Sęp

Okładka książki Sęp Henryk Nagiel
Okładka książki Sęp
Henryk Nagiel Wydawnictwo: Seria: Kryminały przedwojennej Warszawy kryminał, sensacja, thriller
420 str. 7 godz. 0 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Seria:
Kryminały przedwojennej Warszawy
Wydawnictwo:
Data wydania:
2014-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-25
Liczba stron:
420
Czas czytania
7 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363424534
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1761
887

Na półkach:

Jakże się zapaliłam do tej książki! Szczególnie zachęcająco brzmiały słowa wydawnictwa, które znalazło w Polsce tylko dwa zachowane egzemplarze powieści (mocno naderwane zębem czasu),będącej w pewnym sensie pierwowzorem polskiej powieści kryminalnej. Książka oparta jest na wydaniu z 1889 roku. Brzmi niezwykle obiecująco!
Wielkim atutem Sępa jest język, dla niektórych być może trącący myszką, pozostawia po sobie wiele uroku i specyficznego nastroju tamtych czasów. Urzekające są opisy widowni Teatru Wielkiego (dopiero co wyposażonego w lampy gazowe),czarujące są wtrącenia, które dziś niemal zupełnie nie występują, stąd moje zachwyty nad paludamentami, szychami czy forszusami. Obyczajowość, rys społeczny, spojrzenie na codzienność zawsze są dla mnie wielkim atutem w powieściach, stąd w tej kwestii zachwytom nie ma końca.
Co do samej intrygi... Poprzez język i zwyczaje literackie epoki jest ona mocno rozbudowana, silnie rozrośnięta poprzez wielość słów, scen, dialogów, które mimo wielkiego (poznawczego) wdzięku są pewnym problemem dla współczesnego czytelnika. Po prostu nużą i do niemożebności rozciągają i pozbawiają tempa wątek kryminalny.
Młody wychowanek szanowanego wiejskiego proboszcza, Stefan Polner zostaje oskarżony o zabójstwo swego dobrodzieja. Poszlaki wskazują na jego winę, choć sąd ma pewne wątpliwości (ciekawe są fragmenty toczące się w sali sądowej, dotyczy to zarówno samej sprawy, jaki i publiczności). Adwokat oskarżonego - tak zwany Julek, mimo ogłoszenia wyroku nie porzuca sprawy, dalej drążąc okoliczności śmierci księdza oraz poszukując wiadomości o Polnerze i jego pochodzeniu, bo cała ta sprawa wygląda na mocno ukartowaną. Pomaga mu w tym niesamowity, niezwykle skuteczny i przebiegły detektyw, Fryga, którego możliwości i zdolności są chyba nieograniczone. Wspólnymi siłami odkrywają zaskakującą prawdę, która powoduje u mnie zdziwienie i niedowierzanie, jest na pewno bardzo teatralna i obrazowa.
Mimo dłużyzn i specyficznej narracji polecam tę powieść głównie ze względów poznawczych. Zadowoleni będą varsavianiści, którzy poczytają o cudownych nieodżałowanych Nalewkach, okolicach Kapitulnej czy Nowej Pradze.
Zdecydowanie zgadzam się z okładkowym określeniem, ta książka to unikat!


buchbuchbicher.blogspot.com

Jakże się zapaliłam do tej książki! Szczególnie zachęcająco brzmiały słowa wydawnictwa, które znalazło w Polsce tylko dwa zachowane egzemplarze powieści (mocno naderwane zębem czasu),będącej w pewnym sensie pierwowzorem polskiej powieści kryminalnej. Książka oparta jest na wydaniu z 1889 roku. Brzmi niezwykle obiecująco!
Wielkim atutem Sępa jest język, dla niektórych być...

więcej Pokaż mimo to

avatar
623
187

Na półkach:

Kontynuacja Tajemnic Nalewek tegoż samego autora, choć intryga kryminalna zupełnie inna. Książki łączy postać detektywa "Frygi" niczym w dzisiejszych, 130 lat później wydawanych seriach kryminalnych. Akcja kryminalna nieco słabsza niż w Tajemnicy Nalewek, ale i tak trzyma w napięciu. Opisy Warszawy końca XIX w. świetne, nie jeden współczesny autor mógłby się uczyć od swojego kolegi po fachu z 2 poł. XIX w. Według opisu wydawcy książka niezmiernie rzadka - zachowało się tylko kilka egzemplarzy na całym świecie, w tym brak kompletnego (we współczesnym wydaniu uzupełniono kilka stron tekstu). Wrażenie robi też data powstania, ok. 1890 r. - czyli razem z Tajemnicami Nalewek są to najstarsze lub jedne z najstarszych polskich kryminałów.

Kontynuacja Tajemnic Nalewek tegoż samego autora, choć intryga kryminalna zupełnie inna. Książki łączy postać detektywa "Frygi" niczym w dzisiejszych, 130 lat później wydawanych seriach kryminalnych. Akcja kryminalna nieco słabsza niż w Tajemnicy Nalewek, ale i tak trzyma w napięciu. Opisy Warszawy końca XIX w. świetne, nie jeden współczesny autor mógłby się uczyć od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
81
51

Na półkach: ,

Wprawdzie jako kryminał sam w sobie książka jest bardzo kiepska, to jest to bezcenna rzecz biorąc pod uwagę to, kiedy została napisana. Widać raczkujący dopiero styl kryminału, wielokropki, groteskowe rozwiązania, niedopuszczenie czytelnika do rozwiązania zagadki tylko postawienie go przed faktem dokonanym (rozwiązano i oto wynik). Super się czyta opis miejsc w Warszawie, gdzie zamiast podłogi jest klepisko... :)
Może to dziwne, ale zaskoczyło mnie to, że pod koniec XIX wieku zwracano się do siebie również per "stary" i znalazło się to na łamach książki. Cóż, mimo upływającego czasu ludzie nie bardzo się zmieniają... :)
Polecam mocno jako ciekawostkę! Chętnie sięgnę po inne stare kryminały z tej serii.

Wprawdzie jako kryminał sam w sobie książka jest bardzo kiepska, to jest to bezcenna rzecz biorąc pod uwagę to, kiedy została napisana. Widać raczkujący dopiero styl kryminału, wielokropki, groteskowe rozwiązania, niedopuszczenie czytelnika do rozwiązania zagadki tylko postawienie go przed faktem dokonanym (rozwiązano i oto wynik). Super się czyta opis miejsc w Warszawie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
566
518

Na półkach:

Dzięki serii wydawniczej „Kryminały przedwojennej Warszawy” czytelnicy mają możliwość zapoznania się z szeregiem powieści klasyków gatunku, z Aleksandrem Błażejowskim, Stanisławem Wotowskim i Adamem Nasielskim na czele. Przedwojenne egzemplarze książek tych i wielu innych twórców powieści kryminalnych są dziś trudne do zdobycia. O ile od czasu do czasu pojawi się gdzieś „Czerwony błazen” pierwszego z wymienionych autorów, czy któraś z pozycji pozostałej dwójki, to książka Henryka Nagiela „Sęp” należy bez wątpienia do absolutnych unikatów na rynku antykwarycznym.

Więcej na:
http://ksiazkiprzygodowe.blogspot.com/2015/01/sep.html

Dzięki serii wydawniczej „Kryminały przedwojennej Warszawy” czytelnicy mają możliwość zapoznania się z szeregiem powieści klasyków gatunku, z Aleksandrem Błażejowskim, Stanisławem Wotowskim i Adamem Nasielskim na czele. Przedwojenne egzemplarze książek tych i wielu innych twórców powieści kryminalnych są dziś trudne do zdobycia. O ile od czasu do czasu pojawi się gdzieś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    2
  • Sensacja/Kryminał
    1
  • Cykl
    1
  • Polski kryminał
    1
  • Thriller/sensacja/kryminał
    1
  • L. polska
    1
  • Nieznalezione
    1
  • Retro
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sęp


Podobne książki

Przeczytaj także