Grecja. Gorzkie pomarańcze

reportaż
W.A.B.
2013-06-05
2013-06-05
Grecja reportaż literatura faktu kryzys finansowy stereotypy
Inne

Okładka książki Mała Grecja. Dawni uchodźcy i ich polska odyseja Dionisios Sturis, Katarzyna Szczerba
Mała Grecja. D... Dionisios Sturis, K...
Okładka książki Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych Dominika Czerniak-Chojnacka, Dionisios Sturis
Kalá, kalá. Gr... Dominika Czerniak-C...

Mocno osobisty, Autor pochodzi z rodziny polsko-greckiej, więc na tym się skupia; trochę wspomnień dotyczących powiązań między oboma krajami, spora część skupia się jednak na współczesnej sytuacji Grecji, ale sam przekaz jest taki jak protesty - krzyczenie, że źle, ale nie wiadomo czemu. Muszą protestować, bo jest źle - tyle wynika. Dlaczego - tego się nie dowiemy. Nie ma niczego o trzynastkach i czternastkach, o tym jak sprzedawano posady w budżetówce, bo była tak rozbuchana, jaki procent wydatków idzie na budżetówkę właśnie, tylko że jest źle, coś tam Unia i Niemcy, nie damy sobie zacisnąć pasa.

Dość jednostronny, nie jest to reportaż, ale - jak sam opis mówi - "osobista opowieść o Grecji". Czułem frustrację Autora, ale nie byłem pewien, z czego wynika, choć odnosiłem wrażenie, że i on sam nie wie i nie wiedzą tego też tysiące regularnie protestujących w Grecji. Zjeść ciastko i mieć ciastko.

Jakie skojarzenia przychodzą do głowy słysząc - Grecja? Wakacyjny cel podróży? Gorące wyspy z pięknymi krajobrazami? Zabytki i historia, której możesz dotknąć? Dionisios Sturis - polski dziennikarz z greckimi korzeniami w swojej książce "Gorzkie pomarańcze" pokazuje czytelnikowi inną stronę Grecji. Syn Polki i Greka przy okazji opowiadania o swojej rodzinie i wspomnieniach z dzieciństwa w interesujący sposób przeskakuje do czasów współczesnych, poruszając kwestie kryzysu. Próbuje ugryźć temat Grecji na kilku różnych płaszczyznach mieszając historię ludzi, którzy mieli na nią wpływ w zeszłym wieku i przeplata to z czysto reporterskim podejściem do sprawy. Opowiada o kraju oczami ludzi, mającymi zupełnie inne postrzeganie niż reszta Europy na to, jak powinien on funkcjonować.

Ta książka to wartościowe źródło wiedzy na temat nastrojów społecznych Greków i różnych podjeść do przyczyn kryzysu.

Widziałem opinie, gdzie niezbyt pozytywnie oceniany był styl autora, a argumentem było, że całość jest zbyt chaotyczna. Jednak ja nie mam z tym problemu i sądzę, że to bardzo ciekawa i przejmująca historia. Na pewno sięgnę po drugą część i zachęcam do lektury wszystkich zainteresowanych trochę innym spojrzeniem na Grecję.

Jest to reportaż inny niż wszystkie, które dotychczas przeczytałem. Autor z mieszanego polsko-greckiego małżeństwa powraca do Grecji targanej permanentnym kryzysem finansowym, gospodarczym, politycznym. Jest przełom 1 i 2 dekady XXI wieku.
Nie odpoczywa w kurortach tylko mieszka z Grekami. Tymi z rodziny jak i z tymi z którymi przyszło mu pracować. W tym reportażu mamy czasy współczesne (Grecja na skraju upadku finansów),mamy pierwsze grupy imigrantów, które za kilka lat zaleją Europę, mamy polityczną zmianę elit greckich, strajki i zamieszki związane z kryzysem. Możemy trochę dowiedzieć się o historii Grecji. Jesteśmy daleko od plaż i hoteli przez co lepiej nam zdefiniować to państwo.
Ale mamy tu również historię rodzinną autora. Dlaczego Grecy uciekali w 1948 i 1967 ze swojego państwa i dlaczego wybrali Polskę jako kraj zamieszkania. Te powiązania rodzinne wujków, ciotek, kuzynów itp trochę mnie znużyła. Pogubiłem się trochę i za dużo tego było. To jedyny minusik tego dziwnego reportażu.
polecam.

Świetnie zbudowany klimat!

Świetnie zbudowany klimat!

Audio

Audio

Bardzo ciekawy reportaż opisujący zarówno historię Grecji w czasach nowożytnych (i nie tylko) jak i problemy, z którymi boryka się obecnie. Te problemy, nawet jeśli dotyczą Grecji sprzed 10 lat, wciąż wydają się być aktualnymi. Do tej mieszanki autor dodaje swoje trzy grosze. Nie chodzi tu tylko o jego opinie, ale także jego osobistą i unikalną historię Greka z Polski. Ta, jak sam ją nazwał, mozaika czasem staje się trudna do zrozumienia, szczególnie kiedy lektura książki jest przerywana jak w moim przypadku. Ten chaotyczny tryb narracji wydaje się być problemem dla wielu czytelników, co jednak moim zdaniem nie sprawia, że "Grecja. Gorzkie pomarańcze" nie jest ciekawą pozycją. Ma rację autor, pisząc w epilogu o tym, że brakuje w Polsce prawdziwego obrazu Greków. Wciąż panują u nas przecież szkodzące im stereotypy o nadmiernym lenistwie, z którego wyniknął kryzys, co niby oznacza, że jakimś cudem na niego zasłużyli.

Czytane w 2019 i dopiero teraz w 2023 wystawiam opinię. Niewiele pamiętam, jednak przeczytałem całą i ponoć było warto :)

Pierwszy raz spotkałam się z tak mocno osobistym reportażem i nie jestem przekonana, czy taka forma mi odpowiada. Nie ułatwiał sprawy fakt, że książkę przeczytałam jako audiobook i momentami mocno się gubiłam w zawiłościach drzewa genealogicznego autora.
Też całkiem niezrozumiałe było dla mnie przydługie rozwijanie dygresji o rodzinach i przygodach greckich ważnych osobistości politycznych - wydaje mi się to zbędną wstawką, za dużo rozwlekania o faktach pobocznych, a nie rzeczowej opowieści o istocie historii.
Podobało mi się jednak dosyć mocno szerokie przedstawienie historii tego kraju, ale też długi opis tego, jak wygląda Grecja obecnie. Dużo się z tej książki dowiedziałam i choć było to podane w nieco przydługiej formie, to nie męczyłam zanadto z dobrnięciem do końca lektury.

Świetny reportaż z którego możemy się bardzo dużo dowiedzieć o Grecji. Niestety w szkole mamy możliwość poznania jedynie starożytnej Grecji, a ta nowożytna też ma niesamowicie ciekawą historię.

Nie podobał mi się ten reportaż. Był bardzo chaotyczny i niepoukładany, przez co czasami czytałam kilka stron o kimś, kto właściwie nie wiem kim jest i dlaczego powinien mnie interesować. Wydaje mi się, że próba ukazania skutków wydarzeń zmyła ich przyczyny, przez co czytelnikowi niezaznajomionemu z historią Grecji ciężko było zobaczyć ciąg przyczynowo-skutkowy.

• Reportaż
  • Audiobooki