Heretycy

Heretics
83-921200-5-1
esej, opis współczesności
corrum

W pełnych uroku i dowcipu esejach G.K. Chesterton poddaje krytycznej analizie rozmaite opinie, postawy i światopoglądy, szeroko rozpowszechnione w literaturze i prasie. Lektura dla ludzi inteligentnych, lekka, ale dająca wiele do myślenia

Marcin | 2018-12-10

G.K.Chesterton to chyba jeden z najlepszych katolickich pisarzy ubiegłego stulecia. Dzieła tego wyśmienitego konwertyty bywają dziś czytane głównie przez konserwatystów, a szkoda, bo są to rzeczy nie tylko mądre, ale i z wdziękiem napisane. To zwyczajnie dobra literatura, będąca dowodem na to, że można o sprawach ważnych pisać w sposób niewyczerpujący czytelnika. Tym razem otrzymujemy tom publicystyki, a tytułowi heretycy to nikt inny, jak współcześni autorowi bohaterowie intelektualnego panteonu. Jest ich wielu, niektórzy zgoła już zapomniani, inni znani po dziś dzień (Rudyard Kipling, George Bernard Shaw). Chesterton mierzy się z tematami takimi jak neopogaństwo, ateizm, a nawet...polityczna poprawność (w moim przekonaniu taką próbką jest esej o literaturze krajów postkolonialnych). Przeczytać z pewnością warto, choć o niektórych sprawach dzisiaj myśli się już i pisze inaczej, a przynajmniej w odmienny sposób rozkłada akcenty. Chesterton był pisarzem obdarzonym genialną...

Adrian F | 2018-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Pomimo bardzo topornego języka i większości esejów, które były mało interesujące warto tę książkę przeczytać. Wszystko przez to, że dość często można wychwycić intelektualną perełkę w której autor daje popis swojej erudycji. Dla tych wcale nie rzadkich momentów książkę polecam, chociaż głównie dla wytrwałych.

poznanianka | 2014-02-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2014

W co drugim zdaniu kryje się myśl genialna. Niby "Heretycy" to nie świeże bułeczki, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że ciągle smaczne. A może nawet im starsze, tym coraz bardziej apetyczne.

| 2014-09-26

Chesterton orał "postęp" zanim to było modne. Esencja:

"Doprawdy nie pojmuję, co za przedziwny kaprys każe współczesnym autorom bezustannie łączyć słowo „postęp" ze słowami „niezależne myślenie''. Postęp jest ewidentnie antytezą niezależnego myślenia. Gdyby ludzie myśleli niezależnie - to jest, niezależnie od innych ludzi - każdy zaczynałby rozumowanie zawsze od początku i docierał prawdopodobnie tam gdzie dotarł przed nim jego ojciec. Postęp, o ile w ogóle istnieje, musi oznaczać wnikliwe studia nad przeszłością i przejęcie całego jej dziedzictwa."

Woytack | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Inteligentny humor, genialne i odkrywcze (choć wcale nie nowe) wnioski. Czytając szczerze się śmiałem.

martin | 2016-03-04
Na półkach: Przeczytane, Religia, Filozofia, 2016
Przeczytana: 04 marca 2016

Nie wiem, czy mam zachwycać się jak inni, zdecydowana większość, czy sceptycznie i podejrzliwie spojrzeć na to objawienie geniuszu Chestertona. Niewielu tak pisze jak on, niewielu myśli z taką szybkością i potoczystością jak on, która daje popis w dość błyskotliwych i na pozór trafnych puentach, ale nie zaprało mi to tchu w piersiach.

Nie wiem, nie wiem, podczas czytania wydawało mi się, że nazbyt wiele tych celnych myśli, które wcale nie muszą być celne, ale na prawdziwe i akuratne wyglądają. Wiem, sam geniuszem nie grzeszę i mogę się tutaj zżymać, że mi się nie podoba, grymasić, wybrzydzać, albo może to jakiś ukryty afekt do religijnego pisarza, ale nie. Chodzi mi tutaj o ten typ pełnej siebie narracji i nieukrywanej erudycji, która niby to skromna, ale kokietująca, ma przekonać do siebie czytelnika. Mnie przekonała w niektórych esejach, owszem, ale daleko mu do przekonania mnie o swojej linii rozumowania w całej rozciągłości. Kilkanaście dłuższych wypowiedzi na tematy...

Rysia | 2018-04-01
Przeczytana: 02 lutego 2018

Może to zbyt trudna lektura dla mnie? Może jestem w tym okresie buntu, gdzie zbyt mocno pociąga mnie nuta młodopolskiego dekadentyzmu? Summa summarum są momenty, gdzie nie do końca rozumiem Chestertona. Albo inaczej - rozumiem jego zamysł, ale czy to znaczy, że mamy wprost krytykować ideę "carpe diem"? Poza tą drobną różnicą zdań jego teksty mi się podobają. Mimo że są trudne.

| 2017-04-19

Przenikliwy intelekt idący w parze ze zdrowym rozsądkiem, poczucie humoru, szacunek dla swoich oponentów, lekkie pióro oraz brak kompleksów skutkujących przelewaniem na papier swoich frustracji – wymieniłem chyba najważniejsze cechy esejów Chestertona. Jak to zwykle bywa z dobrą publicystyką, teksty angielskiego pisarza są nadal aktualne, niektóre z nich może nawet lepiej brzmią w obecnych czasach niż sto lat temu.
Znakomita lektura dla każdego.

picasso83 | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Kolejna książka Chestertona pełna przenikliwej mądrości dotyczącej współczesnego świata, podana w typowy dla Chestertona, prześmiewczy sposób. Obowiązkowa lektura dla ludzi myślących.

Mairon | 2017-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Trudno zaprzeczyć, autor rzeczywiście jest postacią wybitną, jednakowoż nie tyle z racji doskonałej prezentacji własnych poglądów, lecz krytyki cudzych.

Choć "Heretycy" zawierają również i wartość pozytywną, albowiem uwagi na temat rodziny są nad wyraz błyskotliwe, no a zdecydowanym zaskoczeniem jest podejście autora do alkoholu. Jego uwagi w związku z tym trunkiem zapamiętam na długo. Lecz bynajmniej nie o alkohol tu chodzi, chodzi o dowiedzenie tego że pewne rzeczy irracjonalne, są rozsądne, podczas gdy inne, z gruntu racjonalne, stoją w jaskrawej sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem. Teolodzy wskazują na Trójcę Świętą, na niepokalane poczęcie, na cuda. Podczas gdy przykłady irracjonalnego rozsądku można znaleźć w zachowaniu każdego człowieka, i każdego narodu, po przez obserwację najbliższego otoczenia. Czemu Chesterton daje wyraz przy omawianiu trzech cnót: Miłości, Nadziei, Wiary.

Krytyki wobec tych z którymi się nie zgadzamy, nie powinniśmy prowadzić na poziomie niebios,...