanitarnego" kontrolowania przemian demograficznych ludzkości jest nie mniej ciekawy).
Polecam wszystkim, których interesują zagadnienia związane z wizją przyszłości ludzkości, a także aspekt podróży w czasie.

książek: 196
NO- ONE | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Jestem oczarowany tą książką. Nie chciałem być, a jednak jestem. Nie widziałem jaki skarb biorę do ręki, wydając tym samym grosze.
Przypadł mi do gustu styl Pana Zajdla. Jego pomysł. To co ukazał w tej książce, co chciał ukazać i co sam ujrzałem. Mimo, iż przedstawia historia nie jest długa, to czuję, że wszystko zostało wykonane tak jak powinno. Nic dodać nic ująć.
Na pewno zapoznam się z dalszą twórczością Pana Zajdla. Zachęcam do tego każdego fana sience fiction :)

książek: 685

Kiedyś , dawno temu przekonałam samą siebie że literatura z gatunku szeroko pojętej fantazy i fantastyki to nie dla mnie . Ale co jakiś czas nie omieszkam sprawdzić , czy ciągle tak jest , bo przecież człowiek się zmienia . :) . Tym razem w celu takiego sprawdzenia przeczytałam powieść naszego rodzimego klasyka fantastyki , Janusza Zajdla . Powieść pierwszy raz wydaną w 1980 roku , noszącą tytuł '' Cylinder van Troffa ''. Książka w mojej ocenie naprawdę bardzo dobra , może dlatego że z nurtu fantastyki socjologicznej . Ja ją po prostu wchłonęłam . Otóż pewien archeolog znajduje zielony zeszyt Akka Numi , nazywany notatnikiem Nieśmiertelnego w którym to zeszycie opisana jest przedziwna historia . Opowieść zaczyna się od momentu lądowania na jednym z osiedli Księżyca kosmolotu Helios z dziewięcioosobową załogą . Na pokładzie statku kosmicznego są dwie kobiety i siedmiu mężczyzn , jest to ekspedycja wysłana z Ziemi na Dżetę dwieście lat temu . Mieli wrócić po stu latach , niestety...

książek: 198
Patton | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2013

Powieść ta jest jak wino - im starsza tym lepsza. Cóż z tego, że ma już z grubsza trzydzieści lat. Opis gatunku ludzkiego oraz tego co może się wydarzyć wydaję się wręcz niedorzeczne. Dlatego też, pomysł na tę powieść jest taki dobry, wręcz genialny. Przesłanie, które niesie ze sobą fabuła wraz z osobą Nieśmiertelnego jest wartością ponadczasową. Polecam!

Książkę zakupiłem na niedawnej promocji BookRage. Muszę przyznać, że dzięki takim akcjom, mogę poznać świetną literaturę sci-fi i to Polską.

książek: 402
Mieczysław | 2015-02-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2015

Nawet niezła powieść s-f. Trochę naiwna, ale ładnie napisana i prosta w odbiorze. Poza czystą fantastyką znajdziemy tu także poważne problemy socjologiczne dotyczące i współczesnego świata.

zobacz kolejne z 3093 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Bard koalangu: Janusz A. Zajdel

Jeśli ktoś interesuje się polską fantastyką, a do tego jeździ na Polcony i głosuje na najstarszą polską nagrodę literacką dla fantastów, postać i twórczość Janusza A. Zajdla nie są mu obce. Czy to jednak znaczy, że Zajdel jest wciąż czytany, a jego książki mówią o nas wciąż tyle, ile mówiły przed ponad trzydziestu laty?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd