2 091
2 585
1 025
Oidipous Tyrannos
Jakub Rusinek

Czy człowiek jest panem swego losu, czy też może to przeznaczenie rządzi naszym życiem? Twórcy starożytnej tragedii greckiej nie mieli co do tego wątpliwości. Los Edypa, który chcąc uciec przeznaczeniu, krok po kroku realizował słowa wyroczni, jest dobitnym świadectwem na to, że od własnego losu uciec nie można. Wzorowy władca, kochający mąż i ojciec, którego spotykamy na początku tragedii, na końcu zamienia się w złamanego cierpieniem kazirodcę, przeklętego przez bogów i ludzi.

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

nadzieja1925 | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Lektura antyczna. Dramat tragiczny. I najwybitniejszy dramaturg, którego dzieło przeżyło wszystkie żyjące istoty na tej planecie. A o czym opowiada? O tragicznej postaci, jaką jest Edyp. O podróży jaką przybył, o ojcobójstwie i kazirodczym związku. O zagadce Sfinksa, o karze, winie... a wszystko oparte na micie i złym fatum.

kajsa | 2015-10-15
Przeczytana: 01 października 2015

Człowieku,choćbyś nie wiadomo jak się starał,nie uciekniesz od swego przeznaczenia.A ja i tak wciąż się zastanawiam,co rządzi naszym losem?
Przeznaczenie czy przypadek?

Lenalee | 2010-09-18
Przeczytana: 18 września 2010

W ogóle się nie spodziewałam, że tak szybko pójdzie mi czytanie tej książki, mimo iż jest taka cienka. Zabrała mi ona 30 minut, a może nawet 20. Od dawna miałam tę książkę, dlatego ucieszyłam się, że będzie ona moją lekturą. Czytało się ją w tempie ekspresowym. Niesamowicie mnie wciągnęła i bardzo zachęciła do tego, by sięgnąć po jakiekolwiek inne książki, które opowiadają o rodzie Labdakidów.

książek: 1990
Wojciech Gołębiewski | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Znakomity dramat, wszechstronnie omówiony, więc zamiast recenzji skopiuję zwięzłego dr Zippera, który jest trudno dostępny, a warto to zrobić, bo w micie o Edypie mamy wiele innych równie ciekawych historii:
"W Tebach panował król z rodu Kadmusowego, syn Labdaka, a wnuk Polidora, Lajos, ożeniony z królewną Jokastą. Długie lata nie mieli małżonkowie dzieci a pragnęli ich bardzo: kiedy w tym względzie radzili się wyroczni delfickiej, otrzymali taką odpowiedź
- Lajosie, synu Labdaka, pragniesz potomka, będziesz go miał. Jednak wiedz, że losy tak się składają, iż ręka własnego dziecka pozbawi cię życia. Taki rozkaz Zeusa; usłuchał on klątwy Pelopsa, któremu ongi syna porwałeś.
W rzeczy samej Lajos, bawiąc przed laty w obczyźnie na dworze Pelopsa, zabrał ztamtąd najpiękniejszego z Pelopidów, Chryzypa, do Teb i dopiero zmuszony wojną zwrócił go ojcu.
W jakiś czas ...

młoda_pisarka | 2014-03-08
Przeczytana: 18 listopada 2012

OFIARA FATUM - SIŁA PRZEZNACZENIA...

Antyczna literatura grecka opiera się nie tylko na dramacie - dramatycznych wydarzeniach i akcji - ale również eksponuje najwyższe cele oraz wartości. Na podstawie "Króla Edypa" można dostrzec, że jedną z takich wartości jest rodzina. Ale zemsta i chęć władzy także.

Historia Edypa zaczyna się od klątwy Labdakidów, kończy się zaś tragicznie - śmiercią bohatera, który nie może uniknąć fatum.

Antyczny dramat, który zaraz po "Antygonie" najbardziej zapadł mi w pamięć i często można się na niego powołać w różnych pracach: rozprawkach, esejach, czy innych. Spodobał mi się pomysł i o dziwo lubię tą lekturę poczytać między innymi pozycjami na mojej liście.

Jedna z krótszych i przyjemniejszych lektur. Polecam.

Natalia | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 października 2013

Nudna, topornie napisana, dla mnie bez sensu. Po co katować licealistów tragediami Sofoklesa?! Przecież jest mnóstwo innych, wartościowych dramatów...

klotyldziec | 2010-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I znów się wszyscy pozabijali! Jak ja to kocham!

Agueda | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Nie będę się rozpisywać.
Zalety:
-krótka
-szybko się czyta
-dość ciekawa

Wady:
-stara, brak wątków współczesnych
-miejscami nudna
-postaci nie wyróżniają sie niczym nadzwyczajnym, wszystkie są podobne

To by było na tyle.

Podsumowanie: Jak na lekturę fajna, ale gdybym nie musiała czytać tego do szkoły, na pewno bym po nią nie sięgnęła. A.

michall_1985 | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane, Dramat
Przeczytana: luty 2008

Arystoteles w "Poetyce" określił tę tragedię mianem "idealnej".Nic dodac,nic ując.

Monumentalna opowieść o człowieku obciążonym klątwą, który pomimo zawirowań nie jest w stanie uniknąć swojego przeraźliwego losu.
Jeszcze przed jego narodzeniem wyrocznia przepowiada jego rodzicom, że zabije on ojca a matkę pojmie za żonę.
Przerażeni król i królowa po narodzeniu syna każą porzucić jej górach na pewną śmierć.
Edyp zostaje przygarnięty przez pasterza i jego żonę ale gdy dorasta i dowiaduję się, że jest przeklęty i dopuści się ojcobójstwa oraz kazirodczego związku z własną matką, przekonany, że jego rodzicami są pasterz i jego żona ucieka z rodzinnego domu i udaje się do Teb.
Po drodze w wyniku bójki zabija wędrownego nieznajomego (okazuje się, że jest to Lajos- biologiczny ojciec Edypa) a następnie rozwiązuje zagadkę Sfinksa i ratuje miasto.
W nagrodę otrzymuje za żonę królową Teb- Jokastę - jego biologiczną matkę i zostaje nowym władcą.
Tak wypełnia się przepowiednia.
Edyp i Jokasta rządzą szczęśliwie, rodzą im się dzieci.
Niestety wciąż nie daje Edypowi spokoju,...