Just One Day

Cykl: Ten jeden dzień (tom 1)
Wydawnictwo: Dutton Juvenile
angielski
HouseOfReaders

Allyson Healey’s life is exactly like her suitcase—packed, planned, ordered. Then on the last day of her three-week post-graduation European tour, she meets Willem. A free-spirited, roving actor, Willem is everything she’s not, and when he invites her to abandon her plans and come to Paris with him, Allyson says yes. This uncharacteristic decision leads to a day of risk and romance, liberation and intimacy: 24 hours that will transform Allyson’s life.

A book about love, heartbreak, travel, identity, and the “accidents” of fate, Just One Day shows us how sometimes in order to get found, you first have to get lost. . . and how often the people we are seeking are much closer than we know.

The first in a sweepingly romantic duet of novels. Willem’s story—Just One Year—is coming soon!

źródło opisu: http://www.penguin.com

źródło okładki: http://www.penguin.com

Modliszeg | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

"Rodzimy się w jeden dzień. Umieramy w jeden dzień. W jeden dzień możemy się zmienić. I w jeden dzień możemy się zakochać. Wszystko może się zdarzyć w ciągu zaledwie jednego dnia."

Allyson prowadzi uporządkowane życie. Pod koniec europejskich wakacji poznaje Willema, młodego aktora. Od tej chwili, jej życie zmienia się w ciągu jednego dnia.
W pierwszej części akcja rozgrywa się na przestrzeni 3 dni. Szczególnie wydarzenia skupiają się na jednym, wyjątkowym dniu.

Paryż. Jeden dzień. Willem.

Allyson przybierając pseudonim Lulu w tajemnicy wybiera się z nowo poznanym aktorem do Paryża. Przeżywa tam niezapomniane chwile, zakochując się w chłopaku z minuty na minutę. Niestety los rozdziela ich drogi poprzez nieporozumienie.
Druga część toczy się w Akademiku, w rodzinnym domu oraz skupia się na powrocie do Paryża i wyruszeniu do Holandii oraz Amsterdamu w poszukiwaniu zagubionej miłości.
Bohaterka przeżywa przygodę życia. Odstępuje od uporządkowanego, spokojnego życia. Jest...

książek: 2056
Książniczka | 2015-07-07
Na półkach: Dla romantyczek

"- Naprawdę uważasz, że to tak działa? Że życie może się zmienić ot tak, po prostu?
- Myślę, że nieustannie zdarzają się rozmaite rzeczy, ale jeśli nie staniesz im na drodze, to cię ominą."

"Ten jeden dzień" to zupełnie inna książka od poprzednich autorstwa Forman. Nie ma tu wielkich dramatów i nieszczęść, a tylko zwykłe życie, które staje się niezwykłe w jednym, nieoczekiwanym momencie... Wtedy, gdy pod wpływem impulsu robimy coś, co zupełnie do nas nie pasuje... I to właśnie wtedy życie i szanse, jakie ze sobą niesie - stają przed nami otworem... Niosą ze sobą zmiany, także ból, ale często pozwalają nam odkryć, jacy naprawdę jesteśmy.

Allyson tak właśnie zrobiła - i zmieniło się wszystko. Także ona sama. Nowo poznany chłopak, jeden dzień w Paryżu - uświadamiają jej, że to zaplanowane w każdym szczególe życie, jakie dotąd wiodła i jakie planowała w przyszłości - to w rzeczywistości klatka. A ona nie chce już dłużej w niej tkwić, i udawać kogoś, kim w ogóle nie jest. Jednak...

wiejskifilozof | 2017-03-28

Kiedy czytam książki tej autorki,zawsze czekam.Na piękną historię miłosną.
Historię,która zapewne mi się spodoba,jednak muszę stwierdzić.
Że raczej,było dobrze.Ale bez rewelacji,książka od samego początku wydawała mi się często naiwna.
Czy wakacje amerykanki w Europie,to tylko Paryż ?
Dlaczego nie Ateny,Oslo czy Kreta ?
Rozumiem,że książka była pisana dla młodych ludzi.Rodem ze Stanów,którzy widzą (myślą ,że Paryż ) to tylko miłość i miłość.
Plusy,za Holandię.Dobrze opisany kraj,ciekawostki z życia tam.

Ten Jeden Dzień to książka tylko dobra.Bez wielkich halo.

kryminalnakuchnia | 2016-06-07
Na półkach: Nie polecam

Kiedy już nastał ten jeden dzień postanowiłam wygrzebać z dna kufra książkę, która leży tam od niepamiętnych czasów.

I wiecie co?To był błąd.....ogromny.

Przecież dookoła tyle pięknych książek, niosących przyzwoitą treść, nieopisane emocję, a ja z uporem maniaka brnęłam dalej i dalej.

Fakt,pierwsza część książki Gayle Forman "Ten jeden dzień" była naprawdę niezła.

Niestety,jak to mówią, im dalej w las tym gorzej.

Główna bohaterka staję się tak irytująca i infantylna,że aż boli, a treść książki zaczyna robić się po prostu nudna.

Nie dobrnęłam do końca,nie wiem, może kiedyś.

lacerta | 2015-10-30
Na półkach: Rozczarowały
Przeczytana: 28 października 2015

Moje pierwsze spotkanie z Gayle Forman było bardzo pozytywne - spodobała mi się nie tylko historia, ale również styl autorki. Dlatego byłam tak podekscytowana gdy sięgałam po "Ten jeden dzień". Niestety tym razem autorka nie zdołała mnie zachwycić.

Historia jest dla mnie trochę zbyt naiwna i mało rzeczywista, ale udało mi się znaleźć w niej parę stwierdzeń i sytuacji, które dały mi do myślenia - właśnie to uwielbiam u Gayle Forman.
Niestety główna bohaterka tak koncertowo potrafi zepsuć każdą, najmniejszą nawet chwilę przyjemności z lekturą, że aż nie chce się wierzyć.
Allyson z dojrzałej i trzeźwo myślącej dziewczyny, w ciągu pięciu minut, zaczyna się zmieniać w zupełnie irracjonalną mentalną nastolatkę. Te jej humorki, wyolbrzymienia i zupełnie pozbawione sensu zmiany nastrojów były męczące i irytujące. Willem wcale nie był lepszy i nie mogę zrozumieć związanej z nim fascynacji Allyson.
Dzięki Bogu za Dee, moją małą iskiereczkę - dzięki niemu skończyłam książkę.

Zakończenie...

BagatElka | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

"Ten jeden dzień" czyta się bardzo szybko i wystarczy jeden dzień albo kilka godzin aby poznać losy bohaterów.
To już trzecia książka Gayle Forman i chociaż pisze Ona zdecydowanie dla młodzieży to i starsze roczniki znajdą tutaj coś dla siebie.
Ciepło,romantycznie i sympatycznie - taki klimat się odczuwa podczas czytania "Tego jednego dnia".
Nie dziwi mnie popularność pani Forman i zachwyty kolejnymi książkami bo na Nie zasłużyła.Chociaż ja nie czuję się oszołomiona ani nie powaliło mnie na kolana to jednak doceniam siłę , jaką te urocze historyjki wywierają na młodszych ode mnie czytelnikach.
Pośród morza literatury młodzieżowej ,w której albo latają stwory wszelakie albo seks panuje od początku do końca,ta autorka zasługuje na poznanie i uznanie.
Dla niektórych ,fabuła może wydawać się zbyt prosta,cukierkowa i naiwna i owszem jest taka.
Ja osobiście wolę jednak taką młodzież ,która wzrusza się historią Allyson i Willema niż taką,która szaleje na punkcie Greya.

AngelFire | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

"Myślę,że nieustannie zdarzają się rozmaite rzeczy,ale jeśli nie staniesz im na drodze,co cię ominą.Podróżując ustawiasz się na ich kursie.Nie zawsze jest wspaniale.Czasem kończy się okropnie.Ale czasem..."

Allyson jest spokojną nastolatką.Ukończyła liceum ze świetnymi wynikami.Na wakacje razem z przyjaciółką wyrusza w podróż po Europie.Na ostatnim przystanku tej podróży poznaje Willema.Młodego aktora,który razem z grupą wystawił sztukę Szekspira.I właśnie ten aktor proponuje jej wspólny jeden dzień w Paryżu.Nie wiedzieć czemu zgadza się choć wie,że może to za sobą nieść wiele konsekwencji.

Mimo to jak Lulu wyrusza w nieznane.O samym Willemie tak naprawdę nie wie nic.Wie,że pochodzi z Holandii i jakieś drobne informacje na temat rodziny.Sama też nie przedstawiła się poprawnie.Spędza z nim jeden dzień wędrując paryskimi ulicami,płynąc kanałami.Wszystko jest idealne.A na następny dzień budzi się sama.Willem zniknął a ona z żalem i rozpaczą wraca do domu.

Mija rok.Allyson zaczęła...

PaniKa | 2015-08-09
Na półkach: 2015

Zastanawialiście się czasami, co może się zdarzyć w jeden dzień? Jak wiele można zrobić i osiągnąć w ciągu dwudziestu czterech godzin? Tak naprawdę może się zdarzyć wszystko. W końcu życie lubi zaskakiwać i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie niespodzianki tym razem przyszykował nam los.

Allyson ma osiemnaście lat i jako że skończyła szkołę średnią ze świetnymi wynikami, rodzice postanowili w nagrodę wysłać ją na wakacje po Europie. Pakuje walizkę i razem z przyjaciółką Melanie wyrusza na wycieczkę swojego życia, a przynajmniej tak uważają jej rodzice. Dziewczyna jest innego zdania, zwłaszcza że wakacje wcale nie przedstawiają się tak fajnie jak na początku myślała. W ostatni dzień wycieczki, dziewczyna, razem ze swoją przyjaciółką odłączają się od grupy, by móc obejrzeć niecodzienne uliczne przedstawienie Szekspira, wystawiane przez amatorską grupę teatralną. Tam poznaje przystojnego Holendra, który proponuje jej jednodniowy wyjazd do Paryża. Allyson od zawsze marzyła...

Agata | 2016-04-28
Na półkach: 2016
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Po przeczytaniu ostatniego zdania miałam ochotę wyrzucić tę książkę przez okno, tak jak zrobił to Pat w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia". Dlaczego? Już śpieszę z wyjaśnieniem.

[UWAGA! W poniższej ocenie rozładowuję nadmiar emocji. Jest to w pełni subiektywna ocena, która zawiera spoilery.]

Przez pierwszą połowę książki Allyson miała "doła", bo zostawił ją bez pożegnania facet z którym spontanicznie spędziła cały dzień w Paryżu (choć umawiali się wcześniej, że spędzą ze sobą tylko jeden dzień). Oczywiście przez ten czas zdążyła się w nim zakochać (nie wiem w czym on był tak wyjątkowy skoro nawet na jej oczach brał numery od innych dziewczyn). Czytałam tę książkę tylko po to, aby dowiedzieć się co tak naprawdę się wydarzyło. Dlaczego zostawił ją bez pożegnania. I wiecie co? Niczego się nie dowiedziałam. Gdyby nie fakt, że jest to książka z biblioteki, to na pewno pofrunęłaby przez całą długość pokoju. Allyson szukała Willema przez drugą połowę książki i nie dostałam żadnego...

elenkaa | 2015-07-10
Przeczytana: 08 lipca 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/07/119-ten-jeden-dzien-gayle-forman.html

Gayle Forman poznałam za sprawą dwóch jej powieści, które niedawno zostały wydane w Polsce, a mianowicie "Zostań, jeśli kochasz" oraz "Wróć, jeśli pamiętasz". Zazwyczaj nie czytam literatury young adult, jednak obie powieści wywarły na mnie pozytywne wrażenie. Dlatego, gdy Nasza księgarnia postanowiła wydać "Ten jeden dzień" z tego samego gatunku i tej samej autorki wiedziałam, że książkę muszę przeczytać.

Allyson to młoda Amerykanka, która u progu dorosłości wybrała się na wycieczkę po Europie opłaconą przez jej rodziców jako nagrodę za ukończoną szkołę średnią. Oprócz kolegów ze szkoły i opiekunów towarzyszy jej również przyjaciółka Melanie. Allyson jest z natury bardzo spokojna, grzeczna i poukładana. Nigdy nie robi nic nieodpowiedniego i nie sprzeciwia się rodzicom. Jednak w ostatni dzień wycieczki w pociągu do Londynu spotyka Holendra Willema, który...