Okładka książki W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne

978-83-01-16559-8
typ
papier
Monika Adamczyk
7,24 (66 ocen i 8 opinii)

Opis książki

W przedwojennej Polsce to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezw...

Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.

Maja i Jan Łozińscy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w XIX wieku i okresie międzywojennym. Materiały do swoich opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach, oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami.
Najnowsze publikacje ich autorstwa to W ziemiańskim dworze oraz Narty-Dancing-Brydż.

źródło opisu: Merlin.pl, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
Paula | 2012-01-11
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Na tylnej okładce książki znajdują się słowa określające ją jako "swoisty reportaż z przeszłości" i ja ten termin przyjmuję na swoje potrzeby. Dodałabym do niego jeszcze słowo 'album', bo ta książka to nie tylko słowa opisujące Polskę sprzed 80 czy 90 lat, to również niezliczona ilość rzadkich i niesamowicie ciekawych zdjęć.

Książka "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" została podzielona na osiem głównych rozdziałów. Każdy z nich opisuje inną dziedzinę życia. Takim to sposobem rozdział Początki to relacja z tego, jaka była Polska zaraz po zakończeniu I Wojny Światowej, jak wyglądały jej pierwsze kroki ku całkowitej odbudowie jedności narodowej i polskości, ale również ku wyrównaniu stopnia rozwoju i stopy życia ludności w trzech różnych częściach kraju, który wcześniej istniał podzielony pomiędzy trzech zaborców.
Kolejny rozdział Pejzaże miast skupia się na rozwoju głównych miast kraju takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Lwów, Wilno czy Gdynia.
Na wsi, we dworz...

Dorota | 2012-10-18

"Za ileś lat, przez Nowy Świat
Już inni ludzie wieczorami będą szli.
A jednak wiem na pewno, że melodyjką zwiewną
Powrócą nasze dni.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Wrócą piosenką, sukni szelestem,
Błękitnym cieniem nad talią kart
I śmiechem, który kwitował żart.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem,
Zapachem dawno już zwiędłych bzów,
Poezją skrytą wśród zwykłych słów". [1]

Słowa piosenki, której fragment zacytowałam, chodziły za mną przez cały czas czytania publikacji "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" autorstwa Mai i Jana Łozińskich. Dlatego też to właśnie nimi rozpoczynam swoją recenzję.

Maja i Jan Łozińscy zajmują się historią obyczajowości polskiej w XIX wieku i okresie międzywojennym. Maja Łozińska ma na swoim koncie takie tytuły jak "Smaki dwudziestolecia. Zwyczaje kulinarne, bale i bankiety" oraz "W ziemiańskim dworze. Codzienność, obyczaje, święta, zabawy". Poza omawianą przeze mnie publikacją wspólnie wydal...

Dociekliwy | 2011-11-23
Przeczytana: listopad 2011

Dobrze, przyznam się: wypożyczyłam tę książkę z biblioteki głównie ze względu na archiwalne zdjęcia. Nie miałam nawet zamiaru jej czytać, spodziewając się czegoś nudnego i raczej ciężkiego.
Tymczasem po pierwszym rozdziale z ciekawości przeczytałam kolejny, a potem jeszcze jeden i jeszcze... Rzeczywiście, od strony językowej, czysto literackiej, książce Łozińskich nie sposób niczego zarzucić. Napisana jest lekko, ze swadą, potoczyście. Ilustracje trochę mnie rozczarowały, wbrew pozorom zdjęć jest niewiele i trudno powiedzieć, żeby zachwycały.
Wadą Życia w przedwojennej Polsce jest jak dla mnie powierzchowność, jakby autorzy bali się, że bardziej ambitnym tekstem z bardziej wnikliwą analizą znudzą albo wystraszą czytelnika. Stąd też mój niedosyt, bo w książce brakuje gruntownego omówienia realiów wzmiankowanego w tytule życia codziennego, a szeroko omówione, zazwyczaj pomijane w monografiach kwestie rozwoju automobilizmu i lotnictwa nie rekompensują mi tego braku.
Mogło być lepiej.

Monika | 2012-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2012

Zabawna i ciekawa, mnóstwo zdjęć, cytatów ze wspomnień i pamiętników, polecam!

Łukasz | 2014-03-03

Jedna z ciekawszych pozycji dotyczących dwudziestolecia międzywojennego.

kobietazasciankowa | 2013-08-04

Dużo interesujących informacji. Dobrze napisana.

Lenkaite | 2013-02-12
Przeczytana: marzec 2008

Pięknie wydana opowieść o 20-leciu międzywojennym. Kiedy napotykam tego typu książki, po raz kolejny, ale zupełnie na nowo uderza mnie oczywistość faktu, że ta epoka kryje w sobie tak nieprzebrane i nieodparcie pociągające bogactwo, że nie sposób literacko go wyczerpać - oczywiście można je zmarnować słabą stylistyką:] błędami w tekstach czy nieporadnym piórem...cóż, pracom Łozińskich to raczej nie grozi. Językowo nie jest to może szczyt wykwintu:>, może i słusznym jest zarzut o powierzchowności opisu poruszanych tematów, ale zamiarem autorów nie było przecież stworzenie "Kompendium wiedzy o...":] Słowem - ładna błyskotka w bibliotece wielbiciela tamtych czasów.

mamalgosia | 2012-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Bardzo interesująca wycieczka do przedwojennego świata. Ciekawy tekst, rewelacyjne zdjęcia. Super

Pollyanna | 2014-09-03
Na półkach: 2014, MBP, Przeczytane