Joan Crawford

Seria: Ikony kina
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Not the Girl Next Door: Joan Crawford, a Personal Biography
Ag2S

Biografia Joan Crawford autorstwa Charlotte Chandler to całkiem nowe, świeże spojrzenie na jedną z największych gwiazd Hollywood. Książka stanowi podsumowanie wielu rozmów, przeprowadzonych z Joan Crawford i osobami z jej najbliższego otoczenia, między innymi jej pierwszym mężem, Douglasem Fairbanksem Jr., i jej młodszą córką, Catchy. W końcu lat 50. Joan Crawford wyszła za mąż po raz...

W końcu lat 50. Joan Crawford wyszła za mąż po raz czwarty. Związała się z Alfredem Steelem, właścicielem PepsiCo. Po jego śmierci została członkiem zarządu korporacji i zajęła wychowaniem czworga adoptowanych dzieci. Powróciła na ekrany w 1962 r. w makabrycznym, ale bardzo udanym filmie „Co się zdarzyło Baby Jane”, w którym partnerowała jej Bette Davis, zapomniana gwiazda lat 30. i dawna rywalka Crawford w wyścigu do sławy. Choć pojawiała się na ekranach jeszcze w drugiej połowie lat 70. stopniowo wycofywała się z aktorstwa i pogrążała w uzależnieniu od alkoholu. Biografia napisana przez Charlotte Chandler stanowi wierny portret Joan Crawford – utalentowanej, pięknej gwiazdy i wrażliwej kobiety.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Joan_Crawford-p-31058-1-30-.html

Edik | 2014-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Przez cały czas nie mogłam się oprzeć wrażeniu fałszu. Joan z pewnością była gwiazdą pierwszego kalibru, ale jako człowiek chyba nie tak bardzo. Odniosłam wrażenie, ze bardziej jej zależało na tym, by kontrolować wszystkich, a kiedy się nimi nudziła, odstawiała ich na boczny tor.
Dobrze napisana książka, chociaż dość pobieżnie. Chwilami miałam też problem z rozróżnieniem, czy właśnie cytowana jest aktorka, ktoś inny, czy może czytam słowa samej autorki. Nie zawsze było to jasne i chwilami lekko się plątałam. Niemniej, warto zapoznać się z pozycją, jeśli chce się wiedzieć coś, ale nie ma się ochoty na bardzo dokładne zagłębianie się w życie Joan Crawford.

Tiffany | 2014-12-28
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Joan Crawford - Wielka Gwiazda, która zostawiła wspaniałe filmy
Jedną rzeczą, drażniącą mnie, było to, że Joan starała się na siłę dementować historie przedstawione w książce jej córki. Rozumiem ją, było to na pewno smutne i trudne, ale mam wrażenie, że obrona przyświecała J.C. nad szczerość. Chociaż jej wierzę.
I jak każda Chandler z tej serii- wciąga!!!

BeaKiddo | 2017-10-06
Przeczytana: 05 października 2017

Kolejna książka pani Chandler, która okazała się bardziej biografią filmów danego artysty niż samego artysty. Co więcej autorka zdradziła zakończenie każdego (sic!). Niektóre zdania żywcem wyjęte z biografii Bette Davis. Te same anegdotki etc. Chandler nie jest obiektywna i staje po stronie Crawford w konflikcie Crawford vs. jej adoptowana córka Christina. Mimo to książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Chlorofil88 | 2016-11-06

Fantastyczna biografia, choć słabsza od poprzednich!!!!!!

Lisek | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018