Lubimyczytać.pl to:

978-83-01-16559-8
typ
papier
Monika Adamczyk
7.28 (53 ocen i 8 opinii)

Opis książki

W przedwojennej Polsce to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezw...

Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.

Maja i Jan Łozińscy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w XIX wieku i okresie międzywojennym. Materiały do swoich opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach, oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami.
Najnowsze publikacje ich autorstwa to W ziemiańskim dworze oraz Narty-Dancing-Brydż.

źródło opisu: Merlin.pl, 2011

źródło okładki: Merlin.pl, 2011

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Paula | 2012-01-11
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Na tylnej okładce książki znajdują się słowa określające ją jako "swoisty reportaż z przeszłości" i ja ten termin przyjmuję na swoje potrzeby. Dodałabym do niego jeszcze słowo 'album', bo ta książka to nie tylko słowa opisujące Polskę sprzed 80 czy 90 lat, to również niezliczona ilość rzadkich i niesamowicie ciekawych zdjęć.

Książka "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" została podzielona na osiem głównych rozdziałów. Każdy z nich opisuje inną dziedzinę życia. Takim to sposobem rozdział Początki to relacja z tego, jaka była Polska zaraz po zakończeniu I Wojny Światowej, jak wyglądały jej pierwsze kroki ku całkowitej odbudowie jedności narodowej i polskości, ale również ku wyrównaniu stopnia rozwoju i stopy życia ludności w trzech różnych częściach kraju, który wcześniej istniał podzielony pomiędzy trzech zaborców.
Kolejny rozdział Pejzaże miast skupia się na rozwoju głównych miast kraju takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Lwów, Wilno czy Gdynia.
Na wsi, we dworz...

dociekliwy_kotek | 2011-11-23
Przeczytana: listopad 2011

Dobrze, przyznam się: wypożyczyłam tę książkę z biblioteki głównie ze względu na archiwalne zdjęcia. Nie miałam nawet zamiaru jej czytać, spodziewając się czegoś nudnego i raczej ciężkiego.
Tymczasem po pierwszym rozdziale z ciekawości przeczytałam kolejny, a potem jeszcze jeden i jeszcze... Rzeczywiście, od strony językowej, czysto literackiej, książce Łozińskich nie sposób niczego zarzucić. Napisana jest lekko, ze swadą, potoczyście. Ilustracje trochę mnie rozczarowały, wbrew pozorom zdjęć jest niewiele i trudno powiedzieć, żeby zachwycały.
Wadą Życia w przedwojennej Polsce jest jak dla mnie powierzchowność, jakby autorzy bali się, że bardziej ambitnym tekstem z bardziej wnikliwą analizą znudzą albo wystraszą czytelnika. Stąd też mój niedosyt, bo w książce brakuje gruntownego omówienia realiów wzmiankowanego w tytule życia codziennego, a szeroko omówione, zazwyczaj pomijane w monografiach kwestie rozwoju automobilizmu i lotnictwa nie rekompensują mi tego braku.
Mogło być lepiej.

Monika | 2012-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2012

Zabawna i ciekawa, mnóstwo zdjęć, cytatów ze wspomnień i pamiętników, polecam!

Dorota | 2012-10-18

"Za ileś lat, przez Nowy Świat
Już inni ludzie wieczorami będą szli.
A jednak wiem na pewno, że melodyjką zwiewną
Powrócą nasze dni.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Wrócą piosenką, sukni szelestem,
Błękitnym cieniem nad talią kart
I śmiechem, który kwitował żart.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem,
Zapachem dawno już zwiędłych bzów,
Poezją skrytą wśród zwykłych słów". [1]

Słowa piosenki, której fragment zacytowałam, chodziły za mną przez cały czas czytania publikacji "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" autorstwa Mai i Jana Łozińskich. Dlatego też to właśnie nimi rozpoczynam swoją recenzję.

Maja i Jan Łozińscy zajmują się historią obyczajowości polskiej w XIX wieku i okresie międzywojennym. Maja Łozińska ma na swoim koncie takie tytuły jak "Smaki dwudziestolecia. Zwyczaje kulinarne, bale i bankiety" oraz "W ziemiańskim dworze. Codzienność, obyczaje, święta, zabawy". Poza omawianą przeze mnie publikacją wspólnie wydal...

Łukasz | 2014-03-03

Jedna z ciekawszych pozycji dotyczących dwudziestolecia międzywojennego.

kobietazasciankowa | 2013-08-04

Dużo interesujących informacji. Dobrze napisana.

Lenkaite | 2013-02-12
Przeczytana: marzec 2008

Pięknie wydana opowieść o 20-leciu międzywojennym. Kiedy napotykam tego typu książki, po raz kolejny, ale zupełnie na nowo uderza mnie oczywistość faktu, że ta epoka kryje w sobie tak nieprzebrane i nieodparcie pociągające bogactwo, że nie sposób literacko go wyczerpać - oczywiście można je zmarnować słabą stylistyką:] błędami w tekstach czy nieporadnym piórem...cóż, pracom Łozińskich to raczej nie grozi. Językowo nie jest to może szczyt wykwintu:>, może i słusznym jest zarzut o powierzchowności opisu poruszanych tematów, ale zamiarem autorów nie było przecież stworzenie "Kompendium wiedzy o...":] Słowem - ładna błyskotka w bibliotece wielbiciela tamtych czasów.

mamalgosia | 2012-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Bardzo interesująca wycieczka do przedwojennego świata. Ciekawy tekst, rewelacyjne zdjęcia. Super

Madame_Mozart | 2014-04-08

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku