Katharine Hepburn

Okładka książki Katharine Hepburn Charlotte Chandler
Okładka książki Katharine Hepburn
Charlotte Chandler Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Ikony kina biografia, autobiografia, pamiętnik
Ikony kina
I know where I Am going. Kathrine Hepburn, a Personal Biography
Prószyński i S-ka
2013-02-05
2013-02-05
Agnieszka Sylwanowicz

Katharine Hepburn portret własny

Bardzo lubię książki pani Chandler, a do tej jako do pierwszej mam szczególny sentyment.

Książkę czytało mi się rewelacyjnie, mimo, że nie jestem aż tak wielką fanką Hepburn - po tej lekturze jednak nią zostałam. Po tę pozycję sięgnęłam ze względu na moją pasję jaką jest stare kino. Nie oglądałam jednak zbyt wielu filmów z Panną Hepburn, choć w tych, które oglądałam była zachwycająca. Bardzo podobała mi się przeplatana ścieżka narracyjna, którą przejmowały poszczególne osoby - od głównej bohaterki po autorkę książki ale także inne osobistości, które miały okazję żyć w otoczeniu Hepburn. Mimo, że ekscentryczna, Katharine Hepburn olśniewała swoją magnetyczną osobowością. Z przyjemnością poszłabym z nią wówczas na drinka.

Naprawdę świetna biografia. Nie jestem jakąś wielką fanka Katharine Hepburn (może po prostu dlatego, że nie widziałam wielu jej filmów),ale uwielbiam tę epokę filmową, blichtr dawnego świata gwiazd, które nosiły w sobie jakąś tajemnicę (brak Pudelków i internetu na pewno im w tym pomagał). Książka okazała się bardzo miłym zaskoczeniem - ciekawie napisana, obfitująca w wypowiedzi i wspomnienia samej bohaterki i opinie osób z nią współpracujących. Chyba sięgnę po pozostałe biografie Charlotte Chandler :)

Pierwszą pozycją autorstwa Charlotte Chandler jaką miałem przyjemność przeczytać, była biografia Bette Davis. muszę przyznać, że biografia Katherine Hepburn z lekka mnie rozczarowała. spodziewałem się więcej ciekawych informacji, więcej czegoś bardziej może osobistego. Myślałem, że po lekturze tej biografii będę miał bardziej dogłębny obraz jednej z moich ulubionych aktorek, tak się jednak nie stało. Nie winię bynajmniej za taki obrót sprawy autorki. Myślę, ze Katherine Hepburn była po prostu aktorką; i jeśli chodzi o aktorstwo to w owej pozycji jest myślę wszystko, co najważniejsze. Sama aktorka nieraz podkreślała, że ona jako aktorka i ona jako osoba prywatna, to dwa inne światy. Dlatego chyba ta biografia może się komuś wydać niepełna, lub czasem jałowa, ale...podkreślam "Ale"... Cóż chcemy. Jest to biografia Katherine Hepburn - Stwory - jak ja sama gwiazda nazwała, a nie Kathy - czyli Katherine Hepburn poza granicami sławy i świateł lamp.

Oceńcie sami:)

Charlotte Chandler wprost zabiera nas w podróż od początku XX wieku do śmierci Aktorki. Niesamowite, jak widzimy jak Kate (pisze tak o niej, po lekturze stała mi się bliska :)) zmieniała się z upływem lat, śledzimy jej walkę z życiem, romanse i miłość życia Spencera.
Vivat Jedna z najwybitniejszych Aktorek w Historii Kina!
Dziękuję za "Drapieżne Maleństwo", "Filadelfijską opowieść", "Kobietę Roku", "Stan Unii", "Żebro Adama" i Wielkie "Zgadnij kto przyjdzie na obiad"
i dziękuję Czcigodnej Pani Chandler za rozmowy z tą Wielką Gwiazdą.

Vivat Jedna z najwybitniejszych Aktorek w Historii Kina!
Dziękuję za "Drapieżne Maleństwo", "Filadelfijską...

Jeszcze miesiąc temu niewiele wiedziałam o Katharine Hepburn. Oczywiście widziałam kilka najważniejszych filmów z udziałem aktorki jak "Zgadnij kto przyjdzie na obiad" czy też "Nad złotym stawem" (obie produkcje Oscarowe). Zdecydowałam się zapoznać z biograficzną pozycją Charlotte Chandler, która dała się już poznać jako znakomity biograf chociażby Dietrich oraz Bergman.

Co ciekawe nie jest to biografia oparta na dotychczasowych doniesieniach prasowych czy poprzednich biografiach, lecz autentyczny zapis wywiadu rzeki, który aktorka udzieliła pisarce w swojej posiadłości Cukora. Tym samym jest to bardzo szczera, momentami niezwykle intymna biografia jednej z najsłynniejszych aktorek amerykańskich. Życie Katharine naznaczone były wielkimi tragediami, a droga do sukcesu miała swoje jasne i ciemne strony. Urodziła się w wielodzietnej rodzinie, jako jedna z sześciorga dzieci lekarza i sufrażystki. To po rodzicach odziedziczyła wolę walki i siłę ducha. Jako laureatka czterech statuetek Oscara za najlepsze role pierwszoplanowe, nigdy nie odebrała nagrody z powodu nieobecności na ceremonii ich rozdania. Aktorka dożyła prawie 100 lat (dokładnie 97),co było niezwykle rzadkie w kręgu amerykańskich aktorek-skandalistek.

Co mnie zaskoczyło najbardziej to fakt, iż nie była w żaden sposób spokrewniona z Audrey Hepburn. Co więcej, Katharina bardzo jej nie lubiła. Pomiędzy aktorkami dochodziło do poważnych sprzeczek i nie ukrywały, jak bardzo nie pałają do siebie sympatią. Aktorka w odróżnieniu od Audrey potrafiła oddzielić życie prywatne od filmowego. Wielokrotnie podkreślała, że intymność oraz rodzina stanowią dla niej sens życia. Niestety w młodości była świadkiem samobójczej śmierci brata, co odbiło się na jej psychice i tkwiło w niej do końca jej życia.

Książka wydana jest twardej oprawie z licznymi fotografiami. Idealnie nadaje się na prezent dla najbliższej osoby. Będzie z całą pewnością gratką dla fanów biografii sławnych osób. Mnie szczególnie bliskie są życiorysy, gdyż wnoszą za każdym razem coś nowego do mojego życia. Warto przeczytać.

Z Katharine Hepburn znam jedną anegdotę. Gdy Audrey Hepburn (jeszcze mało znana jako aktorka) poszła do jednego projektanta po sukienkę na jakąś galę, jego asystentka powiedziała, że przyszła panna Hepburn. Ten myślał, że chodzi o Katharine (już od lat wielką gwiazdę) i gdy zobaczył małą, słodką Audrey był rozczarowany. Jednak sukienkę i tak zrobił. Bo Audrey kochał każdy. Jednak bardziej chodzi o to, że często panny Hepburn są mylone (sama niedawno, gdy mówiłam, że czytam biografię Katharine i powiedziałam, że żadnego filmu z nią nie widziałam, usłyszałam zdziwione: "Nawet 'Śniadania u Tiffany'ego'?", na co musiałam wyjaśnić, że mowa o innej pannie Hepburn). Jeśli chodzi o świat filmowy, lubię poznawać nawet osoby, których na ekranie nigdy nie widziałam.

Katharine Hepburn była osobą niezwykle ciekawą i pozytywną. Może bywała apodyktyczna, jednak wciąż można w niej dostrzec pewien urok. Życie miała bardzo dobre, powodów do narzekań niewiele (zresztą została wychowana tak, by na złych rzeczach się nie skupiać). Przeżyła swoją życiową miłość, zrobiła karierę, ale nie żyła dla niej, a dla siebie. Osiągnęła niewątpliwy sukces i gdzieś w tym można zauważyć jej przekorę wobec całego tego hollywoodzkiego blichtru - lekceważyła Oscary (na galach się nie pojawiała, bo mówiła, że nie lubi przegrywać i nie zniosłaby, gdyby w trakcie nominacji nie zdobyła statuetki),dbała o swoją prywatność i nie żyła dla filmów - tylko dla gry. Może właśnie dlatego szczególnie kochała teatr. Kroczyła lekkim krokiem przez życie z jednym tylko cieniem na ramieniu - śmierci swojego brata. Reszta jej życia zdaje się być niezwykle radosna, nie beztroska, ale bez wydumanych problemów, jakie często mają gwiazdy. W tej sytuacji myślę, że obie panny Hepburn mają w sobie coś podobnego - tę radość z życia z lekkim cieniem smutku. I dobroć, choć w obu przypadkach wygląda ona inaczej.

Książka ta jest biografią niezwykłą, bo poniekąd opowiadaną przez samą aktorkę oraz jej znajomych i współpracowników. Czyta się ją jak dobrą powieść, nie jest sucha i nie zarzuca faktami, ale bardziej wrażeniami i przeżyciami. Jest bardzo pozytywna. Co prawda mało wchodzimy w świat filmowy, ale dla samej postaci Katharine Hepburn warto ją przeczytać. Miała bardzo ciekawe spostrzeżenia odnośnie życia i mówiła wiele słów, z którymi się zgadzałam. Jest to też jedna z niewielu biografii, która mnie satysfakcjonuje pod względem bardziej formalnym - nareszcie dostaję pełną filmografię (podzieloną na kinową i telewizyjną),indeks oraz streszczenia filmów w treści książki wyróżnione tak, by można je ewentualnie pominąć wzrokiem (niektóre zawierają bardzo poważne spojlery). Poza tym nie jest to bezsensowne doszukiwanie się skandali, ale przedstawienie życia w taki sposób, w jaki sama aktorka je chciała przedstawić, dlatego też nie czuję najmniejszego niesmaku po lekturze.

Moja przyjaźń z legendami kina się rozwija. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na tę książkę.

Autorka "Katharine Hepburn" zabiera nas w podróż w czasie z uznaną, amerykańską aktorką.Byłem ciekaw historii życia tej aktorki. Książka składa się ze wspomnień gwiazdy zebranych na podstawie nagrań i wywiadów, od połowy last siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dla mnie dużym zaskoczeniem był fakt, że gwiazda z otwarciem pisze o swoich licznych romansach. Dla Catharine nie było tematów tabu. Czytamy o jej rodzinie, o tym co miało wpływ na jej życie, a także dla mnie perełką są opisy filmów w których zagrała z krótkimi ich streszczeniami. Żyła szybko i czasami na krawędzi. Czytając książkę, miałem wrażenie że była wyjątkowo silną i odważną kobietą, która nie dbała o opinię innych. Granie w filmach było jej życiem i dlatego nigdy nie zapomnieli o niej ci, którzy doceniali i doceniają jej talent. Ja sam zdałem sobie sprawę, jak niewiele wiedziałem o aktorce, którą bardzo cenię. Niestety, nadeszły również trudne dni dla Catherine. Wtedy komunikowała się ze światem za pomocą telefonu. Autorka książki zebrała w całość wywiady z ludźmi, którzy znały aktorkę, oraz z samą gwiazdą. Książka bardzo pozytywnie mnie nastroiła, a ja sam chętnie sięgnę po filmy z jej udziałem. Kocham stare kino. Ma swoistą magię, której brak współczesnym produkcjom filmowym. Piękna książka, przywołująca wspomnienia szczególnie wśród tych, którzy pamiętają aktorkę w jej rolach. Serdecznie polecam.

Bardzo przeciętnie napisana biografia szalenie fascynującej kobiety.

Bardzo przeciętnie napisana biografia szalenie fascynującej kobiety.

• Biografie
  • Film