Miasteczko Cold Spring Harbor

Wydawnictwo: Sonia Draga
Cold Spring Harbor
978-83-7508-262-3
niebieska

Akcja powieści autora Drogi do szczęścia i Wielkanocnej parady toczy się tym razem w małym miasteczku Cold Spring Harbor położonym na Long Island. Evan Shepard jako nastolatek nie rokował najlepiej, źle się uczył i miał zatargi z prawem. Zmieniło się to w chwili, gdy poznał samochody. Uwielbiał prowadzić i doskonale znał się na mechanice, dlatego ku radości ojca postanowił pójść do college'u.

Nie realizuje jednak tych planów, bo już jako osiemnastolatek zostaje ojcem. Małżeństwo z Mary, matką dziecka, trwa niestety tylko rok. Evan wraca do domu rodziców i podejmuje pracę w fabryce. Pewnego razu wybiera się z ojcem do Nowego Jorku, ale po drodze psuje się im samochód, pukają więc do pierwszych z brzegu drzwi, prosząc o możliwość skorzystania z telefonu. Tak poznają Glorię Drake oraz jej dzieci, Rachel i Phila.

deana | 2015-01-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Moje pierwsze spotkanie z Richardem Yatesem i przyznam, że mam dosyć mieszane uczucia po tej lekturze. Pozornie całkiem prosta historia pokazująca urywek z życia dwóch rodzin, które zostają spowinowacone małżeństwem. Evan, wnosi w to małżeństwo doświadczenia z pierwszego nieudanego związku oraz niezrealizowane marzenia o nauce w college'u, natomiast Rachel poza dziecinną naiwnością szaloną matkę (i wcale nie w tym pozytywnym znaczeniu) oraz szesnastoletniego brata. Wszyscy zamieszkują w jednym domu w tytułowym miasteczku Cold Spring Harbor.

Bardzo szybko czytało się tą książkę, nie jest ona jakoś bardzo rozbudowana fabularnie. Zdecydowanie bardziej koncentruje się na sferze psychologicznej prezentacji bohaterów. Zestawienie tak różnych charakterów powodowało, że czekałam na naprawdę mocny akcent w zestawieniu. Wydawało mi, że to wszystko nie może w żaden sposób dobrze się zakończyć. Dramatycznego zakończenia nie doczekałam się, za to jak w życiu, negatywne emocje znalazły swoje...

Booka | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Książka opowiada historię mieszkańców miasteczka Cold Spring Harbor. Jak wiemy z opisu na okładce: Evan Shephard to niespokojny młodzieniec (stwarzający problemy wychowawcze), który w wieku dziewiętnastu lat zostaje ojcem. Relacje z matką jego dziecka - Mary Donovan nie układają się dobrze. Para się rozstaje. Jednak na tym nie kończy się historia: to dopiero początek wydarzeń...
Pewnego dnia Charles Shephard z synem Evanem wybierają się samochodem w podróż. Samochód się psuje, a oni potrzebują pomocy. Przypadkiem dzwonią do pierwszych lepszych drzwi. Trafiają pod dach gościnnej rozwiedzionej kobiety (Glorii Drake) mieszkającej z dorosłą córką Rachel i nastoletnim synem Philem. Gloria Drake wydaje się być przemiła ale czy to tylko pozory? Jaka z czasem okaże się matka Rachel? Jak losy obu rodzin połączą się ze sobą?

"Miasteczko Cold Spring Harbor" to trzecia z rzędu książka Richarda Yatesa jaką miałam okazję przeczytać. Gdybym miała dokonać jakiegoś porównania z jej...

mynameism | 2012-08-10
Przeczytana: 2012 rok

Autor po mistrzowsku zagłębia się w psychikę bohaterów, imponujące. Wciągająca powieść, pokazująca życie takim, jakim jest: pełnym trudnych wyborów, codziennych zmagań, chwil radości, ale i rozczarowań. Każdy z bohaterów żyje w pewnym sensie we własnym, wewnętrznym świecie, którego nie może dzielić nawet z najbliższymi osobami. Cóż, w końcu tak naprawdę przez życie idziemy zawsze samotnie.

Booka | 2011-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

'Drogi do szczęścia' nie potrafiłam zmęczyć, ale 'Miasteczko...' sprawiło mi miłą niespodziankę. Nie dość, że bardzo dobrze się czyta, to dodatkowo powieść ta zaangażowała mnie w znacznym stopniu emocjonalnie. Po długim okresie czytania tylko dla prostej przyjemności, trafiłam na coś, co mnie potrafiło i wzruszyć, i wkurzyć. Dlatego do Yatesa na pewno jeszcze kiedyś wrócę.

Jula | 2011-10-02
Przeczytana: 02 października 2011

Jest to moje pierwsze spotkanie z Richardem Yatesem. Rozpoczęłam jej czytanie z bardzo pozytywnym nastawieniem, zmotywowana świetnymi recenzjami profesjonalistów, zaciekawieniem i dużymi oczekiwaniami. Ale mój entuzjazm szybko się ulotnił. Powieść mnie znudziła, przygnębiła i rozczarowała; z ogromnym trudem przez nią przebrnęłam aż do zakończenia, bardzo niejasnego.
Natomiast muszę oddać autorowi sprawiedliwość, że jest świetnym psychologiem, potrafi przeanalizować i po mistrzowsku opisać stany świadomości, reakcje i związki międzyludzkie. W najbliższej przyszłości mam zamiar sięgnąć po jego sztandarowa powieść "Droga do szczęścia", może bardziej mi się spodoba???

Alivea | 2011-05-09
Przeczytana: 09 maja 2011

Strasznie przygnębiła mnie ta książka. Mówi o jakże ważnych wyborach i błędach młodości ale jakby nie daje nadziei.. że coś da się zmienić i przebić przez twardą skorupę niepowodzeń. Marazm bijący z tej książki naprawdę zasmuca..

diunam | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

Richarda Yatesa pamiętamy przede wszystkim jako Autora kultowej „Drogi do szczęścia” zapominając, iż jest on również autorem wielu opowiadań oraz kilku innych powieści w tym „Miasteczka Cold Spring Harbor”.
Akcja tej powieści toczy się w latach 40-tych ubiegłego stulecia. W tytułowym miasteczku Cold Spring Harbor na Long Island. Główny bohater, Evan Shepard to zbuntowany młody człowiek, który sam do końca nie wie co chce w życiu robić. Jako nastolatek sprawia rodzicom mnóstwo kłopotów. Bierze udział w wielu chuligańskich wybrykach i stroni od nauki. Jedyną jego pasją są samochody, na których zna się naprawdę dobrze. W tym też kierunku zamierza się dalej kształcić. Jednak z ambitnych planów nic nie wychodzi. Evan żeni się i zostaje ojcem mając zaledwie osiemnaście lat. Rok później, już jako rozwodnik wraca do rodziców. Niebawem na jego drodze staje kolejna młoda dziewczyna. Czy Evan wydoroślał? Czy dotychczasowe porażki czegoś go nauczyły?
Nie mogę...

JeszczeJedenRozdział | 2014-11-30
Na półkach: 2014r., Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 listopada 2014

Książkę nabyłam podczas wakacji nad morzem, kiedy to czekała na mnie z zachęcającą ceną w namiocie "Tanie książki". To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i myślę, że nie ostatnie.
Tak naprawdę, nie bardzo wiem, co mam o tej książce napisać.
Jest krótka i chyba trochę za krótka. Autor zostawił otwarte zakończenie, choć im dłużej o tym myślę, to mam wrażenie, że właśnie tym zakończeniem chciał dać nam do zrozumienia, że nic w życiu bohaterów się nie zmieni: dalej będą tkwić w sytuacjach, które sami stworzyli, nieszczęśliwi, a jednak utrzymujący pozory normalności.
Jeśli już o bohaterach mowa. Sympatią zapałałam jedynie do Charlesa Sheppard'a, ojca głównego bohatera. To bardzo miły, doświadczony człowiek, który od lat opiekuje się chorą (?) żoną, ma na swojej głowie cały dom. Tak, do jego jedynego nie mam zastrzeżeń.
Co do pozostałych postaci... Nie będę się nad nimi rozwodzić. Każda z nich irytowała mnie na swój sposób. Żadnej z nich nie popierałam w ich działaniach.
Autor...

porządekalfabetyczny | 2011-06-21
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Książka jest niezła, ale jak na Yatesa, słaba. Wiem, że potrafi zrobić operację na otwartym sercu, jak w 'Revolutionary Road'('Droga do szczęścia'), 'Miasteczko Cold Spring Harbor' jest przy tym jak dziecięce rozdrapywanie strupka na kolanie.

Fioletoowa | 2015-09-05
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Recenzja pochodzi z bloga: natala-czyta.blogspot.com

Trzymam Miasteczko Cold Spring Harbor w dłoni i nie czuję kompletnie nic. Jest lekka, ma niecałe 250 stron, dużą czcionkę, niezbyt estetyczną okładkę i pobudza wyobraźnię czytelnika, ponieważ z tyłu poza jednym zdaniem i dwiema opiniami nie ma żadnego opisu dotyczącego fabuły. Grube kartki i zszycia książek charakterystyczne dla wydawnictwa Sonia Draga bardziej denerwowały mnie niż zachwycały, więc już na wstępie książka nie zyskała w moich oczach. A jak było w środku...?

Tytułowe Cold Spring Harbor nie ma właściwie prawie żadnego znaczenia dla fabuły poza tym, że tam toczy się akcja powieści. Głównym bohaterem jest Evan Shepard - jako nastolatek zbierał słabe oceny w szkole i łamał prawo, ale wszystko zmieniła jego miłość do samochodów. Decyzja o pójściu do college'u bardzo ucieszyła jego ojca, niestety nie udało się zrealizować tych planów, ponieważ w wieku 18-stu lat Evan zostaje tatą. Jak potoczą się jego losy? Czy on sam...