W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7,13 (77 ocen i 11 opinii)
978-83-01-16559-8
Monika Adamczyk

W przedwojennej Polsce to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły...

Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.

Maja i Jan Łozińscy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w XIX wieku i okresie międzywojennym. Materiały do swoich opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach, oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami.
Najnowsze publikacje ich autorstwa to W ziemiańskim dworze oraz Narty-Dancing-Brydż.

źródło opisu: Merlin.pl, 2011

Mogą Ciebie również zainteresować

• Czarny świt
  • Ekspozycja
  • Widok z nieba
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Sekret Sonji
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie

8,4 (5 ocen i opinii)
Widok z nieba
Clara Sanchez

6,7 (46 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

Nie tacy oni straszni
Federica Bosco

7,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paula | 2012-01-11
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Na tylnej okładce książki znajdują się słowa określające ją jako "swoisty reportaż z przeszłości" i ja ten termin przyjmuję na swoje potrzeby. Dodałabym do niego jeszcze słowo 'album', bo ta książka to nie tylko słowa opisujące Polskę sprzed 80 czy 90 lat, to również niezliczona ilość rzadkich i niesamowicie ciekawych zdjęć.

Książka "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" została podzielona na osiem głównych rozdziałów. Każdy z nich opisuje inną dziedzinę życia. Takim to sposobem rozdział Początki to relacja z tego, jaka była Polska zaraz po zakończeniu I Wojny Światowej, jak wyglądały jej pierwsze kroki ku całkowitej odbudowie jedności narodowej i polskości, ale również ku wyrównaniu stopnia rozwoju i stopy życia ludności w trzech różnych częściach kraju, który wcześniej istniał podzielony pomiędzy trzech zaborców.
Kolejny rozdział Pejzaże miast skupia się na rozwoju głównych miast kraju takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Lwów, Wilno czy Gdynia.
Na wsi, we...

Magdalena | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Miłośniczką historii jestem od bardzo dawna. Czytanie książek o minionych wiekach jest moją pasją. A już zwłaszcza tych dotyczących okresu międzywojennego w naszym kraju. Te czasy zawsze mnie fascynowały. Dlatego też z wielką chęcią sięgnęłam po książkę Mai i Jana Łozińskich.

Jeżeli tak jak ja lubicie książki o okresie międzywojennym i początkach odradzania się państwa polskiego po latach zaborów ta pozycja z pewnością was nie zawiedzie. Autorzy w swojej publikacji przenoszą nas do niezwykłych lat 20 i 30 minionego stulecia. "W przedwojennej..." zawartych zostało wiele ciekawych zdjęć dzięki którym jeszcze bardziej będziemy mogli się wczuć w klimat tamtego okresu. Oprócz fotografii na wielki plus zasługuje moim zdaniem umieszczenie w tekście licznych wspomnień ludzi, którzy żyli w tamtych czasach, co znacznie uprzyjemnia czytanie. Cały utwór pisany jest lekkim, przejrzystym językiem, dzięki któremu książkę pochłania się jednym tchem. Co nie często zdarza się w książkach...

Właściwie jedyną zaletą tej książki są zdjęcia - jest ich bardzo dużo, praktycznie na każdej stronie. Tekst jest banalny, raczej dla osób, które nigdy wcześniej o okresie międzywojennym w Polsce nic nie czytali, i oczekują bardzo ogólnego wprowadzenia.

Poważną wadą jest skupianie się na niektórych tematach z zachwianiem proporcji w stosunku do innych, a przecież książka nie ma w tytule lub podtytule odniesienia do lotnictwa albo sportu (prawie pół książki jest na ten temat). No cóż, jak zerknęłam później na inne książki autorów, okazało się, że popełnili oni monografie na te tematy, co wszystko tłumaczy, a nie, chwila, nie tłumaczy wciskania ściemy czytelnikom dla kasy. Ponadto, autorzy skupiają się za bardzo na Warszawie, a książka przecież dotyczy całej Polski.

Tylko dla zdjęć!

Dorota | 2012-10-18

"Za ileś lat, przez Nowy Świat
Już inni ludzie wieczorami będą szli.
A jednak wiem na pewno, że melodyjką zwiewną
Powrócą nasze dni.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Wrócą piosenką, sukni szelestem,
Błękitnym cieniem nad talią kart
I śmiechem, który kwitował żart.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem,
Zapachem dawno już zwiędłych bzów,
Poezją skrytą wśród zwykłych słów". [1]

Słowa piosenki, której fragment zacytowałam, chodziły za mną przez cały czas czytania publikacji "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" autorstwa Mai i Jana Łozińskich. Dlatego też to właśnie nimi rozpoczynam swoją recenzję.

Maja i Jan Łozińscy zajmują się historią obyczajowości polskiej w XIX wieku i okresie międzywojennym. Maja Łozińska ma na swoim koncie takie tytuły jak "Smaki dwudziestolecia. Zwyczaje kulinarne, bale i bankiety" oraz "W ziemiańskim dworze. Codzienność, obyczaje, święta, zabawy". Poza omawianą przeze mnie publikacją wspólnie...

Dociekliwy_Kotek | 2011-11-23
Przeczytana: listopad 2011

Dobrze, przyznam się: wypożyczyłam tę książkę z biblioteki głównie ze względu na archiwalne zdjęcia. Nie miałam nawet zamiaru jej czytać, spodziewając się czegoś nudnego i raczej ciężkiego.
Tymczasem po pierwszym rozdziale z ciekawości przeczytałam kolejny, a potem jeszcze jeden i jeszcze... Rzeczywiście, od strony językowej, czysto literackiej, książce Łozińskich nie sposób niczego zarzucić. Napisana jest lekko, ze swadą, potoczyście. Ilustracje trochę mnie rozczarowały, wbrew pozorom zdjęć jest niewiele i trudno powiedzieć, żeby zachwycały.
Wadą Życia w przedwojennej Polsce jest jak dla mnie powierzchowność, jakby autorzy bali się, że bardziej ambitnym tekstem z bardziej wnikliwą analizą znudzą albo wystraszą czytelnika. Stąd też mój niedosyt, bo w książce brakuje gruntownego omówienia realiów wzmiankowanego w tytule życia codziennego, a szeroko omówione, zazwyczaj pomijane w monografiach kwestie rozwoju automobilizmu i lotnictwa nie rekompensują mi tego braku.
Mogło być lepiej.

Monika | 2012-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2012

Zabawna i ciekawa, mnóstwo zdjęć, cytatów ze wspomnień i pamiętników, polecam!

comafan | 2015-04-05

Bardzo dobrze się tę książkę czyta.Brakuje mi tu trochę wykorzystania założeń francuskiej historii mentalności - książka nie jest chyba pisana metodą kwantytatywną. Szkoda, że nie ma przypisów. Na plus: widać u autorów oczytanie w źródłach i to, że w ich pisaniu o rzeczywistości dwudziestolecia widać pasję, która w miarę lektury udziela się czytelnikowi. Książka jest dzięki temu wspaniała.Książki historyczne najlepsze są takie, których autorami są pasjonaci - o autorach tej książki można to powiedzieć. Dodatkowo została wydana w bardzo ładny sposób i dokonano kapitalnego doboru ilustracji.

Łukasz | 2014-03-03

Jedna z ciekawszych pozycji dotyczących dwudziestolecia międzywojennego.

kobietazasciankowa | 2013-08-04

Dużo interesujących informacji. Dobrze napisana.

Lenkaite | 2013-02-12
Przeczytana: marzec 2008

Pięknie wydana opowieść o 20-leciu międzywojennym. Kiedy napotykam tego typu książki, po raz kolejny, ale zupełnie na nowo uderza mnie oczywistość faktu, że ta epoka kryje w sobie tak nieprzebrane i nieodparcie pociągające bogactwo, że nie sposób literacko go wyczerpać - oczywiście można je zmarnować słabą stylistyką:] błędami w tekstach czy nieporadnym piórem...cóż, pracom Łozińskich to raczej nie grozi. Językowo nie jest to może szczyt wykwintu:>, może i słusznym jest zarzut o powierzchowności opisu poruszanych tematów, ale zamiarem autorów nie było przecież stworzenie "Kompendium wiedzy o...":] Słowem - ładna błyskotka w bibliotece wielbiciela tamtych czasów.