Józef Piłsudski. Fakty i tajemnice

Wydawnictwo: Bellona
Piłsudski,
joly_fh

Bez wątpienia żaden z polskich polityków XX stulecia nie wywarł tak wielkiego wpływu na dzieje naszego kraju, jak Józef Piłsudski. Zesłaniec i rewolucjonista, bojownik napadający z bronią w ręku na pociągi, a następnie twórca polskiego czynu zbrojnego podczas pierwszej wojny światowej. Triumfator w wojnie z bolszewikami, człowiek, który ocalił Polskę i Europę przed komunizmem. Ale równocześnie polityk, który zdobył władzę na skutek krwawego przewrotu wojskowego. Twórca autorytarnego systemu, bez wiedzy którego nic w Polsce nie mogło się wydarzyć. A jednocześnie abnegat życiowy nie mający większych potrzeb, nie zwracający uwagi na splendor i luksusy. Czarujący, inteligentny rozmówca i brutalny polemista, używający publicznie wulgarnego słownictwa. Czuły i kochający ojciec, a równocześnie mężczyzna, który większość życia spędził trójkącie małżeńskim.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

kasiaMT | 2016-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Niestety, ale trochę się tą pozycją rozczarowałam. Liczyłam na typowe "życie prywatne Marszałka". Tym czasem dostałam typową biografię napakowaną historią, a o życiu prywatnym były wzmianki. Raz dłuższe, raz krótsze, ale nadal był to tylko drugi plan.

Ogólnie biografia sama w sobie nie była zła, jednak tak jak wspominałam - spodziewałam się czegoś innego!

Anna Koniec | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: maj 2015

Żadne tam fakty i tajemnice, nihil novi, ale - bardzo dobrze, rzeczowo, może z troche zbyt dużą sympatią napisana biografia Marszałka. Ja mam sympatii dlań jeszcze więcej, ale od autora wymagam mniej subiektywności.

mistan | 2015-08-11
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Naprawdę dobre. Wiele się dowiedziałem, podobnie jak z książki o polskiej emigracji.

Iskra02 | 2014-09-16
Na półkach: Przeczytane, Historia <3

Stosunkowo kompetentnie napisana biografia marszałka Piłsudskiego. Z jednej strony wciągająca (Koper słynie z lekkiego stylu, nie bombarduje czytelników historyczną terminologią), z drugiej zaś niezbyt zaskakująca. Nic bowiem podczas lektury tejże książki mnie nie zszokowało, czy nawet zaskoczyło. Większość opisanych faktów i "tajemnic" z życia marszałka jest znane, szczególnie miłośnikom samego Piłsudskiego.
Dużym plusem jest bezstronność autora. Nie oskarża, a tym bardziej nie wybiela. Moim zdaniem najwyższy czas, by pisać o wielkich Polakach z początku XX wieku bez patosu i uwielbienia. Nie ma bowiem nic ważniejszego w pracy historyka od obiektywności. Koprowi się to udało.

Ania | 2014-07-11

Z książkami Kopra jest jak z komediami amerykańskimi, śmieszà nas, bawią, gdy spotykamy się z nimi pierwszy raz. Kolejne spotkania bywają rozczarowywujące. Jak każdą książkę tego autora, przeczytałam w ciągu jednego dnia, wciągające anegdoty, żywy język. Ale zraził mnie pewien fakt. Autor przepisuje fragmenty swoich książek swobodnie z jednej pozycji do drugiej. Do książki o Piłsudskim zabrałam się po skończeniu "Wpływowych kobiet dwudziestolecia ..." i odnalazłam w obu książkach identyczne, co do przecinka fragmenty. Po przeczytaniu kilku pozycji takie rzeczy rażą. Książka godna polecenia dla laików i osób nieczytających książek pana Kopra, bo dla wiernych czytelników ta książka może okazać się powtórką z późniejszych.

daltonista | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Koniecznie

Gdyby choć połowę społeczeństwa miało tak obiektywne podejście do naszych historycznych bohaterów, to mielibyśmy dużo mniej zbędnych konfliktów. Konfliktów, które wynikają z idealizowania i jednostronnej oceny osób reprezentujących światopogląd zbieżny z naszym. Polecam tę biografię Marszałka, tak samo jak pozostałe książki pana Kopra. Czekam na książkę o Dmowskim.

zorro | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: sierpień 2013

Książka w przystępny i ciekawy sposób przybliża nam postać Józefa Piłsudskiego i czasów, w których przyszło mu żyć. Zachęca do sięgnięcia po inne pozycje dotyczące tamtych lat i wydarzeń. Odziera Piłsudskiego z mitów, pokazuje nam Go jako "człowieka", z wszystkimi wadami i zaletami.

| 2014-01-08

Po książkę sięgnęłam przypadkiem - i została w moich rękach na dłużej. Nie jestem fanką historii, ale ta książka całkowicie mnie porwała. Jest napisana lekko, ciekawie, zawiera wiedzę w pigułce a życie Marszałka wprawia nas w niemały podziw.
Książka obfituje w cytaty listów czy pamiętników osób, które z Marszałkiem miały bezpośredni kontakt oraz w cytaty słów samego Ziuka. Byłam pod wrażeniem, że książka tak bardzo mnie pochłonęła i zachęciła do dalszego studiowania faktów historycznych :)

Getos | 2013-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Bardzo ciekawa pozycja opisująca Marszałka Piłsudskiego od strony prywatnej. Poznajemy jego kolejne miłości (Lewandowska, Juszkiewiczowa, Szczerbińska, Lewicka), tryb życia codziennego, przywary. Autor nie pomija również udziału Piłsudskiego w wydarzeniach politycznych tamtych lat. Książka jest napisana w taki sposób, że czyta się ją lekko i szybko co jest dużym atutem twórczości Sławomira Kopera. Polecam ją każdemu kto chce zapoznać się z życiorysem tego wielkiego człowieka. To dobry początek do tego, żeby w drugiej kolejności sięgnąć do innych biografii marszałka, takich jak np. Garlickiego. Sławomir Koper unika oceny Piłsudskiego, pozostawia ją czytelnikowi. Wiemy, że postać marszałka od lat wzbudza i wzbudzać będzie wiele kontrowersji. Mamy piewców jego postaci jako ojca niepodległości potrafiącego trzymać "za mordę" polityków tamtych czasów jak i krytyków zajadle wytykających mu przewrót majowy w 1926 r., Berezę Kartuską czy też twierdzę w Brześciu w których zamykano...

Joasia | 2013-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2013

Przejrzysta, bardzo dobrze napisana biografia Józefa Piłsudskiego przedstawiająca postać Marszałka zarówno jako wybitnego polityka, jak i kochającego ojca i męża. Autor S.Koper nie tworzy jednak mitu człowieka bez skazy, lecz ukazuje tego nieprzeciętnego człowieka także z jego licznymi wadami i słabościami... Obok wielu informacji i ciekawostek z życia Piłsudskiego bardzo cenne dla mnie było tło społeczno-polityczne czasów przedwojennych, które zostało opisane przez Autora w niezwykle klarowny i przystępny sposób, co zważywszy na na zawiłości tamtego okresu, nie jest takie łatwe. Polecam!!