Prada. Obyczajowy fenomen

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Prada, moda
joly_fh

Włochy, Mediolan, rok 1977. Spotkanie dwojga ludzi. On – Patrizio Bertelli – przedsiębiorca i wulkan pomysłów. Ona – Miuccia Prada – wytworna signorina, spadkobierczyni rodzinnej firmy i walcząca feministka. Nić porozumienia związała ich zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym.Obecnie Prada to coś znacznie więcej niż dochodowa firma. To także symbol koncepcyjnego stylu, który przełamał dotychczasowe kanony estetyczne, stworzył nowe trendy i odcisnął piętno na modzie. W niezwykłej książce Paracchini analizuje kluczowe etapy tego fenomenu: od powstania firmy przez jej rozkwit i ekspansję po ślubie Miucci z Bertellim aż po osiągnięcie pozycji uznanej marki eksperymentującej w tak różnych dziedzinach, jak sztuka, architektura i…regaty żeglarskie.A co z parą głównych bohaterów? Pośród niezliczonych sukcesów i nielicznych porażek Miuccia Prada i Patrizio Bertelli stanowią epicentrum tego uniwersum. Pod wieloma względami ich historia sprawia wrażenie zaczerpniętej wprost z kart powieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

Wrzosowisko | 2017-03-16
Przeczytana: 2016 rok

Przeczytana na raz podczas podróży pociągiem , genialna persona w genialnej biografii, idealna dla osób lubujących się w historii mody :)

emantropka | 2017-01-21

Uważam ją za "zbyt techniczną" biografię, brak w niej serca autora i chęci przekazania czegoś więcej. Odniosłam wrażenie, że autor chciał ją oddać wydawcy jak najszybciej, bez względu na wynik. Niestety, zawiodłam się.

Adrianna | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, Moda, Kultura
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Choć "Prada. Obyczajowy fenomen" zdaje się być biografią projektantki, w o wiele większym stopniu opowiada o imperium, które stworzyła wraz z mężem. W trakcie lektury odniosłam nawet wrażenie, że w tej historii Miuccia jest bohaterem niezbędnym, ale zdecydowanie drugoplanowym. Nie można nazwać tego wadą - sięgając po książkę byłam bardziej zainteresowana historią domu mody, więc moje oczekiwania zostały spełnione. Jednak nieliczne informacje bezpośrednio dotyczące Miuccii i jej życia prywatnego są naprawdę intrygujące, a zawsze podane ze smakiem i umiarem. Poniekąd nie jest to winą autora, że wiedza o legendarnej projektantce jest tak skąpa, bowiem słynie ona z niechęci do udzielania wywiadów, co przydaje jej tajemniczości i tylko potęguje zainteresowanie mediów oraz poczucie ekskluzywności. Za każdym przedsięwzięciem marki stoi pewna filozofia. A jaka - dowiecie się z książki.

ania | 2015-11-27
Przeczytana: 30 września 2013

Co jakiś czas przekonuje się o tym, że nie tylko ja mam taki coroczny rytuał serwowania samej sobie idealnego prezentu na urodziny. Co roku, z premedytacją czy bez, kupuję książki. W tym roku trafiło na „Prada. Obyczajowy fenomen.” Wybór nie był prosty, bo książka konkurowała z między innymi z takimi tytułami jak „W pogoni za torebką”, Tonello`a i „Kronosem”, Gombrowicza. Wygrała dobra okładka (tak, oceniam książki po okładce, a filmy po tytule), wydanie w grubej oprawie opatrzone czarno-białymi i kolorowymi zdjęciami w środku.

Tak się złożyło, że siódmego lipca goście urodzinowi śpiewali mi „sto lat!”, a Pradzie (jako marce) właśnie ta setka stuknęła.

Więcej na: http://METR52.blogspot.com/2013/08/dwiescie-lat-prada.html

KiNGa | 2015-10-27
Przeczytana: 26 października 2015

Książka opowiada historię powstania imperium Prady. Zawdzięcza ono swój obecny kształt tandemowi Miuccia Prada i Patrizio Bertelli.

Ona - projektantka, on - biznesmen. Pewnego dnia, Miuccia poznaje na międzynarodowych targach wyrobów skórzanych MIPEL Patrizia, podejrzewając go o podrabianie toreb Prady. Jest zdumiona jego bezpośredniością i propozycją współpracy. To spotkanie da podwaliny dla późniejszego połączenia firm oraz zaowocuje ich małżeństwem.

Niesamowite jest, że mimo tak ogromnego sukcesu mają zdrowe podejście do życia, pielęgnują wartości rodzinne, dbają o przyjaźni, zajmują się dziećmi oraz gotowaniem tradycyjnych potraw. Żyjąc w świecie Prady, spotykając największe sławy tego świata i ludzi ze świecznika trudno zachować dystans, a jednak sława ich nie zepsuła. Sam fakt, że Miuccia bardzo długo nie wychodziła na pokazie żeby się pokazać publiczności jest oznaką skromności. Dopiero po jakimś czasie wystudiowała gest, którym zawsze pozdrawia publiczność, ale i tak...

Karolina C | 2015-01-16
Przeczytana: 10 lutego 2014

Ciekawa historia budowania własnej marki i w ogóle – własnej tożsamości. Historia pełna miłości, która obrazuje, że sukces uzależniony od synergii dwóch połówek, które osobno najprawdopodobniej nigdy nie osiągnęłyby tak wiele. Związek opatrzony niebywałą dojrzałością. To obraz siły, pasji i doskonałego podejścia do biznesu. Produkty Prady to produkty dla określonej grupy kobiet i mężczyzn, którzy pragną wyrazić swoją tożsamość poprzez to, co na siebie wkładają. To prawda o samej Miucci. Prada poprzez swoją autentyczność stworzyła idee wokół swoich produktów, nadała im indywidualny charakter. Jej projekty tworzone są z myślą o kobietach niezależnych, silnych, walczących o wolność. To niefrasobliwa elegancja, czasami wręcz szokująca. To protest przeciwko niższości kobiet nad mężczyznami. Cały ten spirytualizm jest nieodłącznym elementem projektów Prady. Inspirująca. Polecam :)

Klaudia | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

Bardzo rzadko sięgam po biografie. Można by nawet rzec, że w ogóle. Jednak ostatnimi czasy mam ochotę na poznawanie ludzi, ich życia i poglądów. Stąd właśnie mój wybór padł na książkę Prada. Obyczajowy fenomen autorstwa włoskiego dziennikarza Giana Luigi Paracchini. Nie miałam żadnych oczekiwań co do tego właśnie tytułu, jednocześnie miałam nadzieję, że dowiem się czegoś ciekawego o tej znanej marce.

Książka jest bardzo ładnie wydana, niestandardowy format przykuwa uwagę razem z naprawdę pięknym zdjęciem Mucci Prady na okładce. Kwestia wizualna jest tutaj naprawdę atrakcyjna i przykuwająca oko, do tego dochodzą czarno – białe fotografie z wnętrza, które wzbogacają treść. Właśnie... A co jest w środku?

Czytelnik poznaje przede wszystkim historię powstania marki Prada, jak stawiała ona pierwsze swoje kroki. Następnie dowiadujemy się, jaki miłość Mucci Pracy i Patrizia Bertelliego miała wpływ na rozwój marki i fenomen, jaki obserwujemy do dzisiaj. Na początku XX wieku Prada, to...

Joanna | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

PRADA – synonim nieprzemijającej elegancji i luksusu . Imperium mody - w świecie, w którym wciąż zmieniają się trendy ta marka zawsze króluje w szafach gwiazd kina , najbardziej znanych postaci świata biznesu, polityki (J.F. Kennedy i jego żona), sztuki czy architektury.
Książka opowiada o historii powstania i rozwoju mediolańskiej firmy rodzinnej – Domu Mody Prada i jej spadkobierczyni Miucci . Po przypadkowym, raczej niefortunnym spotkaniu na międzynarodowych targach wyrobów skórzanych w 1977 roku Miuccia Prada ( absolwentka wydziału nauk politycznych, kierunku studiów wybranego przypadkowo) i biznesmen Patrizio Bertelli zostali jakiś czas potem małżeństwem i połączyli swoje firmy przekształcając je w wielką prestiżową markę z punktami sprzedaży na całym świecie.
Książka o życiu prywatnym wielkiej kreatorki mody, w którym życie rodzinne zawsze stawiała na pierwszym miejscu. Po urodzeniu dzieci sama zajmowała się domem, wychowywaniem przez 15 lat dwóch synów , ...

Joanna | 2013-10-16
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie, 2013
Przeczytana: 10 września 2013

Jakie jest pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy słowo-symbol: PRADA. Szyk, klasa, moda, Włochy. Co tak naprawdę wiemy o tym niezwykłym zjawisku jakim jest PRADA? Kto dał mu życie? Czy to tylko moda?

"Niektóre daty są zapisane w gwiazdach. [...] jeżeli pani Byk spotyka pana Barana w momencie, gdy Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt ze względu na położenie Księżyca w dniu ich urodzin w tym właśnie znaku), a jego Wenus pozostaje w pełnej harmonii z jej Wenus, no cóż, wtedy można się założyć, że wydarzy się coś wyjątkowego - i to nie tylko w sferze uczuciowej."

Kiedy w piątek, 10 czerwca 1977 r. młoda, dwudziestodziewięcioletnia, Miuccia Prada poznaje na międzynarodowych targach wyrobów skórzanych MIPEL niejakiego Patrizia Bertelliego, lat 31, podejrzewając go o skopiowanie toreb oferowanych przez jej rodzinną firmę, od razu wiadomo, że to spotkanie dla obojga stanie się nowym rozdziałem w ich życiu i połączy ich zarówno w sferze uczuciowej, jak i zawodowej. Połączenie zaś dwóch tak...

ansomia | 2013-09-06
Przeczytana: 02 września 2013

Pierwszą myślą, która nasunęła mi się widząc tytuł „Prada”, był film, którego wręcz uwielbiam i do którego wracam wielokrotnie. Z pewnością wielu z Was już wie o jaką ekranizację mi chodzi. Dla tych, którzy jeszcze się nie domyślili jest to: „Diabeł ubiera się u Prady.” Film ten został nakręcony na podstawie książki Lauren Weisbergen o tym samym tytule. Nie chcę Was zmylić, bowiem „Prada” jest książką o realiach życiowych Miucci Prady oraz Patrizia Bertelli i nijak ma się do wspomnianego filmu.

Autorem książki jest Gian Luigi Paracchini. „Prada” to piąty tom z cyklu poświęconego wybitnym postaciom świata mody. O dziwo, pisarz nie jest ekspertem w tej dziedzinie do czego się otwarcie przyznaje. Na jego plus działa jednak fakt, że ma styczność ze światem mody od dwunastu lat. Autor podjął wyzwanie napisania tejże książki, gdyż sam mówi: „Zgodziłem się, ponieważ Prada z pewnością wykracza poza tradycyjną definicję mody.” Czym jest sama Prada? Wielką marką, która miała swój początek...