Przepiórki w płatkach róży

Autor:
Seria: Klub Książki Doroty Wellman [Znak Literanova]
tłumaczenie
Elżbieta Komarnicka
Como agua para el chocolate
wydawnictwo
Znak Literanova
typ
papier
joly_fh
6,83 (612 ocen i 66 opinii)

Opis książki

Piękna historia o zakazanej miłości, pełna magii i alchemii smaków. Płatki róż należy obrywać bardzo ostrożnie, starając się nie ranić palców, bo oprócz tego, że jest to bardzo bolesne, zaplamienie płatków krwią może zmienić smak przepiórek. Jednak w tamtej chwili Tita zapomniała o bożym świecie i mocno ściskała róże, tuląc je do piersi. Pierwszy raz w życiu dostała kwiaty, poza tym – dostała...

Piękna historia o zakazanej miłości, pełna magii i alchemii smaków.
Płatki róż należy obrywać bardzo ostrożnie, starając się nie ranić palców, bo oprócz tego, że jest to bardzo bolesne, zaplamienie płatków krwią może zmienić smak przepiórek. Jednak w tamtej chwili Tita zapomniała o bożym świecie i mocno ściskała róże, tuląc je do piersi. Pierwszy raz w życiu dostała kwiaty, poza tym – dostała je od Pedra! Ponieważ nie mogła ich zatrzymać, postanowiła wykorzystać je w potrawie, która – jak żadna inna – zaświadczy o jej uczuciach.

Tita kochała Pedra miłością gorącą i odwzajemnioną, niestety od początku było to uczucie skazane na niespełnienie. Jako najmłodsza córka w rodzinie, zgodnie z meksykańską tradycją, nie mogła wyjść za mąż. Jej obowiązkiem była opieka nad matką, a z czasem także rola głównej kucharki domu. Jedynie przez smak przyrządzanych potraw mogła wyjawić ukochanemu, co naprawdę czuje.

Przepiórki w płatkach róży to piękna opowieść o dwóch namiętnościach: do mężczyzny i sztuki kulinarnej. Miłość łączy się w niej z magią, a smak potraw budzi prawdziwe pożądanie.

źródło opisu: Znak, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Gosia | 2015-01-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Niesamowita książka. Taka chyba do zapamiętania na zawsze. Autorka - Laura Esquivel jest mi już znana z innej pozycji, która mniej mnie zachwyciła.
Utrzymana w nurcie iberoamerykańskim. Nie wiem co takiego mają w sobie pisarze z tego rejonu, że ich książki są często niepowtarzalne, a styl nie do podrobienia. Chyba trzeba się tam urodzić i wzrastać w tym na poły magicznym, a na poły realnym świecie, gdzie wydawałoby się, że ciężka praca przysłania wszystko. Opisy i stopień trudności wykonania potraw mogą przestraszyć. Cała historia aż buzuje od skrywanych uczuć i namiętności, a magia smaków i zapachów przyprawia o zawrót głowy.
Niezwykła lektura.

Lenalee | 2013-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Czytając „Przepiórki w płatkach róży” miałam wrażenie, że skądś znam klimat tej książki, że nie jest mi on obcy i już kiedyś się z nim spotkałam. Nie zawsze takie porównania przychodzą mi na myśl, jednak gdy już się pojawiają, są one główną przyczyną tego, że jakaś książka zapada mi w pamięć bardziej niż inne. Nie od razu wpadłam na to, że atmosfera panująca w tej powieści przypomina mi nieco „Sto lat samotności” Marqueza – książkę niesamowitą i z całą pewnością wyjątkową, o której nie zapomnę przez długie lata. Co prawda obie powieści nie za bardzo można ze sobą porównywać, jednak z pełną szczerością piszę, że książka Laury Esquivel dostarczyła mi tyle samo radości co historia rodziny Buendia autorstwa wspomnianego przeze mnie, kolumbijskiego pisarza.

Autorka stworzyła piękną i wzruszającą historię o zakazanej miłości. Tita, główna bohaterka, już od urodzenia z góry skazana jest na życie u boku matki. Jako najmłodsza córka w rodzinie musi zostać przy niej aż do śmierci, wobec...

kasandra_85 | 2013-10-30
Przeczytana: 2013 rok

boziaczek | 2012-07-26

Przeczytałam po obejrzeniu filmu. Książka magiczna, wręcz baśniowa:) Opowiada historię wielkiej, pięknej, lecz niespełnionej miłości. Bardzo kibicowałam głównej bohaterce, aby mogła choć na chwile zaznać szczęścia ze swoim ukochanym. Czy jej się udało?... Przeczytajcie! Klimat powieści podobny do powieści Allende, której książki kocham... Zdecydowanie jest to literatura dla kobiet.

allison | 2011-04-20

Jedna z najpiękniejszych powieści w nurcie iberoamerykańskim. Niepowtarzalny klimat aż eksplodujący uczuciami i niezwykła magia smaków, zapachów...
Bardzo przyjemna lektura, łącząca w sobie refleksję i humor.

książek: 2009
Mary | 2012-06-12
Przeczytana: 2005 rok

Bardzo apetyczna i smakowita książka. Nie sposób podczas jej czytania nie pomyśleć: "a może by się coś zjadło?"
Dodatkowo czytelnika porusza miłość niespełniona przez lata Pedra i Tity, która przez gotowanie ukazuje swą miłość. Smutna jest refleksja, że w wielodzietnych meksykańskich rodzinach istniał zwyczaj, że jedna z córek od dziecka była sposobiona, by nie zakładać własnej rodziny, a zostać w domu rodzinnym przy rodzicach, by opiekować się nimi na starość.

Edi_Edi | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

"Przepiórki w płatkach róży" Laury Esquivel to malutka książeczka. Malutka, ale ogromna. Potrafi wessać, wciągnąć i zatrzymać w swoim świecie. To opowieść o życiu Tity, trzeciej córki swojej matki. Córki przeznaczonej do życia w cieniu rodzicielki. Córki o wielkiej duszy i wielkim talencie.
Czytając "Przepiórki..." nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że stworzono w tej opowieści ten sam klimat co 'Domu dusz' Allende, I absolutnie nie jest to zarzut!! :)

Pokrecona | 2013-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka magiczna.Pełna kuchennych przepisów,aromatów od których czytając kręci się w głowie oraz wielka miłość-nieszczęśliwa .
Książka składa się z 12 rozdziałów, a każdy nosi nazwę miesiąca. Poznajemy w nim historię przyjścia na świat głównej bohaterki,Tity oraz absurdalny zwyczaj panujący w meksykańskich rodzinach,że najmłodszej córce nie wolno wyjść za mąż, gdyż musi ona opiekować się swoją matką, dopóki ta nie umrze. Tita jest najmłodszą córką, zakochaną w chłopaku o imieniu Pedro.Niestety Pedro żeni się z jej siostrą,ale tylko po to by być blisko swojej ukochanej.Po kryjomu mają romans.Titą interesuję się doktor,serdeczny mężczyzna,zafascynowany cudowną dziewczyną -jaką jest nasza bohaterka.Dochodzi do zaręczyn...
Czy dojdzie do ślubu narzeczonych? A może Tita będzie z Pedro?Jak potoczą się losy magicznej Tity musicie przeczytać już sami.
Książka wciągająca!

beata83 | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Pełna magii i gotowania opowieść o nieszczęśliwej miłości, której powodem jest kultywowanie niszczącej i niesprawiedliwej tradycji.

Zuba | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

"Przepiórki w płatkach róży" - ten tytuł niezbyt mnie zachęcał do lektury, co jednocześnie wyraźnie pokazuje mój stosunek do sztuki kulinarnej. Słowem w mojej kuchni ani przepiórek ani płatków róży nie ma. A jest to powieść przesiąknięta zapachami, smakami, gdzie gotowanie staje się symbolem życia. Historia Tity jest typowym przykładem realizmu magicznego i osobom, które lubią takie klimaty, a do tego mają romantyczne usposobienie "Przepiórki" mogą się podobać, i to bardzo. Mnie ta historia nie porwała, nawet nie chciało mi się jeść :-(

P.S. Już wiem, co mi nie pasowało - wizja miłości jak rażenie piorunem, obezwładniająca, o matko, ledwie spojrzał, już płonęła... Może mam niedobory hormonalne, ale taki piorun nigdy we mnie nie strzelił i nie potrafię przełknąć tego typu opisów.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica