Skąpiec

9788373271906
typ
papier
ravpawlisz
5,84 (8234 ocen i 295 opinii)

Opis książki

Harpagon, tytułowy skąpiec, ma dwoje dzieci, Kleanta i Elizę. Kleant zakochany jest w Mariannie, tak samo jak jego ojciec, a Eliza w Walerym. Muszą jednak ukrywać swą miłość ze względu na Harpagona. Marianna mieszka ze swoją chorą matką niedaleko Harpagona. Dziewczyna jest ładna, dobra, uczciwa ale niezbyt bogata, więc Kleant nie może liczyć na przychylność ojca. Walery nie zna swoich rodziców, nie posiada majątku, więc chce się wkraść w łaski Harpagona. Kleant zwierza się siostrze ze swoich uczuć. Nie domyśla się, że Eliza też jest zakochana. U Harpagona przejawia się niespotykanie duża miłość do pieniądza, nigdy o nim nie zapomina.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Intryga, na której opiera się akcja "Skąpca", nie jest oryginalna i wyrafinowana, na podobnych historiach zbudowano wiele komedii, nie tylko w epoce Moliera.
To, co stanowi o wartości utworu, to kreacja tytułowego bohatera. Harpagon należy do moich ulubionych postaci literackich. Oczywiście, nie ze względu na swój charakter, lecz na sposób, w jaki został stworzony - przerysowany, karykaturalny kutwa potrafi rozbawić do łez swoimi krótkimi monologami, rzucanymi na boku uwagami i perorami wygłaszanymi do syna, swatki czy sług. Chorobliwa podejrzliwość czyni z Harpagona osobnika szalonego, który w pewnym momencie zaczyna samego siebie podejrzewać o kradzież (dla mnie to jeden z najzabawniejszych fragmentów, obok kwestii o złodziejskich hajdawerach sługi).

W rolę molierowskiego bohatera wcielali się różni aktorzy - z różnym powodzeniem. Moim zdaniem, mistrzowską kreację stworzył nieodżałowany Louis de Funes - jego filmowa rola prześciga teatralnych aktorów i najbardziej przypomina...

nadzieja1925 | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Skąpstwo – czyli jak powszechnie wiadomo, jest to stan, kiedy pieniądz przejmuje władzę nad człowiekiem.
Harpagon jest naszym tytułowym skąpcem, a skoro już znamy definicję tego słowa, możemy się domyślić co znajdzie się w tej świetnej lekturze.
„A ja pójdę uściskać kochaną szkatułkę.”
Zaznaczmy, że jest to komedia, a problemem (jak głosi moje opracowanie) jest „studium skąpstwa”, a jak dobrze wiemy ten problem jest znany od dawna i będzie jeszcze długo, dłuuugo wśród nas –więc śmiało mogę ją nazwać ponadczasową.
„Mówiłem... mówiłem do swojej czapki.”
Nie mam chyba co opisywać, gdyż lektura jest cieniutka, a nie chciałabym wam popsuć przyjemności z czytania. Powiem tylko, że będziecie śmiać się do rozpuku!

Monia0420 | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Lektura, którą czytałam dość niedawno. Opowiada o skąpstwie człowieka, dla którego pieniądze stanowią najwyższą wartość. Przestaje interesować się swoimi dziećmi, jedyną rodziną jaka mu pozostała tylko po to by mnożyć swój majątek. Książka pokazuje oblicze niektórych ludzi, (skąpych) oraz ukazuje skutki takiego postępowania.
Ciekawa literatura.

JaneS | 2013-10-13

Książka, która nie posiada terminu ważności, bo nawet za kilka wieków ludzie będą myśleć o pieniądzach i nadal będą skąpcami. No jasne, że pieniądze są ważne, w końcu nie da się bez nich przetrwać, ale nie są one również najważniejsze, bo nie można zastąpić nimi przyjaźni i miłości.

Andra | 2013-04-12
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Molier w „Skąpcu” pokazał wadę zbytniej oszczędności w sposób przerysowany, bardzo komiczny, a zarazem ekscentryczny. Cóż można powiedzieć o głównym bohaterze utworu? Harpagon jest bez pamięci zakochany… w swojej szkatułce z pieniędzmi zakopanej w ogródku. Może ukryłby obiekt swojego uwielbienia, gdyby nie ciągłe myśli i chęć pomnożenia majątku. Robi to oczywiście w tajemnicy przed swoją rodziną zajmując się niezbyt szlachetnym zajęciem – lichwą. Traf chce, by jego największa wada go zgubiła, gdyż przez to, ze jest dusigroszem, pod drzwi tego nieuczciwego pożyczkodawcy trafia nie kto inny jak jego własny syn. To rozpoczyna lawinę, która spowoduje splot wielu zdarzeń.
Choć monety w tej francuskiej komedii wciąż brzęczą, to ważniejsze w efekcie, staje się samo dążenie do osiągnięcia szczęścia. Mamy tu dość rozwinięty wątek miłosny. Kleant kocha Mariannę, która z kolei jest narzeczoną Harpagona, ale jeszcze nie wie, że… No dobrze oszczędzę Wam streszczania tego iście wenezuelskiego...

Danway | 2011-12-05
Przeczytana: 1999 rok

Dramat w pięciu aktach, a chwilami także komedia, o tym co pieniądze mogą zrobić z człowieka i jak bardzo potrafią zaślepić...

Głównym bohaterem jest Harpagon, ojciec dwójki dzieci Kleanta i Elizy... Dla własnych korzyści rezygnuje ze szczęścia własnych dzieci, gdyż bogactwo jest dla niego ważniejsza...

Nijak nie może być lubiana taka postać, bo też nikt Skąpców nie lubi..

Grey | 2012-05-29
Przeczytana: maj 2012

Świetna lektura. Jedna z przyjemniejszych jakie czytałam. Krótka i zabawna to jej największe plusy, a dodatkowo treść pisana wierszem pozytywnie wpływa na moją opinię.
Polecam!

TheMoonAdi | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Molier wykonywał kawał dobrej roboty w swoich czasach tworząc takie sztuki.

aAtlanta | 2014-11-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 29 listopada 2014

Zaskakująco śmieszna, ale i pouczająca. Te całe wyolbrzymianie zdarzeń było zabawne. Każdy powinien wynieść coś pouczającego i ją przeczytać, bo po to ona jest.Ogólnie mi się podobała. I na pewno każę mojej siostrze ją przeczytać! :)

ChicaDeAyer | 2013-07-31
Na półkach: Klasyka, Przeczytane, Lektury

"Skąpiec" jest kolejnym moralizatorskim przejawem geniuszu francuskiego mistrza komedii. Mimo wychowawczego wydźwięku, dzieło Moilera dostarcza czytelnikowi nie tylko nauki, ale i znakomitej uciechy oraz przyjemności.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gilbert Keith Chesterton
    141. rocznica
    urodzin
    To, co jest dostatecznie duże, by wzbudzać pożądanie bogatych, jest też dostatecznie duże, aby bronili tego ubodzy.
  • Tomasz Różycki
    45. rocznica
    urodzin
    Napiłem się gorzkich ziół o złej porze
    i chciałem wam przywieźć świat, ale tyle
    można przywieźć z wyprawy, spośród
    wszystkiego to: moment wejścia do domu (50. Czy szukałeś mnie).
  • Aleksander Kaczorowski
    109. rocznica
  • Andrzej Sosnowski
    56. rocznica
    urodzin
    Powiedziałbym, że największy problem związany z tak wybitnymi i przystępnymi postaciami [Herbert i Miłosz] to jest nie tyle ich pisanie, ile sposób recyklingu, jaki ich dotknął i sponiewierał. Nieszczęście polega na tym, że rzecz podlega rozmaitym katachretycznym zniekształceniom w odbiorze i zaczyn... pokaż więcej
  • Róża Jeleń-Chroń
    97. rocznica
  • Louise Cooper
    63. rocznica
  • Władysław Łoziński
    172. rocznica
    urodzin
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej
  • Marek Fiedler
    68. rocznica
    urodzin
    Kiedyś za młodu przyśnił mi się orzeł, który rzekł, że nadejdzie dzień, w którym obejmie tę ziemię we władanie. Długo rozmyślałem nad tym snem. Dziś wreszcie wiem, co orzeł miał na myśli. Tą ziemią rządzi pieniądz, a na każdym dolarze widnieje podobizna orła.
  • Max Brand
    123. rocznica