Okładka książki Skąpiec

9788373271906
typ
papier
ravpawlisz
5,82 (7764 ocen i 271 opinii)

Opis książki

Harpagon, tytułowy skąpiec, ma dwoje dzieci, Kleanta i Elizę. Kleant zakochany jest w Mariannie, tak samo jak jego ojciec, a Eliza w Walerym. Muszą jednak ukrywać swą miłość ze względu na Harpagona. Marianna mieszka ze swoją chorą matką niedaleko Harpagona. Dziewczyna jest ładna, dobra, uczciwa ale niezbyt bogata, więc Kleant nie może liczyć na przychylność ojca. Walery nie zna swoich rodziców, nie posiada majątku, więc chce się wkraść w łaski Harpagona. Kleant zwierza się siostrze ze swoich uczuć. Nie domyśla się, że Eliza też jest zakochana. U Harpagona przejawia się niespotykanie duża miłość do pieniądza, nigdy o nim nie zapomina.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Danway | 2011-12-05
Przeczytana: 1999 rok

Dramat w pięciu aktach, a chwilami także komedia, o tym co pieniądze mogą zrobić z człowieka i jak bardzo potrafią zaślepić...

Głównym bohaterem jest Harpagon, ojciec dwójki dzieci Kleanta i Elizy... Dla własnych korzyści rezygnuje ze szczęścia własnych dzieci, gdyż bogactwo jest dla niego ważniejsza...

Nijak nie może być lubiana taka postać, bo też nikt Skąpców nie lubi..

JaneS | 2013-10-13

Książka, która nie posiada terminu ważności, bo nawet za kilka wieków ludzie będą myśleć o pieniądzach i nadal będą skąpcami. No jasne, że pieniądze są ważne, w końcu nie da się bez nich przetrwać, ale nie są one również najważniejsze, bo nie można zastąpić nimi przyjaźni i miłości.

Andra | 2013-04-12
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Molier w „Skąpcu” pokazał wadę zbytniej oszczędności w sposób przerysowany, bardzo komiczny, a zarazem ekscentryczny. Cóż można powiedzieć o głównym bohaterze utworu? Harpagon jest bez pamięci zakochany… w swojej szkatułce z pieniędzmi zakopanej w ogródku. Może ukryłby obiekt swojego uwielbienia, gdyby nie ciągłe myśli i chęć pomnożenia majątku. Robi to oczywiście w tajemnicy przed swoją rodziną zajmując się niezbyt szlachetnym zajęciem – lichwą. Traf chce, by jego największa wada go zgubiła, gdyż przez to, ze jest dusigroszem, pod drzwi tego nieuczciwego pożyczkodawcy trafia nie kto inny jak jego własny syn. To rozpoczyna lawinę, która spowoduje splot wielu zdarzeń.
Choć monety w tej francuskiej komedii wciąż brzęczą, to ważniejsze w efekcie, staje się samo dążenie do osiągnięcia szczęścia. Mamy tu dość rozwinięty wątek miłosny. Kleant kocha Mariannę, która z kolei jest narzeczoną Harpagona, ale jeszcze nie wie, że… No dobrze oszczędzę Wam streszczania tego iście wenezuelskiego...

Monia0420 | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Lektura, którą czytałam dość niedawno. Opowiada o skąpstwie człowieka, dla którego pieniądze stanowią najwyższą wartość. Przestaje interesować się swoimi dziećmi, jedyną rodziną jaka mu pozostała tylko po to by mnożyć swój majątek. Książka pokazuje oblicze niektórych ludzi, (skąpych) oraz ukazuje skutki takiego postępowania.
Ciekawa literatura.

Grey | 2012-05-29
Przeczytana: maj 2012

Świetna lektura. Jedna z przyjemniejszych jakie czytałam. Krótka i zabawna to jej największe plusy, a dodatkowo treść pisana wierszem pozytywnie wpływa na moją opinię.
Polecam!

TheMoonAdi | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Molier wykonywał kawał dobrej roboty w swoich czasach tworząc takie sztuki.

ChicaDeAyer | 2013-07-31
Na półkach: Klasyka, Przeczytane, Lektury

"Skąpiec" jest kolejnym moralizatorskim przejawem geniuszu francuskiego mistrza komedii. Mimo wychowawczego wydźwięku, dzieło Moilera dostarcza czytelnikowi nie tylko nauki, ale i znakomitej uciechy oraz przyjemności.

W XVIIw. Paryżu żyje Harpagon. Mężczyzna dobiegający sześćdziesiątki. Jest skąpy to mało powiedziane, to dusigrosz i nie obchodzą go uczucia jego własnych dzieci. Kleant - jego syn - zakochuje się w Mariannie, za którą chce wyjść jego ojciec. Natomiast jego córka Eliza pała miłością do Walerego, choć ojciec chce, aby wyszła za pana Anzelma. Oczywiście wszystko toczy się wokół tych miłości i tego jaki skąpy jest Harpagon.
Sięgnęłam po tę komedię, ponieważ miałam ją w lekturze. Jest krótka, całkiem dobrze się ją czyta. Mogłaby być trochę bardziej rozbudowana jeżeli chodzi o fabułę i oczywiście dłuższa, ale właściwie nie mam się czego uczepić. Język nie jest zbyt trudny. Chociaż akcja toczy się kilka wieków temu, to problem skąpstwa nadal jest nam znany. Tutaj jest wiele przykładów gdzie główny bohater oszczędzał. Ubrania, możliwość wydania córki za mąż bez posagu... Nawet na samym końcu, gdzie wszystko jest dobrze, wydawałoby się, że Harpagon powinien się jakoś odmienić, niestety...

blaszanyzegarek | 2010-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lektury

Genialnie napisana książka, która doskonale i w zrozumiały dla każdego sposób opisuję osobę, rodzinę i otoczenie owego Skąpca. Wyjawione są tam wszystkie cechy, zachowania jakimi posługują się ludzie z rodziny Skąpca, a także inni i on sam. Zakończenie jest niezwykłe, a cała książką zachowuje charakter komediowy.

klaudiabla2 | 2011-03-13
Przeczytana: 22 lutego 2011

Lektura do szkoły. I moja pierwsza książka Moliera. Wiem, że wiele osób go kocha i zachwyca się jego dziełami. Ja do nich zupełnie nie należę. Opowiada o Harpagonie, bezwzględnym skąpcu i dusigroszu, który zakochuje się w Mariannie. Ta z kolei kocha Kleanta- z wzajemnością. I jak tu się nie pogubić. Wiem, że głównym przesłaniem miało być skąpstwo. Harpagon kochał pieniądze bardziej niż własne dzieci, przekładał je nad ich szczęście, podejrzewał. Ale ja się w tym kompletnie nie odnajduję. Całość pisana jest z podziałem na role, akty, sceny. Momentami kwestia jednej osoby( i nie jest to monolog, ale rozmowa) trwa pół strony. Nie wiem jak może się tego nauczyć aktor, skoro nawet ja-czytelnik miałam dość. Dodatkowo zakończenie. Chyba takiego happy endu nie powstydziłaby się autorka tandetnych romansów. To by było na tyle. Nie wiem, czy przeczytacie. Może kiedyś będzie waszą lekturą. Mnie ona zupełnie nie rozbawiła.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku