Prada. Obyczajowy fenomen

Okładka książki Prada. Obyczajowy fenomen Gian Luigi Paracchini
Okładka książki Prada. Obyczajowy fenomen
Gian Luigi Paracchini Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Dolnośląskie
2013-06-19
2013-06-19
Prada moda

Biografia "Prada. Obyczajowy fenomen" autorstwa Giana Luigi Paracchini przybliża nam historię znanego Włoskiego domu mody z ponad 100 letnią historią. Autor opowiadam historię z lekkością i humorem, przytaczając anegdoty jak to od malutkiego sklepu, Prada urosła do rangi najlepszych, światowych domów mody. Z zainteresowaniem czytamy jak rozwija się partnerswto Miucci Prady z Patrizio Bartelli. Ta dwojka stworzyła idealny duet w prywatnym życiu jak również w interesach, oddając cząstkę siebie dziedzinie mody, sztuki, architektury i nawet sportu.
Zachęcam laików mody i nie tylko do odkrycia tej fascynujacej biografii.

Na tę książkę polowałam długo. W końcu udało mi się ją zdobyć, ale czy mnie zachwyciła? Nie do końca. Oczywiście poznałam genezę powstania marki, przybliżyła mi ona osobę Mucci Prady oraz firmy samej w sobie. Jednak uważam, że zbyt duża część poświęcona została rzeczom nieistotnym z punktu widzenia rozwoju marki. Mam tu na myśli rozdziały skupiające się na udziale Patrizio Bertelliego (współtwórcy marki) w regatach żeglarskich czy też te odnoszące się do architektury i sztuki jako dziedzinach współtworzących Pradę. Brakowało mi natomiast skupienia się na emocjach towarzyszących przygotowaniu kolejnych kolekcji czy bardziej dogłębnego wniknięcia w genezę każdej wypuszczanej linii ubrań. Być może wynika to z wycofania projektantki, która rzadko udziela wywiadów, ale jednak mimo wszystko uważam, że tematy te powinny być opisane szerzej. Plus za to, że znajdziemy tu zdjęcia projektów Mucci Prady oraz prywatne zdjęcia twórców marki. A ja, nie do końca usatysfakcjonowana, ruszam szukać informacji o Pradzie w innych źródłach!

Mój bookstagram: my.books.shelf

Ciekawa historia opisana nieciekawym jezykiem. Ksiazke czyta sie jak zbior suchych faktow. Autor skupia sie bardziej na wymienianiu nazwisk, nazw, dat jakby pisal kronikę, gdzies uciekly emocje i cale piekno tej historii.

Przeczytana na raz podczas podróży pociągiem , genialna persona w genialnej biografii, idealna dla osób lubujących się w historii mody :)

Uważam ją za "zbyt techniczną" biografię, brak w niej serca autora i chęci przekazania czegoś więcej. Odniosłam wrażenie, że autor chciał ją oddać wydawcy jak najszybciej, bez względu na wynik. Niestety, zawiodłam się.

Choć "Prada. Obyczajowy fenomen" zdaje się być biografią projektantki, w o wiele większym stopniu opowiada o imperium, które stworzyła wraz z mężem. W trakcie lektury odniosłam nawet wrażenie, że w tej historii Miuccia jest bohaterem niezbędnym, ale zdecydowanie drugoplanowym. Nie można nazwać tego wadą - sięgając po książkę byłam bardziej zainteresowana historią domu mody, więc moje oczekiwania zostały spełnione. Jednak nieliczne informacje bezpośrednio dotyczące Miuccii i jej życia prywatnego są naprawdę intrygujące, a zawsze podane ze smakiem i umiarem. Poniekąd nie jest to winą autora, że wiedza o legendarnej projektantce jest tak skąpa, bowiem słynie ona z niechęci do udzielania wywiadów, co przydaje jej tajemniczości i tylko potęguje zainteresowanie mediów oraz poczucie ekskluzywności. Za każdym przedsięwzięciem marki stoi pewna filozofia. A jaka - dowiecie się z książki.

Co jakiś czas przekonuje się o tym, że nie tylko ja mam taki coroczny rytuał serwowania samej sobie idealnego prezentu na urodziny. Co roku, z premedytacją czy bez, kupuję książki. W tym roku trafiło na „Prada. Obyczajowy fenomen.” Wybór nie był prosty, bo książka konkurowała z między innymi z takimi tytułami jak „W pogoni za torebką”, Tonello`a i „Kronosem”, Gombrowicza. Wygrała dobra okładka (tak, oceniam książki po okładce, a filmy po tytule),wydanie w grubej oprawie opatrzone czarno-białymi i kolorowymi zdjęciami w środku.

Tak się złożyło, że siódmego lipca goście urodzinowi śpiewali mi „sto lat!”, a Pradzie (jako marce) właśnie ta setka stuknęła.

Więcej na: http://METR52.blogspot.com/2013/08/dwiescie-lat-prada.html

Książka opowiada historię powstania imperium Prady. Zawdzięcza ono swój obecny kształt tandemowi Miuccia Prada i Patrizio Bertelli.

Ona - projektantka, on - biznesmen. Pewnego dnia, Miuccia poznaje na międzynarodowych targach wyrobów skórzanych MIPEL Patrizia, podejrzewając go o podrabianie toreb Prady. Jest zdumiona jego bezpośredniością i propozycją współpracy. To spotkanie da podwaliny dla późniejszego połączenia firm oraz zaowocuje ich małżeństwem.

Niesamowite jest, że mimo tak ogromnego sukcesu mają zdrowe podejście do życia, pielęgnują wartości rodzinne, dbają o przyjaźni, zajmują się dziećmi oraz gotowaniem tradycyjnych potraw. Żyjąc w świecie Prady, spotykając największe sławy tego świata i ludzi ze świecznika trudno zachować dystans, a jednak sława ich nie zepsuła. Sam fakt, że Miuccia bardzo długo nie wychodziła na pokazie żeby się pokazać publiczności jest oznaką skromności. Dopiero po jakimś czasie wystudiowała gest, którym zawsze pozdrawia publiczność, ale i tak zawsze pozostaje gdzieś w tle.

Duet Prada- Bertelli jest wyjątkowo kreatywny. Miuccia wciąż wyznacza trendy w modzie i zaskakuje kolejnymi kolekcjami. Patrizio wciąż inspiruje i prowokuje Miuccię do zdobywania coraz to nowych rynków zbytu i kupowania nowych firm. Ciekawa biografia, chociaż krótka jak na tyle lat istnienia Prady. Biorąc pod uwagę, że dużo w niej opisów regat, w których brali udział pod banderą Prady to jest ona bardzo skromna.

Ciekawa historia budowania własnej marki i w ogóle – własnej tożsamości. Historia pełna miłości, która obrazuje, że sukces uzależniony od synergii dwóch połówek, które osobno najprawdopodobniej nigdy nie osiągnęłyby tak wiele. Związek opatrzony niebywałą dojrzałością. To obraz siły, pasji i doskonałego podejścia do biznesu. Produkty Prady to produkty dla określonej grupy kobiet i mężczyzn, którzy pragną wyrazić swoją tożsamość poprzez to, co na siebie wkładają. To prawda o samej Miucci. Prada poprzez swoją autentyczność stworzyła idee wokół swoich produktów, nadała im indywidualny charakter. Jej projekty tworzone są z myślą o kobietach niezależnych, silnych, walczących o wolność. To niefrasobliwa elegancja, czasami wręcz szokująca. To protest przeciwko niższości kobiet nad mężczyznami. Cały ten spirytualizm jest nieodłącznym elementem projektów Prady. Inspirująca. Polecam :)

Bardzo rzadko sięgam po biografie. Można by nawet rzec, że w ogóle. Jednak ostatnimi czasy mam ochotę na poznawanie ludzi, ich życia i poglądów. Stąd właśnie mój wybór padł na książkę Prada. Obyczajowy fenomen autorstwa włoskiego dziennikarza Giana Luigi Paracchini. Nie miałam żadnych oczekiwań co do tego właśnie tytułu, jednocześnie miałam nadzieję, że dowiem się czegoś ciekawego o tej znanej marce.

Książka jest bardzo ładnie wydana, niestandardowy format przykuwa uwagę razem z naprawdę pięknym zdjęciem Mucci Prady na okładce. Kwestia wizualna jest tutaj naprawdę atrakcyjna i przykuwająca oko, do tego dochodzą czarno – białe fotografie z wnętrza, które wzbogacają treść. Właśnie... A co jest w środku?

Czytelnik poznaje przede wszystkim historię powstania marki Prada, jak stawiała ona pierwsze swoje kroki. Następnie dowiadujemy się, jaki miłość Mucci Pracy i Patrizia Bertelliego miała wpływ na rozwój marki i fenomen, jaki obserwujemy do dzisiaj. Na początku XX wieku Prada, to były skórzane torby i walizki, szybko docenione przez królewski dwór sabaudzki. Rewolucja tak naprawdę rozpoczęła się końcem lat 70. a początkiem 80., kiedy Muccia i Patrizio połączyli swe siły i zaczęli tworzyć kolekcje obuwnicze, a później już ubraniowe.

Prada. Obyczajowy fenomen ukazuje, że nie tylko praca jest ważna dla duetu Prada – Bertelli. Również cenią sobie ciepło rodzinne, tradycję oraz spotkania z wąskim gronem przyjaciół. To także pasja do sportu i sztuki, które są nieodłączną częścią powyższej marki. Dla mnie, książka ta okazała się bardzo interesująca. Dowiedziałam się wiele na temat ikony mody, kobiecości, klasyki i stylu, jaką jest właśnie Prada. Wcześniej nie miałam żadnego pojęcia, co kryje się pod tą włoską marką. Teraz moja wiedza jest większa i wzbogacona o ciekawe informacje.

Styl autora jest całkiem przyjemny, a poszczególne wątki są wciągające. Nieraz tylko Gian Luigi Paracchini przeskakuje z jednej historii do drugiej, trochę mącąc w głowach czytelników. Jak dla mnie, regaty o Puchar Ameryki, w których brał udział Patrizio Bertelli, były zbyt szeroko opisane. Mnie osobiście bardziej by interesowały wnikliwsze analizy tworzenia niektórych, ważniejszych kolekcji – bo trochę mam ich niedosyt. Jednak całość się bilansuje i wiadomości zawarte w książce są zarówno modowe, obyczajowe jak i dotyczą działań marketingowych czy tego, jak pracuje się z Muccią Pradą. A uwierzcie – wcale to proste nie jest, bo projektantka należy do osób wymagających i dających z siebie zawsze sto procent i właśnie tego oczekuje od innych.

Książka Prada. Obyczajowy fenomen jest lekturą obowiązkową dla wszystkich miłośników mody. Warto poznawać historie czegoś, co odnosi wielki sukces – nie tylko w branży odzieżowej. Dla mnie była to lekcja stylu jak i odkrywanie od kuchni charakterów duetu Prada – Bertelli. Serdecznie polecam.

• Moda
  • Biografie