Tajemnice Nalewek

Seria: Kryminały przedwojennej Warszawy
Wydawnictwo: CM
joly_fh

Długo oczekiwana 3. książka z cyklu Kryminały przedwojennej Warszawy. Kryminał rozgrywający się na Nalewkach w Warszawie w środowisku żydowskich kupców i bankierów. Jedna z pierwszych powieści kryminalnych w Europie i w ogóle na świecie (1888 rok!). Rok 1877. W warszawskim banku Ejteles i S-ka zostaje popełnione przestępstwo. Znika kasjer Halberson i 300 tysięcy rubli. To dopiero początek...

Długo oczekiwana 3. książka z cyklu Kryminały przedwojennej Warszawy.
Rok 1877. W warszawskim banku Ejteles i S-ka zostaje popełnione przestępstwo. Znika kasjer Halberson i 300 tysięcy rubli. To dopiero początek szerokiej plątaniny kryminalnych wydarzeń, w której udział wezmą żydowscy handlarze, bankierzy i policjanci. Tłem będzie nieistniejąca dziś ulica Nalewki.

źródło opisu: Wydawnictwo Ciekawe Miejsca, 2013

źródło okładki: http://www.ciekawe-miejsca.net/wydawnictwo/wydaj_swoja_ksiazke

ZapomnianaBiblioteka | 2015-04-29

Nalewki to nazwa jednej z najważniejszych ulic dawnej Warszawy. To ulica, przy której na przełomie XIX i XX stulecia kwitł handel i którą z trudem można było się przecisnąć między tłumami mieszkańców załatwiających sprawunki lub prowadzących różne, nie zawsze legalne interesy. Nic więc dziwnego, że ów klimat zainspirował warszawskiego prawnika i dziennikarza Henryka Nagiela do napisania kryminału, którego akcja ogniskuje się wokół tej legendarnej dziś ulicy.

Więcej na:

amierzej | 2017-12-12

Wehikuł czasu wart uwagi każdego, kto chce przeczytać kryminał sprzed epoki pieców, kiedy samo wyjęcie rewolweru, a nie daj Boże wypalenie z niego było aktem w największym stopniu przerazajacym. XD Książka ma smaczki: opis Woli jako przedmieścia pełnego lichych domków wśród blotnistych ulic i glinianek, zapis specyficznego wyslawiania się Żydów w języku polskim. Intryga też jest, chociaż nie powala. Niektóre rzeczy trącą myszką jak to, że najwieksza zlodziejka wsławiła się okradaniem pasażerów na kolei, śmieszą też pseudonimy "Fryga", "Złota Rączka" czy "Czerwony Janek". Ogólnie, warto przeczytać.

nellanna | 2018-02-24
Jelena | 2018-02-20