Król Edyp

Sofokles Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Oedipus Tyrannus
2012-01-01
1947-01-01
Antoni Libera
Państwowy Instytut Wydawniczy
fatum mit literatura klasyczna grecka
Oedipus Tyrannus
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2012-01-01
Antoni Libera
fatum mit literatura klasyczna grecka

Nie, nie i jeszcze raz nie. Durne, zaczyna się od przepowiedni, która wszystko zdradza, fabuła nie ma sensu, mitologia grecka itd., przeznaczenie, tragedia, śmierć. .. słowem dziadostwo.

Jak dla mnie jest to książka, którą koniecznie trzeba przeczytać jeżeli czytelnik interesuje się starożytnością, mitologiami i Grecją. Pomimo tego, że mam negatywne nastawienie do lektur, akurat tą czytałam z wielką chęcią. Krótka, w dodatku szybko się czyta.

Kolejna z tych lektur, które po prostu wypada znać

Mimo dwóch i pół tysiąca lat, jakie upłynęły od powstania Król Edyp jeden z największych dramatów wszech czasów, wciąż jest utworem żywym i fascynującym i stale powracającym na scenę. Kwestię braku możliwości ucieczki przed przeznaczeniem i uświadamianie czytelnikowi, iż wszelkie działania są bezcelowe i z góry skazane na niepowodzenia.

Myślę, że ktoś mógłby zapytać, dlaczego tak zawyżam ocenę. Uważam jednak, że musiał to być Harry Potter, Star Wars, czy Władca Pierścieni tamtych czasów.
Muszę przyznać jednak, że historia jest na prawdę niezła. Mój znajomy na pytanie czy istnieje jej ekranizacja, odpowiedział, że owszem i nazywa się "Gra o Tron". Faktycznie obie fabuły łączy nagromadzenie śmierci i...

6/10 - niezła. O Edypie i jego kompleksach ;) Dramat krótki i w sumie ciekawy - taki protoplasta brazylijskich oper mydlanych opowiadający historię człeka co wierząc w horoskop, zbiegiem niesprzyjających okoliczności zabija ojca i poślubia niczego niepodejrzewającą matkę (która za niemowlęcia ówczesnemu leśniczemu wykończyć syna zleciła). Telenowela na tysiąc odcinków w...

Bardzo przyjemna lektura

Piękna refleksja nad odpowiedzialnością i wolnością moralną człowieka

Niezbyt przypadła mi do gustu. Bardzo dziwna historia, jednak ma potencjał.

Jak dla mnie od Antygony różni się tylko motywem zabójstwa i niektórymi bohaterami. Klasyka dramatu, całkiem przyjemna w odbiorze.

Dyskusje

• Klasyka
  • 2014
  • 2013

Sofokles Król Edyp

Okładka książki Polska jest mitem. Nowe dramaty Przemysław Pilarski, Łukasz Pawłowski
9,0
Polska jest mi... Przemysław Pilarski...