Król Edyp

1 126
Oedipus Tyrannus
jusola

Inne wydania

Król Edyp Sofoklesa (V wiek p.n.e.), jeden z największych dramatów wszech czasów, przez Arystotelesa uznany za „najpiękniejszą tragedię”, mimo dwóch i pół tysiąca lat, jakie upłynęły od jego powstania, wciąż jest utworem żywym i fascynującym, stale powracającym na scenę. Na polski przekładano go dotąd co najmniej dwanaście razy. Większość tłumaczeń powstała w wieku XIX i w pierwszej...

Na polski przekładano go dotąd co najmniej dwanaście razy. Większość tłumaczeń powstała w wieku XIX i w pierwszej połowie XX i wyszła spod pióra filologów klasycznych, dbających przede wszystkim o wierność wobec greckiego oryginału, kosztem prostoty wyrazu i komunikatywności. Sofokles pisał jednak dla szerokiej rzeszy odbiorców i brzmiał dla swoich współczesnych jasno i naturalnie. Był rozumiany powszechnie i bez trudu.
Nowy przekład Antoniego Libery – pisarza, tłumacza i reżysera – jest próbą odtworzenia lub przywrócenia owej naturalności i prostoty. W zaproponowanej przez niego formie językowej i retorycznej tragedia Sofoklesa brzmi niemal jak dramat współczesny. Klarowne monologi, dynamiczne dialogi i ascetyczne chóry – wszystko to tworzy z owego arcydzieła nowoczesny metafizyczny thriller.

źródło opisu: http://www.piw.pl/sklep/sofokles-krol-edyp-p-514.html

źródło okładki: http://www.piw.pl/sklep/sofokles-krol-edyp-p-514.html

Opinie czytelników (20929)
nadzieja1925 | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Lektura antyczna. Dramat tragiczny. I najwybitniejszy dramaturg, którego dzieło przeżyło wszystkie żyjące istoty na tej planecie. A o czym opowiada? O tragicznej postaci, jaką jest Edyp. O podróży jaką przybył, o ojcobójstwie i kazirodczym związku. O zagadce Sfinksa, o karze, winie... a wszystko oparte na micie i złym fatum.

kajsa | 2015-10-15
Przeczytana: 01 października 2015

Człowieku,choćbyś nie wiadomo jak się starał,nie uciekniesz od swego przeznaczenia.A ja i tak wciąż się zastanawiam,co rządzi naszym losem?
Przeznaczenie czy przypadek?

Lenalee | 2010-09-18
Przeczytana: 18 września 2010

W ogóle się nie spodziewałam, że tak szybko pójdzie mi czytanie tej książki, mimo iż jest taka cienka. Zabrała mi ona 30 minut, a może nawet 20. Od dawna miałam tę książkę, dlatego ucieszyłam się, że będzie ona moją lekturą. Czytało się ją w tempie ekspresowym. Niesamowicie mnie wciągnęła i bardzo zachęciła do tego, by sięgnąć po jakiekolwiek inne książki, które opowiadają o rodzie Labdakidów.

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Znakomity dramat, wszechstronnie omówiony, więc zamiast recenzji skopiuję zwięzłego dr Zippera, który jest trudno dostępny, a warto to zrobić, bo w micie o Edypie mamy wiele innych równie ciekawych historii:
"W Tebach panował król z rodu Kadmusowego, syn Labdaka, a wnuk Polidora, Lajos, ożeniony z królewną Jokastą. Długie lata nie mieli małżonkowie dzieci a pragnęli ich bardzo: kiedy w tym względzie radzili się wyroczni delfickiej, otrzymali taką odpowiedź
- Lajosie, synu Labdaka, pragniesz potomka, będziesz go miał. Jednak wiedz, że losy tak się składają, iż ręka własnego dziecka pozbawi cię życia. Taki rozkaz Zeusa; usłuchał on klątwy Pelopsa, któremu ongi syna porwałeś.
W rzeczy samej Lajos, bawiąc przed laty w obczyźnie na dworze Pelopsa, zabrał ztamtąd najpiękniejszego z Pelopidów, Chryzypa, do Teb i dopiero zmuszony wojną zwrócił go ojcu.
W jakiś czas ...

Natalia | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 października 2013

Nudna, topornie napisana, dla mnie bez sensu. Po co katować licealistów tragediami Sofoklesa?! Przecież jest mnóstwo innych, wartościowych dramatów...

młoda_pisarka | 2014-03-08
Przeczytana: 18 listopada 2012

OFIARA FATUM - SIŁA PRZEZNACZENIA...

Antyczna literatura grecka opiera się nie tylko na dramacie - dramatycznych wydarzeniach i akcji - ale również eksponuje najwyższe cele oraz wartości. Na podstawie "Króla Edypa" można dostrzec, że jedną z takich wartości jest rodzina. Ale zemsta i chęć władzy także.

Historia Edypa zaczyna się od klątwy Labdakidów, kończy się zaś tragicznie - śmiercią bohatera, który nie może uniknąć fatum.

Antyczny dramat, który zaraz po "Antygonie" najbardziej zapadł mi w pamięć i często można się na niego powołać w różnych pracach: rozprawkach, esejach, czy innych. Spodobał mi się pomysł i o dziwo lubię tą lekturę poczytać między innymi pozycjami na mojej liście.

Jedna z krótszych i przyjemniejszych lektur. Polecam.

klotyldziec | 2010-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I znów się wszyscy pozabijali! Jak ja to kocham!

Agueda | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Nie będę się rozpisywać.
Zalety:
-krótka
-szybko się czyta
-dość ciekawa

Wady:
-stara, brak wątków współczesnych
-miejscami nudna
-postaci nie wyróżniają sie niczym nadzwyczajnym, wszystkie są podobne

To by było na tyle.

Podsumowanie: Jak na lekturę fajna, ale gdybym nie musiała czytać tego do szkoły, na pewno bym po nią nie sięgnęła. A.

Monumentalna opowieść o człowieku obciążonym klątwą, który pomimo zawirowań nie jest w stanie uniknąć swojego przeraźliwego losu.
Jeszcze przed jego narodzeniem wyrocznia przepowiada jego rodzicom, że zabije on ojca a matkę pojmie za żonę.
Przerażeni król i królowa po narodzeniu syna każą porzucić jej górach na pewną śmierć.
Edyp zostaje przygarnięty przez pasterza i jego żonę ale gdy dorasta i dowiaduję się, że jest przeklęty i dopuści się ojcobójstwa oraz kazirodczego związku z własną matką, przekonany, że jego rodzicami są pasterz i jego żona ucieka z rodzinnego domu i udaje się do Teb.
Po drodze w wyniku bójki zabija wędrownego nieznajomego (okazuje się, że jest to Lajos- biologiczny ojciec Edypa) a następnie rozwiązuje zagadkę Sfinksa i ratuje miasto.
W nagrodę otrzymuje za żonę królową Teb- Jokastę - jego biologiczną matkę i zostaje nowym władcą.
Tak wypełnia się przepowiednia.
Edyp i Jokasta rządzą szczęśliwie, rodzą im się dzieci.
Niestety wciąż nie daje Edypowi spokoju,...

Asheraa | 2013-11-10
Przeczytana: październik 2013

Możecie wierzyć, albo i nie, ale Król Edyp naprawdę mi się spodobał. Raczej rzadko sięgam po tego typu utwory, zdecydowanie bardziej lubię epikę. O dziwo jednak, ta tragedia niezmiernie przypadła mi do gustu.

Może dorosłam do takiej tematyki?
Może w końcu doceniłam antyczne utwory?
Może spodobała mi się niebanalna tematyka?

W każdym razie jestem mile zaskoczona historią króla Edypa i jego walką z fatum. Śmiało mogę przyznać, że od tytułowego bohatera każdego z nas możne nauczyć się: konsekwentnego dążenia do wyznaczonych celów, odwagi w szukaniu prawdy o samym sobie i uznawania swoich słoabości. Polecam :)

zobacz kolejne z 20919