Grecja. Gorzkie pomarańcze

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
joly_fh

Najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami protestujących tłumów i walk wywołanych zapaścią finansową kraju borykającego się z potężnym kryzysem, zagrażającym stabilności całej Unii Europejskiej. Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity.

Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia polityczne, zamieszki z pogrążonego w kryzysie kraju oraz protesty imigrantów. W tym samym jednak czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką i rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje.

"Gorzkie pomarańcze" to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości. Jego książka to przewodnik po bardziej prawdziwej Grecji.

źródło opisu: wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: wydawnictwo W.A.B.

magarek | 2019-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2019

Liczyłam na więcej info o kulturze, tu zaś sporo było analizy sytuacji politycznej i gospodarczej. Niemniej czyta się lekko i przyjemnie

Dawid | 2019-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2019

Niewiele jest pozycji o współczesnej Grecji, większość książek jakie powstają o tym słonecznym kraju, porusza tematy starożytności. A wiec znamy wielką Grecję która zatrzymała najazd niepokonanych Persów, w której narodził się najlepszy ustrój polityczny, która zasłynęła z najwybitniejszych filozofów, dzięki której świat poszedł do przodu. A jaka dziś jest Grecja? To właśnie próbuje nam wyjaśnić autor. Nie mydli nam oczu, ukazuję nam nieudolność współczesnych Greków. Lenistwo, złe zarządzanie pieniędzmi, problemy z imigrantami, wszystko to złożyło się na wielki kryzys w kraju. Warto zagłębić się w tę lekturę, aby lepiej poznać współczesną Grecję.

kasiarzyna | 2019-07-08

Empatyczna, przejmująca książka. Losy rodziny autora jak w soczewce pokazują historię współczesnej Grecji. Do tego tematy: kryzysu, oburzonych, imigrantów. Wielka wiedza, skromność autora i czułość, z jaką traktuje bohaterów sprawiają, że książka jest wyjątkowa.

Alderamin | 2019-01-03

Jest niezła, ale widać, że to pierwsza książka tego autora. Przede wszystkim brakuje jej myśli wiodącej i szkieletu. Bardziej niż reportaż przypomina luźne połączone ze sobą eseje - jedne świetnie skrojone, inne bardziej przypominające chaotyczną gawędę rodem z tawerny. Autor popłynął bardzo szeroko, od osobistych, wręcz intymnych traum i poszukiwań tożsamości, przez historię polityczną Grecji po wstrząsające losy ofiar kryzysu - czy tego ekonomicznego, czy uchodźczego. Nie za bardzo wychodzi to na dobre książce, ale jako wstępniak do dalszego oczytywania się Grecją czy odejście od klimatu turystycznego raju sprawdzi się w zupełności. Sturis ma dobre pióro, jego późniejsze reportaże są znacznie bardziej składne, nie warto się zrażać.

Qbajot | 2018-09-07
Przeczytana: 15 lipca 2018

Ta w sumie niewielka objętościowo książka łączy kilka wątków. Pierwszym jest opowieść o sytuacji Grecji targanej problemamy ekonomicznymi i społecznymi będącymi skutkani ostatniego kryzysu finansowego. Obok tego mamy także przedstawienie dziejów najnowszych tego kraju opowiedzianych ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r. Z tym właśnie głęboko jest związany ostatni wątek - osobista historia autora, którego rodzina w wyniku przegranej przez komunistów wojny domowej w Grecji toczonej w latach 1946-1949 musiała uciekać (czy jak to się współcześnie mówi - migrować) do Polski.
Autor buduje narracje poprzez przeplatanie swoich relacji z targanej kryzysem ojczyzny przodków z rozdziałami stricte historycznymi, wspomnieniami własnymi oraz członków swojej rodziny. I choć chronologia jest niekiedy zaburzona - ze względu na tematyczne ujęcie niektórych zagadnień - to całość tworzy zaskakująco spójną opowieść. Co więcej, wpisanie w nią osobistej perspektywy autora polepsza zdecydowanie...

Joanna | 2017-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Zastanawiałam się długo, co mi nie leży w książce, choć teoretycznie czyta się ją szybko i sprawnie. Inny użytkownik (michall_1985) bardzo trafnie ujął problemy: to jest osobisty esej, skaczący od tematu do tematu. Skacze też historycznie: mamy ucieczkę z Grecji od ojca Tyrana, mamy protesty w Atenach, mamy opis działań partyzantów, mamy Melinę Mercouri. Przeplata się to wszystko z opisem dziejów rodziny. Trochę to jest odkrywanie wraz z czytelnikiem własnych korzeni, losów własnej matki, babki, ciotek i wujków. Trochę jest liźnięty temat uchodźców przybywających do Grecji z Turcji, ale też nic ponad to, co każda osoba czytająca w zasadzie wie już nie od dziś. I wszystko to jest fascynujące, ale przyznaję się bez bicia, że zapamiętałam niewiele.

Nie miałam szansy na usystematyzowanie tego w żaden sposób, a też nie czytam po to, by siedzieć przy książce z notesem i próbować ułożyć chronologię i połączyć wątki.

Nie jest to laurka ani pocztówka z Grecji, ale kto dzisiaj jeszcze...

Maargareta | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Grecja widziana z perspektywy syna polsko-greckiego małżeństwa. Grecja nie tylko wakacyjnych destynacji, złotych plaż, oliwek, fety, tzatzików czy ouzo. Kolebka cywilizacji, której współczesna krwawa i pełna przewrotów historia pozostaje szerzej nieznana. Warto przeczytać ten zbiór reportaży, gdzie duże i małe opowieści splatają się, aby pokazać kraj jakim jest Grecja.

oceuce | 2016-10-01
Przeczytana: wrzesień 2016

Ciekawy reportaż o Grecji- poznajemy trochę historii kraju i trochę historii zwykłych mieszkańców na czele z rodziną autora, który jest pół-Grekiem. Bardzo polecam wszystkim, którzy wybierają się do tego kraju :) Pomaga lepiej zrozumieć mentalność jego mieszkańców i to co dzieje się w Grecji obecnie.

nulla | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Po przeczytaniu tej greckiej opowieści zastanawiam się, czego oczekiwałam, kupując tę książkę. Nie wiedziałam o Grecji zbyt wiele. Krótkie reporatażowe rozdziały pokazują tylko fragmenty, urywki życia Greków, ale - mam wrażenie, że pokazują bardzo wiele.
Z największą ciekawością czytałam rozdziały traktujące o historii rodzinnej autora. To żadne zaskoczenie, bo tak właśnie najbardziej lubię poznawać historię. Ale autor w bardzo interesujący sposób przedstawia też fragmenty historii Grecji. Poruszające są też pozostałe reportaże. Sturis niewątpliwie potrafi słuchać ludzkich historii i potrafi je przekazać innym.
Poza wszystkim zaś ta książka uświadomiła mi, podobnie jak wcześniej np. reportaże Szczygła o Czechach, jak mało wiemy o innych krajach, które są tak blisko, niemal na wyciągnięcie ręki. Na codzień kierujemy się stereotypami i skrótami myślowymi, opiniami budowanymi na podstawie szczątków informacji. Wydaje nam się, że wszystko wiemy, nie odczuwamy braku głębszej wiedzy. A...

Marcus | 2016-04-16

Słaba książka. Niewiele dowiesz się o Grecji. Nie powiem, że nic - byłaby to gruba przesada. Historie jakiś greckich "Kowalskich", których wspólnym mianownikiem jest klepanie biedy w tym zubożałym kraju. Trudno sobie wyrobić zdanie o sytuacji w tym kraju po przeczytaniu tej książki. Czy rzeczywiście jest tak źle?

Nie polecam.