Ostatnie dni dyktatorów

Tłumaczenie: Anna Maria Nowak
Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Les derniers jours des dictateurs
Ag2S

„Po fakcie człowiek żałuje tylko, że był za dobry” – wycedził Adolf Hitler, gdy z Ewą Braun ślubowali sobie nie tyle dozgonną miłość, co wspólne samobójstwo. Gdy cyjanek zaczął krążyć w ich żyłach, ona pierwsza osunęła się na ziemię. Mimo zażycia śmiertelnej dawki trucizny, chwilę później Hitler strzelił sobie w głowę. Czy aż tak bardzo chciał być pewny, że nie dostanie się żywy w ręce aliantów?

Ostatnia noc Mussoliniego z piękną kochanką. Czy podejrzewał, że prosto z satynowej pościeli trafią na stację benzynową, gdzie zawisną głowami w dół? Przecież mógł uciec, miał tyle okazji. Nad jeziorem Como zawsze wpadał w melancholię. „Czekam na ostatni akt tragedii” – wypalił w ostatnim z wywiadów.

Zdradzony przez ochroniarza i wyciągnięty siłą z kanału Kaddafi, który, wymachując swym złotym pistoletem, woła do gromadzącego się wokół niego tłumu: „Wystarczy już. Czego ode mnie chcecie?”

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014 r.

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

deana | 2015-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Mobutu, były dyktator Zairu był przekonany, że nigdy nie zostanie ,,byłym prezydentem". Miał sprawować urząd dożywotnio a po śmierci nadal cieszyć się niesłabnącą chwałą. Los jednak okazał się dla niego przewrotny. Obalony, musiał uciekać i umrzeć na wygnaniu. Podobne przeświadczenie z pewnością towarzyszyło każdemu z przywódców, których ostatnie chwile zebrane są w niniejszej antologii. Każdy miał być zawsze panować do końca swych dni, a narzucony porządek trwać wiecznie. Na szczęście tak się nie stało. Jedni ginęli z własnej ręki, inni umierali w wyniku choroby lub wykonywano na nich wyrok śmierci za popełnione zbrodnie. Były śmierci kuriozalne (jak choćby śmierć Stalina), były samosądy ale były też śmierci polityczne , pozbawiające tyrana władzy i odsuwające w cień. Każda inna ale w jakiś sposób podobne.

Para francuskich historyków przy pomocy grona specjalistów podjęła próbę przedstawienia sylwetek dyktatorów rządzących na przestrzeni ostatnich stu lat. Koncentrowała się...

edit3008 | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Ta książka jest po redakcją Diane Ducret, Emmanuel Hecht,- to i może dlatego ta pozycja lepiej mi się podobała niż "Kobiety Dyktatorów". Rozdziały są krótkie i szybko się czyta, choć miejscami też trochę nuży. Opis ostatnich dni życia ( a raczej śmierci ) rozpoczyna każdy z rozdziałów, a później autor dokonuje krótkiej analizy dojścia do władzy i upadku opisywanego tyrana. Wiedza dość powierzchowna, ale myślę, że dla wielu czytelników może stanowić "małą encyklopedię" kilku dyktatorów. Mnie osobiście najbardziej zainteresowały rozdziały o niedawno obalonych postaciach jak Kaddafi, Husajn czy Mobutu.
Jednak muszę dodać, że o Kaddafim trochę zbyt pobieżnie jak dla mnie przedstawiono jego długoletnie rządy. Notabene autor tego rozdziału i o Husajnie - Vincent Hugeux został pominięty w notkach biograficznych autorów na końcu książki ??? - chyba że mam jakieś wybrakowane wydanie :-)
Polecam nie tylko miłośnikom historii ale każdemu kto lubi biografie. To takie biografie "w...

bewelka86 | 2014-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2014

Bardzo sobie cenię serię "Prawdziwe historie" w wydawnictwie Znak.
Zazwyczaj proponowane książki to pozycje bardzo dobre lub dobre. Nie inaczej jest w przypadku "Ostatnich dni dyktatorów"

Książka pod redakcją Diane Ducret (autorki słynnych "Kobiet dyktatorów") i Emmanuela Hechta to kilkanaście krótkich historii opisujących, jak sam tytuł wskazuje upadek najokrutniejszych dyktatorów z XX wieku i początków XXI.

Autorzy bardzo skrótowo przedstawili rządy poszczególnych władców, skupiając się na tym jak wyglądał ich koniec. Możemy więc potraktować tę książkę jako taki ogólny zarys tematu lub jako wstęp do innych lektur. Zazwyczaj po każdym rozdziale jest podana krótka bibliografia, więc jeśli te teksty nie zaspokoiły naszej ciekawości, to możemy pogłębić naszą wiedzę, sięgając do zaproponowanych lektur.

"Ostatnie dni dyktatorów" to pozycja całkiem dobra. Może nie rewelacyjna, ale myślę, że warto się z nią zapoznać.

byrcyn11 | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

Choć autorzy bardzo pobieżnie traktują przedstawianych szubrawców, ale to wystarczy, by zastanowić się, dlaczego takie osoby dochodzą do władzy i jak im się udaje trzymać za mordę swój naród przez długie lata. Czasami wydaje się, że są to porządni ludzie lekarze, prawnicy, bojownicy o wolność spod obcego jarzma itd. Otóż moja teza jest niezbyt odkrywcza. To władza deprawuje ! Jeśli do tego dodamy chciwość i bezkarność, to wychodzą ze słabego człowieka upiorne cechy charakteru, które drzemią w każdym homo-sapiens. Napisałem słabego, bo w chwili gdy wybucha w końcu rewolucja, to żaden nie zginął z bronią w ręku, tylko albo błagali o litość, albo za w czasu dawali dyla. A jak utrzymać się tak długo przy władzy - to proste. Dać przywileje armii i policji (skąd my to znamy), wciskać propagandę przez swoje media (patrz dzisiejsza Rosja), napuszczać jednych na drugich (plemiona, narodowości, zawody), a w końcu wybrać strategicznego protektora (mocarstwo), które nie tylko dziwnym trafem...

PAWEŁ82 | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Z samej książki zainteresowało mnie może kilka rozdziałów, historii które już nie jeden raz były powielane przez innych autorów czy też przedstawione w niejednym filmie. Ale oprócz Hitlera, Stalina czy też Husajna znalazły się mniej znane "osobistości" jak: Ngo Dinh Diem, Pol Pot oraz Papa Doc a sama historia pozostałych dyktatorów jest słaba i mało interesująca.

Heathcliff1984 | 2016-03-10
Przeczytana: 09 marca 2016

Szału nie ma.
Większość informacji na poziomie Wikipedii albo wiedzy uzyskanej na lekcjach historii jeżeli ktoś miał ogarniętego nauczyciela.
Za dużo dyktatorów autor chciał opisać, a za mało treści wyszło.

filipinka | 2014-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Książka w telegraficznym skrócie przedstawia ostatnie dni życia 24 dyktatorów. Czuję niedosyt po tej lekturze, ponieważ wystarczyłoby mi pewnie przeczytać biografie niesławnych przywódców w wikipedii, a uzyskałabym podobny poziom nienasycenia tematem. Po co więc sięgać po taką antologię.... Ale każdy rozdział kończy dość obszerna bibliografia, więc dla osób wytrwałych i zdeterminowanych daje to możliwość pogłębiana tematu we własnym zakresie. Dziwi mnie brak w tym opracowaniu takich postaci jak cesarz Etiopii - Hajle Selasje, Bokassy czy Pinocheta. Ale rozumiem, że dobór postaci jest subiektywny i pozostawia ewentualną furtkę dla kontynuacji książki. Zdziwiło mnie również to, że znakomita większość dyktatorów dożyła sędziwego wieku, czasem opływając w nienależne im luksusy, a wielu z nich nigdy nie poniosło odpowiedzialności za popełnione czyny.

Wiedźminka | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Lubię książki z tej serii i z tego wydawnictwa.
Jednak uważam, że "Kobiety dyktatorów" były ciekawsze... Tu jest zbyt chaotycznie, ktoś kto nie zna tych postaci (lub historii) może się lekko pogubić ;)

Książka jest świetnym wstępem dla kogoś kto chciałby zgłębić temat. Po przeczytaniu od razu ma się ochotę sięgnąć po bardziej szczegółową literaturę. Krótkie i konkretne rozdziały czyta się szybko i z satysfakcją, bo w końcu każdy z nich dostał za swoje, choć w przypadku tej ekipy kara powinna być dotkliwsza! Dla miłośników tematu obawiam się, że to będzie zbyt mało, ale zawsze mogą oni skorzystać z bibliografii, która oferuje kilka bardzo ciekawych pozycji.

Krzysztof Młodawski | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Przeciętna. W niektórych przypadkach ostatnie dni przedstawione bardzo ogólnikowo. W większości brakuje dobrego wprowadzenia do historii danej postaci, są tylko wyrywkowe informacje.
Można przeczytać, ale dobrze wcześniej mieć jakąś podbudowę historyczną o wymienionych w książce osobach.