I know where I Am going. Kathrine Hepburn, a Personal Biography
Ag2S

Opierając się na serii nagrań zebranych w ciągu wielu lat od połowy lat siedemdziesiątych XX w., ciesząca się uznaniem biografka Charlotte Chandler napisała najbardziej intymną i najbardziej osobistą biografię legendy Hollywood, Katharine Hepburn, jaka została dotąd opublikowana. Przedstawiona aktorce przez George’a Cukora, który reżyserował ją w takich klasycznych filmach, jak „Małe...

Przedstawiona aktorce przez George’a Cukora, który reżyserował ją w takich klasycznych filmach, jak „Małe kobietki”, „Filadelfijska opowieść” i „Żebro Adama”, Chandler spotykała się towarzysko z Hepburn na terenie posiadłości Cukora, gdzie gwiazda mieszkała. Hepburn zgodziła się, by Chandler nagrywała ich rozmowy, w których szczerze mówiła o swoim życiu osobistym i zawodowym. Opowiedziała, jak znalazła ciało swojego uwielbianego starszego brata, który najwyraźniej popełnił samobójstwo (w wieku piętnastu lat), i jak jego datę urodzin przyjęła za swoją. Opisała Chandler intymne szczegóły małżeństwa i rozwodu z Ludlowem Ogdenem Smithem, „Luddym”, który pozostał jej przyjacielem, oraz o romansie z pilotem Howardem Hughesem. Powiedziała, że kiedy wybierali się na wspólne kąpiele, lubiła nurkować nago ze skrzydła jego samolotu. Najcieplej wspominała dwudziestosiedmioletni romans ze Spencerem Tracym.

Chandler rozmawiała też z osobami, które znały Hepburn i pracowały z nią podczas jej długiej kariery, od Cukora po Douglasa Fairbanksa juniora, Cary’ego Granta, Christophera Reeve’a i wielu innych. Wszyscy opisywali ją jako aktorkę niezwykle utalentowaną, profesjonalną i pewną siebie, która zawsze wiedziała, dokąd zmierza.

Kiedy Hepburn wycofała się z czynnego uprawiania zawodu, miała na swoim koncie rekordową liczbę czterech nagród Akademii w kategorii najlepszej aktorki oraz dwanaście nominacji. Jej kariera aktorska objęła sześć dekad; była powszechnie uznana za jedną z najlepszych – jeśli nie najlepszą – aktorek w historii filmu. Miała olbrzymi repertuar ról i z równym mistrzostwem grała w poważnych dramatach, jak w zwariowanych komediach. Jak wyjawiła biografce w trakcie rozmów, wielki wpływ miała na nią rodzina. Jej matka była sufrażystką, a ukochany ojciec lekarzem. W końcu wróciła do domu, w którym się wychowała (chociaż został na nowo zbudowany po zniszczeniach spowodowanych nawałnicą), symbolicznie potwierdzając rodzinne wartości, które ukształtowały jej osobowość. Starannie oddzielała życie osobiste od zawodowego; powiedziała Chandler, że myśli o sobie jako o „Kathy” (tak była nazywana w dzieciństwie; przez pewien czas sama siebie nazywała „Jimmym”), lecz publiczną Katharine Hepburn uważała za „Stworę”.
„Katharine Hepburn” to fascynująca, zachwycająca i osobista książka, która przybliża czytelnikom prawdziwą Katharine Hepburn tak bardzo, jak to tylko możliwe.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Katharine_Hepburn-p-31050-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1037

Katharine Hepburn portret własny

Charlotte Chandler, biografka gwiazd kina, na stałe zagościła w gronie pisarzy, których książki wydaje Prószyński i S-ka. Po dotychczasowych biografiach, m.in. Marleny Dietrich i Ingrid Bergman, przyszedł czas na opowieść o życiu być może największej aktorki w historii kina, nagrodzonej czterema Oscarami i wyróżnionej dwunastoma nominacjami do tej nagrody, Katharine Hepburn. Nazwisko Hepburn zna każdy, ale większość kojarzy je ze słodką i eteryczną Audrey, z którą Katharine nie ma (prócz nazwiska) nic wspólnego. Dosłownie nic, bo jak wynika z tej książki, była kobietą totalnie różną od swojej koleżanki po fachu. Być może niektórzy fani kina pamiętają Cate Blanchett z filmu „Aviator”. Aktorka zapada w pamięć, bo grana przez nią bohaterka jest bardzo ekscentryczna. To Katharine Hepburn. Blanchett otrzymała za tę rolę Oscara. Nic dziwnego, bo Hepburn była postacią tak barwną i nietuzinkową, że zagranie jej stanowiło ogromne pole do zaprezentowania aktorskich zdolności. Z książki Chandler mamy okazję dowiedzieć się o niej więcej. Kiedyś o gwiazdach kina nie rozpisywano się tak szeroko jak dziś, więc jest to okazja, by poznać fakty być może dla niektórych dotąd zupełnie nieznane.

Jak w przypadku takich pozycji bywa, wiele miejsca w „Katharine Hepburn” zostaje poświęcone prywatnym tragediom, rodzinnym dramatom i bolesnym stratom. Książka zaczyna się od wysokiego C – sprawy niewyjaśnionej do końca śmierci brata Katharine. Tom Hepburn prawdopodobnie popełnił samobójstwo w wieku 16 lat, co bardzo mocno wpłynęło na aktorkę i odcisnęło piętno na całym jej życiu. Nie da się nie zauważyć, że rozpoczynając książkę od tego wątku, Chandler sprytnie manipuluje czytelnikiem, a w szczególności jego nastawieniem do bohaterki opowieści. Pojawia się współczucie, ale i zaciekawienie. Niemniej, przyznać trzeba, że biografia Katharine Hepburn pióra Charlotte Chandler jest jedną z tych biografii, które fani sławnych postaci cenią najbardziej. Chandler bowiem swoją opowieść utkała przede wszystkim z wypowiedzi Katharine dotyczących przeróżnych tematów. Są one jedynie przerywane opisami filmów, w których kolejno występowała i wypowiedziami partnerów Hepburn z planu czy desek teatru. To, co może się niektórym czytelnikom nie spodobać, to wyraźna obecność autorki na łamach książki. Chandler znała Hepburn osobiście, dzięki znajomości ich obu z George’m Cukorem. Dzięki temu oczywiście książka mogła przybrać ów kształt monologu (Chandler latami nagrywała rozmowy z Hepburn), z drugiej jednak strony może to podważać jej obiektywność. Choć, gdy weźmie się pod uwagę, że dużo miejsca zajmują wypowiedzi Hepburn na temat stosunku do seksu, cielesności czy na temat jej owianego legendą związku z milionerem Howardem Hughsem (to właśnie tytułowy bohater filmu z Cate Blanchett), to można odnieść wrażenie, że aktorka nie dbała o to, jak zostanie w tej książce przedstawiona. I nie zostaje bynajmniej przedstawiona w świetle negatywnym. Wydaje się, że Katharine Hepburn nie chciała w swoich rozmowach z Chandler kreować się na kogoś, kim nie jest. Nie ukrywała przecież, że żyła w związku z żonatym mężczyzną (Spencer Tracy, jej długoletni partner, również aktor, nigdy nie wziął rozwodu z matką dwójki swoich dzieci) i że przespała się z Howardem Hughsem, by dostać rolę w „Filadelfijskiej opowieści”. Dzięki lekturze tej książki poznamy Hepburn jako bezpruderyjną (po rodzicach – ojcu urologu i matce – sufrażystce), nie lubiącą swojej popularności (do teatru wchodziła ostatnia, by nikt jej nie rozpoznał i nie opuszczała sali podczas przerw) i trzymająca się z dala od wielkich imprez (nie odebrała osobiście żadnego Oscara). Jest to ta Katharine Hepburn, jaką poznać mogliśmy we wspomnianym „Aviatorze” – zdeterminowana, wesoła, trochę szalona kobieta ubierająca się z lekka po męsku i uwielbiająca sport i sportowe wyzwania na planie. Jej życie było raczej spokojne, pozbawione wielkich dramatów i skandali. Ktoś powiedziałby, że nudne, i może rzeczywiście tak było, jednak ona sama bynajmniej nudna nie była. O czym warto się przekonać.

Napisaną lekko i przystępnym językiem, książkę czyta się jak wciągającą powieść. Nie ma znaczenia, czy znamy jej bohaterkę, czy nie – osobowość gwiazdy, jej styl życia i podejście do świata wywołują zainteresowanie. Jeśli postać Katharine Hepburn jest komuś obca, z pewnością po lekturze tej książki nabierze ochoty, by poznać filmy z jej udziałem. Kto już je zna, tym bardziej powinien sięgnąć po tę książkę, która może stanowić ciekawe uzupełnienie wiedzy o aktorce i jej filmografii.

Malwina Sławińska

Piotr | 2013-03-14
Przeczytana: 07 marca 2013

Autorka "Katharine Hepburn" zabiera nas w podróż w czasie z uznaną, amerykańską aktorką.Byłem ciekaw historii życia tej aktorki. Książka składa się ze wspomnień gwiazdy zebranych na podstawie nagrań i wywiadów, od połowy last siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dla mnie dużym zaskoczeniem był fakt, że gwiazda z otwarciem pisze o swoich licznych romansach. Dla Catharine nie było tematów tabu. Czytamy o jej rodzinie, o tym co miało wpływ na jej życie, a także dla mnie perełką są opisy filmów w których zagrała z krótkimi ich streszczeniami. Żyła szybko i czasami na krawędzi. Czytając książkę, miałem wrażenie że była wyjątkowo silną i odważną kobietą, która nie dbała o opinię innych. Granie w filmach było jej życiem i dlatego nigdy nie zapomnieli o niej ci, którzy doceniali i doceniają jej talent. Ja sam zdałem sobie sprawę, jak niewiele wiedziałem o aktorce, którą bardzo cenię. Niestety, nadeszły również trudne dni dla Catherine. Wtedy komunikowała się ze światem za pomocą telefonu....

Chlorofil88 | 2016-04-21
Na półkach: Posiadam

Pierwszą pozycją autorstwa Charlotte Chandler jaką miałem przyjemność przeczytać, była biografia Bette Davis. muszę przyznać, że biografia Katherine Hepburn z lekka mnie rozczarowała. spodziewałem się więcej ciekawych informacji, więcej czegoś bardziej może osobistego. Myślałem, że po lekturze tej biografii będę miał bardziej dogłębny obraz jednej z moich ulubionych aktorek, tak się jednak nie stało. Nie winię bynajmniej za taki obrót sprawy autorki. Myślę, ze Katherine Hepburn była po prostu aktorką; i jeśli chodzi o aktorstwo to w owej pozycji jest myślę wszystko, co najważniejsze. Sama aktorka nieraz podkreślała, że ona jako aktorka i ona jako osoba prywatna, to dwa inne światy. Dlatego chyba ta biografia może się komuś wydać niepełna, lub czasem jałowa, ale...podkreślam "Ale"... Cóż chcemy. Jest to biografia Katherine Hepburn - Stwory - jak ja sama gwiazda nazwała, a nie Kathy - czyli Katherine Hepburn poza granicami sławy i świateł lamp.

Oceńcie sami:)

kolmanka | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Jeszcze miesiąc temu niewiele wiedziałam o Katharine Hepburn. Oczywiście widziałam kilka najważniejszych filmów z udziałem aktorki jak "Zgadnij kto przyjdzie na obiad" czy też "Nad złotym stawem" (obie produkcje Oscarowe). Zdecydowałam się zapoznać z biograficzną pozycją Charlotte Chandler, która dała się już poznać jako znakomity biograf chociażby Dietrich oraz Bergman.

Co ciekawe nie jest to biografia oparta na dotychczasowych doniesieniach prasowych czy poprzednich biografiach, lecz autentyczny zapis wywiadu rzeki, który aktorka udzieliła pisarce w swojej posiadłości Cukora. Tym samym jest to bardzo szczera, momentami niezwykle intymna biografia jednej z najsłynniejszych aktorek amerykańskich. Życie Katharine naznaczone były wielkimi tragediami, a droga do sukcesu miała swoje jasne i ciemne strony. Urodziła się w wielodzietnej rodzinie, jako jedna z sześciorga dzieci lekarza i sufrażystki. To po rodzicach odziedziczyła wolę walki i siłę ducha. Jako laureatka czterech...

Alina | 2013-03-20
Na półkach: Ebooki

Z Katharine Hepburn znam jedną anegdotę. Gdy Audrey Hepburn (jeszcze mało znana jako aktorka) poszła do jednego projektanta po sukienkę na jakąś galę, jego asystentka powiedziała, że przyszła panna Hepburn. Ten myślał, że chodzi o Katharine (już od lat wielką gwiazdę) i gdy zobaczył małą, słodką Audrey był rozczarowany. Jednak sukienkę i tak zrobił. Bo Audrey kochał każdy. Jednak bardziej chodzi o to, że często panny Hepburn są mylone (sama niedawno, gdy mówiłam, że czytam biografię Katharine i powiedziałam, że żadnego filmu z nią nie widziałam, usłyszałam zdziwione: "Nawet 'Śniadania u Tiffany'ego'?", na co musiałam wyjaśnić, że mowa o innej pannie Hepburn). Jeśli chodzi o świat filmowy, lubię poznawać nawet osoby, których na ekranie nigdy nie widziałam.

Katharine Hepburn była osobą niezwykle ciekawą i pozytywną. Może bywała apodyktyczna, jednak wciąż można w niej dostrzec pewien urok. Życie miała bardzo dobre, powodów do narzekań niewiele (zresztą została wychowana tak, by na...

Tiffany | 2014-12-27
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Charlotte Chandler wprost zabiera nas w podróż od początku XX wieku do śmierci Aktorki. Niesamowite, jak widzimy jak Kate (pisze tak o niej, po lekturze stała mi się bliska :)) zmieniała się z upływem lat, śledzimy jej walkę z życiem, romanse i miłość życia Spencera.
Vivat Jedna z najwybitniejszych Aktorek w Historii Kina!
Dziękuję za "Drapieżne Maleństwo", "Filadelfijską opowieść", "Kobietę Roku", "Stan Unii", "Żebro Adama" i Wielkie "Zgadnij kto przyjdzie na obiad"
i dziękuję Czcigodnej Pani Chandler za rozmowy z tą Wielką Gwiazdą.

Lisek | 2017-09-12
Na półkach: Ulubione