Cylinder van Troffa

Inne wydania

Klasyczna powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej. Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze aktualne: niemożność adaptacji ludzkiej psychiki do szybko zmieniającego się świata. Młody naukowiec przedstawia pracę z dziedziny historii cywilizacji ziemskiej. Praca dotyczy tzw. Epoki Rozszczepienia, obejmującej wieki XXII i XXIII okres regresu cywilizacyjnego, chaosu i anarchii. Opracowanie opiera się na dokumencie zwanym ?Notatnikiem Nieśmiertelnego?. ?Nieśmiertelny?, postać na poły legendarna, był członkiem załogi jednego z międzygwiezdnych kosmolotów, który opuścił Ziemię w XXI wieku i powrócił po stu kilkudziesięciu latach, a więc w samym środku owej niezbyt dobrze zbadanej Epoki Rozszczepienia. Dziś, w XXIV wieku, zapiski tego człowieka stanowią bezcenny dokument historyczny. Notatnik obejmuje jednakże bardzo długi okres i przedstawia fakty rozrzucone po dwóch wiekach historii. Według hipotez niektórych uczonych ?Nieśmiertelny? korzystał z hipotetycznego urządzenia, zwanego cylindrem van Troffa. Dzięki cylindrowi człowiek może trwać poza upływem czasu, a więc tym sposobem ?Nieśmiertelny? mógł przenosić się do coraz późniejszych epok. Młody historyk wysuwa hipotezę, według której ?Nieśmiertelny? istnieje nadal: albo w stanie czynnym, działając wśród ludzi XXIV wieku, albo trwając w cylindrze van Troffa. Tylko gdzie jest cylinder? I dlaczego notatnik znalazł się w rękach badaczy, zamiast tkwić w kieszeni właściciela?

Arwen Cullen | 2011-03-23
Przeczytana: 22 marca 2011

Kawał świetnej literatury z zakresu socjologicznego s-f, napisanej przez jednego z największych i najlepszych twórców gatunku. Nie znać Zajdla i utrzymywać, że zna się s-f, to tak jak skończyć szkołę nie umiejąc czytać i pisać.

Fabuła zaskakująca. Nigdy nie wiesz, co spotka cię za najbliższym rogiem. Autentycznie - nie wiedziałam czego się spodziewać i każde kolejne zdanie przyprawiało mnie o dreszcz nieprzewidywalności. Piękne. Wkraczasz do krainy zarówno niezwykłej, jak i statystycznie prawdopodobnej. Wątki, miejsca, przemyślenia, psychologia tłumu oraz jednostek daje mocno do myślenia.

Bardzo podobał mi się ziemski slang, architektura, przemieszczanie się w czasie i związane z tym zagrożenia, społeczeństwo zmierzające ku "ideałowi". Dobre ostrzeżenie dla nas.

Nie mogłam się oderwać od świetnego, klimatycznego audiobooka, mimo iż obok leżało doskonałe Starcie Królów.

Polecam! Jedno i drugie.;)

Patton | 2013-12-31
Przeczytana: grudzień 2013

Powieść ta jest jak wino - im starsza tym lepsza. Cóż z tego, że ma już z grubsza trzydzieści lat. Opis gatunku ludzkiego oraz tego co może się wydarzyć wydaję się wręcz niedorzeczne. Dlatego też, pomysł na tę powieść jest taki dobry, wręcz genialny. Przesłanie, które niesie ze sobą fabuła wraz z osobą Nieśmiertelnego jest wartością ponadczasową. Polecam!

Książkę zakupiłem na niedawnej promocji BookRage. Muszę przyznać, że dzięki takim akcjom, mogę poznać świetną literaturę sci-fi i to Polską.

Mieczysław | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Nawet niezła powieść s-f. Trochę naiwna, ale ładnie napisana i prosta w odbiorze. Poza czystą fantastyką znajdziemy tu także poważne problemy socjologiczne dotyczące i współczesnego świata.

Korobek | 2015-05-24
Przeczytana: 2013 rok

Majstersztyk!

Marcin | 2014-03-17
Przeczytana: 16 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nazwisko Zajdla znane jest chyba każdemu fanowi polskiej fantastyki. Wszak chyba każdy słyszał o nagrodzie imienia Janusza Zajdla przyznawanej corocznie najlepszym utworom rodzimej fantastyki. Ale ilu fanów Sapkowskiego, Pilipiuka i innych tak naprawdę go czytało? Coś mi się wydaje że niewielu. Kim był ów Janusz Zajdel? Sam się nad tym zastanawiałem. Jego książki nie są aż tak znane i popularne jak utwory współczesnych fantastów. W końcu jakoś udało mi się trafić na jakąś jego powieść. I teraz już wiem że ta nagroda nosi jego imię nie bez kozery.

"Cylinder van Troffa" to twarda inteligentna fantastyka naukowa i do tego pełną gębą. Powieść z początku wyglądała mi na jakiś rodzaj dystopii, kolejna wizja przyszłego antyutopijnego społeczeństwa (taki trochę Orwell w kosmosie). Nieźle, pomyślałem ale niezbyt oryginalnie... po czym im dalej tym mi bardziej szczena opadała. Dostałem nie jedną, nie dwie rewolty, ale kilka pod rząd! Z początku wiemy tyle co główny bohater ale im dalej...

KBKBKB | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 marca 2014

Oczy nie nadążały za chciejstwem spragnionego umysłu, żeby czytać szybciej i szybciej i jeszcze szybciej, bo przecież co znowu fantastycznego i niespodziewanego będzie za rogiem następnej e-bookowej kartki?

Tu nie ma przypadku. Tu nic nie jest zbędne. Wszytko jest na swoim miejscu, wszystko jest spójne.

Ciężko mi pisać opinię bez zdradzania fabuły, bo naprawdę warto nie wiedzieć o czym jest powieść.

Powiem tylko jedno -- "Cylinder..." ociera się o geniusz. Nie, w zasadzie to majstersztyk. I mimo dość leniwego początku Zajdel zaskakuje w zasadzie na każdym kroku. Niesamowita wyobraźnia.

I po raz kolejny dziękuję chłopakom z BookRage, że tanio i legalnie udostępnili światu takie cudeńko jak paczkę Zajdla z możliwośćią podziękowania przez wsparcie finansowe spadkobierców.

| 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Powroty po wielu latach do książek, które niegdyś budziły zachwyty, często kończą się fiaskiem, lub - co najwyżej - małym rozczarowaniem. Zajdla nie czytałem już dobrych kilkanaście lat i nie ukrywam, że obawiałem się nieco tego powrotu, mimo iż książkę zapamiętałem jako kawał bardzo dobrej fantastyki naukowej. I - przyznaje - nic się od tamtej zamierzchłej pory nie zmieniło. "Cylinder" nadal zachwyca i raczej nie zestarzał się. Więcej nawet; poruszany w powieści problem przeludnienia i braku środków do życia dla całej ludzkiej populacji to wciąż melodia przyszłości, niestety coraz bliższej... Podział społeczeństwa na grupę uprzywilejowaną i zdegenerowaną jest chyba wieczny, a przynajmniej długowieczny, więc jak najbardziej aktualny. Zajdel stworzył błyskotliwą nieprzegadana książkę, która, można by nawet rzec, że posiada budowę szkatułkową. Wielu czytelników pewnie zdziwi fakt, że głównym motywem działania bohatera powieści, jest miłość, raczej niezbyt typowy topos dla literatury...

vattghern76 | 2016-08-15
Na półkach: Posiadam, 2016, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

"Cylinder van Troffa" z roku 1980 to kolejny Zajdlowski Majstersztyk i Delikates!

Prekursor gatunku fantastyki socjologicznej tym razem serwuje nam niezwykle smacznie podany temat powrotu z gwiazd. Nie da się ukryć - jeden z moich ulubionych w tej dziedzinie literatury!

Bezimienny kosmonauta, wraz z grupą kolegów i koleżanek z ekspedycji do dalekiej Dzety, po blisko 200 ziemskich latach powraca na ojczystą planetę. Po drodze przechwytuje ich stacja na Księżycu i dość niespodziewanie więzi, lub mówiąc precyzyjniej: przyjmuje i zabrania opuszczać stację dla ich ogólnie pojętego dobra i bezpieczeństwa.

Nasi badacze dowiadują się na niej, iż na Ziemi, podczas ich długiej nieobecności, doszło do wielu niekorzystnych, katastrofalnych wręcz zmian, i nikt opuścić Księżyca na ten czas nie może! Ekipa kosmonautów wiary temu specjalnie nie daje i w tajemnicy postanawia jednego z nich na Ziemię wyekspediować, by naocznie mógł się przekonać jak NAPRAWDĘ rysuje się tam sytuacja!

Zajdel,...

redrumfoeceip | 2015-12-20
Na półkach: Ebook'i, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Grupa astronautów, którzy biorąc udział w "częściowo" udanej ekspedycji, wraca, po niemal 200 latach nieobecności, na Ziemię. Jak okazuje się, zostali przechwyceni przez kolonię ludzi na księżycu, którzy niejasno próbują im wyjaśnić, że na rodzimej planecie nie mają już czego szukać. Astronauci, zdecydowani zrobić wszystko, by wypełnić swoją misję do końca, chcą się stamtąd wydostać Czy aby na pewno nie powinni wierzyć mieszkańcom księżyca? Dlaczego w ogóle są tutaj, a Ziemię traktują jak kolonię karną? Co stało się pod ich nieobecność, i czym jest tytułowy cylinder?

Powieść Zajdla to właściwie moja.. Trzecia książka sci-fi, jaką jestem w stanie sobie przypomnieć. Pierwszą było "Metro 2033", które, wraz z każdym następnym dziełem, traci na swojej początkowej wartości (choć nie było wcale złe, ba, w tamtym okresie było dla mnie arcydziełem), a następną "Piknik na skraju drogi" Strugackich, który wspominam do tej pory, i czasami wracam, by poczuć dreszcze przy niektórych, jakże...

malynosorozec | 2013-09-04
Przeczytana: luty 2006

„Dla rozumnej istoty możliwa jest realizacja wszystkiego, co istnieje jako idea wśród nieskończoności wariantów i możliwości Wszechświata…”

Bardzo dobre science-fiction z lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Cały czas aktualne mimo upływu czasu. I do tego polskie.
Statek kosmiczny „Helios” powraca po dwustu latach na orbitę okołoziemską. Członkowie załogi nie zostają powitani jak bohaterowie. Właściwie nikt nie interesuje się ich odkryciami. Zostają zamknięci w jednym z osiedli na księżycu…
Główny bohater, jeden z kosmonautów, za wszelką cenę chce dostać się Ziemię. Pragnie odzyskać coś, co pozostawił tam 200 lat wcześniej…
Autor przedstawia nam nieciekawą wizję następnych kilku wieków. Stopniowo odkrywamy, co działo się na planecie od końca dwudziestego wieku. Nie nastraja to optymizmem.
Bardzo dobry pomysł autora na tytułowy Cylinder. Bardzo dobry obraz degradacji ludzkości. Bardzo dobre wspomnienia z wyprawy na inne planety. Bardzo dobrze przedstawione rozterki wewnętrzne...

Bard koalangu: Janusz A. Zajdel

Jeśli ktoś interesuje się polską fantastyką, a do tego jeździ na Polcony i głosuje na najstarszą polską nagrodę literacką dla fantastów, postać i twórczość Janusza A. Zajdla nie są mu obce. Czy to jednak znaczy, że Zajdel jest wciąż czytany, a jego książki mówią o nas wciąż tyle, ile mówiły przed ponad trzydziestu laty?