Wyzwanie czytelnicze LC

Opinie czytelników (22071)
Eleckra | 2018-12-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2018

"Króla Edypa" przeczytałam, nie ukrywam, z racji zmuszenia przez moją polonistkę. Sama z siebie z długim kijem bym się do tego czegoś nie zbliżyła. Mitologii mam po dziurki w nosie, za twórczością starożytności nigdy nie przepadałam, ale niech będzie, dzieło epokowe w końcu, nie zaszkodzi mi.

Jak już mówiłam, do epoki nastawiona jestem wyjątkowo negatywnie, nie traktujcie więc mojej opinii jako jakoś specjalnie obiektywnej. Dla mnie największym plusem tego dramatu jest jego długość. Krótkie to to, nie trzeba nad tym długo siedzieć. O czym jest, mam nadzieję wszyscy wiedzą. Edyp król tebański z przeklętego rodu Labdakidów, próbuje uciec od przeznaczenia, wpadając tym samym prosto w jego sidła. Zabił sfinksa, ożenił się z własną matką, uśmiercił ojca, oślepił się... Bla, bla, bla. Przepraszam wszystkich śmiertelnie oburzonych moją wypowiedzią, ale ja naprawdę nie znoszę antyku. Jedyną ciekawą kwestią w całym tym dziele, a idąc dalej całej twórczości Sofoklesa, Homera, Horacego,...

nadzieja1925 | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Lektura antyczna. Dramat tragiczny. I najwybitniejszy dramaturg, którego dzieło przeżyło wszystkie żyjące istoty na tej planecie. A o czym opowiada? O tragicznej postaci, jaką jest Edyp. O podróży jaką przybył, o ojcobójstwie i kazirodczym związku. O zagadce Sfinksa, o karze, winie... a wszystko oparte na micie i złym fatum.

kajsa | 2015-10-15
Przeczytana: 01 października 2015

Człowieku,choćbyś nie wiadomo jak się starał,nie uciekniesz od swego przeznaczenia.A ja i tak wciąż się zastanawiam,co rządzi naszym losem?
Przeznaczenie czy przypadek?

Lenalee | 2010-09-18
Przeczytana: 18 września 2010

W ogóle się nie spodziewałam, że tak szybko pójdzie mi czytanie tej książki, mimo iż jest taka cienka. Zabrała mi ona 30 minut, a może nawet 20. Od dawna miałam tę książkę, dlatego ucieszyłam się, że będzie ona moją lekturą. Czytało się ją w tempie ekspresowym. Niesamowicie mnie wciągnęła i bardzo zachęciła do tego, by sięgnąć po jakiekolwiek inne książki, które opowiadają o rodzie Labdakidów.

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Znakomity dramat, wszechstronnie omówiony, więc zamiast recenzji skopiuję zwięzłego dr Zippera, który jest trudno dostępny, a warto to zrobić, bo w micie o Edypie mamy wiele innych równie ciekawych historii:
"W Tebach panował król z rodu Kadmusowego, syn Labdaka, a wnuk Polidora, Lajos, ożeniony z królewną Jokastą. Długie lata nie mieli małżonkowie dzieci a pragnęli ich bardzo: kiedy w tym względzie radzili się wyroczni delfickiej, otrzymali taką odpowiedź
- Lajosie, synu Labdaka, pragniesz potomka, będziesz go miał. Jednak wiedz, że losy tak się składają, iż ręka własnego dziecka pozbawi cię życia. Taki rozkaz Zeusa; usłuchał on klątwy Pelopsa, któremu ongi syna porwałeś.
W rzeczy samej Lajos, bawiąc przed laty w obczyźnie na dworze Pelopsa, zabrał ztamtąd najpiękniejszego z Pelopidów, Chryzypa, do Teb i dopiero zmuszony wojną zwrócił go ojcu.
W jakiś czas ...

młoda_pisarka | 2014-03-08
Przeczytana: 18 listopada 2012

OFIARA FATUM - SIŁA PRZEZNACZENIA...

Antyczna literatura grecka opiera się nie tylko na dramacie - dramatycznych wydarzeniach i akcji - ale również eksponuje najwyższe cele oraz wartości. Na podstawie "Króla Edypa" można dostrzec, że jedną z takich wartości jest rodzina. Ale zemsta i chęć władzy także.

Historia Edypa zaczyna się od klątwy Labdakidów, kończy się zaś tragicznie - śmiercią bohatera, który nie może uniknąć fatum.

Antyczny dramat, który zaraz po "Antygonie" najbardziej zapadł mi w pamięć i często można się na niego powołać w różnych pracach: rozprawkach, esejach, czy innych. Spodobał mi się pomysł i o dziwo lubię tą lekturę poczytać między innymi pozycjami na mojej liście.

Jedna z krótszych i przyjemniejszych lektur. Polecam.

Natalia | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 października 2013

Nudna, topornie napisana, dla mnie bez sensu. Po co katować licealistów tragediami Sofoklesa?! Przecież jest mnóstwo innych, wartościowych dramatów...

klotyldziec | 2010-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I znów się wszyscy pozabijali! Jak ja to kocham!

Agueda | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Nie będę się rozpisywać.
Zalety:
-krótka
-szybko się czyta
-dość ciekawa

Wady:
-stara, brak wątków współczesnych
-miejscami nudna
-postaci nie wyróżniają sie niczym nadzwyczajnym, wszystkie są podobne

To by było na tyle.

Podsumowanie: Jak na lekturę fajna, ale gdybym nie musiała czytać tego do szkoły, na pewno bym po nią nie sięgnęła. A.

| 2015-11-04
Przeczytana: luty 2008

Arystoteles w "Poetyce" określił tę tragedię mianem "idealnej".Nic dodac,nic ując.

zobacz kolejne z 22061