Koktajlowe opowieści

Wydawnictwo: Pascal
wakacje, lato, Teneryfa
joly_fh

Koktajlowe opowieści są idealną lekturą dla każdego, kto kiedykolwiek marzył o przeniesieniu się na stałe w słoneczne klimaty, by popijać drinki i korzystać z nielimitowanego słońca. Kiedy Joe wraz ze swoją dziewczyną ma możliwość kupienia baru na Teneryfie, oczami duszy wyobraża sobie wieczne wakacje: rajskie plaże, darmowe koktajle i hiszpańską sjestę. Dlatego razem z bratem zaciąga...

Kiedy Joe wraz ze swoją dziewczyną ma możliwość kupienia baru na Teneryfie, oczami duszy wyobraża sobie wieczne wakacje: rajskie plaże, darmowe koktajle i hiszpańską sjestę. Dlatego razem z bratem zaciąga pożyczkę u swojego ojczyma i niebawem wszyscy stają się dumnymi właścicielami baru w kanaryjskim kurorcie El Beril.

Główni bohaterowie Koktajlowych opowieści szybko zorientują się, że prowadzenie restauracji to sztuka sama w sobie, a słońce i oddalenie od domu sprzyjają "ekscentrycznym" zachowaniom klientów. Joe i Joy z każdym dniem nabierają cech kameleona - niezbędnych, by z sukcesem prowadzić restaurację w kurorcie, gdzie goście zmieniają się hurtowo w każdy wtorek i piątek.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: www.pascal.pl

Eljot | 2015-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Czy to jest książka podróżnicza? Raczej bym powiedziała: obyczajowa. Z podróżami ma jedynie wspólnego to, że autor wyjechał za granicę na Teneryfę, aby prowadzić tam bar.
w niektórych opiniach przeczytałam, że książka nadaje się do czytania kiedy lecimy na wakacje, w innym przypadku popsuje nam tylko niepotrzebnie humor. Teneryfa - słoneczna hiszpańska wyspa, pełna plażowiczów, kojarzona jak Ibiza, z zabawą. Nic bardziej mylnego. W tej pozycji tego nie otrzymacie. Tak więc spokojnie czytajcie nawet jak nie jedziecie w tym roku na wakacje.
Przez całą książkę mamy do czynienia z ciągłą harówką. Autor, zarazem główny bohater, kupując bar wraz ze swoją dziewczyną i bratem, nie przewidział, że nie będzie mieć ani jednego dnia wolnego od barowych problemów. Turyści ciągle pytają czemu są nieopaleni, tymczasem nasza para anglików nie jest w stanie wygospodarować nawet jednego dnia na poczucie się, że znajdują się na pięknej, słonecznej wyspie.
Dochodzi do tego ciągle ciążący dług...

Nie wiem, może się czepiam... pewnie tak jest, ale... wierzcie lub nie - autorowi książki udało się zirytować mnie już na samym początku. Czym? Rzeczą, którą wielu uzna za błahą i niewartą rozpamiętywania, a mianowicie - brakiem jasno i wyraźnie określonego czasu rozgrywania się akcji. Pewnie, można się domyśleć, że zagłębiamy się w przeszłość (główny trop - pesety hiszpańskie jako środek płatniczy),ale - do jasnej anielki - czy naprawdę trzeba czekać aż do 138 strony (czyli do mniej więcej połowy książki), by wspomnieć mimochodem, że akcja rozgrywa się w roku 1991? Moment wydania książki od wydarzeń w niej zawartych, dzieli jakieś 20 lat z haczykiem... czyli umówmy się - warto byłoby o tym wspomnieć już na początku. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Ale żeby nie było, że się tylko czepiam i czepiam tej daty..

Co tak w ogóle sądzę o tej książce? Na swoje własne potrzeby nazywam takie wydawnictwa "czytadełkami" - przeczytałam, momentami się pośmiałam, czasem coś mnie zirytowało...

onyx93 | 2014-11-26
Przeczytana: 20 lipca 2014

Świetna! Polecam na wakacje, ale nie tylko. Polecam wszystkim osobom, którym brak wiary we własne możliwości albo tym, które chciałyby zmienić coś w swoim życiu. Dla mnie śmieszna, momentami nawet bardzo. Książka jest lekka, więc nie znajdziecie tam wielkich refleksji ani rozmyślań o życiu. Ale mogę zagwarantować, że czyta się przyjemnie (przeczytałem w kilka dni). Chociaż pewnie trzeba mieć podobne poczucie humoru, inaczej można się lekko rozczarować.

ilo99 | 2016-07-18

Książka na okładce ma napisane, że to rewelacyjna propozycja czytelnicza na lato. I rzeczywiście tak jest. Jesteście na urlopie, wypoczywacie i możecie się delektować tym, jak zasuwa właściciel pubu w miejscowości turystycznej. Poznajemy wszystkie jego troski, zmagania z codziennością, wypadki przy pracy w kuchni. Czy jest to pasjonująca lektura? Raczej nie. Zabawna? Od czasu do czasu. Czy przeczytałabym raz jeszcze? Chyba tylko po to, aby upewnić się, że nie chcę stać się szczęśliwą posiadaczką baru.

magika78 | 2014-09-16
Przeczytana: 16 września 2014

Świetna, lekka książka na wakacje, do samolotu i nie tylko. Z humorem napisana, świetnie opisuje realia życia na "obcej" wyspie i prowadzenia tam biznesu. Polecam wszystkim.

Serenity | 2013-09-11
Przeczytana: 10 września 2013

Lekka i z humorem opowieść o tym, że chcieć może równać się móc. Idealna książka na wakacje kiedy nasz umysł także potrzebuje odpoczynku.

Qter | 2015-02-10
Przeczytana: 04 lutego 2015

Autor książki opowiada nam o swoich losach na Teneryfie i o prowadzeniu lokalu na tej największej z Wysp Kanaryjskich. Jeśli ktoś szuka w niej opisów wyspy i pragnie przenieść się myślami na wyspę to może się rozczarować, niemniej autor w sposób podobny do żartu Billa Brysona opisuje anegdotki i postacie, z którymi przyszło mu się zmierzyć podczas pobytu na wyspie.

ania | 2014-08-29
Przeczytana: sierpień 2014

Lekka książka na wakacje.

wandajune | 2017-01-23
Anthos | 2016-11-17