Nowe Średniowiecze

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
moch

"Lecha Jęczmyka można by określić jako anarchizującego prawicowca, osobę niepoprawną politycznie, ale trzeba określić go przede wszystkim jako wnikliwego i błyskotliwego analityka naszej współczesności. Czytelnik niezajmujący się myślą społeczno-polityczną po przeczytaniu wyboru najlepszych felietonów Lecha Jęczmyka publikowanych pod wspólnym tytułem Nowe Średniowiecze nie tylko będzie oczarowany jędrnym, żywym językiem, nie tylko będzie pod wrażeniem trafności i żywotności jego rozważań, ale będzie przekonany, że jest to niezwykle ważny autor w fundamentalnych debatach nad kondycją naszej cywilizacji. Niektórzy będą w nim nawet widzieć polskiego Huntingtona czy Fukuyamę. Można się z poglądami autora książki nie zgadzać, ja sam z niektórymi teoriami bym polemizował, pewne uważać za nietrafione, ale nie można wobec nich przejść obojętnie"

Dr Tadeusz Zysk,

Bohaterowie są zmęczeni
Maria Nurowska

8,2 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
skygge książek: 581

Jęczmyk rulez!

Bardzo dobrym pomysłem jest zgromadzenie najlepszych prac autora, porozrzucanych niegdyś po różnych publikacjach, czasopismach, Internecie i zebranie ich do jednej pozycji. Nie mam tutaj na myśli jedynie pisarzy czy poetów, ale również reporterów, tłumaczy i felietonistów. Wydawnictwo Zysk i S-ka oprawiło w twardą okładkę niemal wszystkie artykuły Lecha Jęczmyka. „Nowe średniowiecze” wzbudziło moje zainteresowanie poprzez samą osobę, pełnego pasji tłumacza i miłośnika fantastyki, a także spojrzenie na problemy współczesnego świata.

Od razu zaznaczę, że nie z każdą myślą autora jestem skłonna się zgodzić. Niektóre poruszane problemy wydawały się zbyt wyolbrzymione. Muszę jednak przyznać, że każde zdanie, które wychodzi spod pióra autora charakteryzuje się bogactwem języka, wieloma zwięzłymi argumentami, ładnie oprawionymi metaforami i zaskakującą konkluzją. Zapewne zmuszą niektórych do ostrzejszych dyskusji.

Artykułów jest około 100, także opisanie każdego z nich byłoby zbyt czasochłonne. Zwłaszcza, że każde z nich ma krótką formę. Mamy podział na trzy części plus rozmowy z autorem i dwa postscriptum. Treści zaś dotyczą różnych zjawisk od społeczno-politycznych debat po religię, science fiction, kulturę po naukę czy teorie spiskowe, wszystkie zaś dotyczą współczesności nie bez powodu nazwanego nowym średniowieczem. Każdy z tych rozdziałów ma dość chwytliwy tytuł (wystarczy podać „Powrót królów”, czyli co dzisiaj znaczy monarchia, „Poprawić Pana Boga. Nauka i science fiction” albo „Larwy przed telewizorem”), rozbudzając zainteresowanie i pozostawiając czytelnika z własnymi przemyśleniami.

Felietonów nie trzeba czytać po kolei. Mamy wprawdzie podział na trzy rozdziały, ale ja osobiście skakałam po całej książce, sięgając najpierw po to, co mnie zaintrygowało, a dopiero potem resztę. Każdy z nich jest oddzielną refleksją, dostarczającą nie tylko własne zdanie autora, ale również i ciekawostki. Spodobało mi się umieszczenie literatury dodatkowej, po którą można sięgnąć, aby samemu dogłębniej poczytać o interesujących nas zjawiskach.

Myślę, że „Nowe średniowiecze” jest nie tylko zajmującą, ale i bardzo ważną pozycją w środowisku publicystycznym zarówno dla humanistów, filozofów, socjologów, politologów jak i fantastów. Nie bez powodu Jęczmyk otrzymał nagrodę stowarzyszenia dziennikarzy polskich za całokształt twórczości. Takiej zwięzłości, wiedzy i pasji można pozazdrościć. No i przecież tak czarować słowem nie umie już nikt.

Katarzyna Barańska

moch | 2013-08-14

Jeśli ktoś do tej pory nie miał okazji zetknąć się felietonami Jęczmyka, niech żałuje :) Ten zbiór w pełni potwierdza, wyrażoną we wstępie przez T.Zyska, tezę że "najciekawsze głosy publicystyki społecznej i politycznej lokują się na polskiej prawicy".
W dzisiejszych czasach cennym towarem jest informacja, lecz umiejętność łączenia w całość faktów pozornie ze sobą nie powiązanych jest bezcenna, a taką umiejętność Jeczmyk właśnie posiada. Dysponując wiedzą z zakresu historii, polityki, socjologi, kultury, fizyki itd.,itd. brawurowo kreśli prawdopodobne scenariusze dalszych losów naszego globu.
Każdy felieton to kopalnia wiadomości, bon motów i nowych tropów czytelniczych, napisany językiem ciętym lecz dowcipnym ("dęby strzelające żołędziami dum-dum" po prostu mnie wyłożyły, a porównanie Leppera do Robin Hooda nie przyszłoby mi nawet do głowy).
Pomimo upływu lat (część felietonów pochodzi nawet z lat 90-tych XX w.) jego koncepcje nie straciły aktualności. Niektórzy stawiają...

Harald_Hardrade | 2014-04-23

Aż mi głupio, że wcześniej na L. Jęczmyka nie trafiłem. Świetny warsztat, zaskakująco trafne wnioski. Książka jest zbiorem felietonów Autora pisanych na przeróżne tematy i w dosyć sporym przedziale czasowym. Zadziwia to, że w świetle dzisiejszych wydarzeń wielka część z nich jest przerażająco aktualna. Było dla mnie sporą przyjemnością czytać zarówno o ciekawostkach z czasów Cesarstwa Rzymskiego jak i Unii Europejskiej. Polecam dla każdego kto lubi poszerzać horyzonty. Nawet jeśli się ze wszystkim nie zgodzi, to na pewno nie nazwie tego bezwartościowym

xan4 | 2014-11-09

Nowe Średniowiecze

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku Lech Jęczmyk był dla mnie postacią mityczną, niczym smoki i jednorożce. To jeden z ludzi, który sprowadził do Polski światową fantastykę. Od zawsze czytam książki od stopki, bo interesuje mnie co, kto i jak. Na bardzo dużej ilości dobrych pozycji wydanych we wspomnianych przeze mnie latach, chowanych pod ladą księgarską, jak to się działo w tamtych czasach, pojawiało się nazwisko Jęczmyk. Miałem wtedy wrażenie, że to niemożliwe, że jedna osoba może i potrafi sama aż tyle zrobić, przede wszystkim jako redaktor i tłumacz. Zdziwiłem się jeszcze bardziej, kiedy po latach dowiedziałem się, że działał pomimo licznych przeciwności i trudności, które napotykał.

Potem był naczelnym Nowej Fantastyki, próbował bawić się politykę (co chyba szybko mu przeszło, i bardzo dobrze), by wrócić do literatury: redaktorowania, tłumaczenia i pisania felietonów. Te ostatnie ukazywały się pierwotnie w Nowej Fantastyce, ale w późniejszym czasie także w...

piaskoryb | 2016-02-21
Norbert1916 | 2015-12-09