Heretycy

Heretics
83-921200-5-1
esej, opis współczesności
corrum

W pełnych uroku i dowcipu esejach G.K. Chesterton poddaje krytycznej analizie rozmaite opinie, postawy i światopoglądy, szeroko rozpowszechnione w literaturze i prasie. Lektura dla ludzi inteligentnych, lekka, ale dająca wiele do myślenia

PMat | 2015-04-14
Na półkach: Non - fiction, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Przenikliwy intelekt idący w parze ze zdrowym rozsądkiem, poczucie humoru, szacunek dla swoich oponentów, lekkie pióro oraz brak kompleksów skutkujących przelewaniem na papier swoich frustracji – wymieniłem chyba najważniejsze cechy esejów Chestertona. Jak to zwykle bywa z dobrą publicystyką, teksty angielskiego pisarza są nadal aktualne, niektóre z nich może nawet lepiej brzmią w obecnych czasach niż sto lat temu. Znakomita lektura dla każdego.

poznanianka | 2014-02-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2014

W co drugim zdaniu kryje się myśl genialna. Niby "Heretycy" to nie świeże bułeczki, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że ciągle smaczne. A może nawet im starsze, tym coraz bardziej apetyczne.

Przemysław Kantorski | 2014-09-26

Chesterton orał "postęp" zanim to było modne. Esencja:

"Doprawdy nie pojmuję, co za przedziwny kaprys każe współczesnym autorom bezustannie łączyć słowo „postęp" ze słowami „niezależne myślenie''. Postęp jest ewidentnie antytezą niezależnego myślenia. Gdyby ludzie myśleli niezależnie - to jest, niezależnie od innych ludzi - każdy zaczynałby rozumowanie zawsze od początku i docierał prawdopodobnie tam gdzie dotarł przed nim jego ojciec. Postęp, o ile w ogóle istnieje, musi oznaczać wnikliwe studia nad przeszłością i przejęcie całego jej dziedzictwa."

Woytack | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Inteligentny humor, genialne i odkrywcze (choć wcale nie nowe) wnioski. Czytając szczerze się śmiałem.

picasso83 | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Kolejna książka Chestertona pełna przenikliwej mądrości dotyczącej współczesnego świata, podana w typowy dla Chestertona, prześmiewczy sposób. Obowiązkowa lektura dla ludzi myślących.

martin | 2016-03-04
Na półkach: 2016, Filozofia, Religia, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2016

Nie wiem, czy mam zachwycać się jak inni, zdecydowana większość, czy sceptycznie i podejrzliwie spojrzeć na to objawienie geniuszu Chestertona. Niewielu tak pisze jak on, niewielu myśli z taką szybkością i potoczystością jak on, która daje popis w dość błyskotliwych i na pozór trafnych puentach, ale nie zaprało mi to tchu w piersiach.

Nie wiem, nie wiem, podczas czytania wydawało mi się, że nazbyt wiele tych celnych myśli, które wcale nie muszą być celne, ale na prawdziwe i akuratne wyglądają. Wiem, sam geniuszem nie grzeszę i mogę się tutaj zżymać, że mi się nie podoba, grymasić, wybrzydzać, albo może to jakiś ukryty afekt do religijnego pisarza, ale nie. Chodzi mi tutaj o ten typ pełnej siebie narracji i nieukrywanej erudycji, która niby to skromna, ale kokietująca, ma przekonać do siebie czytelnika. Mnie przekonała w niektórych esejach, owszem, ale daleko mu do przekonania mnie o swojej linii rozumowania w całej rozciągłości. Kilkanaście dłuższych wypowiedzi na tematy...

Krzysztof1993 | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Ażeby wkroczyć w sferę zwariowanej inteligencji pana Chestertona, niewątpliwie należy być posiadaczem szerokich horyzontów myślowych, które nie będą skażone małą dawką wyrozumiałości. Był on bowiem właścicielem pióra trudnego w odbiorze (o czym sam się przekonałem), gdzie dominowały ponadto odniesienia do aspektów szerzej mi nieznanych i zapewne wielu czytelnikom również. Stąd właśnie wynikało moje częściowe zagubienie. Oczarowały mnie, jak już wcześniej, użyte paradoksy oraz humor, z jakim przedstawiane są „problemy”, o których nie pomyślałbym, że warte są jakiegokolwiek głębszego roztrząsania. Nie sposób pominąć wybitną przenikliwość – cechę szczególną felietonistów z wyższej półki. Polecam czytać z uwagą i starannością.

konradwhite | 2011-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2011

Podstawowa lektura dla ludzi myślących :) Chesterton rozprawia się, z właściwym sobie dobrym humorem, z fałszywymi tezami.

Gabriel | 2011-10-04
Przeczytana: 21 listopada 2013

Pierwsza lektura: 12.03.2012 r.

Malwina | 2016-11-06
Błogosławiony Chesterton?

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona, powszechnie znanego jako autor cyklu nowel detektywistycznych o Ojcu Brownie.