W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16559-8
Monika Adamczyk

W przedwojennej Polsce to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły...

Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.

Maja i Jan Łozińscy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w XIX wieku i okresie międzywojennym. Materiały do swoich opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach, oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami.
Najnowsze publikacje ich autorstwa to W ziemiańskim dworze oraz Narty-Dancing-Brydż.

źródło opisu: Merlin.pl, 2011

źródło okładki: Merlin.pl, 2011

Agacha | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Ciekawie napisane, pełne starych fotografii i wspomnień znanych ludzi. Warto powrócić do czasów, które minęły, do miejsc, których już nie ma, lub zmieniły się zupełnie. Wraz z rozpoczęciem wojny, skończył się piękny, kolorowy świat wart przypomnienia.

Paula | 2012-01-11
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Na tylnej okładce książki znajdują się słowa określające ją jako "swoisty reportaż z przeszłości" i ja ten termin przyjmuję na swoje potrzeby. Dodałabym do niego jeszcze słowo 'album', bo ta książka to nie tylko słowa opisujące Polskę sprzed 80 czy 90 lat, to również niezliczona ilość rzadkich i niesamowicie ciekawych zdjęć.

Książka "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" została podzielona na osiem głównych rozdziałów. Każdy z nich opisuje inną dziedzinę życia. Takim to sposobem rozdział Początki to relacja z tego, jaka była Polska zaraz po zakończeniu I Wojny Światowej, jak wyglądały jej pierwsze kroki ku całkowitej odbudowie jedności narodowej i polskości, ale również ku wyrównaniu stopnia rozwoju i stopy życia ludności w trzech różnych częściach kraju, który wcześniej istniał podzielony pomiędzy trzech zaborców.
Kolejny rozdział Pejzaże miast skupia się na rozwoju głównych miast kraju takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Lwów, Wilno czy Gdynia.
Na wsi, we...

Breaking_Bad | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Tematyka dwudziestolecia międzywojennego ciekawi mnie i chętnie sięgam po literaturę z epoki, literaturę współczesną z akcją umiejscowioną w tamtym czasie, jak i opracowania historyczne. "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" Mai i Jana Łozińskich to rodzaj reportażu historycznego. Autorzy opierają swoją opowieść o II Rzeczpospolitej na cytatach z ówczesnej prasy, dziennikach, pamiętnikach i wspomnieniach - najczęściej znanych osób, jak literaci, politycy, czy ich rodziny.
Tematycznie książka podzielona jest na kilka bloków. Są więc początki odradzającego się państwa. Dalej - pejzaże miast (Warszawa, Kraków, Lwów, Wilno, Poznań i Gdynia). Następnie życie ziemiaństwa i chłopów. Na koniec podsumowanie ostatnich lat przed drugą wojną światową.
Osobne rozdziały poświęcone są wystawnym balom i bankietom, rozwojowi zainteresowania kinem, radiem i kabaretem. Obszerne fragmenty odnoszą się do szybkiego wzrostu fascynacji motoryzacją i lotnictwem i związanego z tym rozwoju...

Magdalena Noir | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Miłośniczką historii jestem od bardzo dawna. Czytanie książek o minionych wiekach jest moją pasją. A już zwłaszcza tych dotyczących okresu międzywojennego w naszym kraju. Te czasy zawsze mnie fascynowały. Dlatego też z wielką chęcią sięgnęłam po książkę Mai i Jana Łozińskich.

Jeżeli tak jak ja lubicie książki o okresie międzywojennym i początkach odradzania się państwa polskiego po latach zaborów ta pozycja z pewnością was nie zawiedzie. Autorzy w swojej publikacji przenoszą nas do niezwykłych lat 20 i 30 minionego stulecia. "W przedwojennej..." zawartych zostało wiele ciekawych zdjęć dzięki którym jeszcze bardziej będziemy mogli się wczuć w klimat tamtego okresu. Oprócz fotografii na wielki plus zasługuje moim zdaniem umieszczenie w tekście licznych wspomnień ludzi, którzy żyli w tamtych czasach, co znacznie uprzyjemnia czytanie. Cały utwór pisany jest lekkim, przejrzystym językiem, dzięki któremu książkę pochłania się jednym tchem. Co nie często zdarza się w książkach...

Właściwie jedyną zaletą tej książki są zdjęcia - jest ich bardzo dużo, praktycznie na każdej stronie. Tekst jest banalny, raczej dla osób, które nigdy wcześniej o okresie międzywojennym w Polsce nic nie czytali, i oczekują bardzo ogólnego wprowadzenia.

Poważną wadą jest skupianie się na niektórych tematach z zachwianiem proporcji w stosunku do innych, a przecież książka nie ma w tytule lub podtytule odniesienia do lotnictwa albo sportu (prawie pół książki jest na ten temat). No cóż, jak zerknęłam później na inne książki autorów, okazało się, że popełnili oni monografie na te tematy, co wszystko tłumaczy, a nie, chwila, nie tłumaczy wciskania ściemy czytelnikom dla kasy. Ponadto, autorzy skupiają się za bardzo na Warszawie, a książka przecież dotyczy całej Polski.

Tylko dla zdjęć!

Dorota Partyka | 2012-10-18

"Za ileś lat, przez Nowy Świat
Już inni ludzie wieczorami będą szli.
A jednak wiem na pewno, że melodyjką zwiewną
Powrócą nasze dni.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Wrócą piosenką, sukni szelestem,
Błękitnym cieniem nad talią kart
I śmiechem, który kwitował żart.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem,
Zapachem dawno już zwiędłych bzów,
Poezją skrytą wśród zwykłych słów". [1]

Słowa piosenki, której fragment zacytowałam, chodziły za mną przez cały czas czytania publikacji "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" autorstwa Mai i Jana Łozińskich. Dlatego też to właśnie nimi rozpoczynam swoją recenzję.

Maja i Jan Łozińscy zajmują się historią obyczajowości polskiej w XIX wieku i okresie międzywojennym. Maja Łozińska ma na swoim koncie takie tytuły jak "Smaki dwudziestolecia. Zwyczaje kulinarne, bale i bankiety" oraz "W ziemiańskim dworze. Codzienność, obyczaje, święta, zabawy". Poza omawianą przeze mnie publikacją wspólnie...

niewinni-i-ja | 2016-04-10

całość opinii: http://przeliterowana.blogspot.com/2016/04/lata-dwudzieste-lata-trzydzieste-w.html

Język, jakim napisana jest książka sprawia, że czytelnik zapomina, iż czyta książkę o wydarzeniach z historii. Wspomnienia osób takich, jak Monika Żeromska, Maria Kuncewiczowa, czy Jarosław Iwaszkiewicz są idealnie wplecione w opowiadaną historię, dodając jej jednocześnie wiarygodności, ale też pewnej lekkości, dzięki której czytelnik oczami wyobraźni widzi świat sprzed dziewięćdziesięciu lat; odwiedza kina, modne wówczas restauracje, czy uczestniczy w przyjęciu organizowanym we dworku.

Największą zaletą są chyba zdjęcia. Z wielką przyjemnością analizowałam niemal każde. Myślę, że współczesny człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak barwnym okresem było dwudziestolecie międzywojenne. Mimo tego, że po ponad stu dwudziestu latach rozbicia, a wręcz nieistnienia, Polska odradzała się z popiołów, mimo zróżnicowania cywilizacyjnego społeczeństwa, spowodowanego zaborami, Polacy wręcz...

Dociekliwy_Kotek | 2011-11-23
Przeczytana: listopad 2011

Dobrze, przyznam się: wypożyczyłam tę książkę z biblioteki głównie ze względu na archiwalne zdjęcia. Nie miałam nawet zamiaru jej czytać, spodziewając się czegoś nudnego i raczej ciężkiego.
Tymczasem po pierwszym rozdziale z ciekawości przeczytałam kolejny, a potem jeszcze jeden i jeszcze... Rzeczywiście, od strony językowej, czysto literackiej, książce Łozińskich nie sposób niczego zarzucić. Napisana jest lekko, ze swadą, potoczyście. Ilustracje trochę mnie rozczarowały, wbrew pozorom zdjęć jest niewiele i trudno powiedzieć, żeby zachwycały.
Wadą Życia w przedwojennej Polsce jest jak dla mnie powierzchowność, jakby autorzy bali się, że bardziej ambitnym tekstem z bardziej wnikliwą analizą znudzą albo wystraszą czytelnika. Stąd też mój niedosyt, bo w książce brakuje gruntownego omówienia realiów wzmiankowanego w tytule życia codziennego, a szeroko omówione, zazwyczaj pomijane w monografiach kwestie rozwoju automobilizmu i lotnictwa nie rekompensują mi tego braku.
Mogło być lepiej.

husa | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

"W przedwojennej Polsce..." ukazuje życie Polaków w dwudziestoleciu miedzywojennym w kontekście osiągnięć ówczesnej cywilizacji.
Autorzy skupiają się na zobrazowaniu sytuacji gospodarczo-kulturalnej w miastach, która mocno kontrastuje z fatalną sytuacją polskiej wsi. Kwestia dramatu wsi została ogólnikowo potraktowana. Państwo Łozińscy poświęcają jej tylko jeden rozdział. Stąd odczuć można pewien niedosyt.
Jednak w moim mniemaniu, rozkwit życia miejskiego został wyczerpująco przybliżony. Głównie dzięki wplecionej sporej liczbie cytatów ówczesnych świadków, komentatorów przedwojennej Polski.
Książkę tą mogę podsumować określeniami z tamtych latach: niesamowita i fascynująca! A przy tym piękne wydana z dużą ilością zdjęć. Wspaniała podróż sentymentalna! Polecam!

Monika | 2012-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2012

Zabawna i ciekawa, mnóstwo zdjęć, cytatów ze wspomnień i pamiętników, polecam!