Królowa bez Nobla

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauka po prostu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Demart
matematyka
joly_fh

Co wspólnego ma kalafior z matematyką? Czy Pitagoras spotkał się z Talesem? Dlaczego matematycy nie dostają Nagrody Nobla? Czy można wyprowadzić wzór na piękno? Po co komu w ogóle matematyka? Na te i inne zaskakujące pytania starali się odpowiedzieć dwaj znakomici matematycy. Swoje rozmowy prowadzili z dużym poczuciem humoru i dystansem do królowej nauk. I tak powstała ta książka. Dla kogo?...

Na te i inne zaskakujące pytania starali się odpowiedzieć dwaj znakomici matematycy. Swoje rozmowy prowadzili z dużym poczuciem humoru i dystansem do królowej nauk. I tak powstała ta książka. Dla kogo? Dla zdeklarowanych humanistów, miłośników nauk ścisłych i przyrodniczych, dla ciekawych świata – słowem dla tych, którzy lubią wiedzieć.

źródło opisu: Demart, 2013

źródło okładki: www.demart.com.pl

Carmel | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Czy ma sens czytać książkę popularną o nauce, która wydaje nam się za łatwa? Ma sens, szczególnie wtedy, gdy nam się tylko wydaje. "Królowa bez Nobla. Rozmowy o matematyce" to dla mnie taka właśnie książka. Autorzy, dwaj matematycy z UJ, to najbardziej utytułowani, żyjący popularyzatorzy matematyki w Polsce. Wcześniej napisali "Bezmiar matematycznej wyobraźni" i "Diamenty matematyki", uznane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki za najlepsze książki popularyzujące naukę (w ogóle, nie matematyczne!) w latach 1995-1998. To dla zaciekawienia lekturą i dla zaprezentowania autorów.

Dla zachęcenia potencjalnego czytelnika do lektury, autorzy zastosowali ciekawą formułę. Książka zbudowana jest bowiem na zasadzie kilkunastu rozmów ucznia i nauczyciela. Pierwszy zadaje pytania, wychodzi z pozycji, że nie wie, a odpowiadający daje wyczerpującą analizę problemu. Wytwarza się ciekawa wymiana myśli, naprowadzanie na istotę problemu, która w matematyce jest zasadniczą składową procesu...

Przemek | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Książka trochę mi się skojarzyła z pozycją "Och ta geometria", która jest kierowana do młodszych czytelników. Ta pozycja właściwie powinna być zrozumiała mniej więcej dla licealistów, choć bywają trudniejsze fragmenty, jak ten o geometrii różniczkowej. Tam też trochę posypał się schemat książki, która ma formę dialogu "żółtodzioba" z profesorem. W tym rozdziale żółtodziób ma zdecydowanie zbyt wielką wiedzę.
Ogólnie, książka jest kopalnią rozmaitych ciekawostek o matematyce, którymi potem można sypać "z rękawa" w codziennych rozmowach. Rozmowy te uzupełnianie są tablicami, na których omawiane tematy można poznać dokładniej (choć jeśli ktoś nie chce, to bez szkody dla lektury może je pominąć).
Oprócz faktów stricte matematycznych, związanych np. z topologią, geometrią różniczkową, teorią liczb, statystyką czy fraktalami, poznamy tu spiskowe teorie wyjaśniające dlaczego nie ma Nobla z matematyki, dowcipy matematyczne, zagadki matematyczne, pomstowanie na sondaże polityczne czy...

Bookeriada | 2014-07-14
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Matematyka. Wzory, liczby, ułamki, wykresy i zabawa z cyrklem, która na początku wydaje się porywająca, a potem wszystko się psuje. Ala ma kota, a kot ma Alę. Oblicz pole trapezu. Wszystkie podręczniki i ćwiczenia do tego przedmiotu sieją przerażenie w umysłach uczniów. Rozmowy o matematyce zamykają się w tematach: „sprawdź rozwiązanie zadania z tyłu książki”, „chętni (hehehe) mogą zrobić zadania z gwiazdką”, „nie baw się ekierką” oraz „umiesz coś na sprawdzian z majcy?”. Nic poza tym.

Ten przedmiot był moją szkolną zmorą od czwartej klasy szkoły podstawowej. Nie oznacza to, że mój mały świat ignoruje wszystko, co wiąże się z tą dziedziną. Gdy zobaczyłam książkę „Królowa bez Nobla. Rozmowy o matematyce”, poczułam ukłucie w moim zranionym przez „matmę” sercu oraz poruszenie w mózgu – bo jakie „rozmowy”, w dodatku przez 296 stron? Domyślacie się, który organ zwyciężył tę wewnętrzną walkę.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to naprawdę perfekcyjnie przygotowane wydanie książki....

Alumfelga | 2013-07-24

Polecam.

Autorzy opowiadają o matematycznych zagadnieniach w sposób zadziwiająco prosty, umożliwiając czytelnikowi bez matematycznego wykształcenia wgląd w takie tematy jak teoria miary czy teoria fraktali. Zastosowana przez nich forma dialogu sprawia, że od książki trudno się oderwać, pochłania się ją wręcz błyskawicznie, a w morzu ciekawostek nawet największy zapaleniec matematyki odnajdzie coś, o czym do tej pory nie słyszał (dla mnie były to na przykład ruchome wielościany - fleksory). Minusy? Biografie wszystkich wspominanych matematyków napisane "na jedno kopyto" (kogo tak naprawdę obchodzi, w którym mieście studiował Gauss, a w którym roku uzyskał doktorat Leibniz? Poza tym te wstawki zaburzają płynność dialogów) oraz pojawiająca się na co drugiej stronie irytująca uśmiechnięta buźka.

Mimo to jest to bardzo dobra popularyzująca matematykę pozycja.

MariaLiza | 2017-01-28

Z pewnością najlepsza książka popularyzująca matematykę, jaką do tej pory czytałam! Myślę, że jest ona dla każdego bez względu na stopień znajomości królowej nauk. Osoby bliżej obcujące z matematyką znajdą w niej ciekawostki matematyczne, o których wcześniej nie słyszeli np dla mnie to było między innymi twierdzenie o kanapce:) Dla tych drugich książka może stać się dowodem na piękno i wszechobecność matematyki. Autorzy jak na matematyków przystało - udowodnili, co prawda nie twierdzenie, ale fakt, że o królowej (tej bez Nobla) można mówić prostym językiem tak, by właściwie każdy zrozumiał :)

Weronika | 2015-07-22
Przeczytana: 26 maja 2015

Rewelacyjna książka zarówno dla osób interesujących się matematyką jak również dla tych, którzy nie mają o niej zbyt wielkiej wiedzy. W zupełności spełni oczekiwania fascynatów tej dziedziny, jak również zachęci osoby nie przepadających za matematyką do głębszego jej poznania i odkrycia jej piękna.

Jotkape | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Książkę bardzo przyjemnie się czyta, jakbyśmy podsłuchiwali czyjąś rozmowę w kawiarni. Mnóstwo anegdot, ciekawych historii oraz matematyka pokazana od tej ciekawsze strony.

Aż żałuję, że jestem matematycznym ignorantem ale nic nie stoi na przeszkodzie by to zmienić ;)

Speeedcuber | 2017-06-04
padalec | 2017-05-23