Grecja. Gorzkie pomarańcze

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
joly_fh

Najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami protestujących tłumów i walk wywołanych zapaścią finansową kraju borykającego się z potężnym kryzysem, zagrażającym stabilności całej Unii Europejskiej. Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity.

Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia polityczne, zamieszki z pogrążonego w kryzysie kraju oraz protesty imigrantów. W tym samym jednak czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką i rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje.

"Gorzkie pomarańcze" to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości. Jego książka to przewodnik po bardziej prawdziwej Grecji.

źródło opisu: wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: wydawnictwo W.A.B.

Joanna | 2013-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2013

Dionisios Sturis urodził się w Salonikach jako trzecie dziecko matki Polki i ojca Greka. Od drugiego roku życia wychowywał się w Polsce. Z zawodu politolog, pracuje w Radiu TOK FM zajmując się polityką zagraniczną. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty, demonstracje i działania ruchów społecznych w Grecji.
W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy.
„ Grecja Gorzkie pomarańcze” to wnikliwy reportaż o aktualnej sytuacji kraju ogarniętego wielkim kryzysem, problemami społeczno – gospodarczymi , z których problem masowo napływających nielegalnych imigrantów i uchodźców innych narodowości bywa powodem strajków i demonstracji.
Nie jest to jedynie reportaż przybliżający czytelnikowi problemy Grecji. Autor od samego początku nawiązuje do swoich korzeni rodzinnych, ciężkiej pracy matki oszczędzającej pieniądze na powrót do Polski z dziećmi, historii kraju, greckiej wojnie domowej przeżytej przez rodzinę...

Muminka | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, WYZWANIE 2014, 2014
Przeczytana: 06 lutego 2014

Bardzo trafna i gorzka analiza kryzysu w Grecji. "
„Wirus najpierw dopadł najsłabszy organizm, czyli Grecję- bo system polityczny był nieskuteczny, gospodarka zacofana, produkcja prawie zerowa, bo nie można wiecznie żyć na kredyt i konsumować na potęgę. Zgoda, zasłużyliśmy. Ale Grecja wydaje się lustrem, w którym odbija się większość współczesnych europejskich strachów i koszmarów. Wirus nie zatrzyma się w Atenach, będzie się mutował i atakował dalej.”

Autor ma polsko-greckie korzenie i w wielu wizytach w kraju ojca usiłuje odnaleźć swoje duchowe dziedzictwo. Jednocześnie jest reporterem i świadkiem manifestacji, fali strajków i protestów oraz demonstracji ruchu Oburzonych. Widzi konfrontacje z siłami porządkowymi, rozlicza wypalone budynki, zniszczone sklepy i towary. Śledzi nie tylko losy i przeszłość swojej rodziny, dziadków i wujków, ale i różne polsko-greckie zaszłości, przyjaźnie i wątki. Dowiaduje się nie tylko o genezie obecnej sytuacji, ale i problemach z imigrantami,...

Bitter_Sweet | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Cudowne jest to, jak książka potrafi łączyć pokolenia. Był to idealny prezent na dzień ojca, choć między nami z wyrażaniem uczuć zawsze było trudno, ani ja tego nigdy nie lubiłam, ani on.

Tata zamknął się z 'Gorzkimi pomarańczami' na trzy dni i nie mógł się od nich oderwać. Była to pierwsza książka, którą przeczytał od wielu lat. Kiedyś ponoć dużo czytał. Ja tego nie pamiętam, chociaż odziedziczyłam po nim pasję i pokaźną antykwaryczną biblioteczkę.

Rodzina autora, podobnie jak moja, łączy dwa narody. Z jednej strony ojciec Grek, z drugiej matka Polka. Mimo różnej rodzinnej historii, nie da się ukryć jak wiele mamy wspólnego. Przede wszystkim poczucie tęsknoty za czymś, o czym się zawsze tylko mówiło, za odnalezieniem swojego ja w przeszłości, przynależeniem do czegoś, czego się praktycznie nigdy nie znało. Dlaczego to pragnienie jest tak silne? Dlaczego zawsze żałowałam, że mój tata nie nauczył mnie mówić po grecku, dlaczego bardziej interesuje mnie historia dziadków, z którymi...

Bardzo dobra książka. Bardzo. Wielowymiarowy reportaż, nie usprawiedliwiający, ani nie wybielający Grekow tylko mam wrażenie pokazujący prawdziwą sytuację z wielu punktów widzenia. Do tego świetne spojrzenie na emigrantów. Czytało się świetnie. Od dawna chciałam te książkę przeczytać ale nie było okazji i cieszę się, że udało mi się to dopiero teraz, kilkanaście tygodni po wizycie w Atenach i Salonikach, które wielokrotnie przewijają się w tej książce. Plac Syntagma czy Omonia nie są nic nie mówiącymi nazwami tylko realnymi miejscami, po których się chodziło, na których się spotykało ludzi i przez to inaczej się taką książkę odbiera. polecam jednak wszystkim - i tym, którzy byli w Grecji, i tym, którzy tę przyjemność mają dopiero przed sobą.

Jonasz | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Nadworny ekspert gazety na temat Grecji wydal swa pierwsze ksiazke. Ta mieszanina reportazu, rodzinnych wspomnien I popularnej historii przybliza Grecje polskiemu czytelnikowi, lecz nie wyjasnia wiele. Autor zdaje sie nie stawia sobie celu wyjasnienia przyczyn greckiegogo kryzysu, lecz raczej pokazaniu kilku obrazkow z zycia w kryzysie.

Ksiazka dobra, choc nie wybitna. Dobry przykald polskiej szkoly reportazu.

Pistacia_Vera | 2015-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2015, Reportaje
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

"Grecja. Gorzkie Pomarańcze" jest książka opowiadającą o współczesnej Grecji tej już pogrążonej w kryzysie z wieloma odniesieniami do historii powojennej. zawiera też parę rozdziałów, w których autor opowiada o swoim dzieciństwie, o Grecji gdzie się urodził a potem o Polsce do której jego matka uciekła z nim i rodzeństwem przed mężem Grekiem. książka ciekawa ale układ rozdziałów irytujący bo od opowieści o Grecji współczesnej nagle znienacka razem z autorem przeskakujemy do jego dzieciństwa i to trochę zaburza rytm czytania. poza tym kończy się tak jakoś nagle, urywa się nie ma żadnej konkluzji, żadnego epilogu. może gdyby zamiast numerów poszczególne rozdziały miały tytuł lepiej by się po książce poruszało. książka będzie ciekawa dla tych którzy chcą się czegoś dowiedzieć o historii Grecji XXw i współczesnym kryzysie ekonomicznym a także o napływie emigrantów, którzy dostają się z Afryki do Europy często właśnie przez terytorium greckie!

młotkowy | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Świetne połączenie trzech smaków: reporterskiej relacji z pogrążającej się w kryzysie Grecji, rysu historycznego (z naciskiem na okres po II wojnie światowej) i - nieraz traumatycznych - wspomnień o własnej rodzinie. Czyta się rewelacyjnie, bo ten melanż jest po mistrzowsku wyważony. Inaczej patrzę teraz na Grecję i na Greków.

Dziękuję, Panie Dionisiosie!

ewa_lalaaala | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Grecja. O czym myślimy wypowiadając to słowo? Jedni od razu pomyślą o skąpanym w słońcu kraju, słoną morską wodą, wspaniałych widokach i plażach, wyspach, ouzo, śródziemnomorskim jedzeniu, o Zorbie. Drugim na myśl przyjdzie wszechogarniająca historia tego miejsca, Akropol, Sofokles, filozofia, tureckie panowanie. Inni zaś, mając na uwadze najnowsze wydarzenia, pomyślą o nękającym ten kraj kryzysie. Autor porusza wszystkie te tematy przeplatając je z historią własnej rodziny, która dwadzieścia pięć lat spędziła w Polsce. Książka pozwala spojrzeć na całą sytuację z zupełnie innej perspektywy:

" Wirus najpierw dopadł (...) Grecję- bo system polityczny był nieskuteczny, gospodarka zacofana, produkcja prawie zerowa, bo nie można wiecznie żyć na kredyt i konsumować na potęgę. Zgoda, zasłużyliśmy. Ale Grecja wydaje się lustrem, w którym odbija się większość współczesnych europejskich strachów i koszmarów (...).
(...) Grecy też muszą się sobie przyjrzeć- z odwagą, bez przymykania oczu....

Chandel | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

Pierwszy raz o książce usłyszałem w jednym z przedświątecznych programów radiowych. Prowadzący oraz zaproszeni goście polecali książki, które sami chcieli by dostać pod choinkę. Pod koniec programu trochę w ostatniej chwili jedna z osób przypomniała sobie o „Grecja. Gorzkie pomarańcze” Dionisios Sturis. Wszyscy w studiu zgodzili się, że jest to pozycja zdecydowanie warta przeczytania. Zapamiętałem tytuł i autora którego kojarzyłem z jego pracy dziennikarskiej. Miesiąc później chodząc po sklepie zobaczyłem książkę. Uświadomiłem sobie że mój obraz kryzysu i protestów w Grecji jest dość powieszchowny i raczej stronniczy. Kupiłem i zacząłem czytać i nie mogłem przestać. Autor bardzo sprawnie pokazuje nam przemiennie historie swojej rodziny z obecna sytuacją Grecji i jej genezą. Już po pierwszych rozdziałach uświadomiłem sobie jak mało wiem o najnowszej historii Grecji i jej obecnych problemach. Po lekturze na pewno trochę inaczej patrzę na obecną Helladę i zdaje sobie sprawę że oceny...

Ada | 2014-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Opublikowano również na: http://www.kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski,1,4659.html?locale=pl_PL

Grecja. Gorzkie pomarańcze intryguje samym tytułem. Ten zapadający w pamięć oksymoron świetnie oddaje sytuację pięknego kraju w fazie głębokiego kryzysu. Dionisios Sturis wprowadza czytelnika w swoją własną Grecję - jako ktoś, kto pozostawił tam wspomnienia i rodzinę, ma do czego wracać i o kim opowiedzieć. Rzetelność dziennikarza radiowego, która pomaga autorowi w wyłonieniu gorzkiej rzeczywistości dnia codziennego – problemów z imigrantami, finansami i polityką Grecji, miesza się tu z otwartością i umiejętnością zjednywania sobie ludzi, dając szansę zaistnieć kilkunastu niesamowitym historiom.
Sturis ujmuje opisem wyspy Ikarii, na której czas się zatrzymał i nie trzeba się już spieszyć, wzrusza opowieściami krewnych, którzy przeżyli wojnę domową jak wygnańcy, w innym, obcym kraju, oraz wprowadza w zadumę nad losami tych, którzy na co dzień dzielnie próbują walczyć z bezrobociem i...

Zamek Reporterów – kolejne dwa spotkania

W ramach cyklu Zamek Reporterów czekają nas w tym tygodniu dwa spotkania w poznańskim CK Zamek: pierwsze, w środę 18 listopada z Michałem Olszewskim, drugie, w czwartek 19 listopada – z Dionisiosem Sturisem.

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2014

Znamy dziesiątkę nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Wśród nominowancyh znalazło się 5 autorów z Polski: Wojciech Jagielski, Maciej Wasielewski, Filip Springer, Dionisios Sturis i Jolanta Krysowata.