Moja wielka grecka przygoda

Tłumaczenie: Michał Łabędzki
Wydawnictwo: Pascal
It's all Greek to me. A Tale of a Mad Dog and an Englishman, Ruins, Retsina - and Real Greeks
978-837-642-05-16
Grecja, wyspa, plaża, marzenia, lato

„Marzył nam się mały biały domek, z niebieskimi drzwiami i niebieskimi okiennicami, na dziewiczej wyspie, w malowniczej wiosce, nieopodal plaży, z tawerną tuż za rogiem...” Ona pragnie pozostać w Grecji na zawsze. On chce spełnić jej marzenie. „...więc jakim cudem skończyliśmy w rozpadającej się ruinie na zboczu jakiegoś wzgórza? Bez drogi, wody, prądu i…dachu.” Takie sytuacje zdarzają się...

Ona pragnie pozostać w Grecji na zawsze. On chce spełnić jej marzenie.

Takie sytuacje zdarzają się tylko wtedy, kiedy trudne sprawy powierza się mężczyznom. Bo jak wiadomo, z pewnymi zadaniami może poradzić sobie tylko kobieta!

Nowym celem życiowym jest przemiana ruiny na ich wyśnioną Arkadię!

Posmakuj młodego wina i pomarańczy. Poczuj na skórze promienie słońca. Zakochaj się w tym cudownym miejscu. Spodziewaj się wielu łez, oczywiście tych ze śmiechu.

Jeśli lubicie greckie klimaty i zabawne komedie takie jak Moje wielkie greckie wesele czy Mamma Mia, to zdecydowanie musicie przeczytać Moją wielką grecką przygodę!

źródło opisu: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2206_Mo...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2206_Mo...»

Oficjalna recenzja
helmans książek: 233

Grecki Bob Budowniczy

Republika Grecka słynnie z wielu niesamowitych rzeczy. Zazwyczaj utożsamiana jest z oliwkami, rajskimi nadmorskimi krajobrazami, białymi domkami oraz pewnym charakterystycznym tańcem ludowym. Nic więc dziwnego, że Grecja cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Książka autorstwa Johna Mole’a oprócz wyżej wymienionych atrakcji, zwraca uwagę na niestereotypowe osobowości współczesnej Hellady.

Tytuł książki sugerować może powiązania z innymi dziełami literackimi oraz tworami kinematografii o charakterze kryminalno-romantycznym. Jednakże, już od pierwszej strony możemy zauważyć, że autor obrał zupełnie inny kierunek swojej opowieści. Otóż publikacja, w całości skupia się na… budowie domu. Przed czytelnikiem zostało postawione wyzwanie przejrzenia czterystu stron, które (na szczęście) tylko w nielicznych momentach przypominają magazyn budowlany oraz czasopismo małego majsterkowicza. Reportaż z budowy domu jest tylko tłem dla przedstawienia osobliwych charakterów Greków, które w znacznym stopniu różnią się od stereotypowego wyobrażenia o tym narodzie. Jest to wspaniała i ciepła opowieść o realizacji postawionych sobie celów, zakrapiana obficie poczuciem humoru Johna Mole’a.

Autor zaciekawia czytelnika przedstawieniem interesujących legend, mitów i opowiastek z dziejów Grecji i miejscowej kultury. Pisarz zgrabnie przytacza fakty historyczne i uzupełnia je ich współczesnymi odpowiednikami, przez co książka spełnia dodatkową funkcję podręcznika historycznego. Zapewne mało osób wie, że charakterystyczne greckie niskie frontowe drzwi, wynikają z niechęci Greków do Turków, gdyż uniemożliwiało to jeżdżącym na koniach Turkom najeżdżać domy helleńczyków. Podobnych anegdot jest mnóstwo, przez co czytelnik z niecierpliwością czeka na ich przyswojenie.

„Moja wielka grecka przygoda” udowadnia, że zbudować swoją własną Idyllę nie jest tak trudno. Wystarczą dobre chęci, trafna lokalizacja oraz przychylność sąsiadów, którzy (jak udowadnia autor) będą pełnić bardzo wielką rolę w naszym późniejszym życiu. Książka przeniesie odbiorcę we wspaniałe miejsce na świecie, gdzie słońce rozlewa się na fantastyczne krajobrazy całymi miesiącami, a miejscowa ludność jest tak niesamowicie enigmatyczna, że chciałoby się pozostać w Grecji na dłużej.

Damian Hejmanowski

michall_1985 | 2017-12-06
Przeczytana: grudzień 2017

Budowaliście kiedyś dom?A może chociaż remontowaliście zrujnowaną chatynkę,żeby zrobic z niej własny kawałek nieba?Jeśli tak,to zapewne spodoba Wam się książka Johna Mole'a,w której główny bohater-narrator przeprowadza się z rodziną do Grecji i tam zostaje właścicielem ruin domku w wiosce Chorio na wyspie Eubea.

A tak poważnie,to słodko-gorzka opowiesc o życiu w nowym miejscu na ziemi,o spełnianiu marzeń,nawet za cenę poświęceń,wyrzeczeń i ciężkiej pracy,kiedy bilans zysków i strat jest wyraźnie negatywny na pierwszy rzut oka.

Jest połowa lat 80 XX wieku,Grecja jest od niedawna państwem członkowskim EWG,kraj zaczyna powoli się europeizowac.Ta europeizacja przejawia się w niewielkim stopniu,gdyż praktycznie we wszystkich aspektach Grecy hołdują historii i tradycji.O europeizacji wspominając raczej z ironią.
John kupuje ruiny domku na wzgórzu w miejscowości Chorio,co znaczy po prostu Wieś.Dom pamięta jeszcze XIX wiek,nie ma prądu,wody,gazu,toalety,ani nawet porządnego dachu.Główny...

książek: 2017
Ulka | 2014-12-21
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Ciekawie opisane życie w Grecji. W niektórych momentach trochę nudno, ale dobrnęłam do końca. Mimo to czas uważam za niezmarnowany.

Paula | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Bardzo przyjemna książka, lekka,wesoła w sam raz na "odstresowanie" i nieprzyjemne zimowe wieczory. Autor umiejętnie przenosi czytelnika do pięknej i gorącej Grecji, choć czasami męczyły mnie już opisy tych bajecznych krajobrazów,troszkę ich przy dużo jak na mój gust ale podsumowując książka ciekawa i fajnie się czyta , Polecam.

Agnieszka | 2013-08-24

Pochodzący z Wielkiej Brytanii John Mole, znalazł się w Grecji na dłużej ze względów zawodowych. Będąc w tym kraju z łatwością przychodzą do głowy marzenia o posiadaniu małego, bielonego domu, wśród oliwnych drzewek z widokiem na morze. Taką wizję arkadii postanowił ziścić John dla siebie i swojej rodziny, kiedy tylko pojawiła się możliwość kupna posiadłości znajdującej się na wzgórzu właśnie w takim rajskim krajobrazie. Jednak tylko z poworu wszystko wyglądało na proste. Okazało się, że domek wymaga o wiele większego nakładu pracy niż początkowo sądzono. A mówiąc dosłownie była to ruina. Wszystko działo się 20 lat temu kiedy nie było jeszcze tyle udogodnień co dzisiaj.
Niezrażony tym faktem John rozpoczął wielką walkę z majstrami, fachowcami i greckimi sąsiadami, którzy okazywali się znawcami od wszystkiego, ironicznie dodając swoje trzy grosze tu i ówdzie. Niektóre sprawy przypominały walenie głową o mur, jak np. próba doprowadzenia wody na wzgórze czy zrobienie prostych drzwi...

betina360 | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Marzy mi sie odwiedzenie Grecji.Lecz zamieszkac na stale raczej nie chcialabym.Z tego co przeczytalam jest tam zupelnie inna kultura do tego weze ktorych sie boje i nie lubie. Ksiazka jest ciekawa i daje inne patrzenie na Grecje.Ze nie jest to taki cudowny kraj lecz jest w nim wiele atrakcji i jako ciekawostka turystyczna jak najbardziej do polecenia. Piekne widoki inne niz u nas owoce i ten cieply klimat cos dla mnie.

malineczka74 | 2012-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

W krainie bogów i mitologii

Przepadam za książkami, które opowiadają o życiu w malowniczych zakątkach krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. Chętnie i z przyjemnością zaczytuję się w historiach, które opowiadają o cudzoziemcach, którzy zauroczeni pięknem krajobrazu, kuchnią, kulturą, ludźmi i wieloma innymi walorami decydują się na przeprowadzkę ze swojej ojczyzny w rejony, gdzie częściej świeci słońce i rosną gaje oliwkowe czy uprawiana jest winorośl. Czytałam już książki o Prowansji, Toskanii, Andaluzji - nadszedł czas na Grecję.
O tym wspaniałym kraju, który słynie między innymi z bogatego dziedzictwa kulturowego miałam okazję sporo się dowiedzieć z książki autorstwa Johna Mole'a "Moja wielka grecka przygoda". Pisarz zadomowił się w tym pięknym miejscu trzydzieści lat temu. Pracując dla pewnego banku został oddelegowany do ojczyzny Talesa i Sokratesa. Mole uległ urokowi tego miejsca, na tyle, że wraz z żoną i czwórką dzieci postanowił się tu na stałe osiedlić. Kupić...

WMagdalena | 2013-09-23

Uwielbiam tego typu książki!!!! Moim zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju opowieści-pamiętniki w których autorzy opisują swoje nowe życie w odległych egzotycznych i malowniczych miejscach. Opisy krajobrazu, zwyczajów, codziennego życia mieszkańców Włoch, Francji czy Grecji. Moja wielka grecka przygoda zawiera to wszystko. Polecam tym, którzy w zimne i ponure wieczory chcą poczuć słońce na skórze, zapach drzew oliwkowych i smak melonów.

Katarzyna | 2017-08-25
Przeczytana: 2017 rok

Bardzo przyjemna, lekka i miła lektura, w sam raz na letni czas. John Mole przenosi nas do słonecznej, owianej bogatą historią Grecji, gdzie przedstawia nam w sposób zabawny swoją własną grecką przygodę. Zabawny, a jednocześnie ujmujący, niekiedy chwytający za serce oraz powodujący ukłony godne podziwu w stronę autora. Jednym słowem: w życiu nie ma rzeczy niemożliwych!

Serenity | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Książka o zmiennym tempie: raz porywa i ciekawi, innym razem nuży szczegółowością. Plus za humorystyczne podejście do różnic kulturowych i naigrywanie się autora z siebie samego. Osobiście odradzam lekturę zdeklarowanym wegetarianom i obrońcom praw zwierząt.

Weronika | 2012-11-14
Przeczytana: 2012 rok

Doczytałam-nie bez znużenia-tylko do 250 str.Więcej nie dam rady. W międzyczasie przeczytałam dwie inne powieści. Generalnie główny temat książki jest ciekawy. Nie wiem dlaczego tak ciężko mi się czyta...Może to sposób w jaki autor pisze... Na uwagę zasługują mądrości życiowe zawarte w książce w stylu: "Sekretem udanego małżeństwa są niskie oczekiwania":)