Król Edyp

Sofokles Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Oedipus Tyrannus
2012-01-01
1947-01-01
Antoni Libera
Państwowy Instytut Wydawniczy
fatum mit literatura klasyczna grecka
Oedipus Tyrannus
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2012-01-01
Antoni Libera
fatum mit literatura klasyczna grecka

W szkole tej lektury nie przeczytałam. Teraz bardzo lubię mitologię. Ten utwór oczywiście jest wielkim dziełem i nie przeszkadza mi język jakim jest napisany. Wręcz przeciwnie. Trudny język zmusza nas do większego skupienia i myślenia co w książkach bardzo cenię.

Kolejna kopalnia motywów. Historia jest ciekawa , mimo że ciężko czyta się ten styl pisania. Jeśli jednak przebrniemy przez język książka jest bardzo pouczająca.
Edyp nie jest w stanie uniknąć swojego przeznaczenia , mimo że robi wszystko by uniknąć spełnienia przepowiedni. Książka jest bardzo pesymistyczna ,ale odwołuje się do tematów , które zainteresują bardzo wiele osób.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

👑 Król Edypt
▫️
Sofokles – największy obok Ajschylosa i Eurypidesa tragik starożytnej Grecji.
Napisał wiele utworów, które do dziś są pamiętane, zwłaszcza przez i uczniów szkół ponadpodstawowych.
"Król Edyp" - lektura szkolna, z którą się niestety męczyłam.
Myślałam, że to będzie coś dla mnie i chodź jest cienka to jednak niezbyt przypadła mi do gustu.
Nie jest ona...

Jest to jedna z ciekawszych lektur szkolnych jakie przyszło mi czytać. Przez lata nawet nie zapomniałam fabuły. Nawet w szkole da się uczniom podsunąć coś ciekawego.

Jedyna lektura, jaką przeczytałam w liceum i jestem z tego bardzo zadowolona. Można poznać "zaplecze" historii Antygony.

Kto odważy się krytykować dzieła Sofoklesa?
Na szczęście ja mogę, bo jestem zupełnym laikiem i pewnie się nie znam.
Historia opisana w książce jest interesująca, są tu piękne słowa, nadające się na cytaty do zabłyśnięcia w towarzystwie, ale forma, jak dla mnie jest paskudna. Bardziej pasuje mi to na sztukę teatralną niż książkę.
Oczywiście jest to lektura szkolna. Kolejna...

Da Antygony się nie umywa.

Książka bardzo ciekawa. Bardzo mi się podobała fabuła, lecz osobiście nie lubię starego języka. Osobiście bardzo polecam, ale tylko dla osób lubiących mitologię.

Książka mi się w miarę podobała, lecz gdyby nie to, że jest to lektura sama bym tego nie przeczytała.

Książka na jeden raz. Tak naprawdę nic więcej. Fabuła znośna, przekaz zrozumiały. Lecz nic więcej to dzieło ze sobą nie niesie.

Dyskusje

23 221