Zgłosuj na książki roku 2017
Bette Davis
Barbara

Wnikliwa biografia autorstwa Charlotte Chandler, oparta na serii wywiadów przeprowadzonych z Bette Davis w ciągu ostatniej dekady jej życia, powstała dzięki sugestii samej gwiazdy. Uznawana za jedną z największych aktorek wszech czasów, jedenastokrotnie nominowana i dwukrotnie nagrodzona Oscarem legenda Hollywood dzieliła się z autorką wspomnieniami wielkich miłości i głębokich rozczarowań, związanych przede wszystkim z nieumiejętnością zatrzymania przy sobie żadnego spośród czterech mężów i wielu kochanków. Samotna i osłabiona chorobą, przeżywała swoje ostatnie lata z godną podziwu odwagą.

To wyjątkowe przeżycie czytać książkę Charlotte Chandler i słyszeć głos mojej ulubionej aktorki, tak jak gdyby Bette Davis ożyła specjalnie dla mnie. Ta biografia stała się moją nieodłączną towarzyszką i inspiracją.
Liv Ullmann

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Bette_Davis-p-31056-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Bette_Davis-p-31056-1-30-.html

Degamisz | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 11 marca 2017

Uwielbiam Bette Davis. Uważam ją za najwybitniejszą aktorkę jaka kiedykolwiek pojawiła się w świecie kina, a jej technika i gra aktorska nie miała sobie równych. Oglądając filmy z jej udziałem człowieka wręcz wbija w fotel. A filmów tych miała mnóstwo, jej role były znakomite, z „Jezebel”, „Wszystko o Ewie” i rzecz jasna „Co się zdarzyło Baby Jane?” na czele.

Tym chętniej sięgnąłem po jej biografię. Kocham stare kino, złota i srebrna era Hollywood to moja ulubiona epoka. Bette Davis była swego czasu (i to dość długi był to czas) jego najjaśniejszą gwiazdą. Cieszę się, że tę biografię przeczytałem po obejrzeniu kilku filmów z Bette. Bowiem gdybym od książki zaczął to po filmy bym nie sięgnął niestety.

Za dużo tu bałwochwalczego uwielbienia fanki dla idolki. Za dużo narcyzmu. Za dużo tu słów Bette o Bette, które – mimo, że pochodzących wprost z ust aktorki – to były jednak jednostronne, nierzadko pełne przeświadczenia o swej świetności, czasem za bardzo bezkrytyczne. Bette Davis...

Medellin | 2015-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Mam to szczęście, że dorastałem w latach, kiedy Bette Davis jeszcze była wśród nas. Moim pierwszym filmem, w którym ją zobaczyłem był ostatni, w którym zagrała główną rolę - "Sierpniowe wieloryby", opowieść o dwóch siostrach w podeszłym wieku spędzających, jak co roku, lato w domku na wybrzeżu Maine.

Potem poznawałem jej karierę idąc wstecz poprzez takie filmy jak "Śmierć na Nilu" czy "Co się zdarzyło Baby Jane". Aż wreszcie kupiłem biografię tej wspaniałej artystki napisaną przez Charlotte Chandler.

Książka ta oparta jest na serii wywiadów z samą Bette Davis, jak również z innymi artystami, którzy z nią współpracowali lub znali osobiście. Na jej stronach poznajemy młodziutką Ruth Elizabeth Davis, która pokonuje trudną drogę do stania się jedną z największych, o ile nie największą gwiazdą kina wszech czasów. Dzięki ambicji i pracowitości osiąga szczyty popularności i staje się żywą legendą.

Jej niesamowity wyraz oczu stał się motywem przewodnim jednej z popularnych piosenek...

Katarzyna Organiściak | 2014-07-18

Lata temu (kiedy jeszcze telewizja publiczna w porze największej oglądalności, zamiast telenowel i talent show, emitowała znakomite filmy) w niedzielne popołudnia na antenie TVP2 nadawany był cykl PERŁY Z LAMUSA, w ramach którego prezentowano stare filmy. Dzięki (nieodżałowanemu) Zygmuntowi Kałużyńskiemu oraz towarzyszącemu mu Tomaszowi Raczkowi widzowie mieli szansę zapoznania się z dorobkiem wielu gwiazd filmowych, w tym również Betty Davis. Pamiętam, kiedy jako dziecko siedziałam przed ekranem telewizora i jak zahipnotyzowana patrzyłam na filmy z Marilyn Monroe, Joan Crawford, Olivią de Havilland i Betty Davis. Dlatego z tak wielką przyjemnością sięgnęłam po biografię tej znakomitej aktorki, która nigdy nie odeszła na emeryturę, bowiem związała swoje życie z filmem na dobre i na złe. Książka Charlotte Chandler pokazuje nie tylko zwykłą gwiazdę błyszczącą na firmamencie historii światowego kina, ale przede wszystkim kobietę z krwi i kości, która potrafiła walczyć o swoje, była...

Chlorofil88 | 2014-03-18

Doskonała biografia. W wielu momentach istnie zabawna:) Polecam, bardzo intymny portret gwiazdy ukazany przez znakomitego autora biografii gwiazd.

Karolina | 2015-02-19

Zapraszam na bloga http://czepiamsieksiazek.pl/?p=356

Bette Davis – ikona kina, aktorka, która wystąpiła w stu filmach (osiemdziesiąt siedem produkcji kinowych i trzynaście telewizyjnych), chyba najbardziej kojarzona z roli Baby Jane Hudson w ekranizacji powieści Henry’ego Farrella Co się zdarzyło Baby Jane?

Książka Charlotte Chandler to biografia nietypowa – niemalże autobiografia. Większość to słowa samej Bette Davis. Chandler oddała głos aktorce i przytoczyła wiele jej wypowiedzi. Uzupełniła historię o niezbędne detale. Wspaniale też oddała klimat rozmów z aktorką, przez co czytelnik może się poczuć niemal jakby sam siedział vis-à-vis Bette Davis .

„Słyszałem o niej różne rzeczy, ale okazały się nieprawdą” – to zdanie pada w kontekście charakteru Bette Davis najczęściej. Reputacja aktorki ją wyprzedzała. Bette uchodziła za osobę „trudną”, ale tylko dla tych, którzy jej nie znali i opierali swoje sądy na plotkach i pogłoskach. W rzeczywistości wszyscy, którzy mieli okazję z...

Weronika | 2015-11-13

Chyba najlepiej napisana biografia gwiazdy kina noir. Obowiązkowa lektura dla miłosnika gry aktorskiej , wdzięku , urody i dystansu do świata Bette! Ta biografia rózni się od wszytskich, jest subtelna , ukazuje bolesną prawdę życia z jakim zmagała sie Davis. Zdjęcia w albumie tylko do[ełniają całość , a czarno-biała oprawa pozwala wczuć sie w klimat życia i twórczości wielkiej artystki

Komediantka | 2017-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2017

Jestem strasznie zawiedziona tą pozycją i z całą pewnością nie sięgnę po następne książki autorstwa pani Chandler. Uważam, że w tym wypadku nie można mówić o biografii, tylko o filmografii. Życia prywatnego Bette Davis w książce praktycznie nie ma, a to co już jest robi bardzo złe wrażenie, pomimo, że autorka starała się tylko pozytywnie pisać o Bette. Książka kiepsko i chaotycznie napisana, z kompletnym streszczeniem każdego filmu w którym Bette zagrała. Niestety stwierdzam, że szkoda czasu na czytanie. Dobrnęłam do końca, tylko dlatego, że podziwiam Bette Davis.

BeaKiddo | 2017-09-30
Przeczytana: 28 września 2017

Książka rozczarowuje. Czytamy bowiem nie biografię Bette Davis, a "biografie" jej filmów. Łącznie z tym, że fabuła każdej z kilkudziesięciu produkcji została starannie opisana, łącznie z zakończeniami. Na okładce powinien znajdować się wielki napis SPOILER ALERT!
Chandler miała okazję rozmawiać wielokrotnie z Betty i mogła ją zapytać o tak wiele rzeczy... Czy Bette chodziła po domu w butach, czy kapciach, a może boso? Co jadała i jak się ubierała podczas pierwszych lat pracy w teatrze? Jak spędzała dni wolne? Jakie były jej ulubione perfumy, czy sama robiła sobie manicure? Takie malutkie szczególiki, które czynią nas tymi, którymi jesteśmy, tu zostały pominięte.

Dodatkowym minusem jest zaskakująco mało zdjęć.

Lisek | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017