Okładka książki Nowe Średniowiecze

papier
moch
8.14 (7 ocen i 2 opinie)

Opis książki

"Lecha Jęczmyka można by określić jako anarchizującego prawicowca, osobę niepoprawną politycznie, ale trzeba określić go przede wszystkim jako wnikliwego i błyskotliwego analityka naszej współczesności. Czytelnik niezajmujący się myślą społeczno-polityczną po przeczytaniu wyboru najlepszych felietonów Lecha Jęczmyka publikowanych pod wspólnym tytułem Nowe Średniowiecze nie tylko będzie oczarowany jędrnym, żywym językiem, nie tylko będzie pod wrażeniem trafności i żywotności jego rozważań, ale będzie przekonany, że jest to niezwykle ważny autor w fundamentalnych debatach nad kondycją naszej cywilizacji. Niektórzy będą w nim nawet widzieć polskiego Huntingtona czy Fukuyamę. Można się z poglądami autora książki nie zgadzać, ja sam z niektórymi teoriami bym polemizował, pewne uważać za nietrafione, ale nie można wobec nich przejść obojętnie"

Dr Tadeusz Zysk,

Polecamy

Oficjalna recenzja
Katarzyna książek: 558

Jęczmyk rulez!

Bardzo dobrym pomysłem jest zgromadzenie najlepszych prac autora, porozrzucanych niegdyś po różnych publikacjach, czasopismach, Internecie i zebranie ich do jednej pozycji. Nie mam tutaj na myśli jedynie pisarzy czy poetów, ale również reporterów, tłumaczy i felietonistów. Wydawnictwo Zysk i S-ka oprawiło w twardą okładkę niemal wszystkie artykuły Lecha Jęczmyka. „Nowe średniowiecze” wzbudziło moje zainteresowanie poprzez samą osobę, pełnego pasji tłumacza i miłośnika fantastyki, a także spojrzenie na problemy współczesnego świata.

Od razu zaznaczę, że nie z każdą myślą autora jestem skłonna się zgodzić. Niektóre poruszane problemy wydawały się zbyt wyolbrzymione. Muszę jednak przyznać, że każde zdanie, które wychodzi spod pióra autora charakteryzuje się bogactwem języka, wieloma zwięzłymi argumentami, ładnie oprawionymi metaforami i zaskakującą konkluzją. Zapewne zmuszą niektórych do ostrzejszych dyskusji.

Artykułów jest około 100, także opisanie każdego z nich byłoby zbyt czasochłonne. Zwłaszcza, że każde z nich ma krótką formę. Mamy podział na trzy części plus rozmowy z autorem i dwa postscriptum. Treści zaś dotyczą różnych zjawisk od społeczno-politycznych debat po religię, science fiction, kulturę po naukę czy teorie spiskowe, wszystkie zaś dotyczą współczesności nie bez powodu nazwanego nowym średniowieczem. Każdy z tych rozdziałów ma dość chwytliwy tytuł (wystarczy podać „Powrót królów”, czyli co dzisiaj znaczy monarchia, „Poprawić Pana Boga. Nauka i science fiction” albo „Larwy przed telewizorem”), rozbudzając zainteresowanie i pozostawiając czytelnika z własnymi przemyśleniami.

Felietonów nie trzeba czytać po kolei. Mamy wprawdzie podział na trzy rozdziały, ale ja osobiście skakałam po całej książce, sięgając najpierw po to, co mnie zaintrygowało, a dopiero potem resztę. Każdy z nich jest oddzielną refleksją, dostarczającą nie tylko własne zdanie autora, ale również i ciekawostki. Spodobało mi się umieszczenie literatury dodatkowej, po którą można sięgnąć, aby samemu dogłębniej poczytać o interesujących nas zjawiskach.

Myślę, że „Nowe średniowiecze” jest nie tylko zajmującą, ale i bardzo ważną pozycją w środowisku publicystycznym zarówno dla humanistów, filozofów, socjologów, politologów jak i fantastów. Nie bez powodu Jęczmyk otrzymał nagrodę stowarzyszenia dziennikarzy polskich za całokształt twórczości. Takiej zwięzłości, wiedzy i pasji można pozazdrościć. No i przecież tak czarować słowem nie umie już nikt.

Katarzyna Barańska

Opinie czytelników

Jeśli ktoś do tej pory nie miał okazji zetknąć się felietonami Jęczmyka, niech żałuje :) Ten zbiór w pełni potwierdza, wyrażoną we wstępie przez T.Zyska, tezę że "najciekawsze głosy publicystyki społecznej i politycznej lokują się na polskiej prawicy".
W dzisiejszych czasach cennym towarem jest informacja, lecz umiejętność łączenia w całość faktów pozornie ze sobą nie powiązanych jest bezcenna, a taką umiejętność Jeczmyk właśnie posiada. Dysponując wiedzą z zakresu historii, polityki, socjologi, kultury, fizyki itd.,itd. brawurowo kreśli prawdopodobne scenariusze dalszych losów naszego globu.
Każdy felieton to kopalnia wiadomości, bon motów i nowych tropów czytelniczych, napisany językiem ciętym lecz dowcipnym ("dęby strzelające żołędziami dum-dum" po prostu mnie wyłożyły, a porównanie Leppera do Robin Hooda nie przyszłoby mi nawet do głowy).
Pomimo upływu lat (część felietonów pochodzi nawet z lat 90-tych XX w.) jego koncepcje nie straciły aktualności. Niektórzy stawiają Jęczmykowi z...

Harald_Hardrade | 2014-04-23

Aż mi głupio, że wcześniej na L. Jęczmyka nie trafiłem. Świetny warsztat, zaskakująco trafne wnioski. Książka jest zbiorem felietonów Autora pisanych na przeróżne tematy i w dosyć sporym przedziale czasowym. Zadziwia to, że w świetle dzisiejszych wydarzeń wielka część z nich jest przerażająco aktualna. Było dla mnie sporą przyjemnością czytać zarówno o ciekawostkach z czasów Cesarstwa Rzymskiego jak i Unii Europejskiej. Polecam dla każdego kto lubi poszerzać horyzonty. Nawet jeśli się ze wszystkim nie zgodzi, to na pewno nie nazwie tego bezwartościowym

Krystian | 2014-06-17

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku