Ingrid Bergman

Seria: Ikony kina
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Ingrid Bergman, a Personal Biography
Ag2S

Biografia jednej z największych gwiazd Hollywood. Ingrid Bergman była jedną z największych i najwspanialszych gwiazd w Hollywood – potem również jedną z najbardziej kontrowersyjnych, kiedy międzynarodowy skandal zagroził jej karierze. Zagrała w kilku należących już do klasyki kina filmach: „Casablanca”, „Urzeczona”, „Osławiona”, czy „Gasnący płomień”, a partnerowały jej takie hollywoodzkie...

Biografia jednej z największych gwiazd Hollywood.

Ingrid Bergman była jedną z największych i najwspanialszych gwiazd w Hollywood – potem również jedną z najbardziej kontrowersyjnych, kiedy międzynarodowy skandal zagroził jej karierze. Zagrała w kilku należących już do klasyki kina filmach: „Casablanca”, „Urzeczona”, „Osławiona”, czy „Gasnący płomień”, a partnerowały jej takie hollywoodzkie ikony jak Humphrey Bogart, Cary Grant i Gregory Peck. Charlotte Chandler, przytaczając rozmowy przeprowadzone z Bergman, pozwala nam poznać wydarzenia z perspektywy aktorki i odkrywa przed nami fascynującą kobietę o złożonej osobowości, żyjącą pełnią życia.

Ingrid Bergman była już gwiazdą w Szwecji, kiedy zauważył ją David O. Selznick i sprowadził do Hollywood, gdzie szybko stała się najbardziej kasową aktorką na świecie. Jednak do najbardziej spektakularnego wydarzenia w jej życiu doszło poza ekranem, kiedy pojechała do Włoch kręcić film i rozpoczęła namiętny romans z reżyserem Roberto Rossellinim. Z powodu skandalu, jaki wywołał jej nowy związek, została wygnana z Ameryki, wykluczona ze środowiska Hollywoodu, oczerniona przez dziennikarzy, potępiona przez kościół i skrytykowana w amerykańskim senacie – i odseparowana od swojej małej córki. Mogła kręcić filmy wyłącznie z Rossellinim.

Słowami osób, które ją znały, Charlotte Chandler opisuje życie Bergman przed, w trakcie i po skandalu. Ingrid Bergman wspominają między innymi Alfred Hitchcock, George Cukor, Sidney Lumet, Cary Grant, Gregory Peck, Greta Garbo i Liv Ullmann. Chandler rozmawiała również z Roberto Rossellinim; ich córkami bliźniaczkami, Isabellą i Isottą Ingrid; synem Rosselliniego, Renzo; córką Ingrid, Pią Lindstrom; oraz wieloma innymi osobami. Dzięki tym zwierzeniom „Ingrid Bergman” jest najbardziej wnikliwą i odkrywczą książką, jaką kiedykolwiek napisano o charyzmatycznej legendzie Hollywoodu.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ingrid_Bergman-p-31975-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1047

Zagraj to jeszcze raz, Ingrid…

Ze wszystkich knajp na całym świecie Ilsa Lund wchodzi pewnego dnia akurat do knajpy Ricka Blaine’a. Wciąż zakochana w dawnym kochanku prosi pianistę o zagranie piosenki, która kojarzy się jej z paryskim romansem z Rickiem – „As Time Goes By”. Mówi „Zagraj to Sam, przez wzgląd na dawne czasy. Zagraj to, Sam”. Ta kwestia wypowiadana w „Casablance” przez Ingrid Bergman zapewniłaby aktorce dożywotnie zapisanie się na kartach historii filmu i w pamięci widzów. Ale Bergman nie spoczęła na laurach, po oszałamiającym sukcesie, jaki stał się jej udziałem za sprawą roli w melodramacie wszechczasów. Lektura jej biografii pióra Charlotte Chandler jest najlepszą okazją, by się o tym przekonać.

Biografia ta mogłaby nosić tytuł „Ingrid Bergman. Własnymi słowami”. Autorka jedynie prowadzi nas przez kolejne etapy życia i kariery aktorki, oddając jej głos w najważniejszych momentach. Książka jest bowiem w dużej mierze zapisem wypowiedzi Ingrid, których udzieliła w długich rozmowach z Charlotte Chandler. Chandler nie jest już najmłodsza, co oznacza, że na przestrzeni swoich lat miała okazję poznać wiele nieżyjących osobistości świata filmu. Przyjaźniła się z George’m Cukorem, który poznał ją z wieloma gwiazdami, których życie potem miała okazję opisać. Tak było właśnie w przypadku Bergman, z którą spotykała się kilkukrotnie. Aktorkę opisują też inni: Alfred Hitchcock, z którym się przyjaźniła i zagrała w trzech jego filmach, wspomniany George Cukor, który obsadził ją w oscarowym „Gasnącym płomieniu”, Sidney Lumet, z którym zrobiła „Morderstwo w Orient Expressie”, czy partnerzy z planu, m.in. Cary Grant, Gregory Peck czy Liv Ulmann. Autorka zadała sobie wiele trudu, by dotrzeć do jak największej liczby osób, które pojawiły się na zawodowej drodze Bergman, a także po prostu korzystała z nadarzających się okazji, by kogoś o aktorkę zapytać. Oczywiście, rozmawiała także z jej najbliższymi, m.in. jednym z trzech mężów - Roberto Rossellinim i córkami z tego małżeństwa – Isabellą i Isottą. Wypowiedzi tych wszystkich osób dają obraz kobiety silnej, zdeterminowanej, a jednocześnie nieśmiałej i oddanej rodzinie.

Ingrid Bergman w książce Chandler poznajemy i jako aktorkę, i jako kobietę. W branży zyskała opinię pracowitej, w życiu odważnej. Mimo trzech Oscarów i czterech Złotych Globów nie przestała pracować nawet, gdy wykryto u niej nowotwór. Stanęła na deskach teatru nawet w dniu, w którym zmarł jej były, ale wciąż bliski mąż, Roberto Rossellini, wybitny włoski reżyser. Była człowiekiem, który nie poddaje się przeciwnościom losu, co doskonale znajduje odzwierciedlenie w jej życiorysie. Jeśli dla kogoś Ingrid jest wyłącznie piękną i smutną Ilsą z „Casablanki”, może być zaskoczony tym, jak wiele w życiu przeszła. Trzy nieudane małżeństwa, wielki skandal związany z jej romansem z Rossellinim w czasie gdy była jeszcze żoną innego, co za tym idzie - potępienie przez amerykański senat i nieformalna banicja ze Stanów Zjednoczonych, potem poważna choroba córki, a w końcu rak, który odebrał jej urodę, pewność siebie i ostatecznie życie. A do tego jeszcze dręczyły ją przez całe życie wyrzuty sumienia z powodu śmierci ciotki i wystąpienia w nazistowskim filmie propagandowym.

Media wiele lat kreowały wizerunek Bergman jako zimnej i wyrachowanej, robiącej karierę za pomocą łóżka. Książka Chandler ten wizerunek zdecydowanie ociepla, burzy ów mit „kobiety fatalnej”, stając się swego rodzaju laurką dla aktorki. Nie ma w tym jednak nic złego, bo liczne cytaty naprawdę sens tego hołdu uwiarygodniają. „Ingrid Bergman” jest fascynującą historią o niezłomnej kobiecie, która przy okazji była wybitną aktorką. Albo odwrotnie. Wiele o niej mówi i zachęca do odkrywania jej filmografii na nowo.

Malwina Sławińska

Karolina Kułakowska | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Czytając różne biografie, często można natrafić na pozycje,
które bardziej się skupiają na filmografii, niż na życiu
aktora. Nie w tym wypadku. Tutaj wszystko wydaje się być
wyważone. Sporo miejsca poświęcono na wywiady, opinie osób,
które znały Ingrid oraz jej bliskich - w tym córki, Isabelli.
Sama Bergman również opowiada o sobie, nie zawsze pochlebnie,
raczej ze zdrowym dystansem.
Autorka szkicuje portret osoby, z którą chciałoby się zaprzyjaźnić,
szczerej i otwartej, z poczuciem humoru,a przy tym ogromnym talentem.
Wspaniała, wzruszająca książka. Polecam!

Chlorofil88 | 2017-02-01

Jest to już 5 w mojej karierze książka pióra Charlotte Chandler. Biografia w czysty i dogłębny sposób oddaje osobowość sławnej Szwedki. Ingrid Bergman autorka przedstawia w świetle jakim dotąd nie znaliśmy bohaterki romansu wszech czasów - Casablanca;-) Polecam każdemu, kto chciałby poznać ciepło jakim emanowała Ingrid Bergman w prywatnym życiu.

Nala08 | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Rzetelna biografia jednej z najpiękniejszych aktorek, o której swego czasu było głośno w Hollywood także z powodu skandalu, jaki wywołała związując się z Rossellinim. Piękna opowieść o kobiecie kierującej się sercem. Wywiady z mnóstwem osób, które znały Ingrid, także z jej córką Isabelle. Książka godna polecenia.

Aneta Lehmann | 2012-11-21

Autorka opisuje kobietę targaną emocjami, poddawaną nieustannej krytyce ze strony mediów. System wartości wpajany od dzieciństwa sprawiał, że Ingrid doskonale zdawała sobie sprawę z reguł, które łamała, angażując się w kolejne związki. Opinia publiczna niejednokrotnie posuwała się do oskarżania Bergman o budowanie kariery za pośrednictwem łóżka. Ci, którzy do tej pory skłonni byli zgodzić się z tego rodzaju stwierdzeniami, po zapoznaniu się z biografią pióra Charlotte Chandler zmienią poglądy o sto osiemdziesiąt stopni. Ingrid Bergman była nie tylko ponadprzeciętną aktorką, słusznie nagradzaną licznymi statuetkami, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem, odpornym na destrukcyjny wpływ hollywoodzkiego otoczenia.

Tiffany | 2014-12-27
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Ingrid ideał piękna i cnót.Dlatego też m.in. poddawana ostracyzmowi społecznemu, "bo jak, Ilsa ma nieślubne dziecko?!". Dziewczyna musiała odpokutować za swój image.

Można ją w różny sposób oceniać, w każdym bądź razie jest to kawał dobrej roboty Pani Chandler, która uwieczniła Prawdziwą Gwiazdę "Intermezzo", "Casablanki", "For whom the bell tolls" czy "Gasnącego płomienia".

Emillu | 2017-05-01

Bardzo dobrze napisana biografia, niezwykła, tak jak i zycie Ingrid.

PrincessCeline | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Bardzo fajna biografia wspaniałej aktorki ! Polecam !

marta | 2018-04-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014